Woensdag 4 Maart 1868 WOENSDAG EN ZATERDAG. JS°. 19 Besturen en Administratiën AANBESTEDING. Bekendmaking. Bekendmaking, Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCIE PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels i, f 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEM ENTS PRIjS. Per drie maanden f2,00—Franco .per post f 2,25. Inzen dingder Advertentiên daags te voren, voor lOure'stnorg van i de Burgemeester en Wethouders van Zierikzeezullen op Zaturdag den 14 Maart a. s. des namiddags ten 1 ure op het Raadhuis aanbesteden Het maken van eene nieuwe SPUI-DETJK in een Her JEfcotte- gaten "van het Digtste Sas alhier. De aanwijzing zal geschieden op Donderdag den 5 Maart a. s. des voormiddags om 10 ure. Bestekken zijn van den 4 Maart a. s. af verkrijg baar ter Gemeente-Secretarie tegen betaling van 10 Cent. Zierikzee den 27 Eebruarij 1868. De Burgemeester B. C. CATJ. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee lettende op art. 87 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en art. 26 van het Kon. besluit van den 8 Mei 1862 (Staatsblad no. 46) brengen ter openbare kennis dat de Eerste Zitting van den Militie raad in dit jaar voor deze gemeente is bepaald op Maandag den 16 Maart e. k. des voormiddags ten half tien ure in bet gewone lokaal op de abdij te Middelburg en dat in die zitting wordt uitspraak gedaan omtrent de verseheuen vrijwilligers voor de militie de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend de lote lingen in de artikelen 55 en 56 der wet bedoeld en alle overige lotelingen. Zierikzeeden 2 Maart 1868. De Burgemeester B. C. CATJ. De Seretaris J. P. N. ERMERINS. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee Gelet op art. 150 der wet van '19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72.) noodigen de lotelingen die verlangen bij de Zeel militie te dienen uitom zich tot dat einde vóór 1 April e. k. bij hen ter Secretarie dezer gemeente aan te melden. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd en in de Courant geplaatst. Zierikzeeden 2 Maart 1868. De Burgemeester B. C. CATJ. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Vrijdag den J 3 dezer zal voor liet provinciaal geregts- Uof in Zeeland worden behandeld liet regtsgeding tegen Adrianus de Loos oud 2G jaren geboren te Bergen- op-Zoom en wonende te Grauw thans te Middelburg gedetineerd beschuldigd van moord en van dief stal gepleegd door een loonbediende ten nadeele van iemand met wien bij zich in het huis van zijnen meester bevond. De procureur-generaal heeft 17 getuigen waaronder 2 deskundigen opgeroepen. Mr. H. M. van Diggelen is ambtshalve als verdediger aan den beschuldigde toegevoegd. Dij de jl. Vrijdag te 's Hage gehouden parade schrikte het paard waarop de kolonel Vinkhuizen plaatselijk kommandant aan het hoofd der kolonne ge zeten was door het slaan der trom rende met zijn ruiter de Malibaan uitden Nieuwen uitleg over en kwam met een vervaarlijken sprong in het water bij de Hooikade teregt. De kolonel werd echter uit zijne ge vaarlijke positie door den agent van policie Jakob Letliée met behulp van J. Kip gered. Ook het paard werd door onderscheiden personen uit het water gehaald. Naar men aan de Arnhemsche courant uit Breda schrijft kreeg dezer dagen een officier aan de koninklijke militaire academie verbonden van den directeur der academie vier dagen arrestomdat hij, op 's konings verjaardag op een bal in politiek verschenen was. Dat men liever in zwarten rek dan in uniform danstschijnt alzoo in het oog van den direc teur der academie eene strafbare neiging te wezen. In de Chronique van de Bibliographie de ia France, (no 7, 15 February 1868) komt de necrologie van het jaar 1867 voor. Daarin wordt ook melding gemaakt van den dood van den