N°. 5 Woensdag 14 «lanuarij 1868 WOENSDAG EN ZATERDAG. Besturen en Administration Afkondiging. Kennisgeving. Bi n nenl a n dsuh e T ij d i o g e n Biiitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE OOUBAN PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels f 1 behalve het zegelregt VERSO II IJ NT: J A bo N N E M E i\ I SP Hij S. Per drie maanden f2,00Franco per post f 2,25. Inzen dingder Advertentiên daags te voren, voor 10 ure'sinorg De Burgemeester van Zierilczee brengt ter kennis van de ingezetenen dat door den heer Commissaris des Koning-s in deze provincie op den 30 December laatstleden zijn executoir verklaard twee kohieren voor de belasting op het personeel- dezer gemeente dienst jaar 186768 te weten negen maanden regt no. 6 en voljaars regt no. 7 welke kohi'eren op heden aan den lieer ontvanger der directe belastingen alhier worden gezondenten fine van invordering ingevolge de wet. Zierilczee, den 11 Januarij 1868. B. C. CATJ. Burgemeester en Wethouders van Zierilczee maken bekend dat de aangifte-biljetten voor de hoofdelijke belasting dezer gemeente voor dit jaarin den loop dezer week aan de woningen der ingezetenen die ver moed worden in de termen dezer belasting te vallen worden uitgereikt en binnen 14 dagen na de dagtee- kening dezer kennisgeving tegen repu zullen worden teruggehaald wordende de belastingschuldigen die bij de uitreiking mogten zijn overgeslagen hiernevens aan hunne verpligting herinnerd om binnen acht dagen na deze kennisgeving een biljet ter Gemeente-Secretarie af te halen. Zierilczee den 14 Januarij 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. PROVINCIE ZEELAND. OPSCHORTING van het Berijden der Straatwegen. Door den Commissaris des Konings in de provincie Zeelandis krachtens art. 6 der wet van den 29sfcen Eloréal10de jaarhet vervoer op de straatwegen geschorstte beginnen met middernacht tusschen den veertienden en den vijftienden Januarij. Zoolang deze schorsing- niet is opgeheven zullen de straatwegen in deze provincie volgens het besluit van den Commissaris des Konings de dato 30 Januarij 1866 (Provinciaal blad no. 18) niet mogen worden bereden en de op die wegen aanwezige tolboomen worden gesloten. Yan deze bepaling zijn mede volgens het voorschre ven besluit, uitgezonderd: a. De rijtuigen op veren of riemen hangende zoo ge- ladene als ledige b. De brievenpost-karren c. De rij- of voertuigen tot dc dienst der artillerie behoorende en voorzien zijnde van de vastgestelde plaat. d. De karren of voertuigen met twee wielen en velgen van 5 tot beneden 6 duim beladen met eene vracht van ten hoogste 400 ponden e. De karren of voertuigen met twee wielen en velgen van 6 tot beneden 9 duim beladen met eene vracht van ten hoogste 500 ponden f. De karren of voertuigen met twee wielen en velgen van 9 tot beneden 12 duim beladen met eene vracht van ten hoogste 600 ponden g. De karren of voertuigen met twee wielen en velgen van 12 duim of daarboven beladen met eene vracht van ten hoogste 700 ponden li. De wagens of voertuigen met vier wielen en velgen van 5 tot beneden 6 duimbespannen met niet meer dan twee paarden en beladen met eene vracht van ten hoogste 500 ponden e. De wagens of voertuigen met vier wielen en velgen van 6 tot beneden 9 duimbespauuen met niet meer dan twee paarden en beladen met eene vracht van ten hoogste 650 ponden k. De wagens of voertuigen met vier wielen en velgen van 9 tot beneden 12 duim bespanneu met niet meer dan twee paarden en beladen met eene vracht van ten hoogste 850 ponden l. De wagens of voertuigen met vier wielen en velgen van 12 duim en daarbovenbespannen met twee of drie paarden en beladen met eene vracht van ten hoogste 1000 ponden m. De wagens of voertuigen met vier wielen en velgen van 22 duim of daarboven en een ongelijk spoor ofschoon bespannen met verscheidene paarden mits met geene meerdere vracht dan van ]600 ponden beladen n. De diligences met wielbanden van ten minste 7 duim ingerigt voor niet meer dan 9 personen en een voer man mits met geene meerdere vracht dan van 200 ponden beladen de passagiers niet mede gerekend; o. Eindelijk de diligences met wielbanden van 12 duim of daarboveningerigt voor 12 personen en een voermanmits met geen meerdere vracht dan van 300 ponden beladen, de passagiers niet mede gerekend. De geldspeciën van 's Rijks schatkistof van handeldrijvende personen zullen echter binnen in de rijtuigenbedoeld onder de letters