Woensdag: 18 December WOENSDAGENZATERDAG. fo 101 186" Besturen en Administration Publicatie. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijke- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEMENTSPRIJS. !Per drie maanden f 2,00— Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor lOure'sinorg 8.30 8.30 NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zie- rikzee. Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen betrekkelijk de Nationale Militie Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk die zulks zoude mogen aangaan dat liet register tot inschrijving van alle mannelijke ingezetenen welke op den 1 Januarij aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden dat zijn diegenen welke in 1849 zijn geboren zal gereed liggen op de Gemeente-Secretarie van den 1 tot en met den 31 Januarij 1868 van des voormiddags 10 tot des na middags 4 uur dat voor ingezeten wordt gehouden 1hij wiens vader ofis deze overleden wiens moeder, of zijn beide overleden wiens voogd inge zeten is volgens de wet van den 28 Julij 1850 (Staatsblad no. 44) 2. hij die geen ouders of voogd hebbende gedurende de laatste achttien maanden, voorafgaande aan den 1-Januarij van het jaar waarin hij zich moet laten inschrijven in Nederland verblijf hield 3. hij van wiens ouders de langstlevende ingezeten was al is. zijn voogd geen ingezeten mits hij bin nen het Rijk verblijf houdt; dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemde ling behoorende tot eenen Staatwaar de Neder lander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderwor pen of waar ten aanzien der dienstpligtigheid het be ginsel van wederkeerigheid is aangenomen (art. 15 der wet van 19 Augustus 1861) (Staatsblad no. 72) dat hij die eerst na het intreden van zijn '19de jaar doch vóór het volbrengen van zijn 20ste inge zeten wordtverpligt is zichzoodra dit plaats heeft ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wet houders der gemeente waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden (art. 20 der wet) dat voor de militie niet wordt ingeschreven 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten die geen Nederlander is 2. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd inge zeten (art. 17 der wet) dat de inschrijving geschiedt 1. van een ongehuwde in de gemeente waar de vader, ofis deze overleden de moeder ofzijn beiden overleden de voogd woont van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont van hem die geen vader moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is in de gemeente waar hij woont. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woontin de gemeentewaar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (art. 16 der wet) dat elk die volgens art. 15 behoort te worden inge schreven verpligt is zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te gevèh en dat bij diens ougesteldheid afwezigheid of ontstentenis zijn vader of, is deze overleden., zijne moeder, of, zijn beiden overleden zijn voogd tot het doen van die aangifte 'erpligt is (art. 18 der wet). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aange maand aan de op hiin rustende verpligting te voldoen" ou wordt hun ten overvloede onder de aandacht geb dat bij bovengemelde wet onder meer is bepaald dat met boete van f 25 tot f 100 wordt gestraft de overtreding van art.. 18 en dat bij elke veroordeeling tot boeten tevens door den rëgter wordt bepaald dat indien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden nadat de veroordeelde tot betaling is aangemaandde boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. En opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), voor de eerste maal worden aangeplaktwaar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Zierikzeeden 9 December 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU. Secretaris J. P. N. ERMERINS. tverneemt datop voordragt van den com missaris des konings in deze provinciedoor den mi nister van financien de noodige beschikkingen zijn ge nomen ten eindein geval van gestremden overtogt aan het veer te Gorishoek gedurende den tegenwogr- digen winter het vervoer der correspondentie vair en voor WalcherenNoord- en Zuid-Bevelaud over den afstand van Rergen-op-Zoom en Goes éénmaal daags in beide rigtingen te doen geschieden over den Sclieldedam. De indertijd met het oog op de veeziekte zamen- gestelde commissie van burgemeesters in Wralcheren heeft dezer dagen besloten