verdienstelijken Gelderschen archivaris Nijhoff. Als een bewijs echter van de verre gaande onkunde en slordigheid die men in Frankrijk ten opzigte van het buitenland aan den dag legt strekke de wijze waarop zijn titel is vermeld „Paul Nijhoff archiviste, de la princesse de Gueldre (Hollande (Midd. Cour.) Van Maltha meldt men dat de edele en moedige Nederlandsche reizigster freule Tinne, die met haar groot jagt de Zeemeeuw, eenige maanden voor Algiers had doorgebragt, dit jagt, nadat zij met haar gevolg het had verlaten en de woestijn Sahara was ingetrok ken op Tunis had gedirigeerd om het zoo mogelijk te verkoopen, aangezien de vermeer dering van haar reeds aanzienlijk gevolg een veel grooter schip noodzakelijk maakte. De ijzingwekkende tafereelen van onreinheid en vreeselijke sterfte door den hongersnood en de menigte lijken welke in de naauwe en diep met modder gevulde straten lagen te vergaan hadden een treurigen invloed op de bemanning, en daaronder zulke omstandigheden een zoo aanzienlijk schip te verkoopen was wel eene onmogelijke onderneming. De stuurman besloot naar Maltha te stevenen en daar den verkoop te beproeven. De freule heeft hem geschreven dat hare nog aan boord zijnde goederen moesten worden ontscheept en na den verkoop de bemanning bestaande uit voortreffelijke Nederlandsche zeelieden krach tige jonge mannen zelfs van deftige burger familien naar hunne haardsteden zou terug- keeren en dat zij aan henwier geluk zij bevorderlijk kon zijn altijd zou toonen niet ondankbaar te wezen voor den moed en de trouw haar bewezen. Freule Tirine zal door de woestijn met haar aanzienlijk gevolg van natuuronderzoekers, geleerden en krijgslieden de blaanwe bergen bestijgenen door andere woestijnen en nooit doordrongen bosschen be proeven Tombuctoo te bereiken. Het woeste en onherbergzame hoogst onbeschaafdemaar tevens magtige en rijke Tombuctoo, zoo weinig of geheel niet in de wereldgeschiedenis bekend! Welk eene onderneming, voor eene nog jeug dige en zwakke vrouw 1 Zoodra het groots en fraaije jacht de Zeemeeuw te Maltha ver kocht zal zijn, keert de bemanning naar Ne derland terug. (Amst Cour) De groote sterrekundige Airy maakt oplettend op de aanstaande totale zon-eclips (18 Augustus). De lijn der totale verduis tering loopt voor een groot deel over den weg, dien de mailstoomboot tusschen Aden en Bombay 'neemt. Er zal eene boot van Aden vertrekken op den lfiden, die te Bombay den 23sten zal aankomen. Eene andere boot zal van Bombay den llden vertrekken en aankomen te Aden den 22sten. Op beiden zal men de zon totaal verduisterd kunnen zien. De reizigers en offi cieren der equipage zullen eene menigte waar nemingen kunnen doen op verschijnselen die zulk eene gebeurtenis vergezellen Airy noo- digt daartoe uit. (Handelsbl.) ÏKAKKKIJK. Volgens eene van overheidswege opge maakte opgave zijn gedurende het jaar 1867 in Parijs en het regtsgebied der hoofdstad 700 zelfmoorden gepleegd, benevens 215 pogingen tot zelfmoord. Volgens eene opgave van het Parijsche dagblad Ie Temps zijn er thans in liet koning rijk Griekenland omstreeks 60.000 uitgeweken Kandioten meestal grijsaards vrouwen en kinderen verspreid wier onderhoud aan de Grieksche schatkist en aan het Grieksche volk, welke beide alles behalve rijk zijn, maandelijks omstreeks 800,000 drachmen kost. De ongeregeldheden te Grenada, hadden, blijkens een door maarschalk Narvaez in de Cortes afgelegde verklaring haren oorsprong in de duurte der voedingsmiddelen. De ge wapende magt is noodig geweest om de rust te herstellen een persoon werd gedood en het getal gekwetsten is dertien. Zeer vele personen zijn in hechtenis genomen. Pater Cnrsi te Rome, van de jeznlten- orde, had dezer dagen in een zijner predikatiën gezegd dat keizer Napoleon III te