J*°. 94 Woensdag 4 December ISCh WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen en Administratiën Bekendmaking. Binnenlandsohe Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. f 8.50 - 11.00 - 13.00 - 00.00 - 10.00 - 0.00 - 12.50 - 16.50 13.00 pmorg. 7. Luithaven, ZIERIEZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIEN. j Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks, en j Doodberigten van 1 6 regels 4/ 1 behalve het zegelregt I VKR8CH IJ N T ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f 2,00 —Franco per post f 2,25. Inzen- ding der Advertentiên daags te voren, voor lOure'smoig VOS, Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van belanghebbenden dat lieeren Com missarissen over de Armenschool in deze gemeente y eene zitting zullen kouden in de Regentenkamer van het Hervormd Diaconie Armengesticht op Donderdag den 12 dezer maanddes avonds 7 ure tot het ont vangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing' van kinderen op die school en worden ouders of voogden, die -hunne kinderen daar weuschen geplaatst te zienopgeroepen om zich daartoe aan te melden aangezien tusschentijds geene kinderen op de school kunnen gorden toegelaten. Zierikzeeden 2 December 1867. De Burgemeester. B. C. CAD. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. - Uit Hèérenveen meldt men van 29 Nov. Het gerucht van een dubbelen moord die in de naburige gemeente Smallingerland te Nyega zou hebben plaats gehad heeft zich maar al te zeer bevestigd. De ver moorden zijn een paar 70jarige echtelieden genaamd "Wijtze Tjeerds Hiddema en Sijtske Wopkes Sijtseina die als. eenigzins gegoed te .boek stonden.De misdaad is gepleegd in den nacht Van Maandag jl. en werd voorafgegaan of gevolgd door diefstal van 1. twee gouden halssloten met twee strengen gitten koralen 2. twee zilveren scharen met dito kettingen de eene van een speldekussen met een zilveren randvau wélken rand eenige puntjes af zijn en met een grooten zilveren haak op wiens binnenzijde vermoedelijk is gegraveerd de naam Christina 3. een zilveren horologie met dito kast met eene bonte wijzerplaat4. een ouderwetsch gouden oorijzer met smalle beugel5. een gouden kroontje met drie strengen bloedkoralen 5. een paar zilveren kuitgespen ouderwetsch model met kapwerk 7. eenkoffervormig zilveren reukdoosje; 8. een zilveren knipje met beursje. Hoe de moord is toegegaan., weet men nog niet zeker bij de lijkschouwing moeten nage noeg geene teekenen van uitwendige verwonding zijn ontdekt. Algemeen denkt men hier aan verworgiug of stikking. Als voorzorgsmaatregel heeft het bestuur der ge meente Blokzijl de ingezetenen ernstig aangemaand gedurende de eerste 3 maanden geen gebruik te maken van schapenvleesch of schapen aan te koopen aange zien de dolle hond die den 20 November komende zoo als later is gebleken van de rigting van Zwolle schapen zou hebben gebeten zoodat zij en door slagting en door verzending noodlottig zouden worden. DUITSCHLAND. Te Praag is den 19 November de op heffing der kettingstraf in de gevangenis af gekondigd en van 1300 gevangenen zijn de ketens afgenomen. De hoogleeraar Carl Vogt gaat in Duitschland onder toenemenden doch niet onvermengdén bijval voort met het houden van voordragten over de herkomst van den mensch. Hij wordt door andersdenkenden hevig aangevallen. Te Aken heeft de policie zich moeite moeten geven om hem te be- Bchermen tegen de woede van een volksoploop die hem den toegang tot de zaal waarin hij voordragten houden zou wilde beletten. Daar ter stede is een dagblad door het publiek ministerie in staat van beschuldiging gesteld wegens opruijing en poging tot verstoring van de publieke rust. Het schijntdat de be doelde voordragten van den heer Vogt tot de geïncrimineerde artikelen aanleiding hadden gegeven. HANKKIJK. Pakijs, 23 November. De gestrengheid tegen de drukpers blijft steeds aan de orde van den dag. Gisteren vernam men een vonnis tegen den heer Schiller waarbij deze tot gevangenisstraf is veroordeeld omdat hij in zijn blad de „Corsaire" zonder vergunning der regering een politiek artikel had opge