Woensdag 29 Januarij 1868 VOEKSDAG El ZATERDAG. 9 Besturen en Administratiën Bekendmaking, Brandschouwing. Afkondiging. Oproeping. Afkondiging. Publicatie. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. 53%, 62% 83'/. 181% 8.60 11.00 12.00 00.00 9.25 0.00 00.00 18.00 00.00 8.30 8.30 PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: I A B ON iV li M E N T SP It I j S. Per drie maanden f2,00Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor 1 0 ure'sinorg. Burgemeester en Wethouders van Zierihzeemaken bekenddat de commissie van beheer van het Kazerne- •mentsfonds rekening en verantwoording zal doen van haar beheer over het jaar 1867 op Zaturdag den 1 Februarij eerstkomende te twee uur des nam'iddags in een der localen van het Raadhuis dezer gemeenteen roepen alle geregtigden tot dat fonds op, daarbij tegen woordig te zijn. Zierihzeeden 15 Januarij 1868. Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierihzee bren gen ter kennis van de ingezetenen dat op Maandag den 3 Febuarij eerstkomende en volgende dagen eeue ALGEMEENE BRANDSCHOUWING door de Directie der brandweer in de woningen der ingezetenen zal worden gehouden overeenkomstig de bepalingen der verordening tot voorkoming en blussching van brand afgekondigd den 6 December 1855. Zierihzee den 21- Januarij 186S. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierihzee .maakt bekend dat het kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen dezer gemeentevoor dit jaarden 18 dezer maand door den heer Commissaris des Rollings in deze provincie executoir verklaard op heden in handen wordt gesteld van den heer ontvanger der directe belastingen van deze gemeente ten fine van invordering ingevolge de wet. Zierihzeeden 27 Januarij 1868. B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zierihzee roepen bij deze op sollicitanten naar de betrekking van 2de I HULP-ONDERWIJZER aan de eerste Burgerschool in deze gemeente, waaraan eene jaarwedde van f S50 is verbondenom zich ten spoedigste immers vóór 15 Eebruarij e. k. aan te melden met vrachtvrije toe zending van stukken bij den Burgemeester. Zierihzee den 28 Januarij 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierihzeemaakt bekend dat het kohier van het patentregtover het dienstjaar 186768 2de kwartaal van deze" gemeente den 22 dezer maand door den heer Commissaris des Ro llings in deze provincie executoir verklaard op lieden gesteld wordt in handen van den heer ontvanger der directe belastingen alhier ten fine van invordering ingevolge de wet. Zierihzeeden 28 Januarij 1868. B. C. CAU. Loting voor de Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zie rihzee. Gelet op artt. 28 en volgende der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72); Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat de loting der in het vorige jaar voor de militie ingeschrevenen zal plaats hebben te Zierikzee op het gemeente-huis Vrijdag den 14 Eebruarij 1868 te be ginnen des middags ten 12 uur dat gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad tegen de wijze waarop zij is geschiedbij Gedeputeerde Staten bezwa ren kunnen worden ingebragt door belanghebbende lotelingen of door hun vader of voogd dat de bezwaren moeten worden ingediend door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op ongezezegeld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengtwelk verzoekschrift bij den Bur gemeester moet worden overgebragttegen bewijs van ontvang dat op Maandag den 17 Eebruarij 1868 des voor middags van '10 tot 12 uurin het gemeente-huis zitting zal worden gehouden tot liet opmaken van de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon bedoeld in de 2de en 3de zinsnede van art. 53 der bovengenoemde wet dat zij die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op gemelden tijd iu liet gemeente-huis zullen moeten verschijnen vergezeld van twee bij deu Burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen terwijl op broeder- dienst reclamerendezij zullen moeten medebrengen de bewijzen van geboorte van henzelve en van de nog in leven zijnde broedersbenevens het paspoort of ander bewijs van ontslagof een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijke dienst van den broeder of de broeders op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden. Zierihzee