Zaterdag 1 December. WOENSDAG El ZATERDAG. 98 Besturen en Administration Bekendmaking. Bekendmaking. Verplaatsing Marktdag. Bekendmaking. Binnenlaudsche Tijdingen. PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10, cent de regel. Geboorto- Huwelijks- en Dpodberigten van 1 6 regels &f 1 behalve liet zegelregt V E R S C H IJ N T abonnementsprijs. Per drie maanden f 2,00Franco per poet j 2,25. Inter ding der Advertentiën daags te voren, voor lOure'sinor Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter algemeene kennis dat met betrekking tot den op bet Bolwerk alhier geplaatsten nieuwen Seinpaal in de Staats-Courant van den 19 dezer, no. 274 liet volgende voorkomt Berigt aan Zeevarenden» „De hoofddirecteur van het koninklijk Nederlandsch meteorologisch instituut te Utrecht berigtdat de mi nister van marine heeft ingetrokken de verordeningen omtrent de meteorologische seinen onder den datum van 21 Januarij 1864 in de Nederlandsche Staats- Courant bekend gemaakt. „In de plaats daarvan wordt verordend dat in de maritieme etablissementen Willemsoord Hellevoetsluis en Vlissingengelijk zulks ook in Amsterdam Rotter dam Harlingen, Zierikzee en Brouwershaven geschiedt zal worden gesteld een werktuig .genoemd Aëroklinos- koop (luchtverhangwijzer) op eene plaatszooveel mo gelijk voor de schepen op de reede zigtbaar om daar door den toestand van den dampkring in ons vaderland aan te duiden. „Het werktuig draagt een bewegelijken arm die twee malen daags gesteld wordt volgens telegraphisehe depêche uit Utrechtaldaar opgemaakt -naar de waar nemingen van den barometerstand gedaan te Helder en Groningen (Noordelijke plaatsen) en Vlissingen en Maastricht (Zuidelijke plaatsen.) Die bewegelijke arm, waarvan de eene helft rood de andere wit geverwd is wordt gesteld in de rigting van' de plaats waar de barometerstand bet hoogst was naar die plaats waar hij liet laagst was met dien verstande dat zijn roode helft steeds naar noordelijke de witte steeds naar zuidelijke plaatsen wijst. „Aan dien bewegelijken arm is nog aan de zuidelijke helft een bol bevestigd half rood half wit geverwd opdat men uit de verte zoo juist mogelijk en zonder dwaling zal kunnen zien 1. welk eind boven ia.2. in welk azimuth de arm' geplaatst is dat is s naar welke plaatsen hij wijsten 3, welke helling hem ge geven is. „Indien namelijk de barometerstand in Nederland op deze stations gelijk is of minder dan 1 streep ver schilt, wordt hij door middel van een stang aan daartoe behoorende pinnen horizontaal gezet maar overigens wordt er voor een verschil van 1 tot 2 van 2 -tot 3, van 3 tot 4 en voor meer dan 4 millimetres verschil in gelijktijdigen barometerstand telkens meer en meer helling aan gegeven. „Uit den stand van dien arm kan dus ieder opmerken waar de., hoogste en waar 'de laagste barometerstand in den ochtend 8 ure van den dag óf des avonds 6 ure in ons land is waargenomen zoo méde hoeveel die twee barometerstanden onderling verschilden. „Het doel nu daarvan is om den zeeman een gege ven te meerboven hetgeen hij reeds in zijn barometer bezitaan te bieden bij het vormen zijner verwachting omtrent de aanstaande windrigting. Hij kan daardoor ook beter op zijne hoede zijn tegen slecht weer en westelijke winden aangezien het gebleken is uit lang durig en- opzettelijk onderzoek dat nóg meer dan de hoogte van den barometerstand jnist -het verschil van gelijktijdigen barometerstand op twee naburige plaatsen onder -de kenmerken van aanstaande weêrsverandering 'behoort. „De regel is dat de wind altijd nagenoeg loodregt