,V\ 95, Woensdag -25 November QEISDAG ERI ZATERDAG. Besturen en Administratiën HERBESTEDING. Bekendmaking. Binnenlandsehe Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. imore )hia, ander atavia, iedam. lerdijk ;en. I 52 V. 62% 83V. 33»/,, 39'/. 92% 185 46'/n 23% 65% 51% 11% 31%. liooueu neer. 16.— 15.50 11.— 8.— - 7.50 r 3.50 L 1.50 L io.— 13.— 13.— - 12.— PRIJS DER ADVERtENTlEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks en Doodberigten van 1 6 regels f 1 behalve bet zegelregt VKH8CII IJ X T: ABONNEMENT S I' f! Ij S. I'er drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inzen dingder Advertentiën daags te voren, voor lOure'sinorg 12.— 12.— afvaart en van na de MIMSTEBIB vim JUSTITIE. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag den 6 December 1867 des voormiddags ten 10 urezalonder nadere goedkeuringdoor den Commissaris des Konings in de provincie Zeelandof, bij zijne afwezigheid door een der ledeu van de Gedepu teerde Staten en iu bijzijn van don Hoofd-Ingenieur van het 11de district van den Waterstaat, aan het locaal van het Provinciaal Bestuur te Middelburg worden herbesteed ïïet onderhoud van het Huis van Arrest te Zïerikzee ge durende He jaren 1868 1869 ©n 1870 zijnde de op den lsten dezer gedane aanbesteding AFGEKEURD. Deze herbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving, voor de drie onderboudsjaren in eens. De kosten der eerste besteding bedragende plus minus f 34 daaronder begrepen de trekpenning en de drukkostenkomen mede ten laste des aannemers. Het bestek ligt ter lezing in het locaal van het Ministerie van Justitiein dat van het Gewestelijk 'Bestuurin het Huis van Arrest voornoemd en verder op alle plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van Waterstaats-werken in de provincie Zeeland ter lezing gelegd worden. Den zevenden pii den vierden dag vóór de besteding zal aanwijzing in loco worden gedaanen nadere iuformatien zijn te bekomen aan het bureau van den Hoofd Ingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur te Zierilczee Middelburg den 20 November 1867. [öe Commissaris des Konings in de provincie Zeeland R. W. van LIJNDEN. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken [bekend dat door het overlijden van C. NOLET de betrekking van Havenmeester en die van Commissaris der \eeutosche Veeren in deze gemeente vacant zijn geworden en dat zij die bij de vervulling dier betrekkingen in (anmerking wenschen te komen zich ten spoedigste ij gezegeld verzoekschrift aan den Raad zullen beboo- en te wenden. Zierikzeeden 25 November 1867. Burgemeester en Wethouders, B. C. CAU. Be Secretaris J. P. N. ERMLRINS. norg. 7. lithaven dwerpen. otter dam - VOS. (Niet officieel gedeelte.) apenbare Raadsvergadering ge houden te Zierikzee op Hen 22 November 1867. [[Voorzitter mr. B. C. CAU Burgemeester. Secretaris De Notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Worden medegedeeld twee missives van Gedeputeerde Staten a. berigtende de goedkeuring van het raadsbe sluit tot uitgifte in erfpacht van gemeentegrond en het daarop staande gebouw (het tolhuis bij Scliuddebeurs) en b. geleidende goedgekeurd Raadsbesluit tot wijziging der gemeentebegrooting 1867. Beiden voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter brengt namens de commissie uit het dagelijksch bestuur verslag uit betrekkelijk de audiëntie aan haar door den minister van bimienl. zaken verleend ter zake van het maken van een hulpspoor naar Wemel- dinge houdende dat de miuister met belangstelling heeft aangehoord wat tot aanbeveling van een hulpspoor tot Wemeldinge kon strekkeumaarofschoon de goede gronden der commissie erkennendegeene be paalde belofte kon doen. Voor kennisgeving aangenomen. Wordt besloten de reiskosten der commissie ad f 45,40 te vinden nit den post van onvoorziene uitgaven behou dens goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Wordt besloten op voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen van af- en overschrijving van den post onvoorz. uitgaven op H. 1 afd. 1 art. 1 Jaar wedde Burgemeestervoor verhooging zijner jaarwcddc- over het 2de halfjaar 1867. Wordt beschikt over den post van onvoorziene uit gaven over eene som van f 250 voor kosten van aankoop van een seroklinoskoop behoudens goedkeuring van Ged. St. Wordt medegedeeld de uitslag der aanbesteding van het bestorten met brikken en Doornikscken steen van de ontgronding langs de penanten der brug buiten de Zuidhavenpoort, hetgeen is aangenomen door den lieer J. van der Linden, voor ƒ965. Yoor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt mede dat D. Ritmeester provisi oneel