N°. 11 Woensdag 5 February 1868 WOENSDAG EN ZATERDAG. Besturen en Administration Oproeping. Kiezers-Lijsten. NOTIFICATIE. Kennisgeving. BinnenlandscRe Tijdingen. rs. r a.) Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent dë regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden ƒ2,00Franco per post ƒ2,25. Inzen dingder Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'stnorg. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee roepen bij deze op sollicitanten n&ar dè betrekking vain 2den HULP-ONDERWIJZER, aan de eerste Burgerschool in deze gemeente waaraan eene jaarwedde van f S50 is verbondenoin zich ten spoedigsteimmers vóór 15 Eebruarij e. k. aan te melden met vrachtvrije toe zending van stukken bij den Burgemeester. Zierikzee den 28 Januarij 1868. Be Burgemeester B. C. CAU. Be Secretaris J. P. N. ER,MEE INS. De Voorzitter van den Gemeente-Raad te Zier ik zee, noodigt de inwoners der gemeente uit.om zoo zij elders in de directe belastingen, zijn aangeslagen daar van vóór 15 Februarij aanstaande te doen blijken overeenkomstig het 2 de lid van art. 7 der kieswet. Zierilczeeden 29 Januarij 1868. B. C. CAU. De Gedeputeerde Staten van Zeeland. Gelet op de verklaring van den Provincialen Veearts der le klasse G. J. W. Bergfuijs gedagteekend op heden, uit welke 'blijkt, dat ter voorkoming van de verdere verspreiding va!n de longziektewelke zich onder de runderen zich bevindende op de hofstede van en toebehoorende aan E. C. Köhler Landbouwer onder de gemeente Zonnemaire heeft vertoond de ont eigening dezer runderen 'noodzakelijk is. Voorts gelet op art. 69 en volgende der wet van den 28 Augustus 1851 (Staatsblad no. 125) Besluiten Te verklaren dat er genoegzame redenen bestaan tot onteigening van de volgende runderen als een zwart bonte os met witten rug oud 3 jaïen een zwart bonte vaars oud 3 jaren een vaal bonte vaars oud 2 jaren een zwart bonte vaars oud 1 jaar drie zwart bonte ossen oud 1 jaar een wit bonte stierotfd 1 jaar een rood bonte stier 'oud 1 jaar twee zwart bonte stieren oud 1 jaar, zich bevindende op den stal van E. G. Köhler Land bouwer onder de gemeente Zonnemaire en dat zij mits dien zullen worden onteigend. Dit besluit zal worden medegedeeld aan Burgemeester en Wethouders van Zonnemaire hetzelve zal voorts geplaatst worden in de Zierikzeesche Courant. Gegeven te Middelburg den 31 Januari] 1868. De Gedeputeerde Staten voornoemd R. W. van LIJNDEN, Voorzitter. S. van der SWALME-s Griffier. De Gedeputeerde Staten van Zeeland doen te weten datvermits de longziekte onder het rundvee in de geméén te Zonnemaire is uitgebroken door hen in hunne vergadering van heden is vast gesteld hetgeen volgt Art. 1. Wordt verklaard als door de longziekte te zijn besmethet gedeelte der gemeente Zoimemaire begrénsd tën noorden en t'eü oosten door den Noorddijk van af den zeedijk van den Kijkuit-polder tot aan het nieuwe veer van Zonnemaireten zuiden door den Langen dijk van af gezegd veer langs den bebouwden kring van het dorp Bommenedede zoogenaamde achterweg daaronder niet begrepen en ten westen door den dijk tusschen de polders Bloois Oud-Bommenede en Kijkuit en Nieuw-Bommenede bestaande alzoo het gemelde besmette gedeelte uit de polders Nieuw-Bom menede en Nieuw-Nataars met dien verstande dat de gemelde dijken daaronder niet zijn begrepen. Art. 2. Als verdacht van de longziekte wordt ver klaard het overige gedeelte van de gemeente Zonne maire met uitzondering van de landen gelegen bezuiden den Langenweg alsmede de Groote 's Jacobs-polder gelègen onder de gemeente Brouwershaven. Art. 3. In de onder art. 1 vermelde gedeelten der gemeente Zonnemaire zal geenerlei in-uit- of vervoer van runderen mogen plaats hebben. In de overige gedeelten van de gemeente Zonnemaire en in het vermelde gedeelte der gemeente Brouwers haven zal geen uitvoer van vee mogen geschieden dan met schriftelijke toestemming van den Commissaris des Konings en zulks op den voet en de wijze bepaald •bij aft. 4 van het reglement ter voorkoming van de verspreiding der longziekte onder het rundvee in Zeeland. Dè in en vervoer is aldaar geoorloofd. Art. 4. De Burgemeesters der