komt op de lijn, die de- plaatsen van de hoogste luchtdrukking met die van de laagste verbindt en wel van de" linkerhand als' men van de hoogste naar de „ïs dus' de, roode 'helft (haar de noordelijke, plaatsen wijzende) boven', 2oo is er" Kalis op öóstèlijke wind is' de witte helft boven zoo heeft men zeker westelijken wind te wachtenen wel te sterkernaarmate de helling van den arm grooter is. „Een'evenzoo in acht te nemen waarschuwing tegen harde" wihdèn is het sterk veranderen van helling van den eeneh dag- op den anderen zoodat een betrekke1 lijk gering verschil van de zuidelijke boven de noordelijke plaatsen reeds als kenmerk van aanstaand ruw weder te beschouwen isindien het onmiddellijk na een om gekeerd groot verschil van noordelijke boven de zuide lijke plaatsen volgt. „Des avonds wordt, indien het" te donker is dan dat de stand van den arm zou kunnen gezien worden bij zoodanig omslaan en bij stérk ongunstig verschil epn lantaarn tot waarschuwing geheschen. „Daarènb'oven is nog' op een bord op een geschikte plaats de toestand van het weder en de hoogte; van den barometerstand ook voor plaatsen, in Engeland en Erankrijk voor den-zelfden dag en de twee vorige ver hield. ,,Op'dit bord is tevens nadere verklaring van de btoeëkenis der standen van den arm te vinden-, welke ook door de belanghebbenden telkens van het Koninklijk Meteorologisch Instituut kan verkregen worden." Utrecht- den 27 October, 1867. De Hoofd-Direete ur voornoemd,' Buys-" Ballot/' Burgemeester eii, Wethouders wensclien de algemeene aandacht op het doel en de werking van dien Seinpaal te vestigen zoo als een en ander in het vorenstaand berigt wordt vermeld. Zierikzee, den 25 November 1867. De Burgemeester B. C. CAU. Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van belanghebbenden dat heeren Com missarissen over de Armenschool in. deze 'gemeente eëné zitting zullen houden in de' Regentenkamer van'- hét Hervormd Diaconie Armengesticht op Donderdag den 12 dezer maand des avonds 7 ure, tot het ont vangen en beoordeelen der aanzoeken om: plaatsing van kinderen op die school en worden ouders of voogden, die hunne kinderen daar wensclien geplaatst té zien, opgeroepen om zich daartoe aan'te melden, aangezien tusschentijds geene kinderen opde school kunnen^ worden toegelaten. Zierikzeeden 2 December 1867. De Bur gem eester. B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee 'in aanmerking nemende dat de tweede Kersdag dit jaar op den gewouen Marktdag Donderdag den 26 dezer 1 invalthebben goedgevonden den Marktdag in die week op den volgenden Vrijdag den 27 dezer vast te stellen waarvan algemeene kennisgeving bij afkondiging en door de Courant zal geschieden. Zierikzeeden 4 December 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgermester en Wethouders van Zierikzee, maken bekend dat door C. van- SCHAIK ingezeten der gemeente vergunning is gevraagdtot het maken van eene stookinrigting of,eest'in'zijne werkplaats in de Lange Nobelstraat Wijk A No. 171, en dat de informatiën de commodo et incommodo zullen worden gehouden op Woensdag den 14 December aanstaande te twaalf uur des middags op het Raadhuis. Zullende allen die tegen dat verzoek eenïg bezwaar mogten hebben "alsdan in de 'gelegenhéid worden ge steld om in hun belang te worden gehoord. Zierikzee den. 6 December 1867. Burgemeester én Wethouders B.tC. CAU. De Secretaris J. P. N.'ERMERINS. De Haarlemsche courant meldt uit Velzën van 2 dezer Dezen ochtend te vijf ure verkeerden de aan zee gelegen werken van het Noordzeekanaalniettegen staande