Bessen-Genewen Likeuren, Pommade Obturative, Advertentiën. RACINEBALEN Capucijner Erwten Engelsche Meidoppers JWT. Ravenswaaij Zonen Zeetijdingen. AALBESSl:^VVU\ T H E E-S GORTEN Beurs- en Marktberigten. 39 1 Vervoer-middlelen. liet laud in gevaar was om dan als soldaten dienst te doen. Overoude CeWsche handschriften grooten- deels uit gedichten bestaandebevatten be schrijvingen der heldendaden van deze Fenians. Volgens een dier legenden nam de magt der Fenians weldra het karakter aan van een mili tair despotisme en hunne tirannie werd op het laatst zoo ondragelijk dat de koning en zijn volk zich vereenigden tegen deze magts aan matiging koning Erin leverde in 1150 slag aan Fionn den opperbevelhebber der Fenians in dezen slag ontving Oisin kleinzoon van Fionn en zanger der Fenians een lanssteek van Cairbrezoon van Erin maar terwijl Oisin vaD zijn paard viel, doorstak hij op zijn beurt Cairbre. Op deze wijze werrfen dus de beide legerhoofden buiten gevecht gesteld voor dat nog de slag beslist was. Zonder opper hoofden begonnen de troepen van Erin en de Fenians van Oisin nu een verdel.ing krijg. In allen gevalle schijnt deze slag die van Gabhra genaamd een einde te hebben gemaakt aan de magt en het despotisme van de zich ais pivtorianen gedragende Fenians. De opstand van 1798, dien de Franschen te vergeefs trachten te ondersteunen, bragt geenszins de vroegere heldendaden der Feni- a: s weder in herinnering Daarentegen erlangde hi| de sympathie en de hulp der roomsch-catho- li- ke kerk; tot bewijs daarvan behoeft men slechts hel scapulier te zien dat men vond aan den hals van John Haij, een der hoofden van den opstand die te Wexford geexecuteoi d werd. Hoven een kruis, waarboven de letters J. N. R. I gep'aatst waren las men „Geen govveernoch pistool, noch Sabel, noch eenig ander wapentuig kan den per-oon deren, die •<1 t scapulier in zijn bezit heeft. Was getee- keijd Roche. Ten tijde der beweging van O'Connell was er evenmin als tijdens do onthoofding van Smith O'Brien eenige sprake van Fenianisme. In het begin van Sep'ember 1865 nam de Kngelsche regering te Dublin en te Cork maatregelen die al de geruchten bevestigden welke onder het publiek in omloop waren om trent de vorming in de Vereenigde Staten van eene uitgestrekte vereeniging van uitgeweken Ieren, met het doel om „Ierland te bevrijden en daarvan een republiek te maken" Eenige hoofd- en andere officieren, Ieren van geboorte, maar genaturaliseerd in Amerika (lie in het leger der noordelijken gediend hadden en die door hot einde van den burgeroorlog uit den actieven dienst getreden waren, behoorden tot deze grnote vereeniging die in de meeste ste den en dorpen der drie koninglijken vertak kingen had. Eene krachtige piopaganda werd uitgeoe fend vooral onder de Iersche werklieden waarvan verreweg het grootste gedeelte lezen noch schrijven kan. Men weet hoe gtmakkelijk de verbeelding der lagere klassen in Ierland te tieffen is; om haar nog meer op te wekken gaf men aan de zamenzwering den naam van Fenianisme. hetgeen aan de treffendste traditiën en de legenden van het groene Erin herinnerde. "Verder gaven de leiders te kennen dat zij door de Vereer.igde Staten ondersteun! werden, dat zij over een groot aantal hulpmiddelen te beschikken hadden, dat het uur van bevrijding weldra zou slaan, en dat de gronddie regt- 2nutig de Ieren toebehoorde, onder hen verdeeld zou worden. Meer d.in eens heb ik aan de regering der Vereenigde Staten hooren toedichten dat zij niet vreemd gebleven was aan de beweging en aan dé toebereidselen der Fenians Maar het komt mij voor dat het kabinet van "Was hington ten onregte