Woensdag 11 December. WOENSDAG EU ZATERDAG. 99 18(5 Besturen en Administratiën Verplaatsing Marktdag. Bekendmakin Publicatie. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. O ZIERIKZEESCHE COURANT] PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels 1 behalve het zegelregt VBR8CII IJ N T: A B O NN K M E N TS P RIjS. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inien- ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure 'sinorg Burgemeester en Wethouders van Zier ik zee in aanmerking nemende dat de tweede Kersdag dit jaar op den gewonen Marktdag, Donderdag den 26 dezer invaltLebben goedgevonden den Marktdag in die week op den volgenden Vrijdag den 27 dezer vast te stellen waarvan algemeene kenuisgeving bij afkondiging en door de Courant zal geschieden. Zierikzeeden 4 December 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. S' Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat door C. van SCHAIK ingezeten der gemeente vergunning is gevraagd tot het maken van eene stookinrigting of eest in zijne werkplaats in de Lange Nobelstraat Wijk A No. 171 en dat de information de commodo et incommodo zullen worden gehouden op Woensdag den 11 December aanstaande te twaalf uur des middags op bet Raadhuis. Zullende allen die tegen dat verzoek eenig bezwaar mogten hebben alsdan in de gelegenheid worden ge steld om in hun belang te worden gehoord. Zierikzee den 6 December 1867. Burgemeester en Wethouders •- B. C.J3AIJ. De Secretaris J.P.N..ERMERINS. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zie- rikzee. Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen betrekkelijk de Nationale Militie Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk die zulks zoude mogen aangaan dat het register tot inschrijving van alle mannelijke ingezetenen welke op den 1 Januarij aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden dat zijn diegenen welke in 1849 zijn geboren zal gereed liggen op de Gemeente-Secretarie van den 1 tot en met den 31 Januarij 1868 van des voormiddags 10 tot des na middags 4 uur dat voor ingezeten wordt gehouden 1. hij wiens vader of is deze overleden wiens moederof zijn beide overleden wiens voogd inge zeten is volgens de wet van den 23 Julij 1850, (Staatsblad no. 44) 2. hij die geen ouders of voogd hebbende gedurende de laatste achttien maandenvoorafgaande aan den 1 Januarij van het jaar waarin hij zich moet laten inschrijven in Nederland vërblijf hield 3. hij van wiens ouders de langstlevende ingezeten was al is zijn voogd geen ingezeten mits hij bin nen het Rijk Verblijf houdt dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemde ling behoorende tot eenen Staatwaar de -Neder lander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderwor pen of waar ten aanzien der dienstpligtigheid het be ginsel van wederkeerighcid is aangenomen (art. 15 der wet van 19 Augustus 1.861) (Staatsblad no. 72) dat hij die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengenvan zijn 20ste inge zeten wordtverpligt is zich zoodra dit plaats heeft ter inschrijving aan' të geven bij Biirgemeester en Wet houders der gemeente waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden (art. 20 der Vret) dat voor de militie niet wordt ingeschreven 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten die geen Nederlander is 2. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd inge zeten (art. 17 der wet) dat de inschrijving geschiedt 1. van een ongehuwde in de gemeente waar de vader, of, is deze overleden, de moeder,'of, zijn beiden overleden de voogd woont 2. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3. van hem die geen vader moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is in de gemeente waar hij woont. 4. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont in de gemeentewaar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (art. 16 der wet) dat elk die volgens art. 15 behoort te worden inge schreven verpligt is zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te geven en dat bij diens ongesteldheid afwezigheid of ontstentenis zijn vader ofis deze overleden zijue moeder ofzijn beiden overleden zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is (art. 18 der wet). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aange maand aan de op hun rustende verpligtmg te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandacht gebragt dat bij bovengemelde wet onder meer is bepaald dat met boete van f 25 tot f 100 wordt gestraft de overtreding van art. 18 en dat bij elke veroordeeling tot boeten tevens door den regter wordt bepaald dat indien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden nadat de veroordeelde tot betaling is aangemaand de boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. En opdat niemand ten deze -onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), voor de eerste maal worden aangeplakt waar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Zierikzeeden 9 December 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU. Secretaris J. P. N. ERMERINS. Uit Bath wordt van jl. Vrijdag aan de N. Rott Ct. geschreven „De Engelsche stoombooten Harwich komende van Antwerpen bestemd naar Harwich en Sultane stoomende van Bristol naar Antwerpen heb ben elkander dezen middag circa half vier uur in het zoogenaamde nauw van Bath bij de witte ton zoo geducht aangèvaren dat laatstgenoemde boot schier 'onmiddellijk te midden van het vaarwater is gezonken. De passagiers 20 in getalzijn even als de equipage uitgenomen de stuurman die juist in zijne hut was en verdronken is door de Harwich opgenomen en te Bath aan land gezet. Op stroom drijven vele en on derscheidene goederen van de Sultane afkomstig van de 6 paarden die er aan boord waren is er slechts een aan land gezwommen. De Harwich die oogen- schijnlijk niets geleden heeftis naar Antwerpen terug gekeerd. De controleur van 's rijks belastingen te Bath was met de klaringsloep spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig ten einde zooveel mogelijk hulp te bieden en heeft de beste orde gesteld op het bewa ken en opbrengen .der öpgevischte of aangespoelde goe deren. Op het oogenblik dat. de geredde schipbreuke lingen der -Sultaué aan land werden gezet, werd het lijk van schipper J. B. Ceulemans die 11. zondag bij het zinken van zijn vaartuig door den heerschenden storm verdronk" en even te voren was opgevischthet fort binnengebragtnaar het lijk van zijne dochter wordt nog onophoudelijk gezocht. De schippers die de Wester-Schelde van Bath tot "Vinkenisse bevaren worden in hun belang opmerkzaam gemaakt op -de gezonken stoomboot waarvan de top der mast bij laag water slechts een paar voet is te zien en waarop of waarbij door de zorg van den heer de Groof te Bath" voorloopig des' nachts een brandende lantaarn gehangen is en des daags een roode vlag wappert. Bij het bouwen van de groote cellulaire gevange nis te Goes was men op middelen bedachtom in de behoefte van drinkwater te voorzien men vleide zich dat men bij het maken van een put van 20 a 30 el goed water zou krijgen. Deze hoop werd teleurgesteld en toen besloot men een artcsischen put te boren. Deskundigen wezen er opdat te Antwerpen en Ostende met goed gevolg dergelijke putten waren aan gelegd men kreeg aldaar water toen men door een zekere leemlaag de ruppclleemlaag genoemd was heengeboord op grond van geologische onderzoekingen scheen het waarschijnlijk dat deze leemlaag ook te Goes zou zijn. Men besloot het werk te beproeven en onder lei ding van den ingenieur der gevangenissen A. C. Pier- son te 's Hage en deningenieur van den waterstaat te Goes is men sinds twee jaar aan het werk. Een ijzeren buis wordt ih den grond geperst waar- aan naarmate zij zaktboven den grond een nieuw stuk buis wordt vastgeklonken. Teil einde het zakken mogelijk te maken beweegt zich in de buis een ijzeren staafaan welks einde een boor zit die den grond onder de buis wegboortwaardoor de buis telkens dieper kan zakken. "Wanneer de buis eene zekere lengte krijgt woidt het zeer moeijelijk door de 'wrijving der buis tegen den grond om die dieper te doen zinken alsdan wordt in dc eerste buis een tweede ge laten die iets kleiner is. De wrijving dezer buizen tegen elkander is zeer gering zoodat men bij deze tweede buis dan alleen heeft te overwinnen de wrijving dezer tweede buis met den grond voor dat gedeelte dezer tweede buis dat langer is dan de eerste buis. In de tweede buis komt zoo noodig een derde enz. Te Goes is men reeds met de vierde buis of schacht bezig die eene wijdte heeft van 24 a 25 Nederlandsche duimen. Men is thans gevorderd tot 150,743 el onder den beganen grond of 146.53 onder Amsterdamsch peil. Toen men ongeveer 97 el onder den beganen grond kwamontmoette men den ruppelleemlaag in deze leem vond men op eene diepte van 100 en 114 el een steenlaagjc van 3 a 4 duim dikte nog steeds is men in de leemlaag aan het boren maar sinds eeuige dagen komt er eene zeer merkbare verandering de grond die vroeger vast was en onder de buis bleef staan rijst 60 a 70 duim in de buis omhoog waardoor het