liet in den afgeloopen njfbht reeds hevig gestormd hadnbg in een ongeschonden, staat. Een kwartier latei: evenwel zag men den „traffelaar" met den daarop bevestigden keftoestel verbrijzeld en weggeslagen wordeD, zoodat daarvan in tien minuten tijds niets meer zigt baar was. Te half zeven waren aller oogen op de groote in' zee vooruitspringende brug gevestigd. Een der ingénièurs dé heer Brown wilde zich naar de spits der brug- begeven ten einde zich o'mtient haren staat te vergewissen en zou zeker eene prooi der golven geworden zijn indien een hem vergezellend persoon hem niet teruggehouden had. Te vijfminuten vóór zevenen toch werd het geh'eele voorste gedeeltè der brug, met de zich daarop bevindende twee „tfaffelaars" en hunne heftoestellen weggeslagen. Korten tijd daarna had hetzelfde plaats met het aan het strand grenzende gedeelte der brug tot aan het hek. Aan de werklieden is last gegeven eiken arbeid voorloopig te staken terwijl voor het bewaren en bewaken van goederen en materialen de noodige posten uitgezet zijn. Uit Vlissingen meldt men van 2 dezer. Een verschrikkelijke storm uit het N. W. die gisteren woedde werd heden in vreeselijke kracht overtroffen. Aan de ongekende hevigheid van den -wind paarde zich eene verstijvende sneeuw- en hageljagtmet donder en bliksem. In den afgeloopen nacht stond de halve stad onder water ook heden wacht men hetzelfde lotzoo niet erger. Verbazend hooge golven werpen zich over de wallen in de stad de kapitale vestingmuur aau het Westerhoofd is geheel gebarsten ruim 2600 palen van het werk buiten de Rammekehspbórt zijn weggespoeld een schooner maar onbekend is voor de stad bij de nieuwe sluis*aan stukken geslagen bijstand en redding onmogelijk. De stoomboot Stad Vlissingen no. 2, welke heden morgen te 8 ure naar Rotterdam moest vertrek ken isniet vertrok'kèn. Bij Zoutelande is de groote bark Maximiliaan kapt. Hatfield van Philadelphia naar Antwerpen bestemd met petroleum gestrand. Der vaten dreven in zee zoodat men ook vrees voor het schip koestert. Teregfc is men beducht voor den nacht of schoon alle voorzorgsmaatregelen genomen zijn. 's Na middags ten 4 ure was het, ondanks alle beproefde worstelingen niet mogelijk de reede te bereiken. 1 Uit Nieuwediep meldt men van 3 dezer. De jongste stormen hebben niet nagelaten velerlei rampen te veroorzaken. Zoo vernemen 'wij dat bij Wijk aan Zee een schooner gezonken en in de Eijerlandsche gronden een brik gestrand zou zijn en van andere zeerampen hoort men gewagen waaromtrent evenwel nog geene zekere berigten zijn ingekomen. De wind drukte hier bij de buijen ruim 60 kilo op de vierk. el en, het water was in de haven zoo hoog dat het over den havensteiger heenbijna den straatweg bereikte mén kon niet dan met gevaar bij de schépen komen. Ook elders moet hét water tengevolge den hevigen N.W. wind hoog zijn opgestuwd. Bij Beverwijk o. a. moesten de passagiers en de paketten met een vaartuig vau den straatweg naar het station worden gebragt. Men schrijft uit Bath het volgende „Den 1 December lag op onze reede ten anker J. B. Ceulemans voerende het Belgische schip Theresia .Josepha met eene lading zink- steen. Nadat het den geheelen dag gestormd had brak omtrent 6 uur des avonds iets van het vaartuig, zoodat het oogenblikkelijk zonk. De opvarenden waren J. B. Ceulemans de knecht" E. Verstraeten en C. Talboombe nevens de dochter van den schipper. Toen het sch'p naar de diepte zonk lag het 17jarig meisje nog te bed; men riep haar, zoodat zij nog bij tijds. op het dak was. Geene gele genheid vindende