Katerdag 18 Januarij 18Ö8 WOENSDAGEN ZATERDAG. N°. 6 Besturen en Administratiën Bekendmaking. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: AB O N N E M E N T SP Rij S. Per drie maanden f 2,00Franco per post f2,25. 1 nat ti ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure'sinorg Burgemeester en x Wethouders van Zierikzee bren gen ter openbare kennis dat door den Gemeente- Baad in zijne vergadering van heden zijn benoemd tot Havenmeester DIBK RITMEESTERen tot Com missaris der Zeeuwsche VeerenGERBIT de VRIES beide Ingezetenen dezer Gemeente. Zierikzee den 15 Januarij 1868. He Burgemeester B. C. CAU. He Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter openbare kennis dat het aanvullings-kohier der belasting op de honden in deze gemeente over het jaar 1867, op heden door den Gemeente-raad is vastgesteld en van den 20 dezer af nog 8 dagen ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing liggen zalingevolge de wet. Zierikzee, den 15 Januarij 1868." He Burgemeester B. C. CAU. He Secretaris J. P. N. ERMERINS. (Niet officieel gedeelte.) Openbare Raadsvergadering ge houden t© Zierikzee op den 15 Januarij 1868. Voorzitter mr. B. C. CAU Burgemeester. Secretaris mr. J. P. N. ERMERINS. Afwezig waren de heeren mr. van Dongen en Zuurdeeg. De Notulen der vórige vergadering worden gelezen en goedgekeurde Wprden medegedeeld de kennisgevingen van de hee ren J. N. Broodman en G. A. de Looze dat zij de benoeming tot leden van het Burgerlijk armbestuur aannemen en van Mr. J. C. E. baron van Lijnden dat hijde benoeming tot lid der plaatselijke School commissie aanneemt. Idem een schrijven van den heer Buys Ballot betrek kelijk den ueroklinoskoop. Alles voor kennisgeving aangenomen. Wordt gelezen eene missive van het Burgerlijk arm bestuur alhier verzoekende eene voorloopige verhooging van subsidie tot een bedrag van ƒ660 voor 1867 noodzakelijk zoowel wegens duurte der levensmiddelen als wegens vermeerdering, van het getal armen. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt beslo ten die verhooging toetestaan behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Voorts is besloten om na het erlangen dier goedkeuring die som te vinden door af- en overschrijving uit den post van onvoorziene uit gaven op den post van subsidie. Wordt gelezen een adres van A. B. Crucqkoop vaardijkapitein te Middelburg solliciterende naar de betrekking van havenmeester'hetwelk bij de overige stukken wordt gevoegd. Wordt overgegaan tot de benoeming van een haven meester en als zoodanig benoemd D. Ritmeester met 8 stemmen; de heer Rusman bekwam 3 stemmen. Idem van een Commissaris der Zeeuwsche Veeren als zoodanig benoemd G. de Vries met 7 stemmen; op A. yan Verre hadden zich 4 stemmen vereenigd; hetwelk aan de benoemden zal worden medegedeeld en waarvan openbare kennisgeving zal worden gedaan. Wordt overgegaan tot de benoeming van een lsten hulp onderwijzer op de le Burgerschool alhier. Op de voordragt. van Burgemeester en Wethouders waren geplaatst de heeren van der Laan Razelius en van der Have en is als zoodanig benoemd K. J. Razelius met 6 stemmen van der Laan bekwam 4 stemmen (1 briefje in blanco) waarvan aan de autoriteiten die het aangaat en aan den benoemde .zal worden kennis gegeven. Tot 4en hulponderwijzer op de Armenschool alhier wordt benoemd R. K. van Bendegom met algemeene stemmen. Kennisgeving als boven. Wordt medegedeeld en voor kennisgeving aangeno men dat gedurende 1867 de opbrengst voor afgele verde zelkasch heeft bedragen f 11,747. die der Schorgronden 86,24 die der Graszoden en Schor-aarde f 13,50 die van in gebruik gegeven gemeente-grond ƒ43,575; die voor staanplaatsen op de weekmarkt f 219,20. Wordt gelezen het proces-verbaal der jongste opname van de kas en boeken des gemeente-ontvangerswaar uit bleek dat zich op 4 Jan. in kas bevond f 11485,955 Voor kennisgeving aangenomen. Wordt besloten tot het