LECTUUR VOOR DEN BESCHAAFDEN STAND. 2de Jaargang No. i. ALOM VOORHANDEN^ Advertentiën. „CLAUS HEYDORN" Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten. een jongman van 18 jaren die er zeer forsch uitzietdoor eene bende overvallen werd en grovelijk mishandeld. De chef van de bende, een uiterst woest mensch die zelfs tegenover de zijnen als een wild dier kon te werk gaan, beval dat een schaap van de kudde des her ders onmiddellijk moest gebraden worden. Ter vijl dit plaats had verliet de chef de grot. De overige brigants zeiden toen tegen den h rder „Onze chef is een schelm van de eerste soort dien wij in onze ziel haten. Indien gij durft en de gelegenheid hebt, maakt een einde aan zijn leven. Op onze hulp kunt gij rekenen De schaapherder had daar niets tegen Men voorzag hem van een ponjaard en een revolver, die hij onder zijne kleederen verborg Intusschen wachtte hij de terugkomst van den chef in de grot af. Spoedig kwam deze zien of het hraadsel gereed was De j 'Ugdige herder naderde hem en schoot a bout portant zijn revolver op hem af Do bandiet viel maardaar hij nog niet dadelijk dood was, maakten zijne manschappen met dolksteken hem verder af. De herder ontdeed hem van zijn wamhuis en bragt dit naar Avezzano, om bet feit aan de autoriteiten aldaar bekend te ni aken. Te Messina hebben' ongeregeldheden plaats gehad wegens gebrek aan koperen munt Zij werden echter spoedig onderdrukt. GROOT-BRITTANNIEN. Londi n 8 Januarij. De aanbiedingen, om den eed af te leggen als vrijwillige spe cials palicre-ageriten houden nog altijd ain zoodat h"t gezamenlijk aantal reeds zeer aan- zmn'ijk is. De ievensAerzekering maatschap pijen hebben eene verklaring gegeven dat de verzekerde som men gesloten op het leven van hen die het slagtoffer zouden kunnen worden van deze dienst den lande bewezen in elk geval zullen uitbetaald vvorden zij het dan ook dat eene speciale bepaling in de contracten do maatschappijen van zoodanige betaling zouden ontheffen. In het jongst verloopen jaar hebben in de straten van Londen 1134 menschen het leven verloren tengevolge van overrijden. De te Londen gevestigde Ieren zijn voornemens een adres aan de koningin te rigten om hun leedwezen en hunne verontwaardiging te kennen te geven wegens den aanslag door zekere kwalijk gezinde en misleide personen op de gevangenis van Clerkenwell ondernomen en tevens om te verklaren dat zij onwrikbaar zijn in hunne trouw aan H. M. en alle verraderlijke pogingen tot stoornis der openbare orde zullen helpen bestrijden. Volgens officiële opgave is er gedurende het af- geloopen jaar in Londen 1397 malen brand geweest waarvan 245 van ernstigen aard. Dit cijfer is 59 hooger dan in 1866 maar de schade is bij lange na zoo groot niet. 70 man van de brandweer werden gekwetstdoch geen hunner gevaarlijk. Dezer dagen is een matroos der marine zekere Charles Read tot vijf jaren dwangarbeid veroordeeld omdat hij weigerde tegen de Fenians dienst te doen. I Hij heeft aan den krijgsraad eene schriftelijke verdediging van zijn gedrag ingediend waarin hij als reden voor zijne weigering om de Fenians te bestrijden opgeeft dat hij in die lieden niets anders zien kan dan onte vredenen die handelen als de „worm dien men on barmhartig vertrapt." Ren aantal bekeerde joden te Xew-York lubben besloten tot de vestiging van eene Hebieeuwsche Christelijke broederschap. Het doel der vereeniging is onder anderen Joden uit te noo' i^en om openbare verga dering! n bij te wonen, waar Mozes en de Profeten worden uitgelegd, met betrekking tot het groote vraagstuk, ram: of Jezus van Nazareth de beloofde Messias is. Onder de Joodsche bevolking, die in de Vercenigde Staten op ten minste 250,000 geschat wordt en waarvan er meer dan 50 000 te New-York wonen in den vorm van tractaatjes en boekjes bewijzen te ver spreiden voor het Messias.