n°. 12 Zaterdag 8 Februarij WOENSDAGEN ZATERDAG '1808 Besturen en Ad rninistratiën Patenten. Publicatie. Kennisgeving. GEBUR EN-VER HOOR Binnenlaudsche Tijdingen. B'uitenlandsche Tijdingen. Hf want een e worden nis vloeit onheden zulk een nd X ZIERIEZEESCHE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- e» Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt YERSCtUJNT: I ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f 2,00 Franco per post f 2,25. Inzen^ ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'sinorg. 54% 63% 81% 36 39% 91% 31(/j i f 11.75 i - 14.25 - 11.25 - 7.15 k - 6.65 L - 3.— i - 1.50 i - 9.50 i - 13.— i - 12.50 a - 12.— a, - 8.50 Be Burgemeester van 7Jerikzee brengt ter kennis van belanghebbende ingezetenen dezer gemeente dat de patentbladenover het 2e kwartaal dienstjaar 1867-68 ter secretarie ingevuld gereed liggen en van Maandag den 10 tot en met Zaturdag den 15 dezer aldaar kunnen worden afgehaald waarna die aan den deurwaarder der directe belastingen zulten worden ter hand gesteld om door hem te worden te huis bezorgd tegen betaling van 10 cent voor elk; patentblad inge volge de wet. Zierikzee, den 4 Eebruarij 1868. B. C. CAU. Loting voor de IVa-tioaiale Militie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zie' rikzee. Gelet op artt. 28 en volgende der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72); Brcugen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat de loting der in het vorige jaar voor de militie ingeschrevenen zal plaats hebben te Zierikzee op bet gemeente-huis "Vrijdag den 14 Eebruarij 1868 te be ginnen des middags ten 12 uur dat gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad tegen de wijze waarop zij is geschiedbij Gedeputeerde Staten bezwa ren kunnen worden ingebvagt door belanghebbende lqtelingen of door hun vader of voogd dat de bezwaren moeten worden ingediend door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op ongezezegeld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengtwelk verzoekschrift bij den Bur gemeester moet worden overgebragttegen bewijs van ontvang dat op Zaturdag den 15 Bebruarij 1868 des voor- middags van 10 tot 12 uur, in het gemeente-huis zitting zal worden gehouden tot bet opmaken van de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broeder dienst of op groud van te zijn eenige wettige zoon bedoeld in de 2de en 3de zinsnede van art. 53 der bovengenoemde wet dat zij die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken op gemelden tijd in het gemeente-huis zullen moeten verschijnenvergezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen terwijl op broeder- dienst reclamerendezij zullen moeten medebrengen de bewijzen van geboorte van henzelve en van de nog in leven zijnde broedersbenevens het paspoort of ander bewijs van ontslagof een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijke dienst van den broeder of de broeders op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden. Zierikzee den 5 Bebruarij 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Maandag den 10 dezer maand des namiddags ten één ure, op bet Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 5 Bebruarij 1868. B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee roepen bij deze op allen die eenig bezwaar mogten hebben iutebrengen tegen de door J. yah DIJK broodbakker alhiergevraagde vergunning om in zijn pakhuis lange groeudal wijk D no. 51 steenkolen te bergen om op Woensdag den 12 dezer des middags ten raad- huize te verschijnen om in hunne belangen alsdan te worden gehoord. Zierikzee den 5 Bebruarij 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N, ERMERINS. In het hoofdkiesdistrict Breda is blij kens de geopende stembussen bij herstemming tot lid van de tweede kamer der staten-gene- raal gekozen mr. P. J. J. Hollingerus Pijpers met 1446 stemmen. F. II H, Borret verkreeg 1334 stemmen. Te Almelo gekozen mr. G. M. van dei- Linden Haarlem G. L. J. van der