doen van eenige af- en over schrijvingen op begrootingsposten van 1867 alles on der goedkeuring voor zoo veel nood van Gedep. Staten. Wordt vastgesteld het aanvullings-kohier der honden belasting voor 1867 op 46,50 hetwelk na nog ge durende 8 dagen ter visie te hebben gelegen aan de goedkeuring van Gedep. Staten zal worden onderworpen. Worden benoemd tot leden van het stembureau voor de verkiezing van een lid -der Tweede Kamer der Staten Generaal op 22 dezer en voor'de eventuele.herstemming op 4 Eebruarij de heeren jhr. de Jonge en Mulock Houwer. De overigen als plaatsvervangers. Hierna wordt de vergadering gesloten. Zierikzee 14 Januarij. De alhier ge vestigde maatschappij tot bevordering van nijverheid vierde gisteren avond haar lOjarig bestaan. Met een gepast woord werd dit door den voorzitter herdacht waarna de leden verder den avond in gezellig genot doorbragten en dien besloten inet een fees telijke» maaltijd welke door gepaste vrolijk heid en menige» hartelijken toast werd ge kruid. Zierikzee 15 Januarij. Gisteren werd alhier de bijzondere school geopend welke door eenige voorstanders van Christelijk on derwijs was opgerigt. Bij den aanvang der plegtigheid werd gezongen Psalu) 103 l en gelezen 1 Cor, 3 waarna jhr. J. L. de Jonge eene toespraak hield en de vraag Waarom beantwoordde en met gebed besloot. Ver volgens werd gezongen Psalm 25 6 en hield de heer P. M. Ochtman eene rede waarvan het onderwerp was „een blik achterwaarts een blik voorwaarts en een blik opwaarts." Daarna werd door den onderwijzer breedvoerig ontvouwd hoe hoog noodig godsdienst-onder wijs is. Hierop werd gezongen Psalm 68 10 Na eene pauze werden de leerlingen dier school omstreeks een 50tal door den on derwijzer toegesproken terwijl daarna werd gezongen Psalm 134 3. De heer Kreulen predikant bij de Christe lijk Afgescheidene gemeente alhier sloot de plegtigheid met dankzegging. Uit Harlingen schrijft menOveral hardrijderijen op schaatsen in Friesland overal bij die gelegenheden vreugde en blijd schap onder de prijswinners soms ontevre denheid onder de premiewinners. Treurig echter was de wedstrijd te Waaxens want 18 mededingers vielen door het ijs en kwamen jammerlijk om. Het is aan de policie te 's Hage gelukt den dader te ontdekken van den onlangs ge- pleegden diefstal in de Roomsch-Catholieke kerk te Wassenaar. Eene vrouw de be minde van den dief, had zilveren voorwerpen in de bank van leening verpand. De be- leenster is herkend. Een gedeelte van het bedrag der opbrengst van de gestolen voor werpen heeft gestrekt om een nieuwen om slagdoek aan te koopen. Aanvankelijk ont kende zij in de bank van leening te zijn ge weest doch nadat zij met beambten van de bank was geconfronteerd moest zjj spoedig tot bekentenis overgaan. Welligt is de dader van dezen diefstal dezelfde persoon die de kerken te Voorschoten en andere omliggende plaatsen heeft bestolen. DUITSCHLAND. Wbenen, 13 Januarij. Het Fremdenblatt wil weten, dat in bet departement van oorlog eene aanzienlijke vermindering van het leger voorbereid wordt j dat het avancement der officieren uitgesteld zal worden tot in het jaar 1870 en dat een aantal hoofdofficieren op pensioen zullen worden gesteld Jl. Zaturdng is het nummer van den Kladderadatsch te Berlijn aan de drukkerij nog voor dat de geheele oplaag was gedrukt door de policie in beslag genomen. In Roumenie heeft men op nieuw ge welddadigheden tegen de Israëlieten willen plegen. Een telegram uit Bucharest berigt dat dit voornamelijk het geval was te Barlad waar men de Israëlieten beschuldigde van den dood eens priesters die plotseling ziek werd en Weldra bezweekveroorzaakt te hebben. De aldaar gepleegde ongeregeldheden hebben zich tot dus verre slechts bepaald tot het vernielen van huisraad in woningen der Isra ëlitische bevolking. De regering heeft onmid dellijk krachtdadige maatregelen genomen om verder geweld te voorkomen. De