aan de gemeenteraden voor te stellen de verordeningen betrekkelijk de veeziekte in te trekkenwaarop de commissie zich ontbonden heeft verklaard. De door de Nederlandsche maatschappij tot be vordering der geneeskunst benoemde commissie voor het oprigten van een standbeeld voor Boerhave is thans door toevoeging van een groot aantal geneeskundigen en andere invloedrijke of aanzienlijke personen35 leden sterk. Zij heeft dezer dagen te Leiden eene eerste bijeenkomst gehouden waarin een bestuur is gekozen en voorts besloten is, voor het verzamelen van.bijdra gen sub-commissicn in verschillende oorden des lands aan te stellen. Dirk Mulle zeeman wonende te Breskeus is bij vonnis der arrondissements-regtbank schuldig ver klaard aan het den 3 Mei jl. niet voldoen aan de ge dane oproeping ten einde als voor den dienst aan gewezen loteling op de Koopmansbeurs te Middelburg te worden ingelijfd en afgeleverd als milicien voor de gemeente Hoofdplaat. De beklaagde kon destijds aan de oproeping geen gevolg geven daar hij een buitenlandsche zeereis deed. Dadelijk bij zijne terugkomst heeft hij zich echter zon der oproeping vrijwillig aangemeld. Dit laatste is bij de schuldigverklaring als verzachtende omstandigheid aangenomen. Hij is veroordeeld tot 1 boete en in de kosten. Behalve den luitenant der infanterie Buys zal ook de luitenant bij de dienstdoende schutterij te Gouda J- T. Prince met 's konings verlof de Engelsche expe ditie naar Abyssinië voor eigen rekening vergezellen. Beide zijn Zondag vertrokken. In een waggon van den spoortrein tusschen Meppel en Zwolle is jl. Woensdag de heer S. uit Mep- pel door een persoon die zich met hem alleen daarin bevond bij de keel gegrepen en met verworging be dreigd indien hij zijn horloge niet afgaf. De heer S. had hem te voren reeds geld geweigerd doch was nu genoodzaakt zijn horloge af te geven. Aan het eerst volgend station riep de heer S. om hulp eu werd deze gevaarlijke persoon door den veldwachter in bewaring genomen. Hij bekende B. de Blij te heeten en uit Veenhuizen ontvlugt te zijn alsmede dat hij zijne bé- dreiging zeker zou uitgevoerd hebbeu. Uit Maastricht meldt men van 13 dezer. Dezer dagen had er bij het dorp Keer op den publieken weg eene aanranding plaats. Een landbouwer werd door twee kerels staande gehouden die hem tot de afgifte van zijn geld wilden dwingen gelukkig echter was hij met een stok gewapend waarvan hij zulk een goed gebruik maaaktedat hij zijne twee aanvallers in korten tijd het hazenpad deed kiezen. Een dergelijk geval had plaats nabij het dorp Hagel- stein kort bij Keer gelegen waar een koopman in varkens door vier kerels werd aangerandgelukkig schoten twee voorbijgangers op zijn noodgeschreeuw ter zijner hulpe waarop de aanranders spoedig het veld ruimden. Blijft de tegenwoordige duurte aanhouden zoo vreest men dat dergelijke gevallen zich welligt zullen herhalen. De heer L. van der Hulle te Antwerpen heeft een proef genomen met bewaring van petroleum in de gewone vaten onder water. LI. Woensdag heeft de heer A. Huart makelaar iu gezelschap van den heer van der Hulle den heer Leyten directeur der petro- leumpakhuizen te Antwerpen den heer Jansens water bouwkundige en den heer Jaumin kuiper proces verbaal opgemaakt van de opening van een vat petroleum, 't welk 36 dagen op 2!/2 el diepte onder water had gelegen. Aan de olie was geen verandering merkbaar; bij het branden knetterde zij in 't minst nieten zoo weinig was het water doorgedrongen dat zelfs de duigen van het vat snel ontvlamden en ook niet knetterden bij het branden. FSANKRIJK. Aan de Liberté wordt uit Weenen ge schreven, dat aldaar geloofwaardige berigten zijn ontvangen omtrent den toestand van Pius IX, volgens welke de kardinalen zich ernstig bezig houden met toebereidselen voor de verkiezing van een nieuwen paus, zoodat men waarschijn lijk tegelijk met het berigt van deu dood van Pius IX, ook dat der verkiezng van zijn op volger zal ontvangen. Deze eventualiteit schijnt te Parijs medegewerkt te hebben tot de evolutie van Rouher en te Rome tot de uitsluiting van d'Andrea van de verkiezing tot paus. De Tuillerien vleijen zich een Fransch paus b. v. een Bonaparte te doen verkiezen terwijl mgr. Dupanloup er geen geheim van maakt dat hij zich waardig acht de opvolger van Pius IX te worden. Uit Rome wordt onder dagteekening van 7 dezer geschreven, dat zeven schouw burgen daar ter stede die sedert het begin der jongste onlusten zijn