Hucht en mr. J. de Bosch Kemper; Leiden P. H. brron Taets van Amerongen tot Natewisch te Arnhem gekozen mr. W. II. Dullert en mr. L. A. J. W. baron Sioet van den Beele te Delft gekozen M. J. van Knijk en J. L. Nierstrasz Cz te Roermond gekozen mr. C. Corneliste Alkmaar gekozen Jhr. van Foreest Uit het jaarboekje voor Neêrlands weerbaarheid blijkt, dat het getal vereenigin- gen ter bevordering van 's lands weerbaarheid hier te lande 63 bedraagt waarvan 55 de koninklijke goedkeuring hebben verkregen 5 die hebben aangevraagd en 3 die nog niet hebben verzocht; 52 vereenigingen hebben gelegenheid tot schijfschieten. In het geheel zijn er 5683 leden. Jl. Zaturdag morgen is door de voor- zigtïgheid en tegenwoordigheid van geest van een machinist op den Spoorweg van Harlingen naar Leeuwarden een groot onheil voorkomen. De eerste trein die des morgens van Har- lingen ging, was op 1000 el afstand de brug over de Sneekervaart genaderd waar het „in orde" werd geseind. Onmiddellijk daarop bemerkt de machinist I. C. II. Stonner dat de seinpaal kontra aanwees terwijl de seinen aan de brug weder liet „in orde" mede deelden. Nog even in tijds zag hij dat de brug openstond en er geene brugwachters tegenwoordig waren. In spijt van den snellen gang en den hevigen storm die alleen genoegzaam was om den trein in beweging te brengen geiukte het hem met veel in spanning nog juist bij tijds te stoppen en zich en de passagiers van een gewissen dood te redden. Wij meenden deze daad van aktiviteit in storm en donker weder te moeten mede- deelen, omdat zoo spoedig strafwaardige daden worden berigt en dikwijls de goede worden vergeten. (Amst Cour Te Ruinen is jl Zaturdag de boerderij van de weduwe Ranner totaal omgewaaid. De bewoners en het vee zijn gelukkig doch met moeite gered. Dezer dagen werd door verscheidene dagbladen medegedeeld dat op den straat weg van Zutphen naar Apeldoorn een man als vrouw verkleed, getracht zou hebben plaats in de postkar te nemen doch door den postillon die de vermomming ontdekte zou zijn teruggestooten nadat reeds de bagaudje van den vreemden reizigerzijnde een zwaar kistje waarin later bleek dat pistolen gebor gen waren in de postkar was geplaatst. Tengevolge van een stipt onderzoek deswege ingesteld wordt thans met de meeste zeker heid gemeld dat het verhaal geheel uit de lucht gegrepen is geweest. In de vorige week constitueerde zich te Olst eene vereeniging met het doel in hare maandelijksche vergadering te bespreken de beraadslagingen die in de beide kamers der stnten-generaal gehouden worden om zoo doende bekend te worden met de inzigten niet alleen van de regering, maar ook van de leden der kamers opdat de leden der veree niging bij het uitbrengen hunner stemmen ter benoeming van leden der tweede kamer niet van de voorlichting van anderen afhankelijk zijn maar zelve eene keuze mngen doen. Men ziet in de Overijsselselsclie streken door de schamele klasse meer en meer gebruik maken van paardenvleesch. Maar wat men hierin erg moet noemen, is, dat ze f het vleesch van aan kwaden droes of aan andere ziekten gestorven paarden wordt gebruikt, om er worst van te maken. Zoo bestaat er in Zwolle meer dan ééns paardenslagterij alwaar weke lijks 3 k 4 oude zieke paarden afgemaakt en in consumtie gebragt worden. De prijs er van is voor den armen man uitlokkend genoeg slechts één stuiver de 5 ous en dan nog wel gezuulen ook; maar hij vergeet dat hij zich daardoor gevaarlijke ziekten op den hals haalt. De drooge nagelhouten dier kwaadsappige paarden zijn echter voor hem te duur want deze vinden hun weg naar de Hollandsche provinciën voor 25 a 30 cents per 5 ons. B R A N K R IJ K. In de volgende «eek zal voor het kan- tongeregt te T (Seine en Marne), volgens l'Epoque, de volgende zonderlinge zaak dienen. Op de laatste markt te T waren een pach ter en een slag ter die zatnen zaken gedaan hadden, aan dezelfde tafel gezeten en haalden hun hart op aan heerlijken visch met een piquante saus. De