nomen. Bij betzelfde vonnis is de Corsaire opgeheren. Heden hebben de hoofdredacteurs der dagbladen de officieuse waarschuwing ge kregendat zij zich binnen de grenzen der gematigheid hebben te houden. De Monde zegt van het vertrek van generaal Garibaldi naar Caprera „Het Gari- baldiaansche kluchtspel volgt zijnen loop. De held is na een kort verblijf te Varignano naar zijn eiland teruggevoerd. De Floren- tijnsche regering vergeeft hem zijnen kruistogt De verhooren de acte van beschuldiging het vonnis alles ligt in het water. Die ge- regtelijke uitstalling vermogt niets tegen een mandie in zijn land boven de wet staat zoo als Victor Emanuel in Europa liet volken- regt ontwassen is" Men vestigt te Parijs weer zeer de aan dacht op het Oosten, waar Servie zich wapent en Rusland zijn best doet om het smeulend vuurtje aan te blazen. Men vreest een op handen zijnde inval van de Serviers in Bosnië en Herzegowina. Mevrouw Erigeard tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, ter zake van moord gepleegd op de weduwe Mertensen wier proces eenigen tijd geleden zoo veel sensatie beeft verwekt, is in de gevangenis van twee lingen een zoon en eene dochter bevallen. Voor eenige dagen is de spoortrein van Madrid naar Bayonne op de hoogte van Bur gos door roovers aangevallen. Zij hadden de rails in den tunnel opgebroken, nadat zij eerst den baanwachter hadden overvallen en gebon den. Bij de nadering van den trein gaf een der roovers, wier aantal slechts tien of twaalf bedroeg, het signaal om langzaam te rijden, waaraan de machinist -gevolg gaf. Eenige oogenblikken later derailleerde de trein, maar zonder andere ongelukken te veroorzaken dan de ernstige verwonding van den machinist. Nu klonk het bevel dat de reizigers moesten uitstijgen, en eenige geweerschoten zetten klem daaraan bij. De reizigers gehoorzaamden de bagage werd onderzocht en geplunderd en vervolgens de passagierswaarvan sommige aanzienlijke sommen moesten afgeven. Volgens eene andere lezing zijn de passagiers door het kloek gedrag van een Engelschman met den schrik vrijgekomen, en de roovers ook teleur gesteld geworden wat de bagage betreft, daar zij meenden eene som van 150,000 realen te zullen vinden, die met dezen trein werd ver zonden terwijl die som met eenen anderen trein de plaats harer bestemming had bereikt. Toen het onderzoek en de plundering was afgeloopen, gaf men aan den chef-conducteur verlof de reis voort te zetten. Tot dusverre is men de roovers nog niet op het spoor. G R O O T-B RÏTTANNIEN. Het jongste regtsgeding der Fenians te Manchester heeft onkosten ten beloope van nagenoeg 7000 p. st. (84,000) na zich ge sleept. De muilezels die naar Abyssinie vervoerd werden schijnen slecht tegen de zeeziekte te kunnen. Met de mailboot, die met 114 muilezels Brindsisi verliet zijn slechts 47 levend te Alexandrie aangekomen en op eene andere boot stierven er gedurende den overtogt niet minder dan 100, De Daily News en Star deelen eene in- schrijvingslijst mede van gelden die ten be hoeve van Garibaldi zijn bijeengebragt. Daar onder komt eene anonieme gift voor van 2000 p. st. eene andere van 500 p. st. Op Poriorico zijn niet 10,000 huizen omgewaaid maar slechts 1000 en 3000 zijn zwaar beschadigd. De suikervelden zijn ge heel verwoest. Te Cork i'b II. Donderdag avond door eene bende, die naar men gelooft uit Fenians bestond de winkel van een geweermaker geplunderdzeer vele wapenen zijn bij die gelegenheid gestolen. In het laatst verschenen nommer van h»t Illustrirtes Familiën Journal komt liet vol gende voor: „Uit Java en de omliggende eilanden wordt geschreven over de werking van een tot heden onbekend poeder dat de hoedanigheid heeft van niet alleen de koorts van alle levende schepselen weg te nemen maar ook de lijken tegen het stijf worden en wegens zijne bederfwerende eigenschappen lang voor ontbinding te bewaren Het poeder wordt in de oogen en ooren der lijken ge strooid en na weinige minuten is het stramme Jigchaam slap en kan men daaraan allerlei houdingen geven. Een officier van gezond heid van de Nederlandsche marine berigt dien aangaande