om eene roeiboot te krijgen sprong het mei-je op den ruj; van den knecht Yerstraeten die gelukkig een stuk hout (mer gel waar het luik op lag) vast kreeg en zoo veel tegenwoordigheid van geest bezat om dit tusschen zijn lederen gordel te steken en al zwemmende te trachten land te bereiken. Herhaaldelijk naar beneden gezonken ver loor genoemde knecht geen oogenblik zijn be wustzijn doch het meisje kon na anderhalf uuj met de baren der zee geworsteld te hebben het niet langer uithouden en verdween in d diepte. Jammer was zulks daar genoemd' knecht geen twee minuten daarna den steenel dam bereikte tegen welken hij was geworpe Na tweemaal tegen donzelven te zijn geslageo gelukte het hem er op te kornen en voort kru pende over den steenen dam den dijk tot aa hot rijksgebouw te bereiken Zijn gekerm e geklaag werd gehoord door den rijks-ontvange J. Kleinman die hem dadelijk binnen hiel en eene hulp verleende waarvoor allen l(j den lieer Kleinman en zijne geheele famil: toekomt Oogenblikkelijk werd om den liee van den Brink gezonden als zijnde de expe diteur van den schipper Ceulemans. Nad ook deze alles in het werk stelde om den knech| te helpen, verhaalde deze dat alles ver Iron ken was De heer burgemeester YVindhors stelde inmiddels zijnen onderhebbenden ambte naar aan om toezigt te houden op de goe| deren die aan den wal kwamen drijven ter wijl hij in persoon tot 1*2 uur 's nachts d wacht hield om orde op de zaak te steller Dhr* controleur Tissot v. Patot mede te. hulp gesneld gelastte oogenblikkelijk aa zijne onderh^bbende roeijers als de kwartier meester F. Sweighart en de roeijers J. Ba rendrecht W. van der Velde G. Andrée L. Bos en M van Pelt om hunne sloepe in gereedheid te houden dewijl men meend' nog altijd op de reede hulp te lio >ren roepen doch ofschoon de controleur in persoon wild mede gaan om zijne ambtenaren aan te wak] keren maakte de zware storm en hevige win het onmogelijk om de plaats des onheils te be| reiken. Het schip was omstreeks 6 uren gezonke en de knecht Verstraeten I Va uur daarna aa wal gespoeld men moest nu tot ruim 9Va wachten toen er (altijd met levensgevaarl uitzigt bestond om met de sloep bemand bovengenoemde roeijers het schip te bereiken doch keerde na een uur zwalkens op de baren onverrigterzake terug. De controleur die in middels het strand was langs geloopen hat nog een stille stem gehoord en spoorde nog maals aan te trachtten den ongelukkige o ongelukkigen te redden als met den vingei aau wijzende op welke boogie het vaartuig moes! leggen. Met onvermoeiden ijver roeiden onz^ zes onverschrokk men weder met levensgevaa op die plaats toe. Thans diende hun het geluld en vonden zij in de mast doodel.jk algemat d< andere knecht genaamd C. Talboom. Hei gevaar was zoo wegens de wind als duister nis groot doch met kloek beleid ontging meri schier tastende de boot en giek der g^zonkencj schuit, welke men niet kon zien en redde d knecht. Tot tweemalen werd later de sloejl op de boot geslagen doch kwam eindelij9 gelukkig met den schipbreukeling aan wal Met levendige vreugde werden zij begroet doch vernam men tevens de droevige tijding, dat de schipper na bijna. 20 minuten in heil wand te hebben gehangen was verdronken, Vader en dochter hadden alzoo hun graf inl de golven gevonden de knecht werd dooi dhr van den Brink in een logement gebragl waar hij ook van het noodige voorzien werd, Beide knechts zijn ongedeerd. Heden den 3 is men begonnen de tuigage aitenemen zullende het schip later worden geligt.

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1