den 28 Januarij 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Zierikzee 27 Januarij. De Zierikzeesche Rede rijkerskamer „B.uysck" onder de zinspreuk „Veredeling door Oefening vierde op jl. Vrijdag avond regt feestelijk haar lOjarig bestaan. Zij heeft niet gedeeld in het lot van zoovele andere vereenigingen die kort na hare oprigtingof in kwijnenden toestand ge raakten of geheel verdwenen maar mogt zich steeds in een toenemend ledental verheugenzoodat hare bijeenkomsten steeds door een talrijk publiek werden bezochten de Zierikzeesche burgerij menigen ge- noegelijken avond aan haar te danken heeft. Vooral bij deze feestelijke gelegenheid was de opkomst zoo talrijk dat de Concertzaal (alwaar de bijeenkomsten gehouden worden) te klein was om het publiek te bevatten. De secretaris der Ramer de heer J. Verdoorn, Az. aan wien de president de heer Lammers dit welwillend had afgestaan opende de vergadering met een gepaste toespraakwelke vde sympathie van het publiek wegdroeg gelijk uit het daverend applaudisse- ment bleek. De heer Verdoorn was van de oprigters de eenige die nog als wérkend lid overgebleven was. Verder werd de avond gewijd aan de gecostumeerde voor- dragt van het historisch tooneelspel Latude of vijf-en- dertig jaren gevangenschaphetgeen aangenaam werd af gewisseld door de uitvoering van schoone muzijkstukkeu door het muzijkgezelschap „Kunst en Eer" onder directie van den muzijkdirecteur den heer Piek die door deszelfs welwillende en hoog gewaardeerde medewerking zich zeer verdienstelijk jegens de Ramer heeft gemaakt. Verdienstelijk werd het genoemde tooneelstuk opge voerd en hoogst aangenaam was het voorzeker den leden een der vroegere zeer verdienstelijke werkende leden den heer H. C. Dröse thans te Zwolle in haar midden te zien die zich wel met de nxoeijelijke rol van Dalégre had willen belasten en die deze met veel talent heeft vervuld. Dat de Ramer dit bewijs van belangstelling van een voormalig verdienstelijk lid hoog waardeertbehoeft naauwelijks gezegd te worden. De Ramer ontving dien avond nog een telegram van den heer Bokma uit Sneek mede een karer voor malige verdienstelijkste werkende ledenten blijke van belangstelling in dit feest. Na den afloop van het stuk werd er een bal gegeven dat zeer geanimeerd was en veel genoegen verschafte terwijl een tweetal leden het publiek in de pauze op eenige komische voordragten vergastte. Allen die hebben medegewerkt om dit feest te vieren hebben aanspraak op den dank der leden. Ongetwijfeld zal de feestviering die goede vrucht afwerpen dat zij deu ijver der werkende leden aanwakkert en de vriendschap en goede zin der leden onderling bevordert en daardoor ook den bloei der Ramer waarborgt. Tot leden van de Tweede Ramer der Sfcaten-Generaal zijn gekozente Zuidhorn G. ReindersAppingedam Dr. R. Westerhoff en J. E. Zijlker; Winschoten Dr. W. J. A- JonckbloetAssen L. Oldenhuis Gratama en Mr. J. R. Tiiorbecke Leeuwarden J. R. H. de Roo van Aldewcrelt en Mr. J. HingstSneek Mr. S. Wy- benga en Ds. A. Moens Dockum Jhr. Mr. S. W. II. A. vau Beyma thoe Ringma en Mr. Ph. van Blom Steenwijk Jhr. C. M. Storm van 's Gravesande Zwolle Mr. A. van Naamen van Eemnes en Mr. J. W. Gcfkcn Almelo Mr. J. Ralffherst. tusschcn v. d. Lindeu en rar. G. A. Yos de Wael Deventer Mr. A. van Delden en Mr. G. Duinbar Zutphen Mr. Jb! Dam en Mr. L. Ed. Lenting Arnhem herst. tusschcn mr. W. H. Dul ler! A. J. W. baron Sloet v. d. Beele mr. G. Groen v. Prinsterer en mr. C. Th. baron v. Lijnden v. San- denburg Nijmegen Mr. C. J. A. Heydeurijck en Jhr. J. A. C. A. v. Nispen v. Sevenaer Hoorn Mr. W. baron van Goltstein en Jhr. Mr. J. de Bosch Remper Alkmaar Mr. J. L. de Bruijn Rops herst. tusschen v. Eoreest en mr. W. van der Kaay Haarlem herst. tusschen v. d. Iluchtjhr. mr. J. de Bosch Remper Geertsema en mr. A. S. v. Nierop Amsterdam Mr. G'. C. J. van Reenen H. A. Insingcr J. J. Rochussen Mr. M. J. Pijnappel, Mr. M. H. Godefroiherst. tus schen van Bosse eu Thorbecke Leiden Mr. O. baron van Wassenaer Catwijckherst. tusschen Taets van Amerongen en mr. J. L. de Bruyn Rops; Gouda Mr. A. E. H. Hoffmann en Jhr. Mr. W. M. de Brauw Delft herst. tusschen dr. R. A. Rombach mr. J. L. de Bruyn Rops mr. J. van Ruyk en J. L. Nierstrasz Dordrecht Mr. P. Blussé van Oud Alblas en Mr. P. P. van