N°. 18 Zaterdag 29 Februarij, 1868 WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen en Administratiën Kennisgeving. Middelbaar Onderwijs. AANBESTEDING. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIEBIKZEESCHE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels a f 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: I ARONNEIU E NTS-PRIjS. Per drie maanden f 2,00—Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'sinorg. De Burgemeester van Zierikzee "brengt ter kennis van de Ingezetenendat er op Woensdag den 4 Maart e. k. des namiddags ten één ureop het Raadhuis alhiereene openbare vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzeeden 26 Eebruarij 1868. B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeeroe pen bij deze op sollicitanten naar de betrekking van Leeraar in de Natuur- Schei- en Werktuigkunde aan de school voor meer uitgebreid lager en middelbaar on derwijs en desgevorderd ook aan andere inrigtingen van onderwijs in deze gemeecte waaraan eene jaar wedde van f* 1600 is verbonden ten einde met den volgenden cursus ingaande 15 Augustus e. k. in dienst te treden. Sollicitanten moeten zich vóór 15 Mei aanstaande met overlegging van stukkon vrachtvrij bij den Bur gemeester aanmelden. Zierikzee den 26 Eebruarij 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERENS. Burgemeester en Wethouders van Zietikzee, zullen, op Zaturdag den 14 Maart a. s. des namiddags ten 1 ure op het Raadhuis aanbesteden Het maken van eene nieuwe SPUI-DEUR in een der Rotte- gaten van liet Digtste Sas alliier- De aanwijzing zal geschieden op Donderdag den 5 Maart a. s. des vooriniddags om 10 ure. Bestekken zijn van den 4 Maart a. s. af verkrijg baar ter Gemeente-Secretarietegen betaling van 10 Cent. Zierikzee den 27 Eebruarij 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris Ja P. N. ERMERINS. ZiERrKZEE 27 Eebruarij. Benoemd tot griffier der arrondissements-regtbank alhier nir. W. L. J. Spoor thans substituut-griffier bij de arrondissements-regtbank te Eindhoven. De Staten-Generaal zijn jl. Dingsdag in eene vereenigde zitting der beide kamers door de commissie bestaande uit de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën namens den koning geopend De minister van binnenlandsche zaken hield de vol gende rede: „Mijne heeren „Naar 's konings bevelen komen wij de vertegen woordigers van 't Nederlandsche volk welkom heeten in deze nieuwe zitting. „Het oogenblik waarop gij uwe parlementaire werk zaamheden aanvangtis gewigtig moge het blijken heilspellend te zijn voor het vaderland. „Daartoe wil de regering 's lands afgevaardigden met vertrouwen tegemoet gaan. „De vorige tweede kamer sprak met eene kleine meerderheid eene afkeuring uit over het buitenlandsche beleid in een moeijelijk tijdperk dat gelukkig tot het verledene behoort. „Tegenover dat oordeel stonden de raadslieden des konings vast in de overtuiging dat in die belangrijke zaken ten nutte van den staat en met goeden uitslag was gehandeld. „Van de koninklijke beslissing over het aangevraagde ontslag van het kabinetwas eene ontbinding der tweede kamer het gevolg hoezeer niet dan na rijp be raad en met leedwezen tot dien maatregel werd over gegaan „Thans begroeten wij eene nieuwe tweede kamer waarvan een vijfde deel uit nieuwe leden bestaat. „Voor regering en vertegenwoordiging is nu de taak weggelegd om aan het vaderland te waarborgen wat na den strijd der verkiezingen de wensch van alle weidenkenden is de noodige overeenstemming- der mag- ten die het vertrouwen op de deugdelijkheid en duur zaamheid onzer grondwettige instellingen versterke. „Uwe medewerking zal worden ingeroepen behalve voor dc eischen van den staatsdienst voor Nederland en Indië voor een aantal maatregelen van wetgeving waarvan cenige reeds meermalen door de vertegen woordiging zijn verlangd. Mag het der regering te beurt vallen daarbij den steun der Staten-Generaal te ondervindendan kan deze zitting goede vruchten opleveren. „Welke ook de uitslag uwer overwegingen zij laat ons allen