«chap van Jezus De bevolking der stad Holland (Michigan) is over de 8,000en die der Ilollandsche koloniewaarvan zij het handels-middelpunt en de landingsplaats is telt van 18,000 tot 20,000 zielen. Uit Abyssinie zijn berigten ontvangen geda'eerd uit het Engelsche kamp bij Sooroo 16 December. Blijkens die mededeelingen is dat kamp opgeslagen op een golvend terrein omgeven door hoogten die met boom- en struikgewassen bezet zijn. In den omtrek Jigt de grond als bezaaid met groote steen klompen die naar het centrum der legerplaats zoodanig verminderen dat de grond daar binnen eene nagenoeg effene oppervlakte heeft. Daar rondom zwerven de inlanders bij duizenden rond minder uit nieuwsgierigheid dan wel in de hoop op de eene of andere koopmanschap. Wat dit laatste betreft gelooft men dat kolonel Merewether zich wel eenigermate zal beklagen dat hij op dat punt wat al te vrij- ge. ig is geweest want ofschoon hij de be' volking voor zich heeft ingenomen door order te geven dat er geen plundering of ge wold mogt plaats hebben maar dat de En- gelschen alles aan de inlanders moesten be talen zoo stelde hij daartoe toch een tarief, hetwelk in dat land veel te hoog is. Een prijs bijv. van 6 dollars (25 Eng. shillings) voor een os en één dollar voor een schaap of eene geit is daar zoo duur dat ieder zich volop beijvert om aan de Engelschen iets te leveren Geen hunner opperhoofden scheen eerst met hem op zulk een goeden voet te staan als de koning van Tigré Deze heeft zijne hulp tegen Theodorus aangeboden en -toonde zich ook wel geneigd om met de Engelschen op een vriendschappelijke voet te blijven maar dit neemt niet weg dat zij reeds met hem overhoop hebben gelegen. Het schijnt namelijk dat hij zich eenigermate wil voordoen als een markies van Carabas in het bekende sprookje want overal waar de En gelschen komen noemt hij zich bezitter van de aldaar zoo uitgestrekte gronden en pro testeert hij er tegen dat zij daar maar overal gaan fourrngeren zonder hem daarin te ken nen. Het liet zich nu wel aanzien dat daarop eene minnelijke schikking zou te maken zijn en volgens do laatste berigten scheen de zwarte vor-t dan ook weer best tevreden maar toch blijkt dat kolonel Merewether de zaak niet vertrouwt althans hij heeft overal eene veel krachtiger surveillance georganiseerd en tevens is het ook bekend dat de geruchten aanleiding geven tot het vermoeden dat onder die vriendschap eene kwade bedoeling schuilt. In afwachting van hetgeen de tijd daarom trent zal Jeeren hebben de soldaten ruim schoots gelegenheid om zich te amuseren in het gezicht der duizende apen die aan alle kanten de legerplaats omringen en volstrekt niet bang zijn voor de vreemde gezichten terwijl zij daarentegen iederen aanrander zich op een vrij gevoelige wijze van het lijf weten te houden. Behalve door dit nu en dan lastige gespuis schijnt het kamp vooral des nachts omgeven te zijn door troepen schakals, hyena's en ander roofgedierte hetwelk juist geeue zeer aanlokkende muziek over de vlakte doet hooren. De gezondheidstoestand der manschappen bleek naar wensch te zijn en evenzeer was de ziekte onder de trekdieren krachtig afgenomen. Bij dit een en ander werd uit Senafeh gemeld dat Theodorus