les Jt°. 96 Zaterdag 30 November. 186] WOENSDAGEN ZATERDAG. :ten. Besturen en Administratiën Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen. U'S bij de i hem. Agent pain te Schicd. .en naar ;kers den van I 62% 62% 83% 33 39'/,, I 92% 184% 45% 23" 66 51% 30»/,, ge 60 et. hen ƒ1 en canderd. - hf ie:—: - h. - is.— na de afvaa lelburg en vj uur na Rotterdam. gs, donderd. org. 8 u. 30 het „Hotel v»; de afvaart va! rgens ten 10 ,r Tlissingen. PRIJS DER A DV ERT ENT IEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels d 1 behalve het zegelregt VKKSCH1JNT: ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f2,00Franco per post f 2,25. lnz<n- ding der Advertentiëii daags te voren, voor lOure'smorg turdag. erpen 'smorg- i de SohnitliavW itie op JximrflM Rotterif™ l HAT.ES-I A. oe VOS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter algemcene kennis dat met betrekking tot den op het Bolwerk alhier geplaatsten nieuwen Seinpaal in de Staats-Courant van den 19 dezerno. 274 het volgende Berigt aan Zeevarenden voorkomt De hoofddirecteur van het koninklijk Nederlandsch meteorologisch instituut te Utrecht berigtdat de mi nister van manne heeft ingetrokken de verordeningen omtrent de .meteorologische seinen onder den datum vau 21 Januarij 1S64 in de Nederlandsche Staats- Courant bekend gemaakt. In de plaats daarvan wordt verordend dat in de maritieme etablissementen WillemsoordHellevoetsluis en Vlissingcu gelijk zulks ook in Amsterdam Rotter dam Harlingen Zierikzee en Brouwershaven geschiedt zal worden gesteld een werktuiggenoemd Acroklinos- koop (lucktverhaugwijzer) op eene plaats zooveel mo gelijk voor de schepen op de reede zigtbaar om daar door den toestand van den dampkring in ons vaderland aan te duiden. Het werktuig draagt een bewegelijken arm die twee malen daags gesteld wordt volgens telegraphische depêche uit Utrecht aldaar opgemaakt naar de waar nemingen van den barometerstand gedaan te Helder en Groningen (Noordelijke plaatsen) en Vlissingen en Maastricht (Zuidelijke plaatsen.) Die bewegelijke arm waarvan de eene helft roodde andere wit geverwd is, wordt gesteld in de rigting van de plaats waar de barometerstand het hoogst was naar die plaats waar hij liet laagst wasmet dien verstande dat zijne roode helft steeds naar noordelijkede witte steeds naar Zuidelijke plaatsen wijst. Aan dien bewegelijken arm is nog aan de zuidelijke helft een bol bevestigd half rood half wit geverwd opdat men uit de verte zoo juist mogelijk en zonder dwaling zal kunnen zien1. welk eind boven is 2. in welk azimuth de arm geplaatst is dat is naar welke plaatsen hij wijsten 3. welke helling hem ge geven is. Indien namelijk de barometerstand in Nederland op deze stations gelijk is of minder dan 1 streep ver schilt wordt hij door middel van een stang aan daartoe bekoorende pinnen horizontaal gezetmaar overigens wordt er voor een verschil van 1 tot 2 van 2 tot 3, van 3 tot 4 en voor meer dan 4 millimetres verschil in gelijktijdigen barometerstand telkens meer en meer helling aan gegeven. Uit den stand van dien arm kan dus ieder opmerkcu waar de hoogste en waar de laagste barometerstand in den ochtend 8 ure van den dag of des avonds 6 ure in ons land is waargenomen zoo mede hoeveel die twee barometerstanden onderling verschilden' liet doel nu daarvan is om den zeeman een gege ven te meer boven hetgeen hij reeds in zijn barometer bezitaan te bieden bij het vormen zijner verwachting omtrent de aanstaande windrigting. Hij kan daardoor ook beter op zijne hoede zijn tegen slecht weer en westelijke winden aangezien liet gebleken "s uit lang durig en opzettelijk onderzoek dat nog meer dan de hoogte van den barometerstand juist het verschil van gelijktijdigen barometerstand op twee naburige plaatsen ouder de kenmerken van aanstaande weersverandering behoort. De regel is dat de wind altijd nagenoeg loodregt komt op de lijndie de plaatsen van de hoogste lucktdrukking met die van de laagste verbindt en wel van de linkerhandals men