ERRATUM. W°. 94 Zaterdag 23 November. WOENSDAG El ZATERDAG. 180' Besturen en Administratiën Kennisgevin Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. idige I af I STiet I ge inig) ods- )aliu illeu kan- raak V% 16.50 16.50 11.50 8.— 7.50 4.50 5. 10.25 13.- 12- 14.501 8.501 6.—I 6.- afvaart ZIERIKZEESCHE PRIJS D E li ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 G regels d 1 behalve liet zegelregt V E 11 S C 11 IJ N T A B O N N E M E N T S P R Ij S. Per drie maanden f2,00Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiêii daags te voren, voor lOure'smorg In de kennisgeving van den Burgemeester dezer gemeente betrekkelijk liet houden ecner openbare Raads vergadering in ons vorig nummer is door een erreur van den zetter, het uur abusivelijk vermeld. ."Er stond des namiddags ten zes urehetwelk moest zijn ten één ui e. o* Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter openbare kennis dat het aanvullingskohicr der hoofdelijke belasting van deze gemeente over het loo- pend dienstjaar op heden door den gemeenteraad is vastgesteld en van den 25 dezer gedurende acht dagen ter Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing liggen zal, ingevolge de wet. Zierikzee v den 22 November 1867. I)e Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. EllMERINS. Zierikzee, 22'Nov. I)oor mr. J. C. van der Lek de Clercq advokaat alhier is met goed gevolg voor de commissie uit het provinciaal geregtshof in Zeeland examen afgelegd als candidaat-notaris. De regtbank te Dordrecht heeft op Maandag 11 dezer een voor den handel niet onbelangrijk vonnis gewezen. Het gold de vraag of de schipper bij onbekend heid met den ontvanger der lading d. i. indien liet cognossement luidt aan order of aan toonder be hoorlijk voldoet aan het voorschrift van art. 457 W. v. K. indien hij zich tot lossen gereed verklaart „bij advertentie in de Courant?" De regtbank beantwoordde die vraag toestemmeild en verwierp mitsdien de stelling van den ontvanger der lading nam. dat die verklaring in zoodanig 'ge-' val moet worden uitgebragt bij exploitbeteekend op' de wijze voorgeschreven bij art. 4 7. W. v. B. Regtsv. De regtbank heeft bij dat vonnis tevens beslist 1. Dat waar de advertentie zoo als iu het onderhavig gevalis geplaatst in de Woensdag uitge geven Courant, de losdagen niet, op.den daaropvolgende^ Donderdagmaar eerst op Vrijdag biginnen te loopen. 2, Dat onder de voor de lossing bedongen loopen- dc werkdagen niet gerekend kan worden te behooren de 2de Pinksterdag. In deze zaak is gepleit voor den schipper door Mr* A. de Bandtvoor den ontvanger dor ladiug door Mr. J. W. van der Noordaa. (Dordr, Courant) Uit Krabbendijke meldt men dat jl. Donderdag uit die gemeente weder 3 'gezinnenuitmakende '11 personennaar Noord-Amcrika zijn vertrokken, Dc goede berigten van bloedverwanten die schier dood arm vroeger derwaarts gingengepaard aan de ontoe reikende dagloonen die aan de boerenarbeiders worden verstrektom in de behoeften hunner gezinnen te voorzien zullen nog menigeen tot de reis aanmoedigen. Van een hoofd der drie gezinnen bestaande uit 5 personen i vertrok twee jaren geleden een broeder, die, na alles te gelde te hebben gemaaktnaauwelijks toe reikende voor de reis was en nu reeds zooveel had overgewonnen dat hij in staat is voor zijn broeder met zijn gansehe gezin de reis te bekostigen. Wel luiden niet alle berigten even gunstig en slaagt de een gelukkiger dan de ander doch doorgaande blijktdat flinke arbeiders in de kracht van hun leven, gewoon en de kunst verstaande om te werkenal spoedig daar het gebrek vergeten zijn waarmede zij hier, met uitputting van al hunne krachten te wor stelen hebben.. Uit Hoog-Keppel wordt geschreven „Voor een paar dagen ontmoette de onbezoldigde rijksveldwachter een persoon die door zijne buitengewone gezetheid zijne aandacht trok. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat die persoon niet minder dan drie-en-twintig paarden- darmen gevuld met spiritus onder zijne klcederen ver borgen had. Voor den burgemeester dezer gemeente gebragtverklaarde hij van Piflik achter Nijmegen te komen en de spiritualiën op een uur afstand van Zutfen te moeten afleveren later echter verklaarde hij woonachtig te zijn te Zevenaar. De rijks-ambtenaren uit Doesborgh van de zaak verwittigd hebben proces verbaal opgemaakt en de gevulde darmen in beslag genomen." Een zestal personen te Ilarlingen kocht voor cenige dagen liet in openbare veiling verkochte wrak van een tjalkschip onlangs met koopmansgoederen op de Ballast.plaat gestrand. Men koesterde zoo weinig hoop op liet afbrengen van het wrak dat er door bedoelde zes personen niet meer dan f 65 werd geboden en het daarvoor ook gegund. Nadat de participanten eerst 10 last koffijboonen en 90 zoetemelksche kaasjes hadden gered, is 11. Woensdag het schip zélf in zeer goeden toestand hier binnengebragt. Men leest in het Dagblad Naar wij vernemen is er in het Zecuwsche en Geldersche een zoo groote voorraad beste aardappelen gekuild dat men niet be ducht be-hoeft te zijn voor scliaarschte van dat gewas in het voorjaar. Thans echter zouden de boeren uief genegen zijn van den voorraad afstand te doen op hoop van later meer winst te behalen. Hierin moet de reden gelegen zijn dat de winter-aardappelen op vasten vrij hoogen prijs blijven. In meest alle streken des' lands was dé rooijing zeer voldoende. "Van de 75 jongelingen die tot dienstneming bij liet' instructie-bataljon waren opgeroepen zijn de vorige week 60 opgekomen die allen zijn ingelijfd. Uit de opening der bussen voor de inschrijving inde lrening ten behoeve van liet suatie-kapjsfal in het voormalig 4de district ih deze provincie, die Maandag te Oostburg plaats had is gebleken dat door 50 personen of corpora tion was ingeschreven en dat het totaal bedrag der inschrij vingen 131,000 beliep. Dit is f 2.89,000 minder dan n.O.odig w,as,.zoodat' de inschrijving geheel mislukt is. DUITSCHLAND. Weenkn, 19 Nov. De koning van Grie kenland hei-fi gedurende zijne tegenwoordig heid hier ter stede openlijk verklaard dat hij de Candioten zal helpen en allen grond heett om op Rusland's bijstand te rekenen Servië heeft de bemiddeling van [inge land van de hand gewezen daar het Rusland's aanbod daartoe reeds heeft a ingenomen Telegrammen uit Konstantinopel maken melding van eene vrij er: stige ongesteldheid van den sultan van Turkije. Een telegram uit Weenen meldt dat de paus Frankrijk's conferentie voorstel heeft beantwoord met do verklaring dat de regten der kerk onaangerand moeten blijven. Omtrent den toestand van keizerin Char lotte die te Tervueren nog steeds onder ge neeskundige behandeling en toezigt staat verneemt men dat de ligchamelijke toestand beter is dan die des geesteswelke zich ken merkt door groote onverschilligheid voor uit wendige indrukken. Men heeft tot dus ver nog geene gelegenheid gezochtom aan da keizerin het lot van haren gemaal mede te deelen maar wanneer men bedenkt dat zij tot dus ver nog niet ernstig heeft gevraagd naar de plaats van zijn verblijf en het weg blijven van brieven haar niet bevreemd heeft, zoo kan men vermoeden dat zelfs indien haar het ergste bekend werd het gevolg hiervan slechts een zeer voorbijgaanden indruk zou maken. Nu de Brennerspoorweg is geopend hebben er belangrijke verzendingen van graan uit Hongarije naar Mannheim en Straatsburg plaats. Onder anderen werd dezer dagen ge contracteerd voor het vervoer van 500,000 centenaars graan Daar genoemde plaatsen. Uit Berlijn meldt men van 18 dtzer. Het schijnt zich te bevestigen dat Pruissen mondeling heett geantwoord, dat het voorloo- pig de conferentie aannam, maar er heeft bijgevoeg 1, dat eene officiële aanneming slechts kan worden geformuleerd wanneer Pru'ssen kennis zal hebben bekomen van den grondslag voor de beraadslagingen van de gezindheid des Pausen en van Italiëalsmede van de namen der regeringen die tot bijwoning zijn uitgi nnndigd. Professor Cz»rmak van de hoogeschool van Jena heeft in de maag eener Egyptische mummie een rolletje van lederachtig voor komen gevonden, dat een stukje van de voetzool der mummie bleek te zijn. Onder zoekingen dienaangaande hebben doen zien dat dit een gewoon gebruik onder de oude lCgyptenaars was, en dit gebruik wordt uit gelegd als een symbool der eeuwige scheiding tusschen den overledene en de aardedie hij zoo lang betreden heeft. Om de bewoners van Finland te hulp te komen die door het misgewas van dit jaar in nood verkeeren heeft de keizer van Rusland bevolen de bataljons Finsche tirail leurs 4000 man sterk die deels op kosten der regering deels op die der grondbezitters werden onderhouden, te ontslaan. Finsche kapitalisten er. ingenieurs zijn naar Petersburg ontboden om bet plan van een spoorweg tus schen de hoofdstad en Ilelsingfors tot stand te brengen, opdat