als havenmeester zal fungeren. Voor kennisgeving aangenomen. Wordt gelezen een adres van den commissaris van het Amsterdamsche beurtveer W. Abels solliciterende naar de vacante betrekkingen van commissaris van de Zeeuwsche veeren en van havenmeesterwaarop de beschikking wordt aangehouden. Komt ter tafel de begrooting van het R. C. armbe stuur voor 1868, behoorlijk gewijzigd, welke alsnu wordt goedgekeurd. Wordt medegedeeld dat door Burgemeester en Wet houders eene overeenkomst is gesloten met den lieer H. J. Bastmeijer betrekkelijk de huur van zijn school lokaal overeenkomstig het in vorige vergadering be- slotene met bepaling van opzegging wederzijdsch een jaar te voren hetwelk wordt goedgekeurd. Komt in behandeling het suppl. kohier van den hoofd, omslag voor 1867. De Vergadering wordt met gesloten deuren voortgezet. Heropend zijnde wordt het genoemde kohier vastgesteld op een bedrag van 152,345 zullende alsnog gedureude 8 dagen ter visie worden gelegd en daarna aan Ged. Staten ter goedkeuring worden opgezonden. Na omvraag of iemand der leden nog eenig voorstel bad geeft de heer Zuurdeeg te kennen dat de duis ternis bij de West-barrière gevaarlijk is waarop dooi den Burgemeester en de leden der gaz-commissie de bezwaren worden aangewezen die het plaatsen van een lantaarn beletten. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. J. P. N. ERMERINS. Hwezig de beer mr. de Crane. Men leest in de M ekker weekblad voor Onderwijs en Schoolwezen de volgende „Waarschuwing." „Een duitsch geneesheer beeft dezer dagen de oogen van 10,000 schoolkinderen onderzochtwaarvan het resultaat was dat hij daaronder 1730 ontdekte als myops dat zij niet waren toen zij ter school kwamen. Hij schrijft het ontstaan van dit gebrek toe aan ver keerde plaatsing van borden on banken en den digten druk van schoolboeken". UtrechtNov. 1867. „Heeringa Oud-Schoolopziener." Onder liet getal jongelingen dat jl. Maandag- van 's Hertogenbosch de reis naar Rome aannamom als zouaaf in dienst van den paus te treden was er een die vroeger zeeman was en tot de hervormde godsdienst had behoord. Slechts twee dagen vóór zijn vertrek omhelsde hij het catliolicisme. Men meldt uit Brussel dat eene commissie uit het Nederlandsche leger aldaar dc onlangs door de lieeren Montigny Christophe uitgevonden „mitrailleur" onderzocht heeft De mitrailleur is een kanon bestaande uit een 30tal loopen waarmede 100 200 en zelfs 300 schoten in de minuut gedaan kunnen worden. Te Groningen is men gelukkiger dan Op de meeste andere plaatsen van Nederland geslaagd in het waarnemen der vallende sterren in den nacht van 13 op 14 November. Een twaalftal waarnemers heb ben den nacht op een der zolders en op het platte dak van het academiegebouw doorgebragten de banen van omstreeks 20 vallende sterren opgeteekend. Te Zwolle heeft Woensdag 11. in het voornaamste hotel een hevig tooneel plaats gehad. Een aldaar gelogeerd heer had reeds gedurende den nacht veel opschudding verwekt cn in den vroegen morgen deed hij allen voor zijn uitgetrokken dolkmes vluchten. De bijstand der politie werd ingeroepen maar vóór dat bij in bedwang kon worden gebragt had hij een der politie-agenten met zijn scherp wapen een der vingers bijna geheel afgesneden cn hem door de kleederen een steek in den onderbuik toegebragtdie gelukkig niet tot in het vleesch doordrong. De blijkbaar krankzinnige wordt in het logement door de politie bewaakttot dat men berigten omtrent zijne woonplaatswaartoe naar Amsterdam en Utrecht getelegrapheerd is, heeft ingewonnen. In de Purmercnder-courant levert de heer Amers- foordtburgemeester van Haarlemmermeer op nieuw een uitvoerig artikelwaarin nader door hem aange toond wordtdat de Nederlandsche jongelieden die als zouaven dienst nemen bij het pauselijk legerzich ten onregte verbeelden voor hun geloof te strijden. Zij strijden slechts zegt de heer A. voor de wereld lijke magt van een kleinen Italiaanschen souverein die zijne staten kwalijk bestuurten aan zijne onderdanen de vrijheden onthoudtwelke door alle Nederlanders op den hoogsten prijs gesteld worden. Men bedriegt zich voorts indien men meent dat de naar Rome trekkende jongelieden die daardoor hunne regtcn als Nederlanders verbeuren zich dat verlies niet al te zeer behoeven aan te trekken of dat men bij hunne terug komst de wet tegen hen niet zal durven uitvoeren. De heer A. verzekertdat hem in Nederland vele overheidspersonen bekend zijn die de wet durven uit voeren tegen wien het ook zij en het verwondert hem zegt hij dat niemand tot hiertoe eene goede verkla ring heeft weten te geven van het feitdat onze jonge lieden zonder 's