3 Woensdag 8 Januarij 1868 WOENSDAG El ZATERDAG. Besturen en Administratief) HERIJK Binnenlandsohe Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. PRIJS DER ADVERT ENTIEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels f 1 behalve het zegelregt V EKSCHIJNT: A B ONNEJJ ENT S-P Ji Ij S. Per drie maanden 2,00—Franco per post 2,25. Inzen ding der A dvertentiën daags te voren, voor lOure'sinorg 52% 61% 34 37% 90'/, 186 44% 22% 50% 11% 30% jidde. 8.25 - 11.00 - 12.00 00.00 - 9.25 - 0.00 - 12.50 - 15.00 - 00.00 67. 24.5(1 23.50 00.00 ai 24.50 23.50 00.00 S* 24.50?" 23.50*5 oo.oo s. 7.00* 5.00 VOS. Buegemeestee ea WetSOOTEes van Zierikzee bren gen ter -kennis van de belanghebbende ingezetenen (lat door den heer Arrondissements-IJker op Zaturdag 11 Maandag 13 en Dingsdag 14 dezer maandvan 's morgens 10 tot 's middags 1 ure in het IJklokaal ten ltaadhuize dezer gemeente zal worden gevaceerd tot den kosteloozen herijk van Maten en Gewigten wordende belanghebbenden aanbevolen om zich die ge legenheid ten nutte te maken. Zierikzee den 6 Januarij 1868. Be Burgemeester B. C. CAD. Be Secretaris 1. P. N. EBMEBINS. Zierikzee 6 Jan. Aan den lieer nir. W. O. de Crane consulair agent van Frankrijk te Zierikzee is vergunning verleend tot liet dragen der gouden medaille 'hemdoor Z. M. den keizer der Franscken toegekend wegens betoonde diensten aan Franscbe schipbreuke ling en. In eene jl. "Vrijdag alhier gehouden vergadering welke door de commissie voor het bouwen van arbeiderswo ningen belegd was doch waarop door het gure weder niet velen tegenwoordig waren is door den heer J. H. C. Heijse namens de commissie medegedeeld dat ter rein gevonden was tot het bouwen dier woningen geschikthetgeen te bekomen zou zijn indien enkele bezwaren waren opgeheven. Hij deelde tevens mede dat bij de commissie nog altijd verschil van gevoelen bestond omtrent de wijze waarop de zaak zou moeten worden uitgevoerd. De meerderheid der commissie was voor het bouwen voor rekening van particulieren en de minderheid voor het bouwen voor eigen rekeniug. Er werden dus twee lijsten aangeboden waarop ieder zijne deelneming kon schrijven. De aandeelen waren op/25 gesteld. De uitslag was dat terstond werd ingeschre ven voor ruim 200 aandeelen voor het eerste en ruim 100 aandeelen voor liet laatste. Er bestaat wel geen' beter voedsel zoo wel voor den gezonden 'als voor den herstellenden als zuivere onver- valschte chocolade immers een kop goede chocolade overtreft verreweg de beste bouillon in gehalte van werkelijke'voedingsstof;' Tot billijke prijzen tc verkrijgen vindt, echter zoo dikwijls eene vervalsching van dit artikel pl'aats dat eene qualïteitvoor welker zuiver heid wórdt''gewaarborgde eene zeldzaamheid is geworden. Het verdient daarom te meer vermelding dat de stoom-chocoladeu-fabriek van Eranz Stollwerck te Keulen die tot de meest beduidende fabrieken van Duitschland behoort,, op do wereldten toonstelling te Parijs wegens zuiverheid voortreffelijke kwaliteiten goedkoopte vau hare chocoladen met de prijsmedaill'e werd bekroond. Deze onderscheiding is des te eervoller dewijl de uitgereikte medaille de eenige is die in deze branche op geheel Pruissen is gevallen. De fabriek dankt aan haar beginselalleen volkomen zuivere fabriecaten ter markt te brengen., haren alom verbreiden roem. Men zoude kunnen be weren dat het zoowel de pli'gt als het belang van iedere groote handelszaak in victualiën enz is om hare klandisie met dit product te voorzien. Zierikzee 6 Januarij. Iu het afgeloopen jaar 1867 zijn binnen deze stad en het poort ambacht geboren 123 kinderen van het mann. geslacht 153 vrouw. te zamen 276 kinderen waaronder begrepen, zijn 13 als levenloos aangegeven de geboorte in 1867 is minder dan in 1866 34 kinderen In de registers van overlijden zijn inge schreven 109 personen van het mann, geslacht 100 vrouw. te zamen 209 personen zijnde 35 meer dan in 1866. Er zijn 50 huwelijken voltrokken zijnde 5 minder dan in 1866. Geene echtscheidingen hebben er plaats gehad terwijl in 1866 het getal echtscheidingen 2 bedroeg. Benoemd met ingang van 15 