van de hoogste naar de I laagste plaats ziet. Is dus de roode helft (naar de noordelijke plaatsen wijzende) boven zoo is er kans op oostelijken Aiind is de witte helft boven zoo heeft men zeker westelijken wind, te wachten', en. wel te sterker, naarmate de helling van den arm grooter is, Een evenzoo in acht te nemen waarschuwing tegen harde winden is het sterk veranderen van helling van den eeuen dag op den anderen zoodat een betrekke lijk gering verschil van de zuidelijke boven de noordelijke plaatsen reeds als kenmerk van aanstaand ruw weder te beschouwen is indien het onmiddellijk na een omge keerd groot verschil van noordelijke boven de zuidelijke plaatsen volgt. Des avonds wordtindien het te donker is dan dat de stand van den arm zou kunnen gezien worden bij zoodanig omslaan en bij sterk ongunstig verschileen lantaarn tot waarschuwing gehesclien. Daarenboven is nog op een bord op een geschikte plaats de toestand van het weder en de hoogte van den barometerstand ook voor plaatsen in Engeland en Frankrijk voor denzelfden dag en de twee vorige ver meld. Op dit bord is tevens nadere verklaring van de beteekenis der standen van den arm te vinden welke ook door de belanghebbenden telkens van het Koninklijk Meteorologisch Instituut kan verkregen worden. Utrecht, den 27 October 1867. De Hoofd-Directeur voornoemd, Buts Ballot. Burgemeester en Wethouders wenschen de algemeene aandacht op het doel en de werking van dien Seinpaal te vestigen zoo als een en ander in liet vorenstaand berigt wordt vermeld. Zierikzeeden 25 November 1867. Be Burgemeester B. C. CAU. Be Secretaris J. P. N. ERMERINS. Zierikzee 27 Nov. Bij beschikking van den minister van binnenlandscbe zaken zijn met ingang van 1 Januarij a. s. overgeplaatst de arrondissements-ijkers der maten en gewigten J. J. Boeijethans alhier naar Amersfoorten C. J. van Kerkwijkthans te Briellenaar Zierikzee., Benoemd tot griffier bij de arrondissemeuts-regtbank te Middelburg mr. J. de Fr emerythans griffier der arrondissements- regtbank alhier. Benoemdmet 1 December a. s. tot commissaris der loodsen en ontvanger der loodsgelden alhierde heer H. J. Rusman. Algemeen N ationaal Scherpschuttersfoiuls. RAAD YAN TOEZIGT. Voorzitter, Z. K. II. de Prins van Oranje Leden de heeren Jhr. Mr. F. J. J. van Eysinga, lid van de Eerste Kamer der Staten GéneraalRidder der Orde van den Nederl. Leeuw Mr. F. de Greve, President van den Hoogen Raad der Nederlanden Kommandeur dar Orde van den Nederlaudsclieu Leeuw Mr. L. Graaf van Heiden Reinestein Commissaris des Konings in de provincie Groningen Ridder der Orde van den Nederlaudsclieu Leeuw Kommandeur der Orde van de Eikenkroon van Luxemburg Mr. W. C. M. de Jouge van EllemeetLid der Provinciale Staten van Zeeland Kommandeur der Orde vau de Eikenkroon van Luxemburg Jhr. H. A. van Karnebeek gepensi oneerd Schout bij NachtAdjudant van Z. M. den Koning in buitengewone dienstRidder der Militaire Willemsorde 3e klasse en der Orde van den Neder- landschen Leeuw W. J. Knoop Luitenant Generaal, Bevelhebber in de 2e Militaire Afdeeling Ridder der Orde van den Nederlaudschen Leeuw J. B. Graaf van Limburg Stirum Kamerheer des Konings iu buitenge wone dienstRidder der Orde van den Nederlandschen LeeuwKommandeur der Orde van de Eikenkroon van Luxemburg Mr. C. J. R. NobelLid van de Eerste Kamer der Staten GeneraalBurgemeester vau Oldebroek. Secretaris Jhr. Mr. W. M. de Brauw Commies bij het Departement van Koloniën. Het doel van dit fonds is 1. het oprigten van gqede schietbanen in gemeenten, waar deze nog niet bestaan te bevorderen 2. hetvoor zoover mogelijk voorzien in de be hoefte aan achterlaadgewereu 3. het bevorderen enondersteunen voor zoover de beschikbare gelden zulks toelaten van alle pogingen die ten doel hebben 's Lands Weerbaarheid te verhoogen. Het fonds wordt beheerd door het Centraal Comité van den Nederlandschen Weerbaarheids-Bond. De Raad van Toezigt beslist op voordragt van het Centraal Comité hoeveel er aan geweren schietbanen en