w°. is Woensdag 19 Februarij 1868 WOENSDAG Eif^ZATERDAG. Binnenlaudsohe Tijdingen. Buitenlandsehe Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels 4/1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEMENTS PRIj S. Per drie maanden 2,00Franco per post ƒ2,25. Inaen» ding der Advertentiën daags te voren, voor 10ure'smorg> Zierikzee 18 Februarij. Het zal den tooneel- minnaren zeker tot genoegen sttekken te vernemen dat het Nationaal Tooneel van Antwerpenonder directie van den heer M. Eloy Lemaire met mede werking van den beroemden tooneelkunstenaar Victor Driessens alhier op aanstaande Dingsdag den 25 dezer een voorstelling zal geven. Het genot dat ten vorigen jare het spel van den heer Driessens ons ver schafte doet ons de avond met blijdschap tegemoet zien waarop we ons weder daarop zullen kunnen ver gasten. Zij die teen de voorstelling bijwoonden zullen wel niet verzuimen op aanst. Dingsdag zich in de Concertzaal te laten vindenterwijl wij hen die Driessens nog niet kennen en het tooneel beminnen met alle vrijmoedigheid het bijwonen dier voorstelling kunnen aanbevelen. Het Nationaal Tooneel van Ant werpen bezit daarenboven vele verdienstelijke leden zoodat het een goed ensemble uitmaakt. Het Viaamsch dialect klinkt wel wat zonderling voor ons oor doch heeft juist daarom ook iets eigenaardigs. De stukken die ten tooneele zullen gevoerd worden zijn Jenny het Werkmeisjeeen volksdrama in 5 acten en het blijspel Ik inviteer den Kolonel. "Wij wenschen die voor stelling een talrijk bezoek en het publiek een genot vollen avond toe. Men verneemtdat van Elk -.der 8 regementen infanterie 10 serganten en korporaals zullen gedeta cheerd worden bij de staatsspoorwegen ten einde de werktuigkunde en de bediening van de locomotief te leer en en in lijd van oorlog als machinist of stoker dienst te kunnen doen. De Tilburger Bode van Zondag jl. vermeldt dat er een zeer groot aantal pauselijke zouaven Home hebben verlaten zich zeer beklagende o. a. over de partijdige wijze waarop de medailles zijn uitgereikt. Dit 's Hertogenbosch schrijft men 10 Februarij „Reeds vroeger is in de dagbladen medegedeeld dat de kommandant der aan den Bergschenhoek voor de veepest gestationeerde brigade dragonders hulpmaré- chaussée in het begin van het jaar 1867 deserteerde., eene aanzienlijke som gelds ten nadeele van het rijk medenemende. Deze persoon wiens spoor men toen bijster was vlugtte naar Engeland en verbleef aldaar totdat men hem noodzaakte om als soldaat de expeditie naar Abyssinië mede te maken hetgeen hem niet beviel, waarom hij besloot naar zijn vaderland terug te keeren den 19 December jl. kwam hij zich vrijwillig aan de politiewacht der cavalerie-kazerne alhier aangeven en werd toen in hechtenis gesteld. „Zijne zaak diende vervolgens voor den krijgsraad te dezer stede en bij vonnis van dien raadheden uitgesproken werd hij schuldig verklaard aan eerste desertie in tijd van vrede en ontrouw in het hem als detachements-kommandant opgedragen bewind van penningen (de verduisterde som bedroeg ruim f 326). „De krijgsraad verklaarde hem deswege .vervallen van den militairen stand en veroordeelde hem tot drie jaren kruiwagenstraf." (Arnh. Cour.) In de vorige week verscheen te Baak een vreemd koopman die voorgaf runderen te willen koopen en zijn intrek nam in eender logementen. Hij kocht dan ook werkelijk in den loop van den dag ruim 50 stuks vee, voor buitengewoon hooge prijzeno. a. op één stal voor meer dan f 1200. De vreugde daarover was onder de boeren zoo groot, dat men den koopman op sigaren en wijnen verder op alles wat hij begeerdeonthaalde terwijl den volgenden dag een rijtuig voor hem gereed stond, om klinkende munt te halen. De vreemdeling was toen evenwel reeds rnet de noorderzon verhuisd zonder den waard te betalen. In een der Antwerpsche bladen wordt melding gemaakt van een voor die stad „geheel nieuw schouw spel" de begrafenis met militaire honneurs van eene vrouw, namelijk van eene marketenster van een der regementen van de bezetting. De lijkkistmet de uniform der overledene prijkendewerd door vier korporaals van het regementde slippen door vier zoetelaarsters gedragen. Eene dezer laatsten hield aan het graf eene toespraak waarin zij hulde bragt aan de hoedanigheden door welke de overledene zich als echtgenootmoedervriendin en trouwe verzorgster van jeugdige rekruten onderscheiden had. Uit Coevorden meldt men van 14 