gemcentén Zonnemaire en Brouwershaven worden belast met de zorg voor de stipte nakoming dezer beschikkingen en van die welke te dezer zaak nog zullen worden genomen. Dit besluit hetwelk met den dag zijner afkondiging in werking treedtzal gedrukt en in al de gemeenten van de kantons Brouwershaven en Zierikzee aangeplakt worden. Hetzelve zal alsmede in het Provinciaal blad worden opgenomen. Gegeven te Middelburg den 31 Januarij 1868. De Gedeputeerde Staten voornoemd R. W. van LIJNDEN Voorzitter S. van der SWALME Griffier. De Gedeputeerde Staten van Zeeland Gezien art. 73, 2e lid van de wetregelende het kiesregt en de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en tér Tweede Kamer der Staten-Geueraalvan 4 Julij 1850 (Staatsblad no. 37) Noodigen de inwoners der provincie uit zoo zij in de grondbelasting de personele belasting of het patent- regt op de kohieren tot de loopende dienst behoorende elders zijn aangeslagen daarvan door toezending van de vereischte bescheiden (aanslag-billetten of uittreksels uit de kohieren en eene berekening van hetgeen in hoofdsom en in Rijks-opcenten afzonderlijk wordt be taald) vóór of uiterlijk op 1 April aanstaande aan hen te doen blijken. Deze kennisgeving zal in de onderscheidene gemeenten van dit gewest worden afgekondigd en aangeplakt. Middelburg den 31 Januarij 1868. De Gedeputeerde Staten voornoemd R. W. van LIJNDEN Voorzitter. S. van der SWALME Griffier. Zierikzee 3 Februarij. Gisteren voormiddag bad voor het front, der schutterij de installatie plaats van den lsten luitenant bij de dienstd. schutterij alhier mr. B. Ermerins en van de 2de luitenants mr. J. M. Isebree Moens en mr. J. C. van der Lek de Clcrcq onlangs als zoodanig door Z. M. benoemd. Der. avonds werden genoemde officieren door het corps muzijkauten bij gemelde schutterij eene serenade met fakkellicht In de Geneeskundige courant van 5 Jan. II. leest men het volgende. Werking van den alcohol. Eenigen tijd geleden deed zich het geval voor dat een persoon van middelbaren leeftijd en onbesproken gedrag en die in den regel geen sterken drank dro"k hij gelegenheid eener kermis bij iemand iets te verrigten had en daar nolens volens 2 a 3 glazen brande wijn gebruikteeen paar uren later reed hij te paard naar huis, en bemerkte men bij zijn wegrjjden niet eens dat hij dronken wasna ongeveer een half uur gereden te hebben trok zijne zonderlinge houding de aandacht eener dienstmeid op eene eenzame boerenervezij lachte hem uitop eens ontstak genoemde persoon in de hevigste woede, sprong van het paard en dreigde onder het aankomen zoo sterk dat de meid, die alleen met een eenjarig kind te huis was het hazenpad koos en gelukkig nog de tegenwoordigheid van geest bezat de voordeur bij het naar binnengaan te sluiten het kind uit de wieg te nemen en met het zelve door de achterdeur te ontvlugten. Hij bemerkte dit gelukkig te laat om haar te achtervolgen en koelde nu zijne woede in huis sloeg den spiegel stuk verbrijzelde de klok hakte met een bijl in de wieg wierp de melkvaten om scheurde zelfs de bedden los en verstrooide de veêren. De meid, die intusschen gelukkig bij een der buren was aangeland, maakte gerucht en eenige mannen begaven zich naar de plaats. Ook toen was de dolzinnige nog niet tot bezinningmen riep en achtervolgde hem geruimen tijd, maar daar hij snel liep en zich niet ontzag eenige slooten over te zwemmen duurde het vrij lang eer men zich van hem meester maaktekort daarop viel hij in diepen slaap en bij zijn ontwaken verklaarde hij zich van het gebeurde niets te herinneren iets wat door met hem bekende personen niet betwijfeld werd. Jl. Donderdag tegen den avond gingen te Poederoijen de heide broeders B. 28 en 27 jaren oud op de ganzenjagt. Door een ongelukkig toeval ging het geweer van den een te vroeg afen werd de ander zoodanig aan het hoofd gewond dat hij onmiddellijk den geest gaf. Dé verslagenheid is groot want beide broeders waren oppassende ijverige jongelingen en de ouders algemeen geachte burgers dier gemeente. Uit 's Hertogenbosch meldt men van 1 Febr. Uit Rome zijn gisteren en heden eenige zouaven, van het pauselijke corps herkomstig