dezer tot minister voor de zaken der II. C. et re dienst de lieer mr. A. F. X. Luyben in tot minister voor de zaken van de Herv. en andere eeredienstenbehalve de R. C. de heer mr. C. T. baron van Lijnden beiden laatstelijk Jeden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Benoemd met ingang van 4 dezertot minister van justitie mr. Wintgens lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal en met dezelfde dagteekening van het tijdelijk beheer van dat departement ontheven mr J. Heemskerk Azn.minister van binnenlandsche zaken met dankbetuiging voor de in deze betrekking bewezen dienst'n. De N. Rott. Ct. verneemt dat onze oorlogschepen en de magazijnen der marine werven eerstdaags van achterlaadgewere» zul len voorzien worden. Rij arrest van het militair geregtshof der Nederlandsche West Indische bezittingen van 8 Augustus 11. is de le luitenant Au- driessen bij de veld artillerie vroeger in gar nizoen te Curasao en fungeerend kommandant van het personeel en muterieel der artillerie aldaar vrijgesproken van eene tegen hem in- gebragte beschuldiging onder verklaring dat hij is „puur zuiver en innocent Te Gent heeft de volgende misdaad plaats gehad Zekere A- van Ryss een sterk maar hoogst gevaarlijk mensch ver keerde in de meening dat zijne bloedver wanten hem de erfenis zijner onlangs over ledene moeder onttrokken hadden. Met drie pistojen en een groot kapmes gewapend begaf hij zich Zondag avond jl. bij twee leden zijner familie wonende in de Apostelstraat en eischte van hen zijn vermeend moederlijk erfdeel teiug. Op de aanhoudt-nde verzeke ring dat zij li em niets had nagelaten ont stak hij in woede en loste een pistoolschot op den man, dien lij tevens een doodelijke wond in de borst toebragt waarna hij op de vrouw losbrandde en haar aan de hand kwetste. Daarmede nog niet tevreden brengt hij zijn slagtoffer zulke hevige slagen met de bijl toe, dat de ongelukkige bijna ontzield en badende in haar bloed op den grond bleef liggen. Vervolgens klom hij, met blo°d be vlekt en de moordende bijl in de lnnd een achtermuur over en begaf hij zich naar twee andeie zijner b'oed\ervvanten op den St. Pietersberg alwaar hij het afgrijselijk bloed bad voortzette. Op het hulpgeschreeuw* der siagtoffers schoten eenige buren toe die na een hevige w-orstelingden moordenaar knevelden en aan de justitie overleverden, Twee der gewonden verkeeren in levens gevaar. Het slot van een artikel in de Tijd is zoo zeer een teek en des tijds dat wij het in zijn geheel meenen te moeten overnemen Wij onthouden ons van alle toelichting. „Overigens meenen wij niet, dat het herstel dej* K ere dien? ten oorzaak zal zijn, dat voortaan de Katholieken zullen worden uitgesloten uit andere departementen. Wij leven toch in het levendig besef van het gew'gt dat de Katho lieken werpen in de schaal der vei kiezingen. Dat gewigt is zóó groot, dat geen gouverne ment ons stelselmatig kan uitsluiten. Daarom heeft liet gouvernement pogingen gedaan om het departement van justitie aan een Katholiek te kunnen toevertrouwen en al is het daarin niet geslaagd, dan is het voornamelijk te wijten aan de vele Katholieken, riie daartoe aangezocht zijn en geweigerd hebben de taak te aanvaarden. V\ ij zijn thans krachtig genoeg om elk gou vernement, dat ons over het hoofd ziet en onze aanspraken miskennen mogt tot zijn pligt te brengen. En het thans bestaande ministerie zal w«'l doen dit niet uit het oog te verliezen wil het niet onmiddellijk in levensgevaar gebragt worden. (Handelsblad) Jl. Donderdag heeft te Middelburg een zeer behot ftige 73jarige vrouw in hare kamer jam merlijk den dood gevonden Zich w'iHende ver warmen aan een voor haar staan den pot met vuur hebben hare kleederen vlam gevat en schijnt zij door slaap of door den rook in be- wusteloozen toestand te zijn geraakt zoodat de buren eerst later bij het bespeuren van rook op hare kamer kwamen waar men een deer lijk verbrand en misvormd lijk vond. Uit Zwartsluis meldt men van 2 dezer. Gisteren middag vielen alhier 6 personen op verschillende plaatsen van het Zwarte Water en Meppelerdiep door h'jt ijs en verkeerden dien tengevolge in groot levensgevaar Zij hadden zich ten aanschouwe van honderden op eenige voeten afstand gewaagd van de A msferdamsche stoombootdietusschen de Kribben in het ijs vastgeraakt zich dcor kracht van stoom en menschen-arbeid den weg baande naar de aan legplaats alhier. Door de vele toeschouwers mogt men er in slagen de drenkelingen te reuden. 