Zaterdag 21 December M°. 102 1861 WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen en Administratiën Oproeping. Bekendmaking. Kennisgeving. Bekendmaking. Binnenlandsehe Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIER1KZEESCHE COURANT ebor- PRIJS DER AD VERTE NT I EN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONN EAJ ENTS-PRIjS. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inten ding der Advertentiën daags te voren, voor lOure'sinoig :85%' 15.75 - 15.25 - 11.25 - 7.75 - 7.25 - 3.50 - é.50 - 9.75 - 12.75 - 12.50 - 12.— - 7.80 Burgemeester en "Wethouders van Zierikzee gevolg gevende aan de bepaling in art. 3 van liet koninklijk besluit van 1 December 1865 (Staatsblad uo. 131"). Roepen bij deze op belanghebbenden die in deze gemeente een' tak van nijverheid uitoefenen waarvan de voortbrengselen met Certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking tegen een lager regt in Neder lands Indië kunnen worden ingevoerd om zich vóór 1 Januarij e. k. ter gemeente-secretarie aantemelden met overlegging van een afschrift van hun patentblad wan neer zij het voornemen hebben om goederen ter vetzën- ding naar Nederlands Indië te vervaardigen of te bewerken. Zierikzee, den 18 December 1867. De Burgemeester B. C. CAU. Be Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat het aanvullingskohier der"'belasting op de honden in deze gemeente, over het loopend dienstjaar, op heden door hen voorloopig is vastgesteld en van den 23 dezer gedurende veertien dagen ter Gemeente-Secre tarie voor een ieder ter lezing liggen zalingevolge de wet. Zierikzee den 18 December 1867. De Burgemeester B. C. CAU. Be Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dingsdag den 24 dezer maand des namiddags ten zes ureop het Raadhuis alhiereene openbare vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 19-December 1867. Be Burgemeester B. C. CAU. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden dat aan den Zeedijk alhier is aangespoeld een rood geverwde plank waarop voor komt het woord L E M A N ter- lengte van ongeveer .1 Ned. El en ter breedte van 1 palm met een zestal schroeven vermoedelijk gehecht geweest aan het zijboord van een schip. Zierikzee 20 December 1867. Be Burgemeester B. C. CAU. Zierikzee 20 December. Bij koninklijk besluit van 18 dezer is o. a. .ingerokken de benoeming van den heer mr. J. van der Lek de Clercq procureur bij de arrondisseraents-regtbank te Zierikzee tot substituut officier bij de arrondissements-regtbank te Goes en genoemde heer benoemd tot substituut-officier bij de arrondissements-regtbank te Middelburg. Brouwershaven 19 December. Gisteren werd al hier door dc Rederijkerskamer „Rnyscli" van Zierikzee ten voordeele van den algemeenen armen alhier eene Soirée déclamatoire gegeven welke aan liet talrijk op gekomen piibliek een hoogst genoegelijken avond vér- schafte. Als de tolk van het publiek sprak de heer Sevenhuijsen secretaris dezer gemeente de leden in dichtmaat toe en bragt' heil op zeer eigenaardige wijze hulde en dank voor hunne loffelijke pogingendie tevens van hunne talenten als rederijkers eene ver- eerende getuigenis gaven, terwijl- hij tevens den wensch uitte dat de Kamer meermalen aan Erouwershavens ingezetenen zulk een genotvollen avond zou verschaffen. Dit werd met een daverend applaudissement van het publiek gevolgd. Een bal dat zeer geanimeerd was besloot dezen'feestelijken avond. De zuivere opbrengst heeft bedragen 50,25. Uit Katwijk schrijft men dd. 16 dezer het volgende „Was het verlies groot voor den reeder en de be manning van de verongèlukte visschersbom de drie Gebroeders schipper C. de Jong veel g.