Febr. In het gehucht YVestenesch gemeente Em- men heeft in den afgeloopen nacht een ver schrikkelijke brand gewoed. Er zijn zes menschen uit één huisgezin in de vlammen omgekomen; nadere bijzonderheden ontbreken nog. Omtrent den brand te Westenesch verneemt men nog het volgende. Er zijn twee huizen afgebrand. De 6 omgekomenen waren de vrouween zoon twee dochters en twee knechten allen uit het huisgezin van den landbouwer J. L. Lipman. De geheele voor raad wintervoeder, rogge, bouwgereedschap pen benevens 36 stuks hoornvee en 4 paarden, zijn eene prooi der vlammen geworden. De oorzaak is onbekend. Wij kunnen met zekerheid berigten, dat de directie der stoomboot „Zuid-Beveland" het bestaande goederentarief heeft herzien, en daarbij de vracht van verschillende ariikelen aanmerkelijk heeft verminderd. Binnen wei nige dagen zal dit tarief in werking komen en aan belanghebbenden gratis worden uit gereikt. Deze vrachts-vermindering en de gedane vernieuwingen aan de machinerien en schroef der stoomboot strekken ten bewijze dat de directie alles aanwendt om de dienst naar behooren uittevoeren. (GoesscheCt.) Te Vilvoorden heeft een voorval plaats gehad dat daar veel sensatie heeft te weeg gebragt. Eene dame, mevr. S.aldaar wonende, bevond zich alleen te huis, terwijl haar echt genoot en dienstboden afwezig waren toen twee welgekleede hoeren zich aanmeldden, die naar haren man vroegen van wie zij onge twijfeld wisten dat hij niet te huis was. Terwijl de dame de straatdeur geopend hield pakte onverwachts een der beide heeren haar in zijne armen op en liep met haar tot achter in het huis zonder dat zij in staat was eeaigen bijstand in te roepen. Intusschen drong de andere heer in een der kamers, brak de secre taire open en maakte zich meester van eenige bankbiljetten en industriële actiën ter waarde van 12,000 frs Daarop snelde hij naar zijn collega en beide bonden alstoen de dame zoo stevig vast dat zij geen vin kon verroeren en namen daarna ijlings de vlugt. De te Leeuwarden in het tuchthuis gedetineerde persoon Ten Boef, bekend wegens zijne vóór eenige maanden gedane doch later door niets gestaafde verklaringdat hij de dader zou zijn van den indertijd bij Dinteloord op een jong meisje gepleegden moord heeft zich dezer dagen aan een der gevangenbe waarders vergrepen. Hij had een steen uit den vloer van zijn cachot weten los te maken on wierp dien naar het hoofd des bewaarders, toen deze het cachot binnenkwam waarop bloedstorting volgde. De zaak wordt gereg- telijk geïnstrueerd. Ten Boef moetnaar men verneemt, nog altijd volhouden de moordenaar van genoemd meisje te zijn. Reeds eenige malen heeft hij gepoogd zich van het leven te berooven. Volgens een telegram uit Antwerpen van jl. Zaturdag namiddag 3 uren, heeft eene binnenlandsche stoomboot, geladen met 200 vaatjes petroleum, vuur gevat. Twee andere vaartuigen zijn mede aangetast en nog drie werden bedreigd. Ook de draaibrug werd bedreigd en de brand kreeg een ernstigen omvang. DUITSCHLAND. De onderhandelingen met de directie van de Homburger speelbank tot het doen ophouden van het hazardspel hebben tenge volge van den hardnekkigen tegenstand van dat bestuur schipbreuk geleden. Uit dien hoofde heeft de Pruissische regering besloten door middel van een wetsontwerp bij den landdag aan deze zaak voor goed een einde te maken en over de doelmatigheid van zulk een maatregel heerscht zulk eene eenstemmig heid tusschen alle partijendat aan de aan neming van zulk eene voordragt niet te twijfelen valt. Onder de dezer dagen bij het Pruisisch huis van afgevaardigden ingekomen wetsont werpen is er een ter leniging van den nood in de oostelijke provinciën en een tot ophef fing der speelbanken te Wiesbaden Ems en Homburg binnen de eerstvolgende vier jaren. Geenerlei schadevergoeding wordt daarbij aan de concessionarissen verleend. Men berekentdat het particulier ver mogen van het huis van Hannover het aan zienlijkste had kunnen zijn van alle Europesche dynastien. De koningen van Hannover heb ben echter herhaaldelijk afstand gedaan van groote sommen die zij aan het land hebben gelaten natuurlijk in de onderstelling dat hunne dynastie zou blijven regeren. Van daar dat de som die Pruissen thans aan den ex-koning heeft toegekend zoovele millioenen bedraagt. Daaronder zijn 25 millioen thaler, die den koning wettig toekomen. Behalve dit aanzienlijk vermogen in geldbezit het huis eene Silberkammer zonder weerga. De gouden en zilveren voorwerpen die daarin bijeen zijn vertegenwoordigen schatten niet enkel door hunne metaalwaardemaar ook de kunstvoortbrengselen. De Welfen hebben altijd hun kostbaar vaatwerk in veiligheid weten te brengen vooral de voorwerpen van kunst en zoo ziet men daaronder verscheidene stukken uit de 15de eeuwdie wedijveren met het beroemde tafelservies van Lunen burg. Voorts bevat deze verzameling al de aankoopen en geschenken van de koniugen Ernst August en George V de vazen met verrassingen uit de zestiende en zeventiende eeuw de serviezen der prinsessen het tafel zilver, de lustres en kandelabres en den buit in de oorlogen met Hongarije gevoerd. Men begrijpt niet boe a! die schatten gedurende den dertigjarigen oorlog gespaard zijn gebleven; tijdens den zevenjarigen oorlog werden zij naar Engeland in veiligheid gebragt. De schatka mer werd met zorg beheerd zoodat de in komsten v oldoende waren om de uitgaven te bestrijden. Die inkomsten werden verkregen door het van de bard doen van hetgeen zijne waarde verloor. Voor de opbrengst werden andere zaken aangeschaft. Het aantal servie zen is orgeloofelijk. Bij de grootste diners werd tot liet eit de toe voortdurend ander zilver opgebragt. De waarde van de Silber kammer wordt tusschen de twee en vier mil lioen galden geschat. ÏSAKKKIJK, Thans is er in Bulgarije een beweging op te merken, bijna gelijksoortig met die van eertijds in Serviede revolutie wordt aange kondigd en geschiedt door de vorming van benden haidouks; evenals in Servie ziet men jongelieden plotseling de dorpen verlaten en men vindt hen eenige weken later terug, met du Turken strijd voerende, patrouilles verras sende, Turksche korpsen tot een gevecht uit lokkende en, hetzij als overwinnaars hetzij als overwonnenen zich weder in de bosschen terugtrekkende. Vooral in den herfst van het vorige jaar heeft de beweging zich op eene ernstige wijze geopenbaard tot dien tijd had men wel van benden hooren spreken maar men wist niet dat zij reeds zoodanig georganiseerd waren. Thans weet men dat de beweging belangrijk geweest is. Vier vrijkorpsen bezetten den Balkan eene totale magt van 2400 tot 3000 koppen vertegenwoordigendehun hoofd was de hoïdouk Panaioti-Chitew op wiens hoofd Mithat-pacha de gouverneur van Bulgarije een prijs gesteld heeft en die den Turken een ongeloofelijke vrees inboezemt. Men verhaalt elkander in de Bulgaarsche dorpen dat die held even als zijne gelijken onkwetsbaar is en dat hij nog nooit in een strijd de nederlaag geleden heefthij draagt zegt men een maliënkolder en even als alle haïdouk-hoofden houdt hij er van om zich op schitterende wijze te kleeden, en om zijn borst met glinsterende versierselen te behangen dat is dan ook waarschijnlijk de reden waarom hij bij da Turksche soldaten den bijnaam heeft ontvangen - van den Gouden Duivel zijne tegenwoor digheid in een gevecht alleen is voldoende om schrik te brengen onder de Muzelmannen. „Tegen den Gouden Duivel is niets aan te vangen is een bekend gezegde in Bulgarije. Panaioti-Chitew staat niet alleen aan zijne zijde vindt men nog de chefs of voivoden Zonko Démëtre Puchlevan Philippe Toten, Schivko, en eindelijk lie Farko, de populairste chef, die den meest directen invloed uitoefent op de bevolkingen ten platten lande. Al die chefs hebben het vorige jaar tegen de Turken gevochten en men zou meer dan een dier gevechten kunnen opnoemen welke bij de soldaten van Mithut-paclia nog volstrekt niet vergeten zijn. Toen de herfst gekomen was zijn de benden in de bergen terugge trokken de chefs vooral Panaioti hebben toen alles in het werk gesteld om den opstand in de aanstaande lui,te voor te bereiden om aanhangers te werven op de beide oevers van den Donau om zich munitie en wapens te verschaffen kortom om nieuwe benden te organiseeren dievan Servie of Boumenie komendeden oorlog weder zouden doen ontbranden de Turken noodzaken om hunne magt te versnipperen, en liet lage land, waarop de haidouks nog niet krachtig lu bben kunnen handelen in opstand te brengen. Wanneer die benden van den Balkan alleen op hunne eigen hulpbronnen moesten steunen zouden zij zeer spoedig vernietigd zijn, dit is zekerzij hebben geld noch goede geweren en dit is wel het voornaamstede Bulgaar sche bevolking, de plattelandsbewoners, gevoe len voor den opstand niet die hartstogtelijke

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1