bij de beraadslagingen hier te voeren meest in het oog houden wat ons ten allen tijde vereenigt liefde voor dén vorst en zorg voor het getrouwe Neder landsche volk dan zal het den lande onder Gods zegen welgaan. „In naam des konings verklaren wij deze buitenge wone zitting der Staten-Generaal geopend." Zondag avond heeft te Breda het volgende voor val plaats gehad. Een nabij de hooge barakken post hebbende schildwacht verliet zijn post en begaf zich in een kroeg in de Keizerstraatalwaar hij menig glaasje ledigde en vóór zijn vertrek zijn geweer laadde. Twee geen kwaad vermoedende burgers weinige oogenblik- ken later de Keizerstraat uitgaandeontstelden niet weinig toen om den hoek dier-straat een soldaat met geveld geweer eensklaps voor hen stond. Een hunner stiet het geweer van zich af en gelukkig want op hetzelfde oogenblik ging het schot af en boorde de langs zijn oor fluitende kogel een gat in den muur van het hoekhuis. De knal van het schot bragt vele niewsgierigen op de been en dc dronken schildwacht die reeds meermalen gevonnisd is werd dadelijk in verzekerde bewaring gebragt. Men schrijft uit BathDagelijks worden er door de duikers vele goederen gehaald uit het gezonken stoomschip Sultane. Heden den 22 dezer is men er in geslaagd de masten uit te vloeijen, zoodat zich niets meer dan de schoorsteen op het dek bevindt- De behen digheid der Engelsche duikers is wel de moeite waard om te zien, waartoe ook dagelijks gelegenheid bestaat. Uit 's Gravenhage meldt men van 25 dezer. Nadat de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier in een bezwaarschrift tegen dr. J. C. Zaalberg diens altijddurende ver wijdering van den kansel heeft geëischt en de heer Zaalberg daarentegen van zijne zijde een beklag tegen de handelingen van dien kerkeraad heeft ingediend heeft het classicaal bestuur alhier gisteren reeds eene zitting in deze moeijelijke procedure gehouden. Met gespannen verwachting zien alle partijen den uitslag te gemoet. Bij de op 11 Jan. II. te Leeuwarden gehouden harddraverij op schaatsen verloor een landbouwer van het dorp Wirdum zijn gouden horologie met dito ketting en sleutel. Hij liet het verlies dadelijk omroepen doch de vinder daagde niet op. Evenmin baatte eene later in de Leeuw. Ct. geplaatste adver tentie waarbij zelfs eene goede belooning voor het terugbrengen van het verlorene werd uitgeloofd. De persoon die deze voorwerpen had gevonden was evenwel niet onopgemerkt gebleven. Een meisje dat bij de hardrijderij had gestaan had gezien dat zekere schipper een blinkend voorwerp had opgeraapt. Wel trachtte hij haar diets te maken dat het zijn koperen tabaksdoos was geweest maar zij sloeg er geen geloof aan. Nogthans kende zij den schipper niet. De policie bleef in middels met ijver hare nasporingen voortzetten en geholpen door de aanwijzingen van het meisje mogt zij er in slagen den vinder te ontdekken die nog in het bezit was van het horologie c. a. Verleden Vrijdag werd hij voor de arrondissements regtbauk teregtgesteld waarbij het iiem duidelijk werd gemaaktdat als iemand iets vindt en het. niet terugbrengt hij zich schuldig maakt aan diefstal. Met eene cellulaire gevangenisstraf van een half jaar zal hij voor zijne ierughoudenheid moeten boeten. Eene behoeftige weduwe in de gemeente Lienden verlootte onlangs een varken van nog geen 75 Ned. ponden, orn het ten duurste te quitteeren. De winner gaf het aan de diakonie van Lienden deze verlootte het weder ten behoeve der diakoniekas. De win ner gaf het weer aan de diakonie en dit herhaalde zich nog twee malen tot dat de vijfde winner het aan de diakonie gaf om het te verkoopen- Bij den verkoop bragt het f 23 op. Dit varkentje heeft voor het diakonie- fonds van Lienden ruim 180 opgebragt. In de gemeente Eibergen circuleert ook een adres aan Z M. den koning, dat het hem behagen moge ten derden male de tweede kamer te ontbinden. Door den predikant in circulatie gebragt doch door den kerkeraad geweigerd te teekenentoen het na afloop der godsdienstoefening ter teekening werd