-ooter is de ramp welke wij nu te betreuren hebben door het vergaan van de drie Gebroeders gevoerd door wijlen schipper W. Dz. van Duin van den reeder J. Schadee van Doorn waarbij de equipage bestaande uit 8 per sonen haar graf in de' golven heeft gevonden, nalatende 5 behoeftige weduwen en 16 weezeneen ouderlijk gezin moest drie zoons missen. Mogen vele welden kende landgenooten met meedoogen vervuld zich bereid vinden om milde liefdegaven te doen toekomen aan de te Leiden gevestigde commissie ter ondersteu ning van zoo vele nagelaten betrekkingen onzer veron gelukte zeeliedeu. Iu zee is opgevisckt en bij de strandvonderij aangebragt eene scbcepsbootgemerkt ingebrand I.T.S.A. alsmede een groen geschilderd naambord met zwart ingesneden letters Raalberts. Gisteren zijn alhier eenige verdronken schapen aange spoeld." - Door' "de! politie te 's Graveiihage is dezer dagen een gevaarlijke grappenmaker aangehouden. Die per soon te Voorburg woonachtig, voorgevende te zijn een rijk landbouwer van Leijerdorpknoopte reeds na bet laatste Pinksterfeest liefdesbetrekkingen aan met een lieftallig dienstmeisje te 's Gravenhage. Gedurende zijne verkeering viel zijn blik op een gouden ketting dien zijne minnares om den bals droeg daar bij dezen veel te gering achtte voor zijn meisje verzocht hij baar dien ketting te mogen verwisselen tegen een meer kostbaren. Zonder argwaan gaf het meisje hem dat sieraad. Zijn persoon scheen ook bet vertrouwen te hebben verworven zoo van den beer bij wien bet meisje diende als van haar vader. De eerste althans leende hem eenmaal 10 als aanvulling van de som benoodigd voor een door den zoogénaamden landbouwer te koopen paard terwijl de vader hem op zijn verzoek ƒ15 leende. Het teruggeven van een en ander scheen ons boertje niet te bevallen althans deed bij daartoe geene poging. Daardoor ontstond echter argwaan en eindelijk kwam bet uitdat de rijke Leijerdorper niemand anders was dan een Voorburgsch daglooner die met eene vrouw en vier kleintjes gezegend is. Zoo wel bet geld van den gouden ketting dien bij ver kocht hadals de geleende gelden waren door den verliefden opligter verteerd. PBANKKIJK. Pakijs 16 December De minister van oorlog heeft bevel gegeven om in de vol gende maand de nieuwe vestingwerken van Kijssel te voorzien mét 900 stukken gegroefd geschut. Tot Volledige wapening dier vesting worden ruim 2000 kanonnen vereischt. Men meent bet als zeker te kunnen beschouwen dat de ridder Fansti die in 1863 met negen anderen door de Romeinsche consulta tot eene 20jarige galeistraf veroor deeld is wegens het smeden van eénen aan slag tegen de veiligheid van den staat en de openbare orde van den paus wegens zijnen gevorderden leeftijd en den zwakken staat zijner gezondheidkwijtschelding van zijnen nog overigen straftijd zal bekomen. Uit Aix meldt men van 16 Dec. Het hof van assises heeft nadat door den jury uitspraak was gedaan in de zaak der Italiaan- sclie roovers vier hunner ter dood, drie tot twintigjarige, een tot vijftienjarige en drie tot tienjarige galeistraf veroordeeld en een vrij gesproken. De Echo du Parlement verneemt dat prcces-verbaal is opgemaakt tegen den vicaris- generaal die de ter aarde bestelling van den aartsbisschop van Mechelen zonder voorafgaande magtiging van het bisschoppelijk eollegie heeft bevolen De geregtelijke stukken zijn den procureur-generaal van het hof van appël te Brussel in handen gesteld. De Vesuvius werpt nog voortdurend stroomen gloeijende lava uit, die een verwon derlijk schoon contrast vormen met den mantel van sneeuw, waarmede de berg van boven tot beneden is omhuld Vele nieuwsgierigen vooral Engelsche dames, bestijgen den berg, om het grootsche natuurtooneelzoo nabij als de veiligheid toelaat te aanschouwen. Tegenwoordig maakt tnen kool-pho'o- graphien op mica of marienglas. Door de doorschijnendheid dier stof behoeft men het koolpreparaat niet meer op ander papierna de blootstelling aan het licht over te brengen Het mica vindt men op vele plaatsen en het zal weldra zeer in prijs dalen door de vraag die er reeds thans naar is De transparante photographien zullen dan ook veel goedkooper kunnen worden geleverd. Weldra zal men nu ook meer stereoscopische portretten maken. Braun te Dornach heeft reeds aanzienlijke in- koopen van mica voor zijn atelier gedaan. Te Parijs maken zich ook reeds vele photo- grafen gereed om de koolpreparaten in te voeren. Het is te voorzien, dat de kool door hare onveranderlijkheid weldra het zilver zal verdringen G K O O T-B RITTANNIEN. J1. Zendag heeft men te Londen gepoogd door middel van eett vochtbekend onder den naam van Grieksch vuur of Fenianscli vuur een huis op Grosvener Square in brand te steken. De politie is in lijds ter hu'p gesneld en is er in geslaagd den brand te hlusschen. Men schrijft deze daad aan de Fenians toe