beschuldigd is geworden van die beweging te ondersteunen, omdat zij eene weei wraak op I ngeland wilde uitoefenen wegens de aanmoediging w-lke de zuidelijken van die mogendheid had ontvangen. Ik geloof dat de Vereenigde Staten ten opzigte der Feuians en hunne expeditien vooral ten op zigte van die, welke tegen Canada gerigt was, alles gedaan hebben wat zij met het oog op de bestaande wetsbepalingen konden doen. Hetgeen, de schijnbare kracht var. het Feni anisme uitmaakt is ik herhaal het dat het geslaagd is om in zekere mate de lage Iersche klassen op te winden, die in de drie koningrijken verstrooid en niet in staat zijn om den histo- rischen oorsprong der Fenians te beoordeelen of hun doel te onderscheiden. ,Ieiw over Water. Vervolg en slot. Niets is van meer belang dan goed te kunnen luteren, want Het wel slagen der bewerkingen hangt bijna geheel en al af van de naauwkeurigbeid waarmede de voegen der vaten gesloten zijn. „Men moet niet uit bet oog verliezen zegt Lavoisier dat bet wel slagen in de nieuwere scheikunde afhangt van de wijzealsmede van bet geduld en de naauwkeurigheid waarmede men bij bet luteren te werk gaater is dus geene bewer king die meer zorg en oplettendheid vcreischt." Het gedistilleerde water bezit noch reuk uocli smaak; bet is volmaakt helder en klaar voor den toegang der lucht beschermd kan bet eenen onbepaalden tijd be waard worden zonder dat bet eenen onaangenamen reuk verkrijgt of troebel wordtverdampt wordende laat het geen bezinksel achter bet is zonder werking op de kleur aan bet lakmoes en die der viooltjes bet lost de zeep volkomen op zonder ze te doen schiften cn kookt de groenten goed gaar geen proefmiddel eindelijk maakt het troebel. Het overgehaalde water bevat altijd koolzuur, omdat dit gas voorhanden zijnde in alle wateren die op dé oppervlakte der aarde vloeijen slechts zeer onvolkomen door dè koking wordt uitgescheiden en met bet ge-- distilleerde tegelijk overgaat. Om dit gebrek te: verhel pen, moet men in den ketel ee:ne hoeveelheid gcblüschten kalk doen door welken dit gas volkomen wordt opge nomen. Het overgehaalde water heeft cencn flaauweii smaak in de maag brengt het een gevoel van zwaarte te weeg ook is hetzelve tot drank ongeschikt. Dit wordt ver oorzaaktdoordien het geen lucht meer in zich houdt' opgelost. Alle natuurlijke wateren bevatten, eene zekere hoeveelheid lucht cn hieraan zijn zij hunne gemakkelijke vei'teerbaarheid en hunnen aangeuamen smaak verschul digd benevens hunne eigenschap om het leven der waterdieren te onderhouden want zoodra zij. van deze lucht door koking ontdaan zijn worden zij smakeloos en moeijelijk te verteren terwijl de visscheu die men er inbrengtspoedig sterven. Maar het is voldoende dat men die wateren in aanraking met de lucht, sterk in beweging brengtom hun de vorige eigenschappen terug tc geven. Priestley deed. de opmerkelijke waarneming dat de luchtdie in het water is opgelost, meer zuurstof houdt dan die uit den dampkringwaarvan de eerstgemelde 3-1, in plaats van 21 pCt. bevat, hetgeen de gewone hoeveelheid is. Dit verschil in zamenstelling tusschen de gewone lucht en die welke in het water is opgelost, spruit daaruit voortdat deze vloeistofin aanraking zijnde met twee gassenmeer of minder van dezelve oplest, naarmate van hare meerdere of mindere ver wantschap met een van beiden. Daar nu de ondervin ding bewezen heeft, dat de zuurstof meer oplosbaar is in het water dan de stikstof, en dat overigens de staat, waarin deze twee gassen in de lucht voorhanden zijn slechts dien is van een bloot mengselzoo is het niet te verwonderendat het watermet de lucht in aan raking zijnde