Bosse Gorinchem W. C. M. Begram en Dr. G. Simons Middelburg Mr. G. A. Eokker en Mr. D. van EekGoes Mr. P. H. Saaymaus Vader Zierikzee J. J. van Rerkwijk Breda N. 11. H. Guljé herst. tusschen Hollingerus Pijpers en E. H. H. BorretEindhoven Mr. J. B. Bots en Mr. P. J. A. Smitz Roermond Mr. L. Haffmans herst. tusschen mr. R. Cornelis en J. H. Arnoldts Boxmeer H. C. E. Rerstens 's Bosch Mr. J. van der Does de Willebois en Mr. E. J. E. van Zinnicq Bergman. Onlangs is door den heer J. W. Schuur man raadsheer in het provinciaal geregtshof van Zuid -Holland aan Z. M. den koning het scheeps journal aangeboden hetwelk in de jaren 1830 en 1831 aan boord van de kanonneerboot no. 2 onder bevel van den luit ter zee der 2de kl J. C J. van Speyk gehouden is. Dat oorlogsvaartuig was zoo als bekend is destijds gestationeerd op de Schelde voor Antwerpen Het zoo merkwaardige stuk is beurtelings eigenhandig geschreven door den lieldhaftigen van Speyk en den bij hem toen aan boord dienende adelborst der 1ste kl. W. A. de Gelder het loopt tot den 4 Februarij 1831. De lieer de Gelder (thans kapitein ter zee) was zoo als ook in het journaal staat opge- teekend, den 3d»n Februarij 1831 door zijnen commandant naar 13ath in commissie gezonden, en bevond zich dus niet aan boord toen op den 5nen Februarij van dat jaar, de luitenant ter zee van Speyk tot handhaving der eer van de Nederlandsche vlag liever verkoos den brand in het buskruid te steken dan den bodem aan den vijand over te geven. De kapitein tor zee de Gelder met aandoe ning dat journaal (hetwelk de blijken draagt nit de rivier te zijn opgeviseht) in banden krijgende, heeft tot st aing der algeheele echtheid geen oogenbhk geaarzeld zulks door eene daarop gesnelde verklaring te erkennen. (Staats-Cf.) JI. Donderdag heeft zich te Schoon hoven een fourier een knap jong mensch door een pistoolschot van het leven beroofd. De aanleiding daartoe is niet met zekerheid bekend. Sedert korten tijd circuleeren visite kaartjes met eene soort van metaalvormig wit moiré, dat zeer sMioone, kristalachtige nuances vertoont. Dr Wittstein heeft deze kaartjes onderzocht en bevonden dat een op beide vlakken gemoireerd kaartje van 33grein gewigf 6% grein loodsuiker 1 evaf. genoeg om een 3- tot 5jarig kind te dooden of op den rand van 't gr;tf te helpen. Naar men verneemt, is oen verdrag met het bestuur der speelbank te Wiesbaden tot stand gekomen, en is die overeenkomst reeds door den koning van Pruissen goedgekeurd. Daarin is o. a. bepaald, dat de bank nog vijf jaren lang haar privelogie zou houden tegen een millioen th. aan het eene uitkeering van Ems-W iesbadensche ,Ku •fonds (N. Rott. Cour DUITSCHLAND. Uit Weenen wordt gemeld dat het proces tegen den generaal Kondelka is afge- loopen. Hij is schuldig verklaard aan bedrog en verduistering van gelden gedurende den oorlog van 1866 en diensvolgens ver oordeeld tot vijf jaren zware kerkerstraf tot verlies van den adel en van zijne orden eu tevens tot eerloosverklaring. De generaal heeft van dit vonnis appèl aanceteekend. De Borcen Halle deelt het volgend voor beeld der sneiheid van de tegenwoordige communicatie-middelen mede. „Jl. Woensdag verzond een handelshuis te Hamburg tegen 12 uren een berigt per overzeeschen telegraaf naar New-York, 's Avonds tegen 8 uren had het genoemde huis hierop reeds antwoord. Dit maakte een tweede telegram noodzakelijk dat kwart voor 9 uren werd verzonden en kwart voor 2 uren 's nachts ontving het Hamhurgscbe buis het tweede antwoord hierop uit New York" E R A N R R IJ R. De Patrie verzekert dat van Parijs protesten aan de Romeinsche regering zijn gezonden tegen de aanmoediging van de reactie welk* van die regering uitgaat. Yan eene andere zijde meldt men dat de paus zich beklaagd heeft over de Garibaldianen die op nieuw de grenzen onveilig maken. De ellende onder de Parijsclie bevolking hoewel niet te vergelijken bij den toestand dien de Duitsche dagbladen ons afschilderen en die in oostelijk Pruissen zoo groote ver woestingen aanrigt is toch zeer groot en regtvaardigt volkomen de bezorgdheid der regering. Meer dan 500 huisgezinnen heb ben hun beddegoed in de bank van Ieenine- beleend. De keizer daarvan onderrigtheeffc de benoodigde som gezonden om die voor-

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1