voorgelegd vindt men er meest namen onder van lieden die geen kiezers zijnen van jongens van 12 jaren oud. Wel een blijk, dat het adres de meening der gemeente Eibergen uitdrukt, en eene goede reden voor Z. M. om tot de ontbinding te besluiten. (Arnh. Cour.) DUITSCHLAND. Berlijn 24 Febr. De Borsen-Zeit zegt, dat Zaturdag tusschen Pruissen eu de Ver eenigde Staten van Noord Amerika een trak taat onderteekend is, betrekking hebbende op de behandeling van landverhuizers, die in het vaderland aan hunne militaire dienstpligtigheid niet hebben voldaan. In berigten uit St. Petersburg wordt gewag gemaakt van de hevige koude welke aldaar heerscht. In een dezer berigten wordt o. a. medegedeeld dat de ademhaling het ge laat met een masker van ijs overdektde knevels de baard de wenkbrauwende ooghaartjes zijn bezet met ijskogels. In de straten vallen musschen bezwijmd neêr ver scheidene koetsiers bevriezen op den bok. Niets ziet men in de straten dan eenige voer tuigen en policie-agenten. Als men de huizen opent dan valt de warme lucht als sneeuw neder. Bij gelegenheid van bet bal aan de Fransche ambassade bevroor de koetsier van prins AVintgenstein op den bok van een ander bevroren de vingers. De bevroren neuzen en ooren zijn niet te tellen. De koude gaat alle beschrijving te boven. De sneeuw kraakt als gestampt glas onder de voeten en men gevoelt zich tot in het merg der beenderen door koude aangetast. Ging men zonder pels nit men viel gewis na eenige schreden dood. De post doet geen dienst want de radereu en disselboomen breken bij den minsten schok. Den 14 dezer is op de Newa een schitterend fête de nuit gegeven door de Petersburgsche schaatsenrijders-club. De ruimte op het ijs was afgezet met standaards, waaraan lichten bevestigd waren. Vijf standaards droe gen lan'aarns met electriseh licht. Hier en daar stonden groote pyramides van blokken ijs opgebouwd die als diamant schitterdeu onder de prachtige verlichting van het terrein. De keizer verscheen ten elf ureterwijl het volkslied gespeeld werd en de ijsdecoratieu met Bengaalsch licht opgeluisterd werden. De thermometer stond 2 graden onder 0 van Fahrenheit ÏEAHKEÜK, Parus 25 February. Gisteren hebben alhier naar men verzekert op nieuw arresta- tien plaats gehad. Fr had eene zamenkomst plaats gehad van republiekeinen die kransen zijn komen neerleggen aan den voet van de Julij-kolom. Eenige kreten van „leve de re publiek zijn aangeheven en deze hebben aanleiding gegeven tot de arrestatien. Bij de openbare verkocping te Parijs vat) de verzameling kunstwerken oudheden en zeldzaamheden uit het kabinet van den heer Roux, van Tours, werd o. a. in veiling gebragt een spiegeltje in gesneden houten rand, afkomstig uit de zestiende eeuw en dat zes jaren geleden door den verzamelaar was gekocht voor zestig francs. Men wist dat op dit spiegeltje eenige nog al hooge commissien gegeven waren maar niemand dacht dat het een zoo verbazend hooge som zou opbrengen. Het werd door den afslager ingezet op 2000 francs en bij opbod met 500 frs. steeg men weldra tot 8000. De heer de Nieuwerkerke, 's keizers intendant der schoone kunsten die waarschijnlijk het voorwerp voor het Louvre- museum wilde hebben, stond toen op en zeide zeer bedaard „Tienduizend francs." - „Twaalf duizend!" riep de heer de Nariskine een jeugdige Rus. Alle aanwezigen werden nieuws gierig naar den uitslag van den nu ontstanen strijd. Bij 1000 frs. boden de Nieuwerkerke en de Nariskine tegen elkander, tot 20,000 fr. Nariskine was zeer bleek; de intendant zag zijnen tegenstander fier in het gezigt. „Een- en-twintig duizend 1" bulderde de Rus. „Twee en-twintig duizend!" antwoordde de Nieuwerkerke. Alles was stom van verba zing. In de zaal heerschte zulk een stilte dat men een speld had kunnen hooren vallen. Een oogenblik verademden de twee kooplus tigen maar plotseling hernam de heer da Nieuwerkerke „vier-en-twintig duizend „Vijf-en-twintig duizenden geen centime meer!" sprak Nariskine. Een derde lief-

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1