meer zuurstof dan stikstof opslorpten dat het de eerste met meer kracht terug houdt dan de laatste. Dit blijkt inderdaadwanneer men het water verwarmt in eenen toestelgeschikt om de lucht op te vangen die het houdt opgelostwant dan is deze des te rijker aan zuurstofnaarmate zij later is opgevangen. In de eerste gedeelten is er 22 a 23 in de tweede 25 a 26 en in de laatste 33 a 34 pCt. van voorhanden. En dat wij wel de ware oorzaak van het verschijnsel hebben opgegeven wordt daardoor bewezen dat zuur stof-gas iu aanraking gebragt met luchtbevattend water, zicli hierin oplostterwijl het een gedeelte van de stik stof uitdrijftdie in het vocht bevat was. Als het water bevriest dan laat het de lucht varen die er in opgelost is deze ontsnapt in den vorm van tallooze kleide belletjes welker aanwezen het ijs ondoor schijnend maakten die met het bloote oog gezien kunnen worden. Door de distillatie wordt de zamenstelling van het water niet veranderd zooals de oude scheikundigen dit geloofden het verliest daardoor alleen de lucht en de vreemdaardige stoffen. Boerhaave heeft hetzelfde water 500 achtereenvolgende keeren overgehaaldzonder dat hij eenige verandering in de eigenschappen dezer vloei stof kon bespeuren. Zieiuxz.ee den 29 November 1867. Volgens be kendmaking van den Ingenieur van liet Lager Onder wijs in Zeeland is er bij de Normaallessen te Middelburg eene plaats als Kweekeling opengevallen waaraan eene Rijkstoelage van ƒ250 voor kost en inwoning is ver bonden. Hiervoor kunnen alleen in aanmerking komen jongelieden van 1416 jaren buiten Middelburg woonachtig die het vaste voornemen hebben om den onderwijzersstand in te treden en die reeds voldoende kennis van de hoofdvakken van het lager Onderwijs hebben verkregen om met vrucht de Normaallessen te kunnen volgen. Zij die naar de gemelde toelage wenschen mede te dingen zullen zich vóór of uiterlijk op den 29 December e. k. in persoon of met vracht vrije brieven behooren aan te melden bij den School opziener van hun district, onder overlegging van hunne geboorte-acte van een attest van goede gezond heid afgegeven door een geneeskundige in hunne woonplaats en van écu of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag. De plaats waar en de dag waarop het vergelijkend examen zal worden gehouden zullen hun later medegedeeld worden. Dé: êhidergeteekende beveelt zich minzaam aan tot het leveren voor zeer civiele prijzen van gebruikte en nieuwe in verschillende groottenprijzen en kwaliteiten alsmede Aardappel- Graan- en IMCeel- zakkeiiTasch- Stapel- Zaai- en üelilileecleiien hetgeen verder tot het vak behoort. B. I. van ACKER Oude Haven Wijk A, No. 349, te Zierikzee Bij den ondergeteekende zijn even als vroeger wederom te bekomen pnilce nieuwe a Ot. de Kop alsmede voor liefhebbers van vroege Doperwten echte a 40 Ot® de Kop alles zoolang de voorraad strekt. Bij hem zijn iulichtingeu te bekomen omtrent het huren van eene BOVEN-WON1NG op het beste gedeelte der Stadook afzonderlijke Kamers zijn verkrijgbaar. Zierikzee. H. HARDEMAN. Door lagere Prijzen en voordeelige inkoop is de kwaliteit der uit het Magazijn van de Firma TE GOEINCHEM, zeer veel verbeterd waarvan ik bij deze de eer heb kennis te geven terwijl ik mij bij voortduring blijf aanbevelen. t - Deze Theeën worden verkocht in verzegelde Bakjes voorzien van bovenstaand Merk cn van Nommer cn Prijs. Prijzen van af 80 Cts. en hooger. Tot de minst mogelijke Prijzen wordt verkocht WITTE en ROODE alles van puihe kwaliteit. ZlEltlKZEE 1 December 1867. B. JOPPE, Jz. Schouwsche Botermarkt. Aan de onderstaande en verder bekende Depothouders is verzonden eene nieuwe