4°. 4 Zaterdag 11 Januarij 1808 WOENSDAG EN ZATERDAG. Besturen en Administratiën HERIJ.K.. Kennisgeving. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. PRIJS DEK ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijke- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: A BO NN EM E NTS P K Ij S. Per drie maanden f 2,00—Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor lOure'sinoig Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van de belanghebbende ingezetenen dat door den lieer Arrondissements-IJker op Zaturdag 11 Maandag 13 en Dingsdag 14 dezer maandvan 's morgens 10 tot 's middags 1 ure in het IJklokaali ten Raadliuize dezer gemeente zal worden gevaceerd tot den kosteloozen herijk van Maten en Gewigten wordende belanghebbenden aanbevolen om zich die ge legenheid ten- nutte te, makeiu Zierikzee den 6 Jaunarij 1868. De Burgemeester-, B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op,Woensdag den 15 dezer, maand des namiddags ten één nreop het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzeeden 10 Janparij 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat tengevolge der ontbinding van de Tweede Kamer der Staten-Generaal bij Koninklijk, besluit van den 3 dezer maand no. 61 (Staatsblad no. 3.) tot verkiezing der leden van eene. nienvye Kamer zali worden overgegaan op Woensdag den 22 dezer maand en dat mitsdien een oproepingsbrief met ingesloten stembiljetdaartoe aan eiken kiezer acht dagen vóór den bepaalden dag zal worden te buis bezorgdinge volge de wet. Zierikzeeden 9 Januarij 1868. De Burgemeester B. C. CAU. - Pensioen toegekend ad f 107 'sjaars, ter zake van langdurigen dienstaan den ge- 37y'a wezen, thans wachtgeld-genietenden, lichtwach- 91 ter bij de k natver lichting op West Schouwen, L. Leunis. 186'/4 Als waarschuwend voorbeeld deelt tnen het volgende medeEene vrouw 'e Smilde t bezig zijnde nieuwjaarskoeken te bakken, ging 22^' vrij erg bezweet zijnde naar buiten om een 36 emmer water te halen. Naauwelijks echter 51% weder in huis gekomen zeeg zij plotseling neder en was terstond een lijk. S0y'6 0,p het kanaal zijn eenige schaatsawij- ders door het brooze ijs gezakt. Gelukkig )g v zijn zij allen met den schrik vrijgekomen. Pezer dagen had te Gorinchem een l treffend voorval plaats. Zekere M. Kouveld van het begraven van zijn vierjarig dochtertje terugkeerendevond te huis gekomen, zijn ander., kind aan de mazelen gestorven. Reeds sedert- een paar maanden doet zich die ziekte onder de kinderen, aldaar zeer merkbaar, gevoelen Uit Haeften wordt van dsn 6 dezer geschreven „Hot ijs is gisteren nacht vast blijven zitten op de Hellouwsehe krib zoodat het van daar naar boven de rivier digt zit terwijl van daar naar beueden en zoo als men verneemttot Dordrecht toe blank water is. De diligences van van Gend en Loos rijden nu van Tuil den dijk langs naar Heljouw en van Bommel naar Zuilichom, om daar in blank water de goederen en passagiers over te zetten. Ovqr het ijs gaat de overtogt met schiet- schouwen zeer bezwaarlijk, omdat zij nog tel kens doorzakken. Indien het echter nog wat blijft vriezen hoopt men spoedig een pad te kunnen leggen. (N R. C.) r B A N K R IJ K. In een particulier telegram uit Parijs werd onlangs gemeld dat de Franscho rege ring de Engelsche had bekend gemaakt met het bestaan van vertakkingen der Fenians- zamenzwering onder de revolutionnairen in Frankrijk. Thans vindt men in eene Parijsche correspondentie van den Nord eene mededee- ling die met dit berigt in verband beschouwd moet worden. De correspondent schrijft nl dat het hoofdkwartier der Fenians niet te Dublin, New york of Londen, maar te Paiijs gevestigd is, en dat van daar de bevelen aan de eedgenooten aan gene zijde van het Kanaal uitgevaardigd worden. Belangrijke documenten waaronder