konings verlof dienst gaan nemen in liet leger van den paus en alzoo door hen moedwillig de wet geschonden wordt. Ten slotte deelt de lieer A. de bijzonderheid mede dat uit de gemeente Haar lemmermeer tegen den verklaarden wil zijner ouders en grootouders cn zonder verlof van zijn koningmaar met goedvinden van den pastoor zekere Willem Roose naar Rome vertrokken is wiens betrekkingen ten gevolge van zijn heengaan gebrek lijden aan het noo- dige cn aangezien het roomsch-catholiek armbestuur te Haarlemmermeer zich buiten staat verklaard heeft om in de behoeften dier peisonen te voorzien onder stand bekomen uit de gemeente- of staatskas. „Als het dus den vrienden der zouaven ernst is hen bij te staan in nood (zegt de beer A.), dan verzoek ik voor de betrekkingen van Willem Roose hunne gaven te mogen ontvangen opdat ik hen niet langer behoeve te bededen uit de kas vau een burgerlijk armbestuur." Aan de Tijd wordt uit Rome gemeld dat in den slag bij Mentana 24 Nederlanders gewond en 11 gesneuveld zijn. De Tijd deelt in een zijner nonnners een gesprak mededat op den avond van den dag waarop bij Mentana gestreden was ge houden werd tusschen een zouaaf uit Rotter dam en den Franschen generaal de Polhes die de Fransche soldaten in dat gevecht had aangevoerd. Na gehoord te hebben dat de zouaaf uit Holland was zeide de Fransche generaal o. a. Ik had al vele en uitstekende bewijzen van dapperheid van uw korps ver nomen maar tot dusver dacht ikdat die berigten overdreven waren en hield bij mij zeiven alleen de Fransche soldaat tot zulke feiten in staat. Nu ben ik zelf ooggetuige geweest en kan uw aller moed. volharding en tegenwoordigheid van geest in het heetste van de strijd niet genoeg bewonderen." Voorst deelt het bovengenoemde blad mede, dat iemand die in een gezond oord van ons land een groot huis met grooten tuin bezit dit voor de uit Rome terugkeerende verminkte zouaven bestemd heeft, vertrouwende dat de katholieken niet nalaten zullen hem bij te staan om dit verblijf voor die verminkte strijders in te rigten. De invoer van veehuiden enz.ook uit Nederland ,met uitzondering van de provincie Zuidholland, is in Engeland weder geopend. E R A N K R IJ K. Te Parijs zijn in de laatste dagen ver schillende personen gearresteerd, die de aldaar op verscheidene plaatsen aangeplakte keizerlijke troonrede hadden afgescheurd zij zijn ter beschikking gesteld van den procureur des keizers Het Journal de Paris bevat den vol genden brief Parijs 20 November. Mijnheer de redacteurheden morgen ten zes uren ben ik gewekt geworden door een commissaris van politie en drie agenten. Deze heeren vroegen mij of ik wapenen en kruid in huis had wierpen mijne familie papie.en door elkander scheurden verschillende blad zijden uit het boekje waarin ik mijne visites opteeken en verwijderden zich daarop weder zonder mij eenige inlichting te geven. Ik heb gemeend, mijnheer de redacteur, deze zonder linge handelwijze ter uwer kennis te moeten brengen. Ontvang enz dr. paul criaulkt. De heer Manginredacteur van de Phare de la Loire, broeder van den onlangs overleden journalist, is door de regtbank te Nantes veroordeeld tot eene boete van vijftien honderd franken en in de kosten der procedure wegens een in dat dagblad opgenomen artikel, getiteld Ni liberté, ni prosperité. Jaarlijks is de dag der opening van de kamers in Frankrijk een buitengewoon drukke dag voor de telegraphie. Daags te voren worden de lijnen en toestellen onderzocht. Het gansche personeel is aanwezig. Twee honderd beambten staan op hunne posten en wachten op het sein Zoodra het gegeven is, worden hun exemplaren der troonrede uitge deeld en begint de arbeid Ieder spant zich in om wonderen te verrigten. Men kan van de activiteit zich een denkbeel 1 vormen dooi de volgende cijfers. De troonrede bevat 1300 woorden. Zij werd naar Londen overgeseind in 13 minuten langs 4 draden (toestel .Morse); naar Berlijn langs een draad (toestel Hughes) in 1 uur 10 minuten naar Florence langs een draad (Hughes) in 1 u 25 m.naar Marseille 2 draden (HughesJ in 29 m naar Lyon, 2 draden (Hughes) in 20 m.naar Limoges, 2 draden (Hughes) in 18 w naar Rijsel 2 draden (Hughes en Morse) in 25 m. naar Dyon, 2 draden (Hughes en Morse) in 17 minuten Zoo kon Maandag avond niet alleen in Frankrijk maar ook in geheel Eu ropa en zelfs in Amerika de keizerlijke rede worden gelezen. Wie zou een vijftiental jaren geleden zoodanige uitkomsten hehben kunnen voorzien Uit Poüile-suu Loire (Niévre) wordt aan den Courier fram^ais geschreven dat de bevolking aldaar dezer dagen een aantal ar-

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1