burgers zijn opgeroepen om militaire dienst te doen en de procureur-generaal heeft zich naar Barlad en elders begeven om een onderzoek in te stellen. Door 46 uitgevers van dagbladen enz. in de provincie Hannover is een adres aan dea minister van bimienl. zaken gezonden om de opheffing te verzoeken van het dagbladzegelin het adres wordt betoogddat die zegelbelasting de uitgevers van dagbladen in Han nover te gronde rigt. Er bestaat uitzigtdat de vele iu deze rigtiug bij de regering ingediende verzoeken niet zonder gevolg zullen blijven. Uit Konslantinopel schrijft men, dat da sultan dezer dagen zijuo toestemming ge geven heeft tot de oprigting aldaar van een gemengde middelbare school waarop 300 Muzelmanscbe en een gelijk aantal Christen kinderen onderwijs zullen genieten. Men ziet in deze daad van verdraagzaamheid oen ge volg van de reis, door Abdul-Azis ir. den afgeloopen zomer naar het Westen gedaan. ÏEANKKIJK. Het geregtshof te Madrid heeft in de vorige week vonnis geveld iu het regtsgeding tegen veertien jonge lieden, die beschuldigd waren van zamenzwering tegen het leven der koningin. Het hoofd der zamenzwering is lot levenslangen dwangarbeid, zijne medeplig- tigen tot 20 en 10 jaren dwangarbeid ver oordeeld. De opstand in de Mexicaansche provin cie Yucatan schijnt geene geringe beteekenis te hebben. Een telegram uit New-York berigt dat de president Juarez een corps van 3000 man onder bevel van den generaal Porfiiio Diaz naar die provincie heeft gezonden om de insurgenten te bestrijden. GROOT-BRITTANNIEN. Reeds is te Londen een aanvang gemaakt met den weder-opbouw van Her Majesty's theatre, dat onlangs door brand vernield werd' Men zegt, dat de kosten 250,000 p. st. zullen bedragen. Men wildat indien het gebouw enmaal voltooid zal wezen het de schoonste schouwburg in Europa zal zijn Volgens het contract moet de schouwburg den 25 Maart 1869 geopend worden. Te Cork heeft jl. Vrijdag een zonder ling voorval plaats gehad. Terwijl twee mannen des avonds laat op straat liepen ontplofte plotseling eene ffesch met Grieksch vuurwelke een hunner in den zak droeg. De man wierp haastig zijn jas op den grond en nam met zijn gezel de vlugt. Een voor bijganger ligtte den jas op toen oogenblik- kelijk eeue tweede flesch sprong. Het Ulee- ding6tuk en do daarin aanwezige papieren verbrandden vóór dat de politie het kon beletten Twee personen, een man en eene vrouw, die zich bij dat voorval op eene ver dachte wijze gedroegen werden gevangen genomen. Berigten uit St. Thomas van 31 Dec. melden dat de aardbeving voortduurt. Men is beducht voor eene epidemie omdat het water in de haven zeer slecht is. Iets over de V ei-l>i-;iiul ing- en de Vlam. Vervolg en slot van ons vorig Nummer. Deze overvloedig verspreide delfstof vindt men vooral in de Opper-Alpen, in de Pyre- neën bij Barègesin Schotlandop Corsica en in dat gedeelte van Savoye hetwelk Ta- rentaise genoemd wordt Uit dit laatste land komt bet asbes', welks draden het langste zijn en den mcesten zijdeglans hebben. De ouden, die bet asbest sponnen, ver werkten hetzelve tot tafellakens servetten en mutsen die zij vuil zijnde in het vuur wierpen waaruit zij veel witter te voorschijn kwamen, dan of zij gewasschen waren, omdat het vuur de vreemde zelfstandigheden vernielde en geenszins het weefsel aantastte. Het woord amiant beteekent ietsdat niet besmet kan worden. Bij de Grieken en Romeinen die hunne afgestorvenen verbrandden werden er dood- kleeden van gemaaktwaarin men de lijken der koningen wikkelde, om hunne asch zuiver en onvermengd te kunnen verzamelen In 1702 vond men te Rome bij de poort Noevia eene lijkbus met een bekkeneelverbrande beenderen en asch, besloten in een kleed van asbest, dat de zeldzame lengte van 2 ned. ellen en de breedte van 16 palmen had. Niet lang geleden was dit kostbaar stuk op bet vatikaaa te zien.

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1