Katerdag 14 December. 1867 WOENSDAG EN ZATERDAG. W°. 100 Besturen en Administratiën Verplaatsing Marktdag. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. de 'te ig- ZIERIEZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en I Doodberigten van 1 6 regels Af 1 behalve het zegelregt 1 8.30 8.30 VERSCHIJNT: ABO N N E M E N T S P Rij S. I Per drie maanden f 2,00—Franco per post f2,25. lnien- I ding der Advertentiên daags te voren, voor lOure'smorg VOS. Burgemeester en "Wethouders van Zierikzee in aanmerking nemende dat de tweede Kersdag dit jaar op den gewonen Marktdag Donderdag den 26 dezer invalthebben goedgevonden den Marktdag in die week op den volgenden Vrijdag den 27 dezer vast te stellen waarvan algemeene kenuisgeving bij afkondiging .en door de Courant zal. geschied en. Zierikzeeden 4 December 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en "Wethouders van Zierikzee maken bekend dat door A. P. C. ROOTHAERT winkelier in deze gemeente vergunning is gevraagd om in zijn pakhuis in het 's Heer Arendsslop Wijk A No. 384 Petroleum te bergen en dat het verhoor de commodo et incommodo omtrent dit verzoek zal worden gehouden op Woensdag den 18 December aanstaande te twaalf ■uur des middags op het Raadhuis Zullende alsdan allen die tegen dit verzoek bezwaren mogten hebben intebrengen in de gelegenheid worden gesteld om in hun belang te worden gehoord. Zierikzee den 11 December 1867. Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. EllMERINS. Zierikzee 12 December. Z. M. heeft o. a. her benoemd tot burgemeesters der gemeenten Brouwers haven J. M. Locker de Bruyne Dreischor JMoolen- burgh Jz. en Duivendijke L. viergever. Middelburg 11 December. In de openbare teregt- zitting voor burgerlijke zaken vau het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft de heer mr. J. de Eremerij benoemd tot griffier bij de arrondissements-regtbank alhier gisteren de beloften afgelegd .zooals die bij art. 29 der wet op de regterlijke organisatie en het beleid der justitie voor de leden der regterlijke magt zijn voorgeschreven. Heden voormiddag te elf uren heeft in eene plegtige openbare teregtzitting der regtbank de installatie van dien heer Ouwerkeiik 12 December. Dezer dagen ontvingen wij het verblijdend berichtdat de heer B. Bakker door Kerkeraad en Kiescollegie alhier met algemeene stemmen tot opvolger van Ds. Corstius verkozen het beroep naar deze gemeente heeft aangenomen. De directeur van het postkantoor te Bergen-op- Zoom heeftnaar men verneemtaan den minister van. financien het verzoek gerigt om gedurende de win termaanden een verandering te brengen in den rid van dé Zeeuwsche post waardoor de expeditie over Bath in plaats van over Gorishoek zou plaats hebben. Uit Bergen dp Zoom wordt van 7 December het volgende geschreven „Eenigen tijd geleden werden hier bij onderscheidene inwoners en aan alle koffijhuis- liouders exemplaren gezonden van de Rozendaalsche courantwaarin gewaarschuwd werd voor het Bergen- op Zoomsch Nieuws- en Advertentieblad als nemende steeds .artikelen over uit de radicale bladen waarvan de lezing vooral voor catholieken gevaarlijk was. Daar niemand hier den Bergschen Moniteur zooals hij in de wandeling spottend genoemd wordtin handen neemt, als om de opgave van den burgerlijken stand en de prijzen der boter en eijeren na te zien was men alge meen verwonderd zooveel gewigt aan een blad te zien hechten dat steeds door zijne kleurloósheid heeft uitge munt. Dóch wat is nu gebeurd In het nummer van den 4 December bevat het een. een lioofd-artikel met het opschrift de Crisis dat de eer is waardig ge keurd om in het dagblad van Zuid-Holland en 's- Gra- venhage van den 6 dezer ie worden opgenomen en voorgesteld als dè meening uit te drukken der publieke opinie hier ter stede. Wat is echter het geval Een officier van het garnizoen alhier heeftnaar men zegt den heer van der Bilt Lamotte die vroeger verbonden aan de redactie van het Dagblad daarna te Brussel als haar Belgisch en voor de ,Ech,o- du Parlement te gelijk als Nederlandsch correspondent werkzaam was en thans redacteur der Rosendaalsche courant is het bewuste artikel laten opstellen en aan den uitgever van het Bergen-op-Zoomsch Nieuws- en Advertentieblad ter plaatsing gezonden die het om zekere reden niet heeft kunnen weigeren doch openhartig zoo als hij altijd is er ook geen geheim van heeft geinaakt. En dan zegge men nog dat de natie niet wordt qm den tuin geleid!!" (N. Roti Cour.) De Nieuwe