uit deze stad en omliggende gemeenten wegens volbragten diensttijd met paspoort teruggekeerd, waaronder zelfs een gedecoreerde. Er bestaat eene aanschrijving van de hooge regering die eerstdaags aan de gemeentebe sturen in ons land zal worden medegedeeld en waarbij deze wordt opgelegd eene opgave te doen van die jongelingen welke hoewel militiepligtig, zich bij opgenoemd corps hebben verbonden, van die. welke hoezeer zij aan de militie hebben voldaan zich daarbij in dienst begaven en voorts van alle andere die uit hunne gemeente zich in pauselijke dienst heb ben verbonden. Laatstleden Maandag ontdekten de be woners van Middelharnis dat men hen eene zonderlinge verrassing had toegedacht. Men zag aldaar namelijk dat in den letterlijken zin des woords „de bordjes verhangen" waren Vandaar dat de docter, blijkens het uithang bord aan zijn gevel gedegradeerd was tot bedienaar ter begrafenis Bij den predikant prijkte het opschrift: „Hier verkoopt men zuurkool." Het raadhuis pronkte heel deftig met een bord waarop het gebouw vermeld stond als een Logies voor don reizenden man. Ook aan de maatschappij „Let op uw einde" hadden de liefhebbers zich vergrepen inet haar die zinspreuk te ontnemen, om daarmede het oude-mannenhuis te versieren. Een der ingezetenen stond niet weinig verbaasd toen hij in zijn gevel zag aangekondigd dat hij voor oud lood en andere artikelen den hoog- sten prijs gal. Om kort te gaan de liefhebbers hadden het blijkbaar toegelegd op eene algemeens onderlinge verwisseling van ambten bedienin gen beroepen en bedrijven Zij hebben in tusschen reeds ondervonden dat de policie ten dien opzigte het beginsel van behoud eerbiedigt en wat meer zegt da» zij het ook wil handhaven. En als de openbare magt dat wil kan zij zeker veel doen om de voor standers van behoud tevreden te stellen. Maar of dat overal en altoos zoo ge- regtvaardigd is als bij het „verlia' gen der bordjes" te Middelharnis dit is nog de vraag. DUITSCHLAND. Te Keulen heeft den 19 Jan. een dief stal plaats gehad, onder omstandigheden die de algemeene aandacht zeer tot zich trekken. Gelijk overal, worden bij aankomst van spoor treinen de brievenpakketten van de stations afgehaald in wagens die tot de posterij be boeren. Een dezer wagens verwijderde zich na behoorlijk zijne vracht te hebben ingenomen, naar het pestbureau, toen den conducteur op bevelenden toon door een als postbeambte gecostumeerd persoon werd nageroepen stil te houden, dewijl eene vergissing zou hebben plaats gehad in de afgegeven pakketten. De als ambtenaar gekleede persoon bragt dan ook inderdaad een grooten verzegelden zak, waarin, volgens hem, de geregistreerde geldverzendin gen beslóten waren, en nam, in plaats daarvan uit den wagen een anderen zak, „die aan het stations-post bureau moest blijven, daar hij voor Frankfort bestemd wasBij aankomst aan het postkantoor bleek het, dat de medegegeven zak slechts eenige steenen bevatte e» de voorgewende postbeambte een bedrieger geweest was. Men meent hem op het spoor te zijn en beweert dat de gestolen som ongeveer 5000 thaler bedraagt. Te Berlinchen in Brandenburg is een geval van trichinose voorgekomen. De mes senmaker H. aldaar slagtte in de vorige week een varken; na het gebruik van het vleesch hiervan werden het gansche gezin en de gezel plotseling ernstig ziek Bij een ingesteld onder zoek van het vleesch vond men daarin tallooze trichinen. De gezel en de zoon zijn reeds aan de ziekte bezweken, de overige leden van het gezin die niet zooveel van het vleesch genuttigd hadden liggen nog meer of minder ernstig ziek. Zekere Gustav Victor heeft onlangs aan den Prui-sischen gezant te Londen in persoon berigt gebragt dat bij kennis had gekregen van eene zamenzwering tegen den koning van Pruissen. Aan 't hoofd van dat complot zou niemand minder staan dan baron Blome gewezen Hannoversch gezant te Berlijn. De sluipmoordenaar zou reeds gehuurd zijn en den naam van Emerich voeren. Dit had zulk eene goede uitwerking, dat Victor den vol genden dag nog meer was te weten gekomen, en zelfs een derden dag een nieuw vervolg

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1