uitgewerkte plannen tot nieuwe snoodheden h v. het vernielen der Britsche vloot, zijn -- zoo. wordt gpmfjd door de keizerlijke politie in een huis van den Fau bourg du Temple gevonden en aan het kabi net van St. James opgezonden bij wijze van nieuwjaarsgeschenk. In Kaff. rland, aan de zuidoostkust tns- schen Natal en het Kaapland, ligt het koning rijk Amoponda, welks hoofdstad heet de resi dentie van .Jaku, Koning Jaku is nu gestorven, en daar Engeland in hèm een oud en trouw bondgenoot verliestis het niet meer dan billijk dat het Eogelsch blad dat het digtst bij zijn, rijk het licht ziet, de Natal Mercury," hein een doodberigt wijdt. „Z M." leest men daarin, „overleed den 29 October juist toen hij een snuifje wilde nemen Zijn dood werd aan vreemden invloed toegeschreven daar hij een te groot opperhoofd was om zoo maar te kunnen sterven. Drie personen zijn reeds ter dood gebragt ondpj: "verdenking van. hem behekst te hebben, en er werd nog eene groote slagting verwacht, daar de Kaffers van oordeel zijn dat het een groot opperhoofd niet past alleen te sterven Overigens was nog bevolen dat, als blijk van algemeeneu rouw, de mannen zich vier en de vrouwen zich drie dagen van melk hadden te onthouden. Ook de veldar beid was vier dagen geschorst. Men herinnert zich de bloedige geweld dadigheden ten vorigen jare in de Napoli- taansche stad Barletta bij een volksoploop aan protestanten, hunne personen, hunne woningen en have gepleegd. De daders werden door het Italiaansche gouvernement voor den regter gebragten thans is in dat regtsgeding door het hof van assises te Bari vonnis geveld. Van de 62 beschuldigden zijn 24 vrijgesproken 12, waaronder een priester en een monnik, tot 18 jaren, 10 tot 10 jaren kerkerstraf, en de overige tot minder zware straften veroor deeld. De gebroeders Bonheur, van Parijs geven thans voorstellingen te Brussel. Hun vak is du exploitatie van het magnetisme waarmede zij bijzonder sterke proeven doen. Als de meest verbazende t.oemt men liet volgende Een der broeders plaatst zich aan de tafel op de estrade. De ander wandelt door de zaal en verzoekt daar aan dezen en genen hem den naam te noepien van eenig bekend persoon. Zoodra is die naam niet genoemd of de ander teekent het portret van den bedoelden persoon en de gelijkenis is zoo sprekend, dat bij niet eens den naam er onder behoeft te zetten. In Algerie heerschl onder de inboor lingen een versch-ikkt lijke hongersnood die reeds meer dan 100 000 menschen iieeft doen sterven een cijfer door den aartsbisschop van Parijs niet overdreven genoemd in zijne oproe ping tot leniging van de ellende der broode- looze grijsaards weduwen en weezen. De aartsbisschop van Algiers bevestigt in een aan de Fransche dagbladen gerigten bri. f de treurige berigten omtrent den hongersnood in verschillende streken van Algerie welke behalve door de cholera, zwaar geleden hebben door eene tweejarige droogte en door eene sprinkhanen-plaag Uit dien brief blijkt dat een aantal Arabieren sinds verscheidene maan den alleen van gras en kruiden leven. „Velen, zegt de aartsbisschop ziet men elkander het op tnesthoopen en in vuilniskarren liggende bedorven aas betwisten. Hij geheele troepen dwalen zij onder een veel ruwere weersge- sleldheid dan in at.dere winters, naakt of met eenige lompen bedekt in den omtrek der steden als geraamten rond. De dooden vindt men dagelijks bij tien- en twintigtallen langs den weg." De aartsbisschop schat het cijfer der op die wijze gedurende de laatste zes maanden omgekomenen op nagenoeg honderd duizend. Hij doet in zijn brief dan ook een krachtig beroep op de liefdadigheid der Fraiischen welke, zooals hij verzekert, nevens de hulp van regeringswege ten eenenmale onmisbaar is om zulk eene ellende te lenigen. Garibaldi heeft een