dat een matroos gestorven was wiens reeds tot ontbinding overgaand lijk door aanwending van dit poeder niet slechts tegen den voortgang der ontbinding behoed maar zelfs na verscheidene dagen ill een kelder waar men het nedergelegd hadgeheel zuiver en buigzaam bevonden werd. De geneesheer verschafte zich met veel moeite iets van dat poeder, welks zamenstelling door de Inlandsche doctoren als een groot geheim bewaard wordt. Hij wachtte zich evenwel het aan te raken daar het bij de krachtwelke het op lijken uitoefenteen veel greotere op levende wezens heeft. De Javanen zeggen dat het poeder door de oogen en ooren verteerd wordt en dan zijne' werking eerst openbaart op een bij zonder vaten systeem 't welk zijne werk zaamheid verscheidene dagen na den dood be houdt en eidelijk het geheele ligchaam door r. dringt. De sclieepsdoctor beeft een gedeelte van bet ontvangen poeder naar Europa gezon den om de leeraren der ontleedkunde ge legenheid te geven proeven daarmede te doen." Uit de Zuid-Afrikaansche republiek wordt het volgende medegedeeld„In het laatst van Augustus heeft zich eene bijzonderheid voorgedaan waarover min of meer een romantische tint ligt. De landdrost van Lij denburg namelijk heeft aan de regeering kennis gegeven dat aan den kom man dunt Coetzer door het Kafferhoofd Litongo den opvoiger van den befaamdën Umzwaasvier blanke menschen man en vrouw met twee kinderen zijn uitgeleverd die van hunne allereerste jeugd bij den stam der zoogenaamde Knop- neus-Kaffers opgenomen doch later tot de Kaal-Kaffers overgegaan zijn altijd onder den stam verkeerd hebben. In taal manier en gebruiken zijn ze volkomen aan de Ivaffer3 gelijk en het verdient opmerking dat ze altijd met zekere onderscheiding door hunne beschermers zijn behandeld Deze gaven aan den man toen hij nog een kleinen knaap was den naam van Tsjaka. Later werd hij lot kapitein bevorderd en bood men hem eene Kaffersclie schoone tot levensgezellin aan maar hij liet zoo veel voorliefde voor zijne blanke lotgenoo'e blijken, dat men zijne keuze inwilligde. Hij trouwde haar dus volgens Kaffergebruik en uit dit huwelijk werden de twee kinderen geboren, waarvan hierboven sprake is. De zwarten hebben nooit gedoogd dat die menschen tot onderhoud des levens arbeiden zouden maar hen steeds van het noodige voorzien. De afkomst van dit paar ligt in het duister, maar volgens overleverin gen der Kaffers moeten zij behoord hebben tot een of twee partijen uitgeweken boeren die in 1835, de Engelsche regering moede, deKaapkolonie ve-lieten de geheele Transvaal doortrokken en, na eenigen tijd op de tegen woordige grenzen vertoeld te hebben, zich in tweeen scheiden. Da eene partij onder zekeren Hans Re:;" burg trok verder oostwaarts maar werd op reis derwaarts door de Knopneus Kaffers omgebragten Tsjaka en zijne vrouw, toen zoo wat twee jaren oud moeten de eenige overgeblevenen zijn van dit ongelukkige ge zelschap. In de Transvaal zijn ze natuurlijk met hartelijke deelneming ontvangen en er worden middelen bijeengebragt om hen op te nemen in de maatschappijwaartoe zij volgens hunne afkomst behooren Aan eene mededeeling uit Londen om trent het Fenianisme, ontleent men o. a bet vol gende Oorspronkelijk dat is te zeggen vóór de middeleeuwen waren de Fenians vrije burger- soldaten die als ware patriotten hun land ver dedigden. Zij ontleenden hun naam van Fionn of Finn hun Righ of Rajah d i hun koning en hun opperbevelhebber. De generaals waren leden der koninklijke familiede kolonels en kapiteins hadden zich bij hunne stammen be roemd gemaakt door eene grootere mate van verstand of van natuurlijke kracht de soldaten waren in den wapenhandel geoefend en zij dienden bij stammen, bij dorpen bij familiën bij buren-groepen. Kortom terwijl de Fe nians in vredestijd voornamenlijk boeren her ders jagers visschers en schippers waren wisten allen de oorlogswapenen te hanteren en verlieten hun gewonen werkkring zoodra nzi n- tnorg moge™ tr wil I fc wierH rezen. ,1 niet I >011(1, idige 'lans jy wat H zou H 3id af zij eid o—- -*• uicuzciien

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1