Woensdag 26 Februarij 1868 WOENSDAGEN ZATERDAG. JX°. 11 Besturen en Administration Binnenlandsohe Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. PRIJS DER ADVERTENTIE IV. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regelB if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: i ABONNBM E NTS PRIjS. Per drie maanden f 2,00—Franco per post f 2,25. Inzeil» ding der Advertentiên daags te voren, voor lOure'smorg. 10.00 I- ïa.oo - 00.00 - 9.50 - 0.00 - 00.00 - 00.00 - 00.00 e afvaart en van na de irfc. Zaturdag irt. Vrijdag VOS. BERIGT AAN ZEE Y ARENDEN. Ankerboei -voor de haven van Zie- rikzee. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van belaug'liebbenden dat vóór den mond der haven van Zieri/czee in de Ooster-Scbelde is geplaatst een. IJzeren Ankerhoeiin de volgende pei lingen bet "Westhavenhoofd Noordwesten de groote Toren van Zierikzee Noordoost(miswijzend kompas) naar gissing 175 Ned. elien van het Oosthavenhoofd. Zierihzee, den 19 Eebruarij 1868. De Burgemeester voornoemd B. C. CAU. Uit 's Gravenhage meldt men van 19 dezer. De geboortedag van Z. M. onzen geërbiedigden koning is alhier op feestelijke wijze gevierd. Yan alle woningen wapperde de nationale en Oranje-vlaggen. Des mor gens had in de Maliebaan eene groote parade plaats waarbij zich ook het scherpschutters-korps had gevoegd. Na afloop daarvan werd er in de loods van de Oranje kazerne een assaut gegeven dat door al de officieren van het regement werd bijgewoond. De loods was feestelijk gedecoreerd. Een trppb.ee met het borstbeeld des konings prijkte in het midden derzelve. Onder bet spelen rler muzijk van het 3de bataillon werden de nieuw aangestelde meesters en prevöts op de verschillende wapenen aan den kommandant van het regement voorgesteld. Na afloop daarvan werden door eenige meesters en prevöts op den degen en andere wapens getrokken. De muzijk voedde de vaderlandsche liederen uit en verhoogde daardoor niet weinig, de feest vreugde van dien dag. Na afloop van het assaut werd aan allen die daaraan deelgenomen hadden brood koffij en cigaren uitgereikt. Ook de grenadiers en jagers werden des morgens onthaald op koffij en cigaren en des middags op een extra maaltijd. De feestvreugde werd nergens gestoord en zal deze dag bij velen nog lang in aangename herinnering blijven. Jl. Yrijdag is in bet laboratorium van den heer Moutonin het Achterom te 's Iiagebrand ont staan tengevolge van het barsten van een groote flesch met aether welke in de onmiddellijke nabijheid van het fornuis was geplaatst. Het laboratorium is geheel uitgebrand cn twee bedienden moeten vrij ern stige brandwonden bekomen hebben. Het jl. Zaterdag morgen van Middelburg naar Am sterdam verzonden postpaket is nog niet op de plaats van bestemming aangekomen. De vermissing is te Utrecht het eerst ontdekt. Men denkt dus dat het tusschen die gemeente en Breda moet ontvreemd zijn. Het bevatte onder anderen twee aangeteekende brieven met eene waarde van omstreeks 800. Het jongste nommer van het Weekblad van bet regt bevat een uitvoerig stuk van mr. del Court van Krimpen officier van justitie te Haarlem waarin hij zijn gehouden gedrag bij de bekende gebeurtenissen te Yelzen verdedigt. Op Woensdag 26 Eebr. zal voor het prov. ge- regtshof in Noord-Holland teregt staan Pieter Kok oud 23 jaren arbeidergeboren te Broek in Water land beschuldigd van door uiterlijk bedrijf gebleken en tot een begin van uitvoering overgeslagen poging tot moordwelke niet dan door toevallige en van des daders wil onafhankelijke omstandigheden is weerhouden en hare uitwerking heeft gemistna reeds bevorens tot gevangenissiraf van langer dan één jaar te zijn veroordeeld. Ten laste van den beschuldigde blijktdat hij ten gevolge van een arrest van 5 Oct. 1864 zich in het huis van correctie te Hoorn bevindende na vooraf het opzet gevormd, te hebben om zijnen medegevangene in genoemd huis., A. A. Hofmantegen wieu hij een wrok hadaan te vallen en te dooden (den hals af te snijden) zich daartoe van een mes lieefi voorzien en dit- met dat doel op een steen te hebben geslepen in den avond van 16 Oct. 1867 in de slaapzaal No. 4 in gemeld huis genoemden Hofman die reeds te bed lag.,, is aangevallen hem met de linkerhand in de haren gegrepen heeft en met de regterhand waarin hij het bedoelde mes bad gepoogd heeft hem te door steken welke poging echter door het wakker worden van Hofman het door dezen grijpen en tegenhouden van de