brief aan zijne vrienden geschreven waai in hij hen oproept om zich tegen het aanstaande voorjaar gereed te houden. GROOT-BRITTANNIEN. Londkjs 4 Jan. Bij het voortgezet ver hoor in verband met het onderzoek naar de misdaad van Clerkenwell, is uit de getuigenis van eer. politiebeambte gebleken, dat daags te voren een vat buskruid tegen den muur der gevangenis geplaatstdoch we-'er weggenomen werd. Ook gaf dezelfde getuige te kennen dat de overheid de plaats kende waar het buskruid' gekocht was geworden De gevan genen, Allen en Justice, hadden de aandacht dei politie afgetrokken door gedurende den tijd dat de misdaad uitgevoerd werd nabij de deur der gevangenis rond te dwalen, „anders." zeidu de getuige, „had de politie zich op de plek der ontploffing bevonden en deze kin nen voor komen." Hoe meer de zaak zich in hare bijzonderheden ontwikkelt, hoe m-er aanleiding er bestaat om to veronderstellen dat er, zoo wel bij overheid als politie, een groot gebrek aan doorzigt en veerkracht bestond Met betrekking tot de oveffomptling van do geweermakers Althorp te Cork las men gisteren avond met bevreemding in de Pall- ntall Gazette een berigtdat niemand der buren een of meer personen, zoo als die welke deel nainen aan den zoo stout gepleegden diefstal ontwaarden en dat er zulke groote vensterglazen in den winkel waren dat elk voorbijganger gelegenheid had oin to zien wat er in den winkel gc s -hiedde. Dit berigt werpt zijdelings een zwaar vermoeden op de lieeren Althorp. Deze. hebben intusschen naar luid van een Corksch dagblad, een brief ontvangen waarin de Fenians volgens gedane beloften ei-ne opgave zenden der pistolen en hunne goedkeuring te kennen geven over de verstan dige lijdelijkheid der winkeliers die daardoor hun leven gered hadden. Verder beveelt de schrijver, spottenderwijze, den politie-dienaar die aan de overzijde van de straat was aan gesteld, Ier bevordering aan, en hoopt dat de hoeren Althorp bij gelegenheid van een volgend bezoek hei ontbijt gereed zullen hebben. Deze brief wordt een guitenstuk geacht en men twijfelt er aan of de pistolen der Fenians wel geladen waren daar een moord onder zulke omstandigheden gepleegd, onmiddellijk tot het vatten van den dader leiden moest indien namelijk de politie niet medepligtig was. De geheele zaak heeft iets duisters. Op het telegrafisch berigt dat de Fe nians voornemens waren het spoorwegstation te Shrewsbury te vernielen hebben de au toriteiten maauegelen getroffen, om de mili taire magt aldaar te versterken en het ge bouw bjj nacht te doen bewaken Men heeft dar, ook verder niets van een aanval ver nomen. In het Zuiden van Ierland nemen de autoriteiten krachtige maatregelen van voor zorg voor het geval dat onder de Fenians aldaar eene algem-'ene beweging rnogt uit breken Lord Struthnuir opperbevelhebber der Iersche troepen heeft zich naar Cork begeven, alwaar de bezetting aanmerkelijk is versterkt. Te Queenstown bestond zeer veel vrees voor de voldoende veiligheid der aldaar aanwezige oorlogschepen Aan boord daarvan wordt dan ook streng gewaakt terwijl zij dag en nacht met de for en signalen wisselen. Bovendien kruisen in de haven gestadig booieu met gewapende magt heen en weeren daar men bij ondervinding weet dat er inzonder heid wordt geloerd op de voorraden buskruid die langs de kusten op verschillende punten worden gedeponeerd heeft men die thans van daar verwijderd. Ook op de Shannonin de haven van Limmerick wordt eene buitengewone waak zaamheid aan den dag gelegd zelfs dan wan neer alles volkomen rustig schijnt en ziel» nergens eenig kenteeken van onraad voordoet. De New-York Herald bevat een berigj uit Havanna dd. 20 December meldende u dat Tortugas (niet Tortolaj door de see ia verzwolgen.

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1