slechts langzaam met zijn marsch naar Mag- dala kon vorderen doordien hij een kanon ter zwaarte vari 15,000 pond bij zich heeft, waarvan het transport wegens zijn gebrekkige vervoermiddelen zeer veel oponthoud opleverde. Voorts verneemt men dat Menelek koning van Shoa den weg naar Magdala voor The odorus had afgesneden en zich van die plaats trachtte meester te maken. Volgens eene nader ontvangen depêche zou hij daarin reeds geslaagd zijn, Iets o ver de Verlbranding; en cl© Vlam. Vervolg van ons vorig Nummer. De Italiaansche menschenvriend kwam ook op het denkbeeld om de gewone lantaarns door een metalen weefsel met kleine openingen te omringenen hierdoor heeft hij al het gevaarlijke van dezelve weggenomen. Eene dergelijke lantaarn kan in eenen hoop hooi gezet en door hetzelve omringd worden stroohalmen kunnen er zelfs in doordringen en vuur vatten, zonder dat zich de verbranding naar buiten voortplantten gevolge vau het afkoelend vermogen van het metalen weefsel dat de lantaarn omringt. De blikken lantaarns met glazen of hoornen ruiten verlichten zooals men weet slecht en niet aan alle kanten. De lantaarns van Aldini geven daarentegen een helder licht en missen al de gebreken der eerste. Iedereen kan eene gewone lantaarn gemak kelijk in eene veiligheidslantaarn veranderen daar het voldoende is het licht met eenen metalen koker met kleine openingen te om ringen. Een der merkwaardigste voortbrengselen uit het mineraal rijk is het asbest de amiant of het delfstoffelijke vlas zijnde dit een der hoofdbestanddeelen in de beveiligingstoestellen van Aldini. Deze stof, die men bij kleine hoeveelheden in zekere oorspronkelijke bergen aantreft heeft zulke zonderlinge eigenschappen dat de ouden door de liefde tot het wonderbare ver leid de geschiedenis \an dezen steen met eene menigte fabelen versierd hebben waardoor hij eene vermaardheid heeft verkregen die zich tot op onzen tijd heeft voortgeplant Zijn draderig weefsel zijn dikwijls zijcle- achtigen glans het gemak waarmede men er uiterst fijne birgzame en veerkrachtige draden van afscheidt die wel wat van gas of zijde hebben; eindelijk zijne onbrandbaar heid en onveranderlijkheid in het vuur deden hem doorgaan voor eene soort van onbrandbaar linnen door eene Indische plant voortgebragt. Dit geloof werd door Plinius gesterkt door het voorgeven dat deze plant hare vuurbesten- digheid verschuldigd is aan de dorre en bran dende luchtstreek waaronder zij groeit en deze meening verviel eerst toen de scheikun digen zich met het onderzoek barer gewaande plantaardige vezels bezig hielden. Zij ontdekten Door den Uitgever A. TBR GUNNE te Deventer is algemeen verzonden INHOUD Een Theepraatje door P. T. Helvetius van een Bergh. Het Testament van Doctor Irnerius uit 't Hoog- duitsch van Emil Yacano. -Zonder Uitgang. Een kersverhaal vaD Charlens Dickens en VYilkie Collins. Wetenschappelijke mededeelingen: Geschiedenis van het Gas en de gasverlichting. Verbetering in gas- en petro leumverlichting. Vallende Sterren. Letterkunde Volks-Almanak voor 186S uitgegeven door de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen." Gelderscke Volks-Almanak voor 1868. Gedichten door A. D. van Buuren. Bezint eer gij begint, en: Zoo gaat liet, twee Tooneelstukken van J. M. van Aken, In- en uitvallen, door George. Onder één dak van Joh. Gram. De opvoeding in huis en schooldoor M. Leopold. Een brief uit de Oost, door Cl. De wereldboldoor J. B. Bietstap 7 eerste afl. Onder de wilden door Er. Gerst- iicker 2 dn. Dagboek eener