2 Zaterdag 4 January 1868 WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen en Ad min is tra tien Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. -■ Z ct «5 t>. V ZIERIKZEESGHE J PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels Ai 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNE -U E NTS PRlj S. Per drie maanden 2,00Franco per post ƒ2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'sinorg Burgemeester en Wethouders van 'Zieriïczee maken bekend dat liet bestuur der Zierikzeesclie Garancine- fabriek vergunning wenscht te bekomen tot bet plaatsen van cea stoomketel van eene halve paardenkracht op het perceel kadastraal bekend sectie B no. 1279 achter de gebouwen dier fabriek in de Nieuwe Boogerd- Straat en dat het vereischte verhoor de comniodo et incommodo hieromtrent zal worden gehouden op Woens dag den 8 Januarij aanstaande te 12 uur op het Raad huis zullende allen die tegen deze zaak bezwaren mogten hebben in te brengen alsdan in de gelegen heid zijn om in hun belang te worden gehoord. Zierikzceden 3 Januarij 1868. Burgemeester en Wetli oudere, B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. ZiEKiKZEK 2 Januarij. De dienst bij het rijkstelegraafkantoor alhier zal te rekenen van af 1 Januarij 1868 op Zondagen eersten Kersdag en Hemelvaartsdag worden gehouden van 8 tot 9 ure des voormiddags van 1 tot 3 en van 7 tot 9 ure des na middags. Den 3 December des vorigen jaars werd te 's Hertogenbosch de proef genomen om een geïmiteerd bankbiljet (Nederlandsehe wensch), gelijk er thans in den hai.del zijn gebragt te laten wisselen welke r »ef zoodanig was geslaagd dat het geld behoorlijk was ter hand gestelden de wisselaar eerst eenigen tijd daarna bemerkte dat hij de dupe was geweest. Dezer dagen heeft zich ook te Middelburg een gelijksoortig geval voorgedaan. Den 7 December kocht een man die zich als pol derwerker voordeed, in den schoen- en laarzen winkel -van F. J. Malgo in de 's Gravenstraat een paar schoenen van f 3 75, Daar hij g^en geld bij zich had vioeg en verkreeg hij, imdafc hij vooraf zijn horloge als waarborg ha 1 aan geboden veertien dagen uitstel van betaling. Zestien dagen later, deri 23 December kwam hij des avonds zijne schuid afdoen en gaf hij eeti bankbiljet van f 40. Daar Malgo destijds niet bij magte was dit te wisselen, ging zijne vrouw, zulks verzoeken bij den nabij wonenden kruidenier I M. Boore, die zich daartoe be reid vei klaarde en haar zestien rijks aalders ter hand stelde, welke zij aan d-o man gaf, die daarop met" ee_ riksdaalders betaalde, terwijl hij het ov< rscluetende 'bed: ag terug kreeg, Den 28 1 ecemlnr moest Bonne een wi-sel voldoen en bood hij het bedoelde bank biljet van 4O in betaling hetgeen echter geweigerd werd aangezien het 4<jchts een gefingeerd bankbiljet feen veertigvondige ze- genwensch) was. Boone ging toen naar Malgo doch deze wist den naam niet van den man die hem het papier in betaling ge geven had. Jl. Maandag kwam die persoon echter andermaal in den winkel van Malgo, ten einde een paar schoenen te koopen. Men hield hem eenigen tijd op en middelerwijl ging genoemde winkelier om de politie die naar wij vernemen, na een voorloopig verhoor den betrokken persoon voorloopig in vrijheid heeft gelaten en proces-verbaal heeft op gemaakt. De rivier de Lek die in het laatste etmaal 2 voet Rijnlands val teekent is der wijze met drijfijs bezet, dat er dé overvaart door wordt belemmerd. Er is veel drijfijs in de rivier de Maas tengevolge waarvan de schipbrug to Bedel met veel inspanning is afgebroken. De over- togt heeft met de roeiboot plaats. DUITSCHLAND. Het Tageblat von Baden meldt in een zijner jongst verschenen nummers een zonder ling voorval. De biechtvader van het nonnen klooster op den berg Guhel bij Zugheeft zich met twee kleinoodion dier instelling, namelijk de priorin en de kloosterkas uit de