Rott. Ct. meldt van jl. Maandag „Op de Maas voor onze stad is heden veel drijfijs zoodat de scheepvaart groote belemmering ondervindt. Sommige stoombooten hebben den dienst gestaakt. „De rivier de Noord is gedeeltelijk met ijs bezet de Dordtsche stoomboot, die heden te 12 ure van Dordrecht vertrok passeerde het veer aan den Kinder dijk ruim half 2 uren zijnde het oponthoud veroorzaakt door den lagen waterstand waardoor een schip in het vaarwater de Noord aan den grond was gevarende binnenwateren zijn allen toegevroren en de ijsvreugd voor de schaatsenrijders heeft een aanvang genomen. „In den Rijn voor Arnhem was hec'en mede veel drijfijs; de schipbrug is afgenomen. „De gierpont over de Waal te Bommel is heden weggenomen. De overtogt geschiedt met de roeiboot." Schrik en ontsteltenis bevingen in deu morgen van 6 December de bewoners van de Haspelwijk te" Zevenbuizenin Groningen toen zij bij hun ontwaken zagendat de woning van de weduwe K. Louwers geheel was verdwenen. Den vo- rigen avond stond die kleine stulp nog daar om eene oude vrouw van ruim 60 jaren met haar schaap en een kleinen inboedel tegen het gure jaargetijde te bescher men en dien ochtend was van alles niets meer te vinden dan een hoopje stof en asch. De vlammen haddèii in den'nacht huisje, vrouw, schaap en verder alles verslonden zonder i.ets te sparen en zonder dat iemand het had bemerkt. Daar de oude vrouw gewoon was een heeten steen mede naar bed te nemen is het mogelijk dat daardoor de brand is ontstaan. In: eene gemeente van het rijk heeft zich het geval voorgedaandat een bruidspaar voor den ambtenaar van den burgelijken stand is verschenen om een huwelijk te voltrekken. Alle stukken waren in volmaakte orde. Nadat de ambtenaar had verklaard üat zij door den echt aan elkander verbonden waren weigerden evenwel de partijen te teekenen omdat zij zich weuschten te verwijderen. Men vraagt of dit huwelijk als wettig te beschouwen is. De Gemeente stem antwoordtdat het huwelijk voltrokken is nadat de ambtenaar van den burgerlijken stand ver klaard heeft dat. zij door .den echt zijn verbondenen de acte slechts dient om het bestaan van het huwelijk te bewijzen. Dit bewijs kan evenzeer geput worden uit eene actedie door den ambtenaar en de getuigen is opgemaaktmet vermelding der weigering van de partijen. Wij voegen hierbij dat de ambtenaar niet kan verklaren dat het huwelijk is voltrokken voordat de partijen de verklaring hebben afgelegd dat zij elkander tot echgenoot aannemen. Ook daaruit blijkt o. i. dat de wettigheid van het huwelijk niettegenstaande eene weigering tot onderteekening onbetwistbaar is. (Handelsblad.) DUITSCHLAND. Berlijn 9 Dec. De jongste berlgten uit Italië hebben in onze staatkundige krin gen eene buitengewone opgewondenheid ver oorzaakt. In het Huis der Afgevaardigden wilde men weten dat de Italiaansche regering, zoowel hier als te Londenhare beste po gingen in het werk steltton einde te ver krijgen dat Prnisen en Engeland van hunnen invloed gebruik maken om een pressie op Frankrijk uit te oefenen. Van de conferentie is natuurlijk geene sprake meer. Of het Italië zal gelukken de noordelijke mogendheden haar standpunt van strikte onzijdigheid te doen verlatenwordt alge meen in twijfel getrokken- FBANKKIJK. Parijs 8 Dee. Zekere heer Goujeteen gepensioneerd militair, heeft zich tot den Se naat gewend met een verzoek om het Bel gische gouvernement door onderhandelingen te bewegen tot wegruiming van liet gedenkteeken van Waterloo De commissie heeft voorgesteld deze petitie tel zijde te leggen, dewijl de Senaat de internationale voegzaamheid en de regten der kroon miskennen zou indien hij stappen deed om die zaak tot een onderwerp van diplo matieke onderhandelingen te maken L'it voor stel is in de zitting van jl. Vrijdag zonder hoofdelijke stemming aangenomen nadat één lid de heer Barra), het woord daarover had gevoerd; deze wilde de petitie aan het gou vernement verzonden hebben. Men verneemt dat de meeste Fraiuclie prelaten den keizer schriftelijk hunne dankbe tuigingen hebben doen toi komen voor de af gelegde belofte van den paus te zullen be schermen. Men voegt erbij, dat de bisschoppen van Orleans en van Poitiers zich van deelne ming aan deze bijna algemeene manifestatie onthouden hebben, omdat zij van meening zijn, dat ook de belofte der teruggave van de weg genomen provinciën had beliooren gegeven te worden Maar hoe dit ook zij, het is een feit dat de verklaringen van den heer Ronher een ontzaggelijke