Moeder door Autonia.Meest belangrijke verhalen uit de geschiedenis de lijf straffelijke rechtspleging van vroeger en later tijd le afl. Gods wondermacht en ons geestelijk leven door Dr. A. Pierson. Godswondermacht en onze godsdienst, door W. de Meijïer. De Nederlandsche staatsgodsdienst, door Bartout van der Eeen. Wat dunkt u van bet voorstel de Brauw Bijdrage ter beantwoording door Mr. Groen van Prinsterer. Neêrlands eerste Vondelsfeest voor het op te richten standbeeld door J. W. Brouwers. De Prijs van den geheelen Jaargang (12 Nos.) is f O doch aan de nieuwe Abonné's wordt de f - IK o 1 t vorige J (zoover de voorraad strekt) present gedaan schoon nog dagelijksch Exemplaren tegen den gewonen prijs 1 1 1 1 het Tijdschrift g-i-atïs te ontvangen s11" -"1 dat het asbest eene delfstof was uit verschil lende metaal-oxyden bestaande zooals: kalk, bitteraarde (magnesia) aluinaarde met een zuur vereenigddat tegenwoordig onder den naam van kiezelzuur bekend is en ons des- zelfs hoofdbestanddeelden kiezel of keisteen te biDnen brengt. (Wordt vervolgd.) De Notaris Mr. C. van der LEK de CLERCQ zalten verzoeke van den Heer Mr. W. C. de CRANE op Donderdag 16 Januarij 1868 des voormiddags 11 ure aan de Nieuwe Haven te Zierilczee publiek verkoopen Eene groote partij zeer goede Zeilen 9 Ket. ting'Tblokken Wand- Touw en Ko- perwerk, een BARKAS twee Lieren en een Pomp met toelbelxoor*eii mitsgaders YleesehSpek, Beschuit, Erwten, Boonen, Boter en verder Proviand en completen Scheeps-Inveiitarisaf komstig van het gestrande Hamburger Barkschip „CLAUS HEYDORN." De Notaris J. van der BENT zal op Vrijdag den 17 Januarij 1868 des voor- middags ten 10 ure op het Marktplein te Brouwers haven ten verzoeke van zijnen Principaalpubliek en om comptant gelei verkoopen Een gedeelte van den geredden Inventaris van Ixet gestrande Hamburger Barkschip waaronder 3 ANKERS, TROSSEN, BLOKKEN, staand en loopend "VVANT SLOEP met RIEMEN en hetgeen verder zal worden gepresenteerd. Nadere informatien te bekomen ten Kantore van ge noemden Notaris en van de Heeren van MAENEN van BOCHOVE te Brouwershaven. Brouwershaven Gearriveerd 10 Jan. Willem III (st.) D. G. J. Piejeers Stettin, Schiedam. 14 Helios J. C. Rickmers 14 Laboramus L. Raijmond beiden van New- York naar Rotterdam. 14 Snowdoun (st.) G. Paid Pillau Antwerpen (bijlegger) wegens gebrek aan steenkolen. 14 Uitgezeild Willem HI (st.) D. G. J. Piejeers Stettin Schiedam. Den 14. Heden is door dikte van mist in het zoo genaamde Watergat aan den grond geraaktde Oostendische vischsloep St. Paul No. 32kapt. J. Montenee dezelve zit geheel onder water waarschijn lijk zal een gedeelte van den inventaris geborgen worden. De equipage heeft zich met de boot gered. Prijzen der Effecten te Amsterdam van PO besteld worden zoodat men in waarheid kan rekenen Alle soliede Boekverkoopers nemen bestellingen aan. den 13 Jannarij 1868. Nederland. Werkei. Schuld. 2 yt pCt. dito dito 3 dito dito 4 Amort. Sijndic. 3% Ned. Hyp.-Bank. 4 y2 België. Cert. bij Rothschild. 2 Spanje. Obligatiën. 2% Portugal. Obligatiën. 3 Rusland. Obl. bij Hope en Co. 5 dito 1828/29 5 Cert. 1840 i Sp o or weg-Actiën. Polen. Aandeelen 1835. Pruissen. Obligatiën 1849. 5 Oostenrijk. Obl. Met. Oude. 5 dito 2 dito Rente Amst. 5 dito Nationale. 5 Mexico. Obligatiën. 5 Griekenland. Obl. Geldl. 1825. 5 Turkije. Bmnenl. Oblig. 5 53 '/j. 62% «3%. 34% 37% 91% 180% 45%. 22%. 65% 51% 12% 30%, Ter Stads-Druiierij tan de Err en A. dé VOS,

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 2