subsidiën jaarlijks zal besteed worden. Die Raad zal tevens in beginsel beslissen hoe die geweren onder de Yereenigingen zullen verdeeld worden. Het Centraal Comité doet jaarlijks Rekening en Verantwoording aan den Raad van Toezigt van zijn gehouden beheer over het afgeloopen jaar. Aan het Nederlandsche Yolk. Den 17en September 1866 sprak Neêrlands Koning „In dezen veelbewogen en ernstigen tijd behoort ons „volksbestaan naast God in zich zelf zijn hechtstcn „steun te vinden. „De oprigting van vrijwillige Yereenigingen tot ge- „meenschappelijke oefeningen in den Wapenhandel heb „ik als blijk van den nationalen geest met genoegen „gezien." Dat koninklijk woord is voor velen onzer niet te loor gegaan sedert het toch uitgesproken werd zijn tal van die Yereenigingen opgerigten verrijzen er nog dagelijks nieuwe. lntusschen is ook hier goede wil alléén niet voldoende. Vele dier Vereenigingen vooral in kleine gemeenten ontbreekt het aan het noodige geld tot het oprigten van goede schietbanen allen ontbreekt het aan goede wapenen. En men meene nietdat de Regering in dat alles zal kunnen voorzien. Met de verwerping der schutterijwct is de hoop dat zij in de behoefte aan schietbanen zou voorzien ten eenen male vervlogen en wat de wapenen betreftzoo ligt voor de hand dat de Regering in de allereerste plaats voor de goede bewapening van leger en schut terij zal hebben te zorgen en eerst wanneer deze geheel gewapend zijn dat is dus eerst na geruimen tijd zal er sprake kunnen zijn ook aan de leden der vrijwillige Yereenigingen die noch tot het legernoch tot de schutterij bekooren goede wapenen van Rege ringswege te verstrekken. Wie staat U echter borg dat ons Vaderland zoolang buiten moeijelijkheden zal blijven Moge ook de taal van velen vredelievender dan ooit klinken toch liooren wij bij voortduring en telkens op nieuwdat de krijgstoerustingen in alle landen met onverdroten ijver worden voortgezet. Is het dan niet beter is het dan niet edeler is liet vooral niet mannelijkerdat wij iu stede van op de Regering te bouwen, reeds nu al dadelijk door en it eigene krachten in die behoefte aan schietbanen en geweren trachten te voorzien In vroeger dagen was er geen dorp geen stad in ons land waar men geen schuttersdoelen had. Geen burger die niet boog of buks wist te hanteren. Dien toestand wenschen wij te herstellen. Het doel van ons streven is dat elk Nederlander weder ten allen tijde strijdvaardig zij, en daaronder verstaan wij dat elk Nederlander zijn wapen niet alleen wete te dragen maar dat hij het ook met vrucht wete te gebruiken en het laatste kan alleen door langdurige oefening verkregen worden. Bedenkt dat hoe krachtiger wij onze nationale on afhankelijkheid' kunnen handhaven hoe minder gevaar wij loopen dat men haar zal aanranden want het is eene onloochenbare waarheid dat men een ongewapend man eerder aanvalt dan een gewapend. Landgenooten Nog is het, Gode zij dank, niet te laatMaar niemand weetwat de dag van morgen ons kan brengen Slaat dan allen de handen ineen Dat de een zijn tijdde andere zijne moeite de derde geld aan het Vaderland ter offer brenge Dat niemand achterblijve De kleinste, gift van den miugcgoedc zal ons even welkom zijn als de grootste van den rijkewant waar het behoud des Vaderlands geldtstaan wij allen ge lijk hebben wij allen slechts één naamslechts één rang slechts één titeldien van „Nederlander." De eerste Willem van Oranje verkocht eenmaal voor Néêrlands onafhankelijkheid tot zijn laatste stuk zilver zouden wij die reeds zooveel eeuwen de vruch ten van die edelmoedige zelfopoffering onzer voorvaderen genoten hebben zouden wij dan niet een enkel pen ningske veil hebben voor het behoud van die onafhan kelijkheid welke zij, met hun bloed en goed voor ons veroverd hebben Laat dan niemand dit beroep onbeantwoord laten "Tnl Laat ieder in zijn kring ieder naar zijn vermogci medewerken tot het grootsche doelwaarnaar wij1"! allen streven ie Laten vooral dc Nederlandsche Vrouwen uit wier el midden eenmaal