met den arbeid zoo spoedig mogelijk een aanvang gemaakt kunne worden, ten einde aan de bewoners arbeid te verschaf fen. Bovendien is men voornemens de Finsche werkli-den te gebruiken tot bewerking van hun graniet voor straatsteenen. Met die stee- nen is te Petersburg reeds een straat gepla veid en dit is door den keizer goodgekeurd. Inmiddels zijn weder de beide transport-6chroef- stoomschepen ICranaja Gocka en Artelschik, ieder met 1500 zakken meel, van Kroonstad naar Finland vertrokken. Een electrisclie controle-toestel van Hipp te Neuenburg die op de spoorbaan tusschen Basel en Otten wordt gebruiktdient om aan het hoofdstation Olten den machinist van een trein te controleren dat wil zeggen aan te wijzen waar en op welk uur de trein te snel of te langzaam heeft gereden alsmede op welk punt van de lijn zich een trein op een bepaald oogenblik bevindt en uit hoeveel wagens die bertant. Op ioderen afstand van 1000 el is aan do rails een drukker aange bracht op dergelijke wijze als men dien aan de telegraaf vindt en die door een electrische geleidingsdrnad met een schrijftoestel aan het hoofdstation in verbinding staan. Aan dezen sehryftoestel bevindt zich een schrijfstift, die op eene rol, met in vakjes verdeeld papier bekleed, welke zich langzaam .omdraait en tegelijk zich voorwaarts beweegt eene rij van punten en teekens maakt, zoo dikwijls de trein over een drukker gaat. Het aantal puntenwaaruit zulk eene rij bestaatkomt naanwkeurig over een met het aantal wagen assen die zich in den trein bovinden Uit den tijd, waarin deze teekens gemaakt werden en de grootte der ruimten tusschen iedere twee rijen laat zich gemakkelijk de tijd bepalenwaar de trein zich op een bepaald oogenblik bevond en hoeveel tijd hij heeft noodig gehadom van den eenen drukker tot den volgenden te rijden. FBANKE.U K. Parijs 17 November, De arrestutien duren hier nog voort. Men heeft thans twee personen in hechtenis genomen die leve Italië geroepen hadden. Ook deze kreet schijnt dus strafbaar te zijn. Men merkt nog steeds eene groot» opge wondenheid op onder den Parijsschen arbei denden stand waartoe de duurte van het brood natuurlijk veel bijdraagt. Tot botsin gen is liet nog niet gekomen maar eiken avond verzamelen zich vele arbeiders op den boulevards van Vilb-tte tot Ilochechouart om over de gebeurtenissen van den dag te spreken. Depolicie is daar versterkt, maar tiaclit zoo veel mogelijk elke botsing te vermijden. Uit Toulon wordt dd. 13 November ge meld dat de meeste der aldaar uit Civita Vecchia terugkomende transportschepen bevel ontvingen zich voor drie maanden van alle benoodigdheden te voorzien en zich gereed te houden ten einde op bet eerste sein dadelijk ill zee te kunnen gaan. Frnnsche ingenieurs zijn ijverig werk zaam aan de loltooijing van de vestingwer ken der stad Rome zij brengen Morint Parioli en andere hoogten in de nabijheid van Rome in staat van verdediging. De pause lijke regering geeft 17,000 kroonen tut voor ziening i» de uitgaven door deze wei ken vereischt. De politie heeft weder eeuige personen in hechtenis genomen. De Heer Peyratde hoofdredacteur van de Avenir National, ontvangt zeer vele aan biedingen, om voor hem de 1000 fr boete te betalen, waartoe bij is veroordeeld. Hij weigert echter die aanbiedingen aan te nemen en is voornemens in appèl te gaan. Dezer dagen is bij den bekenden poli- tieken agent van Engeland te Rome den heer Odo Russell, door de pauselijke auto riteiten huiszoeking gedaan wegens staat kundige redenen. Tegenover de heldendadenwelke volgens de clericale organen door de pause lijke zouaven bedreven zijn stellen de liberale bladen het rapport van een arts der Garibaldianen waarin o. a. zekere Bor- tolucci genoemd wordtaan wien toen hij door de pauselijken zwaar gewond op het slag veld van Monte-Rodondo gevonden werd door deze nog 32 bajonetsteken zijn toogebragt. GROOT-B RITTANNIEN, Londen 16 November. De koningin heeft in de koninklijke kapel „Savoy" een zandlooper van 18 minuten op den kansel doen plaatsen. Dit is ongeveer de tijd die eene moderne (pnseyistische) anglikaansche priester gewoonlijk aan zijne leerrede w^jdt. De koningin schijnt dus weinig 'of veel in korten tijd te willen hooren. morg t KB- mogen I 'r W'J! t wierl i Tzen ,1 f niet mud, I 'ïaiis I wat I zou I lid I cun I zij A cid •lie I k. ds I o, :d

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1