slagter haalde onder het eten uit zijne portefeuille een bankbiljet van 200 frs. voor den dag om den pachter de schapen te betalen welke Iiij van dezen ge kocht had. Het ongeluk wilde, dat het billet in de sauskom viel. Do slagter haalde het met voorzigtigheid er uit en het tusschen zijn vinger en duim houdende schudde hij hot om het te laten uitdruipen. Maar de hond van den pachter deze beweging als een gracieuse invitatie beschouwende hapte naar het billet en slokte het zonder het te kaauwen, in eens naar binnen De slagter stond van verbazing te kijken en werd daarop verschrik kelijk boos „Ik moet mijn bankbiljet terug hebben. Uw liond zal ik dood maken en openen," zeide hij tot den pachter. „Ik ver bied u wel," hernam de ander „dat gij mijn hond zoudt dood makenhij is meer dan 200 francs waard„Wel dan ben ik u niets schuldig. Uw hond heeft voor u het geld geïnd en dat nog wel onder getuigen." „Mijn hond is mijn kassier niet. En buitendien waar is uw kwitantie?" „Nu gooit ge het over dien boeg dan vervolg ik u." „Goed zoo antwoordde de pachter. Deze zaak nn zal a. s. Vrijdag voor den kantonregter te T. behandeld worden. De Constitutionnel heeft een brief uit Bucharest ontvangen, waarin gemeld wordt dat drie benden elke bestaande uit 450 gewapende mannen op verschillende punten der Bonau- vorstendommen zich vereenigd hebben Naar het schijnt worden zij door buitenlandsche op perhoofden aangevoerd, en maken zij zich gereed om in Bulgarije te vallen, do Turksche dorpen te verbranden en de toone<jen van roof en plundering te vernieuwen, die ten vorigen jar© onderdrukt zijn gewoiden. De Eumaansche regering, gewaarschuwdneemt de vereischte maatregelen om de benden te ontwapenen en door alle mogelijke middelen een onderneming te beletten die een groote verantwoordelijk heid op haar zou Jaden. Men verzekert dat uit Rome aan de bisschoppen \an Italië be*-el is gezonden een Te Deum te vieren ter gedachtenis aan de overwinning bij Montana op Gaiibaldi behaald, doch dat de regering het verrigten van die godsdienstplegtigheid verboden heeft. Voor de ruim 2500 Nederlandse!»© zouaven die zich thans in Rome bevinden ontstaat behoefte aan een Nederlandsch ge neesheer daar de meeste zouaven geen andere dan hun moedertaal verstaan en spreken. De paus verlangt dus een kundig roomsch-catho- li^k dokter uit Nederland te bekomen. Omtrent de voorwaarden is de redactie van de Tijd in staat inlichtingen te geven De koning van Siam heeft aan den eisch van den Franschen konsul generaal te Bangkok tot het erlangen van voldoening wegens het mishandelen van twee Fransche onderdanen in een Siamesche pagode volko men regt laten wedervaren Genoemde vorst heeft de schuldigen doen straffen en aan de slagtoffers eene schadevergoeding doen uitrei ken.- De konsul is zelfs genoodzaakt geweest tusschen beide te komen ten einde verzacht ting in het door de Siamesche regtbank ge», velde vonnis te brengen. G R O O T-B RIT T A N NIE N. Men leest in de Times: Volgens berig* ten uit Indië, zijn daar „indigo-onlusten" uit gebroken, die sedert eenigen tijd te geir.oefe werden gezien. De ryots f indigo-pachters) in het distrikt van Tyrhoot hebbeneven als vroeger het geval in Bengalen was, geweigerd te zaaijen. De zoogenaamde gedwongen in digo-kontrakten schijnen, zoowel uithoofde van den invoer der spoorwegen, als om het hoogera arbeidsloon en de hoogere prijzen van andere voortbrengselenzeer onwelkom eu onvoordeelig te worden. De volgende officieuse berigten zijn den 3 Febr. te Londen uit Abyssinie ontvangen dd. Roomaycoo 25 Jan. De weg voor voer tuigen is open tot Senafeh114 karren met levensmiddelen vertrekken morgen door de pasengte van Looroo naar Senafeh. De meest vriendschappelijke betrekkingen bestaan met prins Kassai. De voorhoede zal onmiddellijk naar Antalo op marsch gaan. Levert het Engelsche volksleven staaltjes van de zonderlingste weddingschappen op, hef

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1