gesloten op ver langen van de regering op 26 dezer heropend zouden worden en dat weder eene opruijende proclamatie het licht had gezien waaronder stond„het Romeinsche comité van opstand in den kerkelijken staat Volgens de Monde dreigt te Rome een nieuwe opstand uit te breken. Op de Ro meinsche grenzen zouden zich nog talrijke benden bevinden de Romeinsche bevolking in groote onrast verkeeren de militaire wachten in Rome weder versterkt zijn en pa trouilles de straten gedurende den nacht door kruisen. Of de Monde [overdrijft om den terugkeer der Fransche troepen te regtvaar- digen of dat er werkelijk in den kerkelijken staat een nieuwe opstand voorbereid wordt moet de toekomst leeren. GROOT-BRITTANNIEN. Londf.n 13 December, Door Fenians is met het doel Burke te bevrijden eene poging aangewend om de Clerkenwell-gevangenis al hier in de lucht te doen springen. Een der nuiren van het gebouw is omgestorteenige huizen zijn beschadigd; liet getal der ge kwetste personen is 25waaronder twee stervenden Burke is niet ontsnapt. Drie personen zijn in hechtenis genomen. Nader verneemt men dat 39 personen die bij de ontploffing verwondingen hebben be komen in het hospitaal liggen. Eene in hechtenis genomen vrouw: heeft getracht zich het leven te benemen. Onder de gekwetsten bevinden zich eenige vrouwen en kinderen. De gevangenis is dooV: troepen bezet. Te Londen beginnen weder aanrandin gen op straat des avonds. Men verneemt dat in het rappoit aan 't congres der Vereenigde staten van (teil mi nister van oorlog Grant de de opgave voor komt dat van 34,000 gedurende dit jaar geworven rekruten 13,000 gedeserteerd zijn. Dezen behoorden vooral tot de afdeelingen die tegen de Indianen gezonden waren. In plaats van te vech'en zijn zij naar de naburig» goud-districten verhuisd. Bij zekere gelegen heid is een geheel regiment ca- alerie gede serteerd. Te Liverpool en te Glasgow heef' een gedeelte der bevolking eene dreigende houding aangenomen tegenover de beschermers uer Fenians Men heeft aldaar namelijk het plan opgevat, om eene tegen-demonstratie te lwuden en eene deputatie van de welgezinde burgers van Liverpool heeft zelfs aan den mayor dier stad betuigd, dat zij des noods ten koste van hnn leven het houden van Fenianistische pro- cessien zouden beletten Nadat echter de overheid die beducht schijnt geweest te zijn voor ernstige botsingen het honden van op- togten had verboden, is de tegen-demonstratie afgezegd. Brieven uit Annesley-Bay melden dat de gevangenen van den koning van Abbyssinie zich in welstand bevindendat drie Abyssinische dorpen met eene bevolking van 12,000 zielen, den Engelscheu vriendschap hebben aange boden en dat 4000 Egyptische soldaten te Massowah in garnizoen liggen. Kolonel Staveley is met de laatste de tachementen der brigade uit Seinde voor de expeditie naar Abyssinia Aden gepasseerd. Er heerscht aldaar veel gebrek aan water. De ziekte onder de muilezels en paarden duurt voort op eene schrikbarende wijze. Een der opperhoofden uit den Abyssinischen staat Tigré heeft zich met 600 man bij de En- gelsehen aangesloten. Voorts wordt van 1 dezer gemeld dat Merewether met de eerste brigade naar Senafie oprukte. Het Amerikaarsch blad The Christian traveller levert het volgende artikel, waaruit blijkt dat den slavenhandel nog den kop niet ingedrukt is, maar hij onder andere vormen en namen blijft voortbestaan. „Zij die zich met den koeliehandel bezig houden schrijft het blad, of met andere woorden „zij, die zich tot de levering van koelies hij contract verbonden hebben huren groote schepen en laten ze in de haven van ShanghaiCanton Foochow of andere groote zeesteden voor an ker gaan. Het dek en de kajuiten worden voor allerlei hazardspelen ingerig', muziekge zelschappen laten vrolijke wijzen hooren ontuchtige vrouwen liggen overal op de divans in de verleidelijkste houdingen uitgestrekt Als alles op die wijze in gereedheid is. worden sloepen naarland gezonden, die iedereen kos teloos naar boord roeijen en om het bezoek aan te moedigenworden door behendig" handlangers onder het volk aan wal allerlei praatjes verspreid van de grove winster, door het spel aan boord te behalen enz Eene menigte loopt in den strik, laat zich overroeijen, ziet het spel aan met groote oogenen de algemeens neiging der Chinezen voor hazard spelen hunne zwakke zijdewordt op de sterkste wijze geprikkeld. Nn beginnen de VOS.

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1