kwader trouw handelde en aan het pausdom niet genoeg gehecht was. De paus strafte dezen geestelijke daarvoor door hem scherp te be rispen en hem te verbieden gedurende de vasten te prediken. Dezer dagen verleende de paus eene openbare audiëntie aan een tweehonderdtal dames waaronder verscheidene Engelsche waren. Zij waren gekomen met het doel in de eerste plaats hare goedkeuring te kennen te geven aan de bekende brhve van 12 Oc tober 1867 betreffende het damestoilet, en ten tweede, om als een bewijs van hare gehecht heid aan den Heiligen Vaderhem eenige kostbars geschenken te overhandigen. Een der dames hield eene toespraak waarop de paus in het Italiaansch antwoordde. Vervol gens sprak de paus eene scherpe berisping uit over de buitensporigheid van de tegenwoordige kleeding der vrouwen Hij keurde de fantas tische wijze waarop het hoofdhaar thans ge dragen wordt, zeer af, liet zich even ongunstig uit over het gewaad „dat aan de Heidensche Chinezen ontleend is" en in het algemeen over alle kleedingstukken die aanstoot geven, en vermaande zijne bezoeksters die „propa ganda des duivels" te bestrijden door een katholieke kleederdragt welke aan haar karak ter en aan haar kunne past. (Pall Mali Gaz.) GKOOT-BRITTANNIEN. Londen 27 February. De volgende re gelen gisteren in de Pall Gazette voorge komen strekken ter waarschuwing voor hen, die paarden in Engeland wenschen tu knopen „De heer Cotherell de welbekende paarden handelaar in Belgravia (de wijk der aristocratie) liet Maandag 11. den heer Kerchereeen Belgisch heer dagvaarden ter betaling van 150 p st. welke Cotherell vorderde als verschuldigd voor een tweespan De zaak had zieli toegedragen als volgt „Tijdens het verblijf der Belgische vrijwilligers te Lon den in het afgeloopen jaar, kocht de heer Kerchere van den heer Cotherell een paar bruine paarden om in tuig ie loopen voor 260 guinjes onder waarborg dat zij mak en gaaf waren. Toen de paarden te Brussel kwamen bleek een daarvan onhandelbaar te zijn zoodat liet span aan den heer Cotherell terug werd gezonden die daarop oen paar vossen zond met gelijken waarborg doch welke te Brussel bevonden werden beide kreupel te zijn. De heer Cotherell vroeg echter 160 p. st. extra voor dit nieuwe span, makende te zatnen 420 p st. Aangezien de paarden eerst nadat zij eenigen tijd te Brus sel geweest waren bleken kreupel te zijn zond de heer Kerchere ze niet terug maar verkocht ze voor 44 p. st en bood den heer Cotherell 40 p. st. aan zich getroostende 270 p. st te verliezen zonder daarvoor paarden te hebben doelt de lieer Cotherell eischte 110 p st. meer, dagvaardde cm kooper en verloor zijne zaak daar de jury begreep en met regtdat do 40 p. st. ge noeg waren." Te Londen zijn in het afgeloopen jaar 260 zelfmoorden gepleegd. In de laatste zeven jaren heeft het aantal zelfmoorden te Londen gevarieerd van 251 tot 267 per jaar. Eenige dagen vóór de opening der parlementszitting te Londen begaf zich de kanselier van Lancaster de overste Wilson Patten, van Osborne, waar hij als kamerheer dienst deed bij de koningin naar Londen. Aan het statiorsgebouw van de South-Western- Railway wilde hij bij zijne aankomst te Londen een cab nemen, toen hem een zeer fatsoenlijk gekleed heer famijaar aansprak bij zijn naam, hem eenige oogenblikken staande hield «ia hem de hand gereikt te hebben en haastig hem reeds verlaten hadeer de heer Wilson Patten nog kon bedenken, wie toch de bekende was, dien hij daar zoo juist ontmoet had en dien hij zeker sinds lang niet moest gezien hebbenalthans hij kon zich evenmin zijn naam als zijn uiterlijk herinneren, In den spoorwagen gezetenbemerkte de kanselier van Lancasterdat zijn hartelijke vriend een zakkenroller was, althans hij miste

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1