bezending van alle uit het Magazijn van VAN HOUWENINGE EN VISSER, welke zich zoowel door veel. Verbeterde kwaliteitals lage prijs, bijzonder aanbevelen. Afgewogen in verzegelde Pakjes van vijftwee en een half en een Onswaarop het Nummer cn de Prijs van af f 0,90 tot f 3,00 zijn vermeld. Bij hoeveelheden van minstens 15 Ned. ponden worden dezelve desverkiezende iu met lood bekleede kistjes afgeleverd. Brijs-Courauten zijn gratis verkrijgbaar Axel Joh. Veenhuizen. j Brouwershaven J. v. Brabant. Goes G. van den Hoek. Hontenisse H. Tassaert. Neuzen J. C. van Sprang. St. Annaland J. de Graaf. Stavenisse Joh. de Jong. Middelburg J. A. Goethals. Sluis J. C. A. Mets. Sas van Gent Wed. J. Stubbe. Vlissingen E. H. Mets Daane. Zierikzee J. Ochtman, Johz. Brouwershaven Gearriveerd 29 Southern Rights S. A. Williams Baltimore 29 Nov. Royal Charlie O. E. Briggs Philadelphia 29 Wilhelmina Waitz von Eschen H. Zander, Odessa allen naar Rotterdam. 29 PloverS. P. Williams Par Dordt. 29 TyrolJ. Lewis Rangoon Vlaardingen. 30 Herald of the Morning, J. Henderson, Batavia, 30 Ledaal E. Hendriksen 30 ChiavariG. Rocco beiden van Sulina 30 Eidelio A. H. KindtPhiladelphia allen naar Rotterdam. 30 Venio M, V. LindellCroonstad Schiedam. 1 Dec. TravellerT. BammantCaen Rott. 2 Een stoomboot de naam nog onbekend. 29 Nov. Uitgezeild: Maas (st.) G.. Whittle, Moerdijk, London. Prijzen der Effecten te Amsterdam den 30 November 1867. Nederland. België. Spanje. Portugal. Rusland. Polen. Pruissen. Oostenrijk. Mexico. Griekenland. Turkije. Werkel. Schuld, dito dito dito dito Amort. Sijndic. Ned. Hyp.-Bank. Cert. bij Rothschild. Obligatiën. Obligation. Obl. bij Hope en Co. dito 1828/29 Cert. 1S40 Spoorweg-Actiën. Aandeelen 1835. Obligatiën 1849. Obl. Met. Oude. dito dito Rente Amst. dito Nationale. Obligatiën. 'Obl. Geldl.: 1825. Biunenl. Oblig. 2 pCt. 3 4 3% 4% 2% 2% 5 2% 5 5 5 5 52% 62% 83% 33%. 92»% j? 185 46V.t 23% 65% 61% 31%. ROTTERDAM 2 December. Tarwe, 75 cent, Haver 20 ct. Bruine Boouen 50 ct. Erwten en Paardenboonen 25 ct. lager. Rest fiaauw als voren. Jarige Zeeuwsche Tarwe Nieuwe 1867 Rogge 1867 Wintergerst Zomergerst Inl. lange Haver korte Kleine blaauwe Erwten Groote Bruine Boonen Witte Zeeuwsche Paardenboonen f 15. 14.50 10.50 7.50 7.25 3.— 4.— 9,50 12.— 12.— 10.— 7.50 a/ 16.— 15.50 11.— 8.— 7.50 3.50 4.50 10.— 13.— 13.— 12.— Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam. Van Middelburg. Van Rotterdam. Vrijdag 6 'smorg Zaturdag 7 7.Vrijdag 6 'smidd. 12. 7.30 Zaturdag 7 12. De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen. Van Rotterdam. des maandags, woensdags en des dingsdags, donderd. en vrijdags 'smorg 8 nre. zaturd. 'smorg. 8 u. 30 m. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Veen" des morgens ten 9 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam, en des morgens ten 10% ure voor de afvaart vau Rotterdam naar Vlissingen. Onfeilbaar m iddel tegen SCHILVERS of ROOS. Deze uitmuntende Pommade geneest iu korten tijd alle Haarziekten scheikundig onderzocht wordt zij door voorname geneesheeren zeer aanbevolen. Prijs per flacon VSH Cent met gebruiksaanwijzing. Verkrijgbaar bij de Heeren J. E. THEE WIS Coiffeur Zierikzee Goes J. P. v. d. DOES MiddelburgJ. A. BROÜWENAAR Coiffeur. Stoombootdienst Telegraaf. DingsdagDonderdag en Zaturdag. Van Rotterdam 'smorg. 7. Van Antwerpen 'smorg. 7. De Diligence rijdt van Zierikzee, van de Schuithaven 's morgens ten 9 ure in correspondentie op Antwerpen. 9,30 Rotterdam Agent d.e Heer J. A. van der Halen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de VOS,

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 2