eene kenau Hasselaar is verrezen,,^ ons hare zoozeer op prijs gestelde medewerking niet j onthouden 1t L Reeds bij zoo .menige gelegenheid hebben zij getoond, a hoeveel zij vermogen hoeveel geld zij voor liefdadige el doeleinden weten bijeen te brengen laten zij thans ej toonendat ook zij willen medewerken tot al wat 1 I strekken kan om de grootste ramp die ons zou kunnen treffen het verlies van onze onafhankelijkheid c het verlies van de ons allen zoo dierbare vrijheid, af li te weren en zoo mogelijk te voorkomen. jgh Niet minder wordt door ons de hulp en de steun j der Nederlandsche Dagbladpers ingeroepen laat zij vooral aan dit beroep de meest mogelijke openbaarheid geven op die wijze zal zij door het doen van eene shj kleine opoffering ter wille van de nationale zaak n welligt krachtig medewerken tot behoud vau Neêrlands onafhankelijkheid. Dat de gelden, die wij van u hopen te ontvangen, op goede en onpartijdige wijze ten nutte van alle Ver- - eenigingen zonder onderscheid zullen besteed worden, 1 daarvoor moge de Raad van Toezigtaan welks hoofd de Prins van Oranje staaten die uit de eersten en I aanzienlijksteu uit den Lande zamengesteld is teu waarborg strekken. Geeft dan allen ruimschoots Geeft allen zonder uitzondering Geeft vooral spoedig Spiegelt U aan liet voorbeeld van lieu die omdat zij onmagtig waren zich zeiven te verdedigen tien maal zooveel aan hunne overwinnaars voor oorlogslasten hebben moeten betalen als ooit tor hunner verdediging noodig ware geweest. Utrecht November 1867. I Het Centraal Comité van den Nederland schen Weerbaarheids- Bond J. W. SchubartPresident der Vereeniging tot be vordering van 's Lands Weerbaarheid te Utrecht PresidentC. J. G. Baron van Hardenbroek vau 's Heeraarfcsberg en Bergambacht President der Scherpschutters-Vereeniging te 's Hage Vice-President Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré oud en honorair Commissaris der Utrcchtsche Studeuteu-Vereeuigiug tot vrijwillige oefemug iu den Wapenhandel Secretaris; Jhr. J. G. F. van Spengler President der Burger- Schietvereenigiug „Koning Willem III" te Kampen W. H. Doormau President der Vereeniging „Wirtz" te Gorincliem J. A. KolffVice-President der Ver eeniging tot vrijwillige oefening in den Wapenhandel te Arnhem J. C. Gijeus Secretaris der Leidsclie Studenten Vereeniging tot vrijwillige oefening iu den Wapenhandel „Pro Patria." NB. Wij noodigen alle invloedrijke personen in den Lande uitom in de verschillende gemeenten vau ons Vaderland subcommissiën in het leven Ie roepen Zoo lang deze zich echter nog niet gevormd hebben verzoeken wij een ieder zijne giften regelregt en vracht vrij aan den President den Secretaris of gen der leden van het Centraal Comité te doen toekomen, ii De gelden zullen zoo spoedig mogelijk na ontvangst bij de Nederlandsche Bank gedeponeerd worden die zich met grootc welwillendheid bereid verklaard heeft het Centraal Comité zonder berekening van provisie onder hare Rekening-Couranthouders op te nemen. Van al de ingekomen giften zal geregeld melding gemaakt worden. Reeds is ontvangen of toegezegd Van den Hr. J. B. Graaf van Limburg Stirum te 's Gravenhage 3000 van den Hr. Jhr. H. A. van Karnebeek tc 's Gravenhage f 3000 van de Ridder schap van Utrecht 400 van den Hr. Dr. A. W. M. van Hasselt te Utrecht 25 van N. N. te Utrecht 10 van een handwerksman te Utrecht ƒ2,50 van den Hr. D. A. Balfoort te Utrecht eene jaarlijkscke bijdrage van ƒ10 van den Hr. C. W. R. Scholten te 's Gra venhage gedurende drie jaren maandelijks f 10 van den Hr. P. N. Roche te 's Gravenhage eme jaarlijkscke bijdrage van 100. Naar men berigt is in den avond van Dingsdag jl. het dochtertje van den landman M. de Vos te Heinkenszand uit de avond school huiswaarts keerende door een onbe kend persoor. aangevallen die haar inet ge weld van hare hoofdsieraden wilde berooven, dat door haar luid geroep om hulp is belet doordien uit de naaste woningen zich menschen

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1