voeten gemaakt. Uit Oost-Pruissen ontvangt mén hoogst treurige berigt.cn omtrent den hongersnood en de ellende die daar heerschen. De grondbe zitters zijn verpligt geworden alle arbeiders af te danken met uitzondering van hen. die deel van het gezin uitmaken. Van overheidswege heeft men getracht door het aanleggen van openbare werken eenige verdiensten te bezor gen maar de felle koude heeft dit werk doen staken. Er worden thans oproepingen gedaan tot het geven van giften ter voorzie ning in dezen nood: Ook de prijs der levensmiddelen te Keuien is zoo aanmet kelijk gestegen, dat eenige aanzienlijke burgers zich vereenigd hebben om te overleggen, wat gedaan zon kunnen worden tot verzachting van den nood der mingegoeden. FB ANKRIJK. Jl. Dingsdag heeft in den schouwburg van de Horte St. Martin een incident plaats gehad dat bewijst met welken geest het publiek bezield is tegenover de politie sedert de jongste onwillekeurige inhechtenisnemingen. Een der toeschouwers sifHeerde mil S ly waarom de politie hem verzocht heen te gaan. Hieraan niet voldoende werd hij door twee ag- nten aangegrepen de man bood krachtig wederstand maar moest voor de overmagt bukken hij werd door de agenten opgcligt en weggevoerd. Het publiek trok terstond partij voor het slagtoffer van pMicie-aanma- ttging en door de gansclie zaal weerklonk de kreet „breng hein terug terwijl.-er een geraas gemaakt werd dat de voorstelling totaal belemmerde. Dit duurde een half uur voort en de policie vreezende dat de woede van het publiek zich nog op ernstiger wijze zoude openbaien, gaf ten slotte toe, en de heer, die door haar was verwijderd, kwam in de zaal terug en hernam zijne plaats. Gelijk wel te vermoeden was ondervindt de Italiaanscbe minister Menabrea moeijelijk- heden van allerlei aard bij de zarnenstelling van een gewijzigd ministerie. Jl Dingsdag heeft koning Victor Emmanuel weder gedu rende eenige uren te Florence vertoefd om den heer Menab»ea ten gehoore te ontvangen en is daarna weder naar Turijn teruggekeerd. In Spanje worden thans aanzienlijke geldsommen ingezameld ter verzachting var. de ellende welke op Puerto Riso ten gevolge der aldaar voorgevallen aardbevingen, hwerscht. Koningin Isabella heeft voor eene som van vijftig duizend kroonen ingeschreven en ieder der ministers voor een bedrag van vier duizend realen. Van staatswege is bovendien ter voorziening in den Ireigendsren nood, eene som va-i zes millioen realen naar genoemd eiland afgezonden. GROOT-B RITTANNIEN. Londen 30 Dec. Gisteren ochtend ont ving de politie berigt dat een aantal personen die zich als voorstanders der Fenians hadden doen kennen, voornemens waren dien dag in Clerkepwell eene gtoote vergadering te houden. Dadelijk werden de noodige maatregelen ge nomen, om aldaar eene voldoende gewapende magt op de been te hebben, zoodat de bedoelde personen, op het terrein gekomen, alle punten bezet zagen door ruim 600 man waaronder 200 jongeliedendie als speciale constables beëedigd waren en gezamenlijk flink en corps manoeuvrerende, er zeer veel aan toebragten dat het plan tot de bijeenkomst in duigen viel. Daags te voren was de openbare auto riteit te Woolwich gewaarschuwd, dat een aanval was beraamd op het arsenaal aldaar en op den Londenschen Tower. Als een maatregel van voorzorg zijn 1600 man der werven aldaar en vervolgens nog een aantal andere personen als constaides in functie ge treden, z<>odat de Fenians in hun toeleg zouden gestuit zijn op een corps van ongeveer 5000 man. Als een bewijs van de werkzaamheid van den puhlieken geest in Engeland ook waar het de bevordering der wetenschap geld, dient, datjeen aantal machinefabrikanten en ingenieurs iu Manchester eene hoogst aanzienlijke soin hebben bijeengebragt, ten einde eene leerschool voor het machinevak en de ingene irskunst in het algemeen bij de aldaar bestaan le hooge- school Owens college worde toegevoegd. Een enkele firma de heeren Beijer Peacook en Comp. gaven daarvoor niet minder dan 3000 pond sterling of 36,000 gulden Nederlandsch Een geregtelijk onderzoek van de lijken van hen, die bij de ontploffing van de kruid- f&briek te Faversham zijn omgekomen heeft plaats gehad. De opzigter der fabriek ver klaarde, dat hij geloofde, dat het ongeluk aan een toeval moest geweten worden. Bij kon zich niet herinneren in de laatste dagen vreemdelingen in of nabij de fabriek gezien te hebben. De Fenians schijnen dus aan dit geval onschuldig te zijn. De aans'ag op den wach'toren te Fota is met de meeste koelbloedigheid gedaan. De kanonniers der bezetting zaten rustig thee te d inken toen op eens zeven gemaskerden binnentraden, weldra, door dertien anderen gevo'gd. Zes zijn met geladen pistolen de wacht blijven houden bij de kanonniers. De overigen hebben intusschen den toren door zocht en alle wapenen medegenomen f trrwij het hoofd der bende gezellig onder een kopje thee met de kanonniers zat te praten en hun zijn prachtigen revolver liet zien. Men zegt dat twee der aanvallers herkend zijn. In eene brievenbus te Londen zijn weder bran dende lucifers en vitriool geworpen zonder verdere gevolgen dan dat een paar brieven onleesbaar zijn geworden. Geruchten van allerlei aard blijven overi gens in grooten getale loopen. Eri sedert men den Feniansch- n kruiser op de Iersche kust wacht zijn reeds verscheidene schepen en bootjes bij vergissing aangehouden. De agitatie onder de Engelsche bevol king over de daden der Fenians vermeerderd steeds. De Londensche dagbladen lezende ziet men zich waarlijk als in geheel andere tijden en toestanden verplaatst. Het geheim zinnig kleed hetwelk alle aanslagen der Fe nians bedekt, bezit iets romantisch en iets aangrijpends hetwelk men in onze dagen te vergeefs op politiek terrein zoeken zou. Pdr is thans geen zoo wonderlijk ge'ucht of de geagiteerde Engelsche bevolking vindt het niet onwaarschijnlijk genoeg om daaraan geloof te slaan. Zoo leest men thans in de Engelsche dagbladen dat de Fenians het plan zouden hebben om zich van koningin Victoria meester te maken en als haar losgeld de onafhanke lijkheid van Ierland te eischen. Een aantal personen hebben zich reeds bij adres tot de koningin gewend om als vrijwilligers met de bewaking ven het kasteel te Osborne te wor den belast. Koningin Victoria heeft echter aan deze adressanten te kennen gegeven dat zij geenerlei vrees koestert voor hare persoon lijke veiligheid Ken ander gerucht, te Londen in omloop meldt dat de Fenians de onder- zeesche telegraafkabel naar Am-rika willen vernielen. Kortom, de Engelsche natie heeft in geen jaren een tijdperk van zooveel onrust doorleefd als thans het geval is. Alle officieren te Chatham zijn als spe ciale constables beëedigd. Honderden van werklieden der rijkswerven volgen bun voor beeld De krui 1 magazijn en werden door militairen en de policie bewaakt. De ontploffing te Faverham werd te Chat ham gevoeld er heerschte dientengevolge een alarm. Iets over <3e Verbraudiug- en de Vlam. Vervolg van ons vorig Nummer. Wanneer het kool waterstofgas dat zich dikwijls in groote.. hoeveelheid in (ia kolenmij nen ontwikkelt zich met de dampkringslucht dezer mijnen in zekere evenredigheden ver mengt, brengt het ontploffende mengsels voort, die uitbarsten als men er met een licht in doordringt. Deze uitbarstingen dooden bijna altijd de mijnwerkers die zich in de gangen bevinden Zij merken het gevaar aan de vlam hunner lamp welker punt eene verbreeding ondergaat, die te zigtbaarder is, en eene blaausve kleur aanneemt, welke te donkerder is, naar mate de hoeveelheid koolwaterstof grooter is. Terstond gaan zij voorover op den grond liggen en kruipen naar de zuivere gedeelten der mijn teiug, zonder eene andere houding aan te nemen.

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1