n en o mogen worden geladen doch in geen geval_ zal er boven de voor- en achterwielen eenige last of zwaarte mogen gelegd worden. De zwaarder beladene wagens welkegedurende de schorsing op de straatwegen rijden zullen aangehou den en ontladen worden doch de goederen kunnen met toegestane voertuigen in kleine vrachten overge laden en verzonden worden. Tegen de eigenaren of voerlieden zal proces-verbaal worden opgemaaktzij zullen vervolgens tot betaling der schade aan den weg toegebragt verpligt zijn. De conducteurs der diligences of postwagens welke tegen dit besluit geladen zijn zullen de goederen op verbodene wijze geladen, in de-naastbij gelegene ge meente of den eersten postrid ontladen zullende zij anders persoonlijk strafbaar zijnonverminderd de boete den ondernemers volgens de wetop te leggen. Zierikzee 14 Januarij. Het beeft H. M. de koningin behaagdtwee prachtige Vazen aan de Dorcas-Yereeniging te doen toekomen als prijs in de te houden verloting. Bij koninklijk besluit is bepaald dat tot het aanwerven van vrijwilligers, ook uit de militie voor het leger hier te lande en voor de koloniale troepen, bevoegd zijn de officie ren van alle rangen en onder-officieren de gepensioneerde officieren en de oud-militairen die den dienst op eene eervolle wijze hebben verlaten en aan wie door den minister van oor log het aanwerven van recruten mogt worden opgedragen. Mitsdien zal niemand als aan nemer van een recruut in de engagements - akten mogen worden vermeld dan die tot een der bovenbedoelde categoriën behoort en overigens bekwaam is eene verbindtenis aan te gaan, hetgeen echter niet belet dat, even zeer als de aannemer ook andere personen recruten aanbrengen en de daarvoor vastge stelde premie erlangen kunnen. Z. M. de koning heeftop de voordragt van den minister van justitie kwijtschelding verleend der doodstraf aan Johanna Brouwers huisvrouw van van den Boschen van de tuchthuisstrraf voor den tijd van vijf jaren aan J. Mooij daartoe veroordeeld in zake der oproerige gebeurtenissen te Velsen. Z. M. heeft hen tevens ontheven van de smet van eerloosheid, welke geacht mogt worden door het arrest van den hoogen raad op de ver oordeelden te rusten, Eene vrouw te Kralingen, Zondag avond van een bezoek te Rotterdam naar hare woning terugkeeier.de en haren weg nemen le langs een eenzaam en onbewoond pad, gelegen aan het einde der Slakade westzijde in de gemeente Kralingen en veelal bekend onder den naam van het „langs den vliet", is aldaar te ongeveer 7 uren door twee onbekende - manspersonen aangerand welke haar eene portemonnaie met geld hebben ontnomen en, gebruik makende van den bijna bewusteloozen toestand der viouw door den plotselingen schrik veroorzaakt, haar zelfs twee ringen van de vingers'en een der gouden oorbellen hebben afgeruktwaarna zij ijlings de vJugt namen. Volgens telegrafisch berigt uit Batavia dd. 14 December, was aldaar onder anderen aangekomen het nieuw gebouwde clipper- fregatschip Noach II kapt. P. Wierckx Deze bodem op 17 September uit Brouwers haven vertrokken heeft alzoo den overtogt op zijn langst genomenin 87 dagen vol- bragt hetgeen nog eenige dagen minder kan zijn aangezien de laatste depeche uit Batavia van I Dec en de Noach II onder de eerst aangekomene voorkomt In beide gevallen is het bewezen dat de Noach II circa 100 last grooter als de Noach I geen oneer aan deze doet welke zoo gunstig bekend staat en naar welk model de no. 2 is vervaardigd De Darmstadtsehe Main-Zeitung meldt dat te Schlitz en in de omstreken dezer plaats, Pruissische soldaten zijn verschenen om de telegraafpalen en draden te beschermen tegen de bijgeloovige plattelandsbewoners die deze voorwerpen beschouwen als middelen om een duivelsch werk uit te voeren. Daar de Hes- sische regering niet streng en krachtig genoeg tegen deze Wandalen is opgetreden heeft de Pruissische regering zich met deze taak be last door hij de inwoners van Schlitz enz. inkwartiering te liggen. DUITSCHLAND. Yolgens mcdedeeliugen uit Wiesbaden is de nood in liet Westwoud (voormalig- hertog-dom Nassau) zoo hoog geklommen dat de hongersnood voor de deur staat. Het Westwoud eeue onherbergzame streek wordt over het algemeen door eene arme bevolking bewoond. Een der te "Wiesbaden verschijnende bladen stelt voor om nevens de aldaar gevestigde commissie voor de noodlijdenden in Oost-Prnissen ook eene der gelijke voor het W7estwoud te benoemen. Overigens begint de nood