regterhand van den1 beschuldigde en door de op zijn geroep toegesnelde hulp van andere personen is mislukt. De beschuldigdedie het hem ten laste gelegde bekentzal ter teregtzitting worden bijgestaan door den advocaat Mr. C. M. J. Willeumier. Yolgens mededeeling in de Staats-Courant heeft den 18 dezer te Parijs de uitwisseling plaats gehad der acten van bekrachtiging op het postverdrag den 22 jannarij te voren tnsscben Nederland en Er ankrijk gesloten. Als eene bijzonderheid wordt uit Groningen ge meld dat een der in het gasthuis van de hervormde diaconie aldaar verpleegden Drewes 68 jaren oud, die gedurende een tijdvak van 20 jaren doof en stom geweest was een paar dagen geleden eensklaps zijn gehoor- en spraakvermogen geheel terugkreeg maar zich slechts zèer kort daarin heeft mogen verheugen, aangezien hij daags daarna is overleden. Men schrijft nog nader uit Emmen over den brand te Westenesch. Vijf lijken van de vrouwtwee dochters de oudste zoon en den kleinen knechtzijn gevonden in de keuken Dat van den grooten knecht lag in de schuur bij den puttendeur. Alle waren geheel verkoold. Men vermoedt dat ze nog iets hebben willen redden hoewel ze konden ontkomen en door den vader ge waarschuwd werden er niet weer in te gaan, en toen door den rook gestikt zijn. Zaturdag morgen zijn alle in ééne kist begraven. De geheele gemeente is ter neer geslagen en gevoelt innig medelijden met J. Zenbers en zijn nog overgebleven zoon. De predikant VV. te V. preêkt om de 14 dagen in het dorp IT. Die gemeente is echter te klein en niet rijk genoeg om een eigen kerk te bezitten en de godsdienstoefe ning wordt gehouden in de huiskamer van den onderwijzer. Die onderwijzer was ge huwd en had weder het voorregt van vader te worden. Behalve de gewone gevolgen aan die gebeurtenis verbonden kon er des Zon dags nu geen kerk worden gehouden bij gemis van een geschikt locaal. Er was even wel nog een lokaal en nood breekt wetten en gewoonten. De herbergwij willen ze de Muskushouw of het Vosje noemen was in het bezit eener ruime gelagkamer, en do gemeente werd uitgenoodigd om hier haar Zondag-avond door te brengen. Er werd door niemand bezwaar gemaakt allerminst door den bewoner die intusschen op zijn regt om liet bedrijf van herbergier uit te oefenen geen inbreuk wilde gedoogen. Tot tweemalen toe trad de weleerw. heer W. in het Vosje op en de gemeente was zeer talrijk vertegen woordigd. Do dorst naar waarheid die haar hier zamenbragt belette niet dat men zich ook met andere dranken leschteen zeer ge zellig bijeen zatonder het genot van een borreltje dat aan de aandacht naar het schijnt, geen kwaad deed. Onder de treffende toe spraak van den voorganger werd heel plegtig nu en dan den waard een wenk gegeven en dan kwam deze met eerbiedig gelaat en hou ding en gepast stilzwijgen het gevraagde bij den dorstigen kerkganger neerzetten. Niemand heeft er ergernis in gevonden en misschien heeft de plaats der zamenkomst medegewerkt om de onverschilligheid in het kerkgaau waarover zoo dikwijls geklaagd wordtalthans tijdelijk te verbeteren Het dorpje H. ligt niet in Amerikamaar in Nederland. (N. R. Ct.) DUITSCHLAND. Berlijn 22 Eebr. Men is hier over het algemeen zeer tevreden met de verkla ringen door den baron van" Beust afgelegd ten opzigte van het Hanoversche legioen en en beschouwt thans de zaak als afgedaan De redevoering door den ex koning George bij den feestmaaltijd gehouden wordt door de Oostenrijksche officieuse pers in een be- lagchelijk daglicht gesteld en dit schijnt aan te duiden dat men verder geen acht zal slaan op de voorspellingen van den ex-koning. Het kleine dorp Schwarzost door visschers be woond gelegen aan de Oostzeetussclien Memel en Dantzig ongeveer drie uren ten zuiden van eerst genoemde stad heeft sedert" drie jaren zekere ver maardheid verkregen door de ontdekking der amber- of barn steen-hoeveelheden in den grond aldaar aan wezig. Yier stoom-bagger-machines en vele anderen zijn er steeds bezig en verzamelen het barnsteen- houdend zand van een diepte van 10 tot 12 voet. Men telt er 400 arbeiders die elke acht uren 25 a 26 stuivers verdienen. Het werk gaat dag en nacht door en de ploegen arbeiders wisselen om de acht uren af. De hoeveelheid amberdie er verzameld wordt bedraagt 130 kilogr* voor eiken ploegen over de geheele week 2340 kilogr. FRANKRIJK. Den 15 dezer is te Parijs volgens eenige dagbladen een hoogst eigenaardig incident voor gevallen, waarover