zakken der buis zeer bezwaarlijk gaat tot eene diepte van 144 el ging het zakken der buis zeer gemakkelijk, maar nu moet hiertoe een groote kracht aangewend worden met een hefboom oefent men ecu druk uit van 14.750 pond. De laatste verschijnselen doen de hoop koesteren dat men weldra door de ruppelleemlaag heen zal zijn en dan even als de Ostende en Antwerpen spoedig water zal krijgen. Uit Goes meldt men Naar wij van goederhand vernemen heeft zich in de vorige week in het Zuide lijk gedeelte van dit eiland een houd vertoond die kenteekenen van dolheid gaf. Nadat li ij onderscheidene honden had gebeten waarvan sommigen zijn gestor ven en anderen afgemaakt is hij op een boerenhof stede onder de gemeente Ellewoutsdijk alwaar hij mede de wachthond had aangevallen op last.der- po- lieie doodgeschoten. DUITS GiH LAND. Volgens eene clepeche bij het ministerie van oorlog ontvangen, zal de admiraal v. TVget- hoff met het lijk van keizer Maximiliaan uiterlijk den 3 .Januarij e. k. te Gibraltar en omstreeks 15 Januarij te Triest aankomen. Een koopman in lompen en oud papier vond dezer dagen onder eene massa scheur papier en vodden, bij bet sorteren, een bundeltje oude zaarr.ge^ou a en papieren Bij nader onderzoek bleken het obligatien der openbare schuld te zijn Terstond heeft de vinder de noodige aangifte gedaanten einde den regt- matigen eigenaar er van op te sporen. De waarde der gevonden obligatien bedraagt ruim 800 thaler. Omtrent de zaak der vergiftiging van gravin Chorinsky verneemt men, dat de mede- deelingen van jonkvrouw Ebergenyi zeer be zwarend zijn voor den echtgenoot der vermoorde, die te Munchen gevangen zit. Graaf Chorinsky echter ontkent alles. In de nalatenschap der vermoorde heeft men verscheidene testamenten gevonden, waaruit blijkt dat de overledene sedert lang vrees koesterde, dat zij een geweld- dadigen dood zou ondergaan. Uit de instructie zegt men, schijnt ook te blijken, dat die vrees der gravin niet ongegrond was. Bij de wet tot vaststelling van de civiele lyst des konings van Pruisen voor 18(58 is eene opgaaf gevoegd van de paleizen met toebehooren, van welke Z. M. in de nieuwe provinciën des rijks naar welgevallen gebruik zal kunnen maken. Het zijn het paleis en het park te Homburg, het paleis te Wiesbaden, het paleis te Haunover met uitzondering van het door den opp»r-president der provincie bewoonde gedeelte, het paleis te Celle, de eerste verdieping van het paleis fe Osnabrück het paleis te Glücksbnrg en voorts te Kassei het zoogenaamde Furstenhof en het goed Wil- helmhohe. F R A N K R IJ K. In de zitting van het Fransch wetge- I ▼end ligchaam heeft eindelijk de regering, bij I monde van den lieer Rouher eene hoogst belangrijke verklaring afgelegd omtrent hare politiek in de Roineinsche quaestie De Napo leontische regering beoogt de handhaving der wereldlijke migt van den paus in haren tegen- woordigen omvang en zal zoolang te Rome blijven als de integriteit van liet pau-elijk gebied eenig gevaar loopt- Pe heer Jules Favre heeft daarop ze'-r teregt betoogd dat deze verklaring, welke een einde maakt aan alle dubbelzinnigheid alzoo in zich sluit do voortdurende bezetting van Rome door Fran- sche troepen. Na deze verklaring der Fransche regering blijkt te meer de noodzakelijkheid van den door het Italiaansoh ministerie genomen maat regel om eene zeer aanzienlijke troepenmagt bij Florence te vereenigen. De ltaliaan^che natie toch zal de Fi.ansche regeringsverklaring we! niet stilzwijgend aan- hooren en de aanstaande debatten in het par lement te Florence zulhn hierdoor og heftiger worden. Zeer aangenaam zal de verklaring van den heer Rouher voor de Pruisische re gering wezen welke hierdoor in Italië een bondgenoot erlangt voor alle eventualiteiten der toekomst. Men beschouwt te Parijs de door don heer Rouher in het wetgevend ligchaam afge legde vei klaring als van zulk een aard dat zij aanleiding kan geven tot een oorlog tus- schen Frankrijk en Italië, welke laatste mo gendheid dan door Pruissen zou ondersteund worden. De regtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van prinses Metternich tegen den Courrier Francais. De heer Lepage is ver oordeeld tot eene maand gevangenisstraf, de heer Yermorel tot twee maanden gevangenis straf 1000 fr. boete en de kosten. In het Fransche Journal de l'Agricul- ture wordt melding gemaakt van de volgende ontdekking De heer Marion landbouwer te Cornimont (Hornenberg) in het departe ment der Vogesen had in een vorig jaar op

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1