Berigten uit Londen melden dat de bevolking aldaar steed3 in hevige spanning verkeert naar aanleiding van de plaats gehad hebbende zoogenoemde „herhaling van het buskruid-verraad Die spanning is nog ver meerderd door de pogingen tot brandstichting, welke een paar dagen geleden in Grosvener Square hebben plaats gehad. Ter geruststel ling van het publiek heeft de regering aan de verschillende Loudensche wijkbesturen verzocht om een korps constables op te rigten uit vrij willigers zamongesteld. In Engeland heeft men krnidpapier bereid, dat bestemd is om het gewone buskruid te vervangen. Dit papier is doortrokken m-t een mengsel van chloorzure-salpeterzure- chroomzure potassa syaar-potassium, kooi en een weinig zetmeel Het zal geene ontploffing geven dan in aanraking met vuur geen vet- achtig overblijfsel in den loop achterlaten minder damp voortbrengen en minder gemak kelijk vochtig worden dan het gewone kruid Wederom is er op een politie agent die in Kennington lane op post stond, g> schoten zonder dat de man werd getroffen men houdt der. misdadiger voor een Fenian. De koningin geeft bij voortduring blijken van hare belangstelling in de slagtoffers van bet Feniansche gruwelstuk. De hertog van Cambridge bezocht de plek waar bet feit is gepleegd en de minister van finantien zond eene geldsom ter uitJeeling aan de van alles beroofde bewoners der- buurt Volgens een verslag in den Times hadden het gemeente bestuur en de politie Donderdag avond berigt ontvanger, van het plan der Fenians om tus- schen 3 en 4 ure Vrijdag namiddag den muur der gevangenis te doen springen. Andere bladen behelzen dezelfde mededeeling, en het is bijna niet te gelooven dat na zulk eene waarschuwingde zaak volgens getuigenis van personen die zich nabij de plek van uit barsting bevonden en op wonderdadige wijze ontsnapten zich al lus heift toegedragen. Omstreeks half 4 ure verscheen een man met een kruidenierskar waarop een vat lag door een meelzak overdekt. Na rondgezien te hebben of hij op de regte plaats was draaide hij de kar om en hief ze op, zoodat hot vat op straat tegen den muur van de gevangenis rolde. Vervolgens naderden twee mannen u t eene tegenoverliggende binnenplaats en zetten het vat met einde tegen den muur, waarna een hunner zich terug begaf, terwijl de andere een lucifer aan stak die uitging. Na een twteden aangestoken te hebben zette hij een stuk papier dat uit het tapgat van het vat hing en op een voetzoeker geleekin vlam. Het papier begon te sissen en te spatien zoodat de bijstanders verschrikt werden en een hunner een politiedienaar ging zoeken Deze kwam spoedig en zag nabij het vat genad.-rd dat er een vlam uitsloeg waarop hij zich verwij derde; doch naauwelijks op zeven of acht ellen afstand gekomen (altijd achteruit loopende en het oog op het vat gevestigd) ontplofte dit. Hij werd op den grond geworpen, een gedeelte van zijnen helm sloeg weg en de panden van zijnen jas verdwdnen als waren zij afgesneden. Twee vrouwen in de nabijheid wonende en do man die den politiedienaar was gaan roepen achterhaalden eenige personen die nu als medepligtigen in handen der politie zijn. Onverklaarbaar is het dat na d" bovenge noemde inededeeling bij de politie zulk een onverantwoordelijke nalatigheid ontstond, als die waardoor er gelegenheid tot uitvoering van het misdrijf gegeven werd Hierover heeft men regt eene opheldering te eischen wanneer do zaken zich werkelijk zoo hebben toegedragen. Men moet de Engelscho weiten en de En gelsche politie kennen om liet te kunnen gelooven. De legering heeft 400 p. st. belooning voor de aangifte van den dader, en volkomen k« yr- scheiding van straf, indien die aangifte door een medepligtige geschiedt. Er zijn verscheidene berigten volgens welke het vat niet slechts buskruid maar ruwe petroleum bevatte, die denkelijk aan het boven einde geplaatst was. Sedert zijn nog een kind en een bejaard man aan de gevolgen der bekomen wondon overleden, terwijl verscheidene zich iri hoogst gevaarlijken toestand bevinden en 30 of 40 min of meer verminkt zijn De muur van de gevangenis, die eene lengte vim ongeveer 60 ellen besloeg, is verdwenen. Een der tegen overstaande huizen is een puinhoopen de

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1