Woensdag 20 November. 186Ï WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen en Administratiën Oproeping. GEBUREN-VERHOOR. Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingep. Buitenlandsche Tijdingen. 53% 62i»/1( 84'/,6 ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VESSClI 1JNT: ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inten ding der Advertentiën daags te voren, voor lOure'smorg Burgemeester en Wethouders van Zierikzee roepen bij deze op sollicitanten naar de betrekking van vierden hulponderwijzer aan de Armenschool in deze gemeentewaaraan eene jaarwedde van twee honderd vijftig gulden is verbonden om zicli met overlegging hunner bewijsstukken portvrij vóór den 15 December aanstaande aan te melden bij den Burgemeester. 'Lierikzeeden 13 November 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De fung. Secretaris LOEWER. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee roepen bij deze op allen die eenig bezwaar hebben in te bren gen tegen de door den heer J. GROENEVELD de KATER voorgestelde bergplaats van petroleum op het erf achter zijn pakhuis in de poststraat wijk B no. 35 alhierom op Woensdag den 20 dezer maand des middagsin hunne vergaderkamer ten raadhuize te verschijnen om alsdan in hun belang te worden gehoord. Zierikzeeden 13 November 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De fung. Secretaris LOEWER. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Vrijdag den 22 dezer maand des namiddags ten zes ureop het Raadhuis alhiereene openbare vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee den 13 November 1867. De Burgemeester B. C. CAU. Jl. Zondag zijn van Rotterdam een groot aantal jongelieden uit verschillende oorden des lands en daaronder verscheidene Rotterdammers per spoorboot naar Brussel vertrokken om van daar verder naar Rome te reizen ten einde dienst te nemen bij de pauselijke zouaven. Een groot aantal menschen was bij het vertrek dezer jongelingen tegenwoordig. Men leest in de Harlinger courant Zaturdag 9 dezer was de Londensche boot wederom zoo vol geladen dat 54 schapen reeds gestikt waren voordat de reis nog begonnen was. Wordt aan dat overladen geen einde gemaakt, dan is het te voorzien dat de uit voer zich verleggen zal en wel naar Rotterdamalwaar hij dan ook van week tot week grooter wordt. De schapen worden zoodanig gestuwddat zij moeten omkomen. Eenige weken geleden was dit gedurende de reis het geval met 600 stuks. In den nacht van 11 op 12 dézer heeft te Groenloten huize van Mevr. C. iubraak met poging tot moord plaats gehad. De dienstmeid werd het eerst baar werden hoogst gevaarlijke wonden aan hoofd en beenen toegebragttoen wierp zich de booswicht op Mevr. C. die op het hulpgeschrei der meid was toegeschoten het gelukte deze evenwel aan de handen van den dief te ontkomen en de voordeur te bereikenwaar zij om hulp riep. De misdadiger nam hierop ijlings de vlugtdoch werd reeds gisteren morgen te Winterswijk ontdekten gearresteerd en naar het huis van arrest te Zutphen overgebragthet is een fabriek-arbeider uit Ensohede. Naar men zegt heeft hij zijne schuld reeds beleden en ook bekend de dader te zijn van een m het vorige jaar te Groenlo gepleeg- den belangrijken diefstal waaromtrent tot nog toe vruchteloos onderzoek werd gedaan. Men meldt uit Arnhem van 15 dezer. Gisteren heeft op den zoogenaamden Galgenberg buiten deze stad een duel met de sabel plaats gehad tusschen een luitenant der artillerie en den baron waarbij beiden eenige verwonding hebben bekomen. De aan leiding tot dit tweegevecht was de wijzewaarop laatstgenoemde huurder eener loge in den schouwburg, en niet bij den aanvang der voorstelling verschenen genoemden luitenant die deze loge had ingenomen daaruit had verwijderd. De luitenant en zijne secon danten beliepen militaire politiestraf. Door den Nederlandschen consul-generaal te Berlijn wordt gemelddat de veetyphus zich over geheel Pruisisch Silezie verspreidt en ook in Oostenrijkscli Silezie is uitgebarsten. ^Staats Ct.) Het Weekblad van het regfc bevat een hoofdartikel over de Yelzener zaakwaaraan het volgende ontleend wordt „Daar wandelt ergens in Nederland eene vrouw, vrij rustig vreedzaam ongedeerd eene huismoeder die haren tijd verdeelt tusschen haren arbeid en de zorgen van hare huishouding en hare kinderen; eene goede brave vrouw die in den nederigen kring waarin zij zich beweegtde maatschappij meermalen goede en groote diensten bewezen heeft. „Die vrouw die huismoeder die daar zoo onbezorgd heenwandelt en van de eene plaats naar de andere trekt die zich niet verschuiltmaar die zich overal in het openbaar vertoontkan over weinige dagen dooi de politie aangehouden worden niet om te worden gevangen gezetmaar om gebragt te worden naar het schavoten om door den beul te worden ter dood „D at kan, maar d a t z a 1 gelukkig niet gebeuren „Die vrouw is veroordeeld tot de straffe des doods, verroordeeld om te worden opgehangen aan een galg, tot er de dood op volgt. „Die vrouw was beschuldigd van eene snoode mis daad van moedwillige brandstichting in een gebouw waardoor het te voorzien was dat menschenlevens zouden worden in gevaar gebragt. „Die vrouw werd echter door haren natuurlijken reg- ter nadat deze haar en de getuigen gehoord had vrijgespr oken omdat zij gehandeld had zoo al niet op lastdan toch onder het oog en met goedkeuring van het openbaar gezag; en omdat zij mitsdien niet kon geacht worden gehandeld te hebben met dien straf baren moedwil welke bij de wet wordt gevorderd om haar verantwoordelijk voor dat,is schuldig tc doen zijn aan de door haar gepleegde feiten omdat derhalve hare schuld aan de haar ten laste gelegde feiten niet wettig en overtuigend is bewezen. „Dus niet schul d i g en vrij. „Maar er zijn hoogere neen er zijn andere regters die niet de zaak onderzoeken die alleen hebben te zorgen voor de juiste toepassing der wetdie noch be klaagden noch getuigen zien of hooren maar die toch geroepen kunnen worden om een eindvonniszelfs een doodvonnis uit te spreken in eene zaak die zij niet kennen en niet mogen onderzoeken. „En die regters begrepen de wet anders dan zij die in de vrouw na opzettelijk en zorgvuldig onder zoek geen schuld hadden gevondenen haar daarom hadden vrijgesprokenen zij veroordeelden haar tot de straffe des doods buiten hare tegenwoordig heid zonder dat zij het wist of vermoedde. „En of die vrouw nu dat doodvonnis in de courant gelezen heeft, of het haar door een gedienstigen vriend is verhaald geworden of zij er op dit oogeblik kennis van draagt en hoe zij het is te weten gekomen, dat is ons onbekend. „Maar zulke dingen kunnen in Nederland gebeuren en zij zijn volkomen wettig." „Er is echter nog een tweede die