vreugde onder de Fransche gees telijkheid hebben te weeg gebragt. Een groot aantal geestelijken te platten lande hebben genieend van die z-gepraalop het gebied der gods lienst behaaldmelding te moeten maken in hunne predikatiën, in sommige plaat sen zijn Te Dvums gezongen, en te Parijs heeft men kunnen opmerken met hoe groote weelde de verschillende kerken versierd waren, vooral die van St Sulpicius. De Eten fard deeld het gerucht mede dat Garibaldi Caprera op nieuw heeft ver laten en brengt daarmede zekere plannen om trent een nieuwen inval in den pauselijken staat in verhand. Van liberale zijde wordt aangemerkt dat er niets vreemds in zou zijn indien de generaal van de te Florence afge kondigde amnestie gebruik makende, zich derwaarts begeven had om de pligten die zijn mandaat van Itaüaansch afgevaardigde hem opleggen te gaan vervullen. Brieven uit Rome van 3 dezer melden dat er geen enkel Franscli soldaat meer daar ter stede aanwezig is. De kardinaal d'Andrea heeft zich naar men zegt aan den wil van den paus onderworpen. Hij heeft in een brief aan den paus konnis gegeven dat hij voor 29 December te Rome zal zijn. Men verzekertdat de Toulon bevelen zijn gegeven opdat bij de eerste vijandelijke beweging van Italië tegen den pauselijken staatvloot en troepen gereed zijn om te, vertrekken. Van eene andere zijde meldt man dat het Italiaansche gouvernement op dit oogenblik doet onderzoeken op welke wijze de vestingen Verona Mantua en Peschiera nog meer versterkt kunnen worden. Een aantal kanonnen wordt dagelijks der waarts gezonden. Voorts beweert mendat de Italiaansche minister van oorlog zich met eenige leveranciers van het leger .verstaat over den aankoop van 20,000 paarden die in de eerste dagen van February moeten worden geleverd. GKOO T-B RITTANNIEN. Uit eene door de regering in het parle ment overgelegde opgave blijkt, dat onder de gevangenen van den koning van Abyssinie voorkomen 6 Engelschen, 2 Franschen en 1 Italiaan voorts de heer Rassam (een Syriër van geboorte, maar in liritsche dienstj, 8 Duitschers en 1 Hongaar. Bovendien zijn nog in 's konings dienst 35 Europeanen (met inbegrip van vrouwen en kinderen)van wie het niet bekend is of zij op vrije voeten zijn dan wel gevangen gehouden worden. Men herinnert zich, dat de beminde van Allen v66r eenige weken te Manchester op een polilie-agent een pistool beeft afgetrokken waarop geen percussië dopje was. üe beschul digde Adelaide Macdonal I geheeten heeft zich zelve met veel bedaardheid en schrander heid verdedigd. De jury heeft, na lange deli beratie, het „schuldig" uitgesproken. Het meisje verloor daarop hare kalmte, en verliet de zaa~ onder het uitroepen van den naam Allen. Zij is veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Welligt echter, dat de straf nog gewijzigd!.1 wordt. Uit New-York meldt men van 27 Nov. Twee voorvallenin de morgenbladen ver meld maakten heden het onderwerp der ge- sprekken uit Het eene was eene ontploffing) van nitro-alycerinewaarbij negen personen' eensklaps het leven verloren liet andere was het losbarsten van eene bom in hst Congres de zoogenaamde impeachment-bom De vonr-s lezing van het rapport der commissie duurdjf tien uren. President Johnson zegt men h middelerwijl bedaard bezig aan zijne boodschap en terwijl hij glimlacht over de pogingen zijnei vijanden om hem uit den weg te ruimen, zal het niet te verwonderen zijn indien iiij die heeren bij die gelegenheid en revanche een paar ferme zetten geeft. On'ler de m-sirijven, hem ten laste gelegd, komt niet voor: mede-i, pligligKeid aan den moord van Lincoln. De „honorable" Mr. Ashley, van Ohio deeJ wat hij kon om hiervoor eenigen be»ij-grond te vindenmaar hij gaf Zaturdag toe dat hij daarin gefaald had Jefferson Davis is sedert den 25 te Rich mond, op welken dag zijn regtsgeding eeli aanvang zou nemen. Daar Chase tot hedeb nog niet is aangekomen, is de zaak hangend. Onder de 21 leden der grand jury zijn z{ negers. Van de twee en zeventig leden de petit jury zijn zeven en twintig negers. Jet ferson Davis en generaal Robert E. Lee oni moetten elkander te Richmond voor de eerst maal sedert den oorlog ten huize van regter Ould, en de begroeting was hartelijk, zoo als wel te denken is Generaal Grant, minister van oorlog hee hevel gegeven, aan alle vrijwilliger-officiere ontslag te verleenen en alle takken van h leger op het minimum terug te brengen. Yoor den grooten jury is in de zaak Tai

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1