nog een waas van geheim zinnigheid ligt, en dat op deze wijze beschre ven wordt: „Tegen 1 ure des namiddags klauterde plotseling een zeer fraai gekleed heer met ware apenvlugheid op de plaats waar ge woonlijk de hofwagens voor den keizer worden geplaaist over het hooge traliewerk dat het paleis der Tuillerien van de Place du Caröus- sel scheidt. Van daar liep hij met bliksem snelheid naar het Pavilion de l'llorloge, stootte allen, die hem in den weg stonden, van zich af en bereikte alzoo de appartementen des keizers. Hij drong tot in de antichambre die onmiddellijk aan Zr. Ms. studeerkamer grenst. Daar gelukte het evenwel den aanwezigen adjudanten en bedienden zich van dezen ge heimzin ui gen man meester te maken. Toen men hem nu naar het bureau van het politie- kommissariaat der Tuillerien bragtsprak hij de woordenJ'en veux a ces dames. „Op liet politie-bureau gekomen hield de nog tamelijk jonge man zich zeer rustig maar plotseling en op een oogenblik dat men hem uit het oog verloor, ijlde hij naar het venster en wierp er zich uit. Of hij plan had zich uit de voeten te maken, dan wel zich van het leven te berooven weet men niet. Maar hij werd weldra weder gevat, daar hij in de gracht gevallen was, die de Tuillerien van de Quais scheidt en zich ernstig had bezeerd aan den arm, het hoofd en den neus. Hij werd dade lijk naar de Charité gebragt. Zijn toestand is niet gevaarlijk, maar laat toch niet toe hem thans reeds in verhoor te nemen, zoodat men nog niet weet of men met een misdadiger dan wel met een krankzinnige te doen heeft. Uit de woorden, Jie hij bij zijne eerste inhech tenisneming sprak zou men bijna moeten aannemen dat hij de keizerin te lijf wilde. „De keizer moot door dit voorval zeer onaangenaam getroffen zijn. Hij is over het algemeen toch al somber gestemd daar zijn eerste en oudste kamerdienaar op sterven ligt. Deze man, onder den naam van Léon bekend was vele jaren de trouwe begeleider van Louis Napoleon hij was bij hem in zijn ver banningsoord vergezelde hem te Ham en verliet hem natuurlijk niet toen gelukkiger jaren aanbraken. Deze Léon is overigens een eenigzins raadselachtig persoon. Hij heeft zeer goede manieren en is niet zonder bescha ving en kennis maar niemand kent zijnen familienaam Bij den keizer zeiven die hem ten vorigen jare nog eene villa ter waarde van 100,000 francs ten geschenke gaf, stond hij onafgebroken in hooge gunst en zijne raadgevingen hieven, zoo verzekert men, dik wijls niet zonder invloed zelfs op gewigtige aangelegenheden." De France verklaart voor onwaar het door de Engelsche l/laden medegedeelde tele grafische berigt dat den 16 dezer in Navara een gevecht tusschen een Carlistische bende en een Spaansche burgerwacht zou geleverd zijn. Spanje zegt genoemd blad verkeert in de diepste rust. GROOT-B RITTANNIEN. De voorlezingen van Murphy geven van tijd tot tijd aanleiding tot geweldige tooneelen. Hij begon te Accrington eene voorlezing te houden in eene voor zijne rekening opge- rïgte loods (een lokaal in de stad kon hij niet bekomen) toen het gemeen daar buiten zulk een rumoer maakte d.it hij met eene pistool in de hand naar buiten stoof om de schreeuwers te verdrijven. De politie is ook met het gepeupel in botsing geweest. De Engelsche brandassurantie-maat- schappijen hebben een gevoelig verlies te dekken aangezien uit Alexandrie wordt be rigt dat op 1 Februarij een der grootste katoenfabrieken in de asch is gelegd waar door schade van ten minste 25,000 p. st.. wordt geleden. Miss Emma Hunt eene Amerikaansche- dame die reeds eene betrekking bij de ad ministratie vervulde is thans als lid gekozen, van de wetgevende vergadering van Ka'sas Zij is voornemens als zoodanig zi ting te nemen. Te Rio-Janeiro is eene misdaad ge pleegd waaromtrent in de Braziliaansclm mailberigten het volgende wordt verhaald. Zeven maanden geleden was de familie Cuyas uit Montevideo aldaar aangekomen vergezeld van zekeren Hector Monetta die met de oudste dochter van den heer Guyas verloofd was. Tengevolge van omstandigheden ont stond er tusschen die familie en den jongman eene verkoeling die de ouders deed aarzelen in hun besluit om het huwelijk te doen door gaan. In het begin der vorige maand nu besloot de jongman aan dien toestand een einde te maken. Hij schreef daartoe aan zijn meisje, Genoveva genaamd, dat hij haar wenschte te spreken .en dat daartoe op een

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1