1Dezer dagen is er in de gemeente Maas dam een treurig ongeluk gebeurd. Twee broe- d< rs wild eri op schaatsen een bezoek gaan afleggen het nog te brooze ijs bezweek echter en zij zakten er door; hunne zuster het ongeval ziend e, was onvoorzfgtig genoeg zich ook op bet ijs te wagen met het treurige gevolg dat zij alle drie verdronken zijn. Volgens zeggen zouden de broeders 25 en 23 jaren en de zuster 17 jaren oud zijn. DUITSCHLAND. In een brief uit Archangel dd. 20 December 1867, leest men liet volgende De vrees voor een hongersnood welke reeds sedert het najaar het gouvernement Archangel heeft bedreigd is thans helaas verwezenlijkt en heeft zulk eene uitbreiding verkregen, dat het bijna onmogelijk schijnt, om een groot gedeelte der bevolking voor den hongerdood te vrijwaren- Het brood kost reeds het driedubbele van den gewonen prijs, en binnen kort zal liet welligt voor geld piet meer te verkrijgen zijn door dien de voorraad meel zeer klein wordt en nieuwe toevoeren slechts uit Viatka, 1000 werst van hier verwijderd zijn te verkrijgen. De kosten, van het landtransport geheel ter zijde latende is het nagenoeg onmogelijk om genoegzame hoeveelheden over de landwegen te verkrijgen, en mogt dit al mogelijk zijn, de massa der bevolking heeft geene middelen om het te koopen. Thans reeds z';n er geval len van overlijden door honger en zeer velen zijn reeds van alles onbloot. Het gouverne ment zoowel als particulieren doen wat moge lijk is, maar de nood is zoo algemeen, dat hek zonder ondersteuning uit andere meer geze gende streken, niet bij magte is om de ellende te keeren. F R A N Iv ït IJ K. Eenige dagen geleden heeft men in den omtrek van Rouaan het misvormde lijk van een grijsaard ge\onden en daar de onge lukkige een pistool in de hand hield meende men aan zelfmoord te moeten denken. Het blijkt thans evenwel dat de oude man niet zich zeiven van het leven heeft beroofd maar, in een aanval van zwaarmoedigheid een 20jarigen consentdoor mi Idel eener beloo ning van 10 fr. overgehaald heeft hem het leven te benemen. De dader van dit even I onbezonnen als onmenscheüjk feit is in ver zekerde bewaring genomen. Omtrent do voorgenomen wijzigingen in de wet tot regeling van den arbeid dor kinderen in de fabrieken in Frankrijk verneemt men dat zal worden bepaald, dat de kinderen tot hun dertiende jaar niet langer dan zes uren van de vier en twintig zullen mogen werken en tot dion leeftijd zes uren por dag zullen moeten schoolgaan. De meisjes zullen tol haar achttiende jaar niet langer dan tien uren d.iags mogen werksn Er zal eene commissie worden benoemd om toezigt te houden op de naleving der wet. GROOT-BRITT A N N I E N. Londen, 3i Dec. Gisteren ochtend ten negen ure traden acht gewapende Fenians den winkel van den geweermaker Allport, te Cork, binnen, terwijl deze zich achter den toonbank bevond en zijn neef en winkelbediende tegen woordig waren. Elk man hield een cilinder' pistool met overgehaalde haan in de hand en dreigde die op den eigenaar en de twee overige personen te zullen lossen ingeval zij wederstand boden. Een jongman voerde het woord met Amerikaanschen tongval en verzocht hen stil te zijn, tot dat de bezoekers zich van pistolen voorzien hadden. Dit op de meest koelbloedige wijze geschied zijnde werden ongeveer zestig cilinder-pistolen in een zak gepakt, waarmede twee man den winkel ver lieten, terwijl de overige zes de drie winkeliers dwóngen stil te zijn. Na weinige minuten kwamen de twee terug en vulden den zak met vijftienhonderd patronen. Dit verrigt zijnde, verlieten xij den winkel en de overige zes volgden spoedig na den heer Alltorp en de zijnen gewaarschuwd te hebben niet te volgen

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1