zich ook reeds te doen gevoelen in de vroeger zoo gezegende streken van het Pruisische en Hessische gebied aan den Rijn en het Nahe-dal. De duurte der levensmiddelen en het gebrek aan arbeid drukken ook daar de bevolking meer en meer en de strenge koude vermeerdert de ellende. Dezelfde klagten worden ook vernomen uit andere streken van midden- en zuidwestelijk Duitschland. De nood schijnt overal epidemisch te worden. Yan de Zwitsersche grenzen wordt gemeld dat de wapening der Prausche grensvesting les Rousses aan den ingang van het Dappendalaan de Zwitsersche regering eenige ongerustheid baart. Deze vesting- kan na de uitbreiding- welke aan hare verdedigingswerken is gegeven minstens 15,000 man bevatten. Ook de grensvesting de l'Ecluse is versterkt en staat in regt- streeksche verbinding met Lyon. Vermits aan deze zijde geene bedreiging van het Eransche gebied denk baar is vermoedt men dat liet hier alleen geldt het tot stand brengen van eene sterke basis van operatie in geval van nood. Het gedeelte van bet meer van Constanz tusschen het eiland Reichenau en den Badenschen oever is thans geheel toegevroren en vormt een der prachtigste ijsbanen welke men zich denken kan. E B A N K R IJ K. Het straatoproer dat in den nacht van fi op 7 Januarij te Parijs plaats hadwas van ernstiger aaid dan men aanvankelijk meer.de Aanleiding daartoe gaf liet eenigszins ruw te werk gaan van een sergeantdie zich aan het hoofd eener patrouille een weg wilde banen over het plein du Chateau d'Eau, waar zich de menigte vermaakte met glijden en slederijden. Het publiek bestond hier groo- tendeels uit menschen der geringste klasse en al spoedig hoorde men de gemeene woorden welke deze vaak in den mond hebben. De sergeant nam terstond eenige van die personen in hechtenis. De menigte trok partij voor d"ze en s'elde ze weder in vrijheid. Toen schaarde de sergeant zijne manschappen en nam weder een persoon in hechtenis en nu zou he* z'-ker tot een gevecht zijn gekomen wanneer niet een hoofdofficier uit de kazerne ware toege schoten den gevangene in vrijheid had doen stellen en de troepen naar de kazerne zond. De menigte was intusschen zeer talrijk geworden en trok, ten getale van 1500 a 2000, naar do kazerne, bombardeerde die met sneeuwballen en steenon en rigtte eenige verwoesting aan. Tegelijk klonk de kreet „leve de vrijheid leve de republiek weg met hel gouvernement En daartusschen door werd de Marseillaise en het in de geschiedenis zoo beruchte 9a ira gezongen. De kommandant der kazerne, die van den aanvang af groote gematigdheid aan den dag legdeverloor ook nu zijne kalmte niet hij liet de dingen rustig gebeuren en waarschuwde slechts den commissaris van politie in het naast bijgelegen politie-bureau. Deze zond dadelijk 25 sergeants de- villo en een vivderegter tiaar het terrein en maande de menigte aan om zich te verwijderen Toen zij daaraan geen gehoor gaf, riep hij militairen ter hulp die met gevelde bajonet de zum n- scholing uiteen dreven. Ongeveer dertig per sonen werden in hechtenis genomen. Wel beschouwd is de zaak zelve van geen gewigt, vooral wat de aanleiding betreftmaar van veel belang is het als een bewijs hoe in Parijs het volk weder tot verzet geneigd is. De bengten uit Italië maken alle melding van den buitengemeen strengen v\ inter en de groote massa sneeuw die er valt. Op alle spoorwegen in Opper Italië naar Florence is het verkeer verbroken. De sneeuw is in zulk eene hoeveelheid gevallen dat de communicatie niet alleen tussch -n Bulogne en Pistoja maar ook tusschen Bologne en Piacenza Bologna en Ferrara heeft opgehouden. Dit. Porrelto meldt men dat eene sneeuwlawine van 50 el hoogte en 100 el lengte den weg heeft ver sperd Ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad Ook iu Spanje heeft men dit jaar een zeer strengen winter De wolven komen uit d« Sierra Morena naar de omstreken van Cordova. In Villefranca en Katalonie was den 3 en 4 Januarij de koude zoo hevig, dat men de pompeu op de openbare pleinen met warm water moest ontdooijen Vele fabrieken moeten stilstaan daar het water der water vallen waardoor zij in beweging worden gebragt, bevroren is iets wat nooit plaats had. De Llobregat nabij Barcelona is zoo hard bevroren, cLt de arbeiders die aan eene brug werken op het ijs konden staan. Een Italiaansch dagblad deelt mede dat een schaapherder, uit de vallei van Koveto

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1