Dl CONS-EDIT IE, DERTIG CENTS, SAMUEL PICKWICK., Burgerl. Stand te Zierikzee. Zeetijdingen. Advertentiën. Beurs- en Marktberigten. Vervoer-middelen. anderen zijn geschokt en gehavend als ware er eene aardbeving geweest. Eene geheele rei huizen zal geschoord moeten worden. De personen, die als verdacht gevangen genomen werdenzijn van moord met voorbedachten rade beschuldigd. Buike en Casey betuigen oubekend te zijn geweest met liet plan doch hun advokaat heeft van de verdere behande ling clei' zaak afgezien. Volgens een der beri&ten bood Caseytoen de ontploffing allen in de gevangenis in ontsteltenis bragt, uit. l.et venster van zijne cel geld aan, indien men hem verlossen wi.de. Andere ctllen schijnen open gesprongen te zijn, zoodat de gevangenen zich in de gangen van het gebouw verspreidde^. Er zijn zoo veel verschillende berigten wat de bijzonderheden betr< ft dat het noodig ware een offic:eel verslag openbaar te maken van al de omstandigheden, waarvan deze in Enge land ongekende gruweldaad vergezeld ging. o c* d o Het bestaan van zulk een stuk heeft een onbeschrijfelijken wrok tegen de Fenians opge wekt, en men beschouwt deze thans' als gelijk staande met de losgebroken bewoners van een rasphuis terwijl de gedachte van hetgeen nog gebturen kan den pijnlijksten indruk maakt, ooi al bij In t lezen van de volgende nieuwe pogingen tol misdrijf: Jl. Zaturdag avond, even na 1 1 ure bemerkte eene vrouw nabij Bis- ho'psg:i test reet (City) wonende dat eene voor poort van liet groo e gebouw der lakenkoopers Parnal! Co in brand stond. Er kwam spoedig hulp en het vuur werd met zand gebluscht. Eene flesch met vloeibare brandstof (griekseh vuur) gewild, lag half gebroken aan den voet der d^ur, zijnde niet hoog genoeg geworpen otn door het glas naar binnen te vallen. Het gi bouw of magazijn is 45 voet bre-. d en 1 35 voet diep en ingeval van vernie ling zouden 5w0 man buiten werk geweest zijn. Er liep den anderen dag een gerucht, dat men getracht had eene flesch met grïeksch vuur te werpen binnen het huis in het Sotokwartier gelegen. Dit gerucht, zegt de Standard, werd door de politie niet weersproken. Hetzelfde blad meldt dat verscheidene groote firmaas naamlooze brieven ontvingen waarin zij ge waarschuwd werden dat zij een aanval op hunne magazijnen verwachten moesten. Te Dundee is de groote spinnerij der 1111 Mathers en Chalmers afgebrand, waardoor schade ten bedrage van 14 a 15,000 p. st. is veioorzaakt en 1 50 arbeiders gedurende gerui- men lijd van broodwinning zijn verstoken. leis over de Verbraiiding eii cle Vlam. Yervo'g van ons vorig Nummer. De goudsmeden, de emailleurs, de juweliers, tic essayeurs maken sedert onheugelijke tijden druk gebruik van de b'aasbtiisom kleinig heden te solderen diamanten te zetten te essayeren, in liet korf, zij bezigen haar telken reizeals zij eene kleine hoeveelheid vaneen imtaal ot metaal-mengsel willen onderzoeken Dit werktuig werd langen tijd in de kunsten gebruikt, alvorens men er aan dacht, om het tot scheikundig onderzoek aan te wenden. Anton Swab een Zweedsch mineraloog, was de eerste, die het in het jaar 1738 tot het onderzoek der delfstoften aanwendde. Sedert is deszejfli gebruik onontbeerlijk geworden voor de schei- en delfstofkundigon, die met beliu'p van dezelve den aard en de voornaamste eigenschappen van allerkleinste hoeveelheden der dt-lfstoffelijke zelfstandigheden met eene bewonderenswaardige naauwkeurigheid her kennen. De blaashuis (sokieerpijp) der goudsmeden is verbeterd en gewijzigd door Bcgmann en vooral dorr Gahn twee /weedsche scheikun digen die de kunst van ontleding door middel van de blaasbuis tot eene ondenkbare volko menheid gebragt hebben. De Patste was in dit soort van onderzoek zoo bedreven,dat hij den aard eener stof bepaalde welker hoeveel heid zoo gering was dat men haai' mvt liet bloote oog naauwelyks konde zien. De blaasbuis brengt eene hoeveelheid za- meugep^rste lucht midden in de vlam die eenen stroom van in de vlam aanwezige stof fen voor zich uitdrijft, welke alsdan snel ver branden. Op die wijze krijgt de hitte dezer vlam eene zeer groote kracht Blaast men te zacht dan is het uitwerksel middelmatig blaast inen te sterk dan voert de hevigheid v.n den luchtstroom de warmte weg, zoodra zij gevorm 1 P en de vlam verdwijnt. Dit heeft plaats, als men met den mond Sterk op eene brandende kaars blaast om dezelve uit te blusschen. In weerwil van de zeer sterke hitte die deze blaasbuis aan de vlam geeft, is zij even wel niet toereikende om de zelfstandigheden onder den naam van onsmeltbare bekend, tot smelting te brengen, naardien zij de hevigste smidsvuren weerstaan. Voor deze voedt men dan de blaasbuis niet meer met lucht uit de borstmaar met een sterk zamengeperst mengsel van zuurstof en waterstof, in de noo- dige evenredigheden om water te vormen. De hitte die zich hierbij ontwikkeltis zoo steik, dat er niet dén ligchaam in de natuur gevonden wordtdat niet terstond smelt en oogenblikkelijk vervlugtigt. Op die wijze is het gelukt, in weinige oogenblikken zelfstan digheden te doen smelten, die men langen tijd voor volstrekt onsmeltbaar gehouden bad zooals platina, palladium, kalk, zand, zandsteen, hard porselein enz. De hoogleeraar Robert Hare van Philadel phia is het eerst op het denkbeeld gekomen om eene blaasbuis met zamengeperste zuurstof en waterstof te vervaardigen. De toestel om zulk eenen hoogen trap van hflte te verkrijgen, bestaat in een metalen kistje met sterk weerstand biedende wanden van een Ned. kan inhoud waaraan eene zuig- perspomp is aangebragt. Met behulp van deze pomp brengt men door middel van zamenpersing 2 maten water stof en eene maat zuurstof in het kistje welke gassen in eene blaas besloten zijn, die met de pompbuis gemeenschap heeft. Op het andere einde van het kistje bevindt zich een regt- hoekior gebogen buis die in een zeer fijne voor de vlam ondoordringbare opening uitloopt. Door deze huis ontsnapt de gaskegel, die men aan moet steken ais men de kraan opent welke de uitstrooming tegen houdt. Maar om de voortplanting van de ontvlamming tot bin nen in het gasmengsel tegen te gaan heeft men het binnenste van het kistje afgedeeld met middenschotten, door welke het gas niet ontsnappen kan of het moet eerst door eene laag olie en door onderscheidene zeer fijne metaalgazen heen dringen. Deze toestel is bekend onder den naam van Blaasbuis van Clarke. Het is dezelfde als die van Brook of van Newman alleen van deze verschilh nde door de metaalgazen en de noo- dige olie om het gevaar te verminderen vaaraan men bij het nemen van dergelijke proeven is blootgesteld. (Wordt vervolgd.) Van 6 tot en met 13 December. Geboren. Eén zoon van A. Klink eii A. T. van Schelven. Een zoon van C. van den Berge en Koopman. Een zoon van P. Luyck en P. C. Mosselman. Een zoon van G. van der Linde en A. Storm. Eene dochter van «T. Yerseput en A. Verloo. Eene dochter van B. J. Broodman en W. de Jonge. Eene dochter van J. Th. Oosterman en G. J. Resch. Overleden. J. Constance oud 80 j. wed. J. Waalc. Brouwershaven Gearriveerd 17 Dec. Chieftain P. Jaeobsén Triest 17 Rutlandshire P. R. Bummerson Akyab 17 Noach J. C. T. Looijen Batavia 19 Wilhelm, A. W. WeberNew-York, allen naar, Rotterdam. Clotilde H. Ertaud Nantcs Schiedam. 19 De ramp Terschelling getroffen door liet verongelukken van de Loodsboot No. 4 waardoor 3 1 Weduwen en Weezen in den hittersten rouw eu armoede ziju gedompeld zal een ieder bekend wezen door de mededeeling in de nieuwspapieren en zal de herinnering daaraan overbodig zijn» Alleen zij deze dienende aan mijne waarde Stad- en Landgenooten hekend te maken dat ten Kantore van den ondergeteekende een BUS geplaatst ismet het doel Uwe toegedachte liefdegavenhoe gering ook daarin met den meesten dank voor deze ongelukkigen te mogen ontvangen. Zierikzee19 December 1867. De Commissaris der Loodsen H. J. RUSMAN. De BURGEMEESTER van Kerlcwerve roept voor dc eerste maal ter reclame op regtbebbenden op een partij HOUT afkomstig van bet wrak van een Schip aan den Zeedijk dezer Gemeente aangespoeld. Kerkte erve 19 December 1867. G. van der CPN GEL. bekend als voortreffelijk, middel tegen verkoudheid hoest enz. worden aanbevolen door de Depothouders. Men kan dezelven echtin pakjes a 30 cent bekomen in Zierikzee bij Apotheker O. A. de LOOZE. Voor eene -weltelijLrscïie uitgaaf* van TIEN CENTS kan men zich abonneeren op de en komt men hierdoor in het bezit van de beroemdste "Werken van CHARLES DICKENS. De ondergeteekende thans eigenaar van liet kopijrecht der meeste werkeu van Dickens op bijna onnavolgbare wijze in onze taal overgebrachtdoor O. M„ NXDEUNSEV<3r (iugericht naar de spelliug volgens liet Woor denboek van de keeren de Yries en te Winkel) stelt zich aauvankélijk voor daarvan in de DICKENS- 1KIDITÏE achtereenvolgens uit te geven SAMUEL PICKWICK. Een Deel. MAARTEN CHTJZZLEWIT. Twee Deelen. NELLY. Een Deel BARNABY RUDGE. Een Deel. SCHETSEN van BOZ. Een Deel. DAYID COPPERFIELD. Twee Deelen. KLEINE DORA. Twee Deelen. NIKOLAAS NICKLEBY. Een Deel SLECHTE TIJDEN. Een Deel. DOMBEY ZOON. Twee Deelen. HET "VERLATEN HÜIS. Twee Deelen. Door een helderen duidelijketi druk stevig en duurzaam papier een gemakkelijk formaat en een zeldzaam goed- koopen prijs zal de I>IOJKHEIVS-!EX>ITIJE zich van de meeste bij ons uitgegeven Werken onderscheiden. Dat Dickens ook door onze landgenooten op boogen prijs wordt gesteld behoeft geen betoog alle vroegere Hollandsche Edities van bovengenoemde werken zijn uitverkocht en alleen is een uiterst laag gestelde prijs de éénige vereischte om dezen Yorst der kedendaagseke litteratuur een nog uitgebreider kring van lezers te verschaf fen. Bovendien is Dickens een van die weinige auteurs wier werken men na ze gelezen te hebben gaarne in eigendom wil bezitten. Thans kan Dickens eene plaats vinden in alle huisgezinnen. De Eerste Aflevering die het licht ziet en in de meeste boekwinkels ter inzage voorbanden is', bevat het eerste gedeelte van In drie of vier jaren zal deze uitgaaf voltooid zijn. Abonnementen worden niet aangenomen dan voorde Serie ran Zestien Deelen die in geen geval uit meer dan vijf en zeventig Afleveringen zal bestaan. De prijs van iedere Aflevering is telkens na de verschijning van vijf Afleveringen te voldoen. Afzonderlijke Werken zullen later tegen verhoogden prijs verkrijgbaar zijn. Schiedam, 1867. H. A. M. ROELANTS Uitgever. Per het schip Noach kapt. J. C. T. Looijen zijn als passagiers van Java aangebragt, de lieeren Latour echtgenoot4 kinderen en een inl. bediende Haga kapt. der artillerie echtgenoot3 kinderen en een inl. bediende Chateleur Gobéé benevens 2 gepas- porteerde militairen. Prijzen der Effecten te Amsterdam den 18 December 1867. Nederland. België. Spanje. Portugal. Rusland. Polen. Pruissen. Oostenrijk. Mexico. Griekenland. Turkije. Werkel. Schuld, dito dito dito dito AAmort.i Sijndic. Ned. Hyp.-Bank. Cért. bij Rothschild. Obligatiën. Obligatiën. Obl. bij Hope en Co. dito 1828/29 Ccrt. 1840 Spoorweg-Actiën. Aandeelen 1835. Obligatiën 1849. Obl. Met. Oude. dito dito Rente Amst. dito Nationale. Obligatiën. Obl. Geldl. 1825. Binnenl. Oblig. 21/3 pCt. 3 4 3% 4% 2%' 2% 3 5 5 2% 5 5 5 53% 62% 83% 34% 38%, 92 184% 45% 22"/lt 65% 50"/,. 30% Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee van den 19 December 1867. Dé Ned. Mudde. De Ned. Mndde. Oude Tarwe 1866 15.00 Nieuwe dito 1867 - 14.50 Afwijkende dito - 00.00 Z.-Zomer dito - 00.00 Ordinaire dito - 00.00 Rogge - 11.00 Winter Gerst - 7.00 Zomer dito - 6.50 Haver - 3.25 Paardenbooncn Witte boonen .Bruine dito Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad 8.00 - 11.00 - 11.50 - 00.00 - 9.50 - 0.00 - 12.50 - 15.00 - 00.00 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee van den 19 December 1867. Teelt 1867. Twee en een Twee en een Twee en een Een Een Een en een en een en een lste kwaliteit middelbare mindere lste kwaliteit middelbare mindere Onberoofde, lste kwaliteit Onberoofdemiddelbare Onberoofdemindere Muilen Middelbare dito blank f dito - dito - blank - dito - dito - blank - dito - dito - 240.0 23.00 00.00 24.00 23.00 00.00 24.50 l 23.50 i 00.00 i 6.50 4.00 i 24.50 23.50 00.00 cn 24.50 23.50 00.00^ 24.75 24.00"® OO.OOg 7.00 5 5.00 Stoombootdienst tusscben Middelburg en Rotterdam Van Van Rotterdam. Zondag 22 'smorg.- 8.30 Zondag 22 'smorg. 6. Maandag 23 9.30 Maandag 23 7' De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam een half uur na d# afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusscben Ylissingen en Rotterdam. Van Vlissingen. Van Rotterdam. des maandags, woensdags en j des dingsdags, donderd. en vrijdags 'smorg 8 ure. j zaturd. 'smorg. 8 u. 30 m. De Diligence rijdt' van, Zierikzee aan het „Hotel van Yeen" des mórgens' ten 9 ure voor de afvaart van Ylissingen naar Rotterdamen des morgens ten 10 ure voor de afvaart van Rotterdam naar Ylissingen. Stoombootdienst Telegraaf. GEWIJZIGDE WINTERDIENST. Dingsdag en Vrijdag Zondag en Donderdag Yan Rotterdam 'smorg. 7, Yan Antwerpen 'smorg. 7 De Diligence rijdt van Zierikzee, van de Schuithaven naar ZijpeDingsdag en Vrijdag 's morgens ten 9,ure. Zondag en Donderdag 9,30 Agent de Heer J. A. van der Halen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de VOS.

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 2