N°. 13 Woensdag 12 February 1868 WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen en Administratiën GEBUREN-VERHOOR. Publicatie. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE CODRANT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en I Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ARON N EM E NTS PRIjS. 'Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inzen= ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'sinorg. 8 50 11.00 12.00 00.00 9.50 0.00 - 00.00 - 00.00 - 00.00 afvaart Burgemeester, en Wethouders van ZieriTczee roepen bij deze op allen die eenig bezwaar mogten hebben intebrengen tegen de door J. van DIJK broodbakker alhier gevraagde vergunning om in zijn pakhuis lange groendal wijk D no. 51 steenkolen te bergen om op Woensdag den 12 dezer des middags ten raad- huize te verschijnen om in hunne belangen alsdan te worden gehoord. Zierikzee den 5 February 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. NATIONALE MILITIE: Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Lettende op het bepaalde bij art. 9 van het- konink lijk besluit van 17 December 1861 (Staatsblad no. 127) roepen de ingezetenendie verlangen als vrijwilliger bij de militie op te treden op om zich tot dat einde op Woensdag den 19 February e. k. des voormiddags van 1012 ure ter Secretarie op bet Raadhuis aan te meldenonder kennisgeving dat om als vrijwilliger te worden toegelaten :men moet zijn ongehuwd of kinder loos weduwnaar en ingezeten voorts ligchamelijk voor de dienst geschiktten minste 1,56 el lang op den 1 Januarij jl. zijn 20ste jaar ingetreden en zijn 35ste jaar niet volbragt hebbentot op bet tijdstip der optreding aan izijne verpligtingen ten aanzien van de Militiezoover clie te vervullen waren voldaan en eeu goed zedelijk gedrag geleid hebben en dat bet be zit dier vereisebten met uitzondering van de ligchame- lijke geschiktheid èn van de gevorderde lengte wordt bewezen door een getuigschrift van den Burgemeester welk getuigschrift op Maandag den 17 February e. k. des voormiddags van 1012 ure ter Gemeente-Secre tarie aan de daartoe geregtigden zal worden afgegeven, - terwijl hij die bij de zeemagtbij bet leger bier te lande of bij bet krijgsvolk in 's Rijks overzeesche be zittingen beeft gediend moet overleggen behalve een bewijs van ontslageen getuigschrift van den bevel hebber onder wien bij laatstelijk beeft gediend in houdende dat bij zi-cb gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Ieder die bij bet verlaten van de dienst zulk een getuigschrift beeft ontvangen kan tot dat zijn 40ste jaar volbragt is als vrijwilliger bij de militie worden toegelaten. En opdat niemand biervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en in de courant geplaatst. Zierikzee den 7 February 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat bet aanvullingskobier der belasting op de bonden in deze gemeente over bet dienstjaar 1867 met boogere goedkeuring terug ontvangen op heden wordt gesteld in banden van den den gemeente-ont vanger ter fine van invordering ingevolge de wet. Zierikzee den 11 February 1868. De Burgemeester B. C. CAU. p De Secretaris )i J. P. N. ERMERINS. (Niet officieel gedeelte.) Openbare Raadsvergadering ge houden te Zierikzee op den ÏO Februarij 1868. Voorzitter mr. B. C. CAU Burgemeester. Secretaris mr. J. P. N. ERMERINS. Afwezig de beeren van der VlietZuurdeeg en mr. de Crane. De laatste twee komen later binnen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld a. eene missive van Gedeputeerde Staten begeleidende goedgekeurde Raadsbesluiten tot beschikking uit den post van onvoorziene uitgaven 1867. De beer Zuurdeeg komt binnen. b. Idem berigtende dat wordt berust in het Raadsbesluit waarbij verbooging van subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur wordt verleend voor 1867. c. eene missive van de Kamer van Koophandel alhier berigtende de herbenoeming van den Voorzitter, den Voorzitter plaatsvervanger en den Secretaris en dat de jaarwedde van den Secretaris weder op 100 is bepaald. Alles voor kennisgeving aangenomen. Aan Mevrouw Bouvin geb. Verdooren wordt op baar verzoek eervol ontslag verleend als mede-directrice der Burger Naai- en Breiscbool te dezer-stede. Wordt gelezen een adres van de wed. J. Kooijman betrekkelijk de afwijzing door Burgemeester en Wet houders op baar verzoek om haren zoon Eliza van de dienst bij de brandweer te ontslaan verzoekende dat de Raad bet oorbaar gelieve te achten zijn oordeel te doen kennen betrekkelijk de onderworpelijke zaak en te bevorderen dat Burgemeester en Wethouders alsnog op bovenstaande aanstelling terugkomen en baar ge melde zoon van de dienst bij de brandweer worde Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt besloten de beschikking op dit adres tot eene volgende vergadering aan te houdennadat de Voorzitter de redenen bad medegedeeld die Burgemeester en Wet houders hadden geleid tot afwijzing. Mr. de Crane is middelerwijl in de Vergadering verschenen. Bij monde van mr. van Dongen wordt namens de commissie ad boe rapport uitgebragt a. op de rekening over 1866 en de begrooting over IS68 van het burger weesbuis strekkende tot goedkeuring. Aldus besloten. Mr. Fokker verlaat de "Vergadering. b. op bet voorstel van Burgemeester en W'"ethouders betreffende de werkzaamheden en de jaarwedde van den te benoemen leeraar in de Natuur-Schei- en Werktuigkunde op de school van meer uitgebreid lager en middelbaar onderwijs houdende dat de Commissie zich met bet voorstel van Burgemeester en Wethouders volkomen kan vereenigen om tegen den aanvang van den aanstaanden cursus op gezegde school een leeraar aantestcllen tot bet geven van onderwijs in genoemde wetenschappen en de jaarwedde op f 1600.vast te stellen. In behandeling genomen wordt de algemeene strek king goedgekeurd. Artikelsgewijze iu omvraag gebragt zijnde wordt na eenige discussie bet artikel bepalende de jaarwedde van bedoelden leeraar vastgesteld en daarna bet voorstel van Burgemeester en Wethouders in zijn geheel met alge meene stemmen aangenomen. De uitvoering daarvan wordt aan Burgemeester en Wethouders opgedragen. Wordt nog besloten tot het doen van eenige af- en overschrijvingen van en op posten der begrooting voor 1867 voor zoo veel nood onder goedkeuring van Ge deputeerde Staten. De Yoorzitter deelt mede dat bij den jougsten storm aan eenige gemeente-gebouwen eene schade van f 35 a 36 is geleden en dat ook eenige schade aan kwistegeld is ontstaan. Yoor kennisgeving aangenomen. Hierna sluit de Yoorzitter de vergadering. Bij de herstemming voor 2 gemagtigden voor het Kies- collegieder Herv. Gemeente te Zierikzee zijn op 10 dezer ingeleverd 459 stembillcten. Bij de opening op 11 dezer bleek dat 2 briefjes van onwaarde en 2 in blanco waren en dat waren uitgebragt op H. van der Valk 324op J. N. Broodman 319 op P. J. van Tilburg den Boer 144 en op J. J. Voerman 120 stemmen zoodat de eerste 2 gekozen zijn. Bij de Belgische kamer van vertegenwoordigers is de discussie over de voordragten der regering betreffende het krijgswezenwelke de grondslagen der sedert 1S30 bestaande inrigtingen onaangeroerd laten afgebroken door een van de regterzijde gedaan voorstel strekkende om de loting voor de krijgsdienst af te schaffen. Een twintigtal leden der kamer zijn in begin sel tegen de lotingen bun gevoelen is door een aantal petitiën met omstreeks veertig duizend onder- teekeningen ondersteund. Onder de tegenstanders der loting bestaat verschil van gevoelen omtrent hetgeen in de plaats daarvan zou moeten worden gesteld eenigen willen de algemeene volkswapening als in Zwitserland of Pruissen, anderen de algemeene vorming van een leger enkel uit vrijwilligersgelijk in Engeland. In de Vrijdag gebonden zitting der kamer hebben de boeren Coomans en Le Hardij de Beaulicu bun voorstel aldus gewijzigd „De rekrutering bij wijze van loting wordt afgeschaft. Het staande leger be staat in vredestijd uit vrijwilligers." Dit voorstel zalna den afloop der algemeene beraadslaging over bet wetsontwerp op de leger-orga- nisatie een onderwerp van discussie uitmaken maar de minister van finantien beeft reeds dadelijk verklaard bet met al zijne kracht te zullen bestrijden. Uit Bergen op-Zoom meldt men van 7 dezer Gisteren middag is alhier in het Café St. Antoine de heer K. lid van den gemeenteraad en bekend om zijne liberale ge voelens door den heer B. een ultra-reacti- onnairzoodanig mishandeld en geslagen dat er gegronde vrees bestaat dat hij de beide oogen heeft verloren en alzoo voor zijn leven blind zal blijven. Ook heeft er dien zelfden avond na afloop van een concert in de Harmoniezaal tusschen een lid van den gemeenteraad (zijnde zwager van een door de conservatieve partij gestelden kandidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer) en eenige liberale kiezers een hevige woor denwisseling plaats gehad waarbij het echter door tusschenkomst der omstanders met veel moeite gelukt is te voorkomen dat er feite lijkheden plaats grepen. Voorwaar wel een treurig bewijs hoe die herhaalde ontbindingen der kamer de hartstogten opwekken. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant leest men het volgende „In den nacht van Woensdag op Donder dag had hier ter stede eene poging tot dief stal met braak plaats die van de zijde van den misdadiger of de misdadigers eene stout heid en behendigheid verraadt welke tot de zeldzaamheden behooren. Het kantoor van het aanzienlijk handelshuis B. is gelegen aan den hoek van de Wijnhaven en Posthoorn- steeg dat kantoor wordt begrensd door een pakhuis in dezelfde steeg uitgang hebbende maar voor het overige geheel van het kantoor afgescheiden. Het schijnt nu dat de dieven we spreken in het meervoud omdat hetgeen bedreven is bijna geacht moet worden de krachten van één man te boven te gaan het schijnt alzoo dat de dieven Woensdag zijn binnengeslopen in het bovenbedoelde pakhuis en zich daar zonder door iemand bemerkt te zijn hebben laten insluiten. „Des nachts, toen alles in de buurt in rust was zijn zij er in geslaagd op te klauteren tegen een luchtgat van het privaat van het kantoor, welke opening, alhoewel op eene zeer belangrijke hoogte van den beganen grond aangebragt, ten overvloede door ijzeren bonten werd beschermd. Een dier ijzeren bouten met een gedeelte van het houtwerk hebben de dieven weten te verbreken, waarna zij door de opening die zelfs nu nog bezwaarlijk doorgang voor één man kon verleenen zijn gekropen en zich, met behulp van een in het pakhuis gevonden touw, in de bestekamer van het kantoor lieten nederzakken. „Tot hunne teleurstelling vonden zij het slot van liet privaat met den sleutel omge draaid. „Zonder aarzelen beproefden zij met een sinte boor het slot te isoleeren maar dat schijnt hun ten laatste te veel arbeid gekost te hebben met het gevolg dat zij de deur met zooveel geweld inliepen of openbraken dat het slot losliet en op den grond viel. „Zij bevonden zich een oogenblik later in het kantoor zelf. „Daar braken zij alle lessenaars en monster- kasten open maar niets van hunne gading vindende, hechtten zij zich nu uitsluitend aan de plaats waar de brandkast zich bevond. „Dat was geen gemakkelijke taak, want die brandkast bevond zich in een van zwaar metselwerk opgetrokken verwulf, met eene deur van kolossale sterkte afgesloten. „Na vruchteloos beproefd te hebben die deur te doen wijken braken de dieven den houten vloer op, en ontblootten zoodoende de bindlaag en de fundamenten waarop het verwulf rust. „Die fundamenten werden door hen met breekijzers aangetast met het gevolg dat zij na geweldige inspanning wel eene massa puin verwerkten maar zonder veel op den enorm dikken muur te winnen. „De guerre lasse besloten zij zonder buit af te trekken en wisten zich daartoe door het luchtgat van het privaat weder naar het pakhuis terug te begeven waarvan zij de deur trachtten te forceren. „Hier wachtte hen een nieuwe teleurstel ling. Het pakhuis wordt namelijk des nachts met een ijzeren bout die van een hangslot voorzien isgesloten, Daar die bout zich buitenwaarts bevindtkonden de dieven hem niet verbreken. Zij zaten opgesloten. „Na langer of korter dralen klauterden zij weder tegen het luchtgat op lieten zich weder in het privaat neder en beproefden daar de kantoordeurdie eyeneens in de Posthoornstraat uitkomt, te verbreken. Al hoewel de deur van een veiligheidsslot voor zien was slaagden zij daarin en vertrokken heel bedaardna de deur achter zich digt getrokken te hebben. „Ziedaar het feitzoo als het zich met het oog op den toestand waarin pakhuis en kantoor Donderdag morgen gevonden werden schijnt te hebben toegdragen. De dieven hebben zichin spijt van hunne geweldige inspanning van niets meester gemaakt dan van een half vuilen handdoek die aan den wand hing Daar zij natuurlijk na zich zulk een ontzettende moeite gegeven te lub ben een voorwerp van zóó geringe waarde niet zonder bepaalde oorzaak zullen me lege- nomen hebben kan dit welligt tot vin..er- wijzing dienen voor de politie." To Hilkenburg nabij TVeener diende eene meid bij zekeren ongehuwden landbouwer G. Vóór eenigen tijd vertrok die meid, naar men zegt met duizend gulden met het plan om naar Amerika te gaan. Toen zij evenwel eenige weken te Bremerhaven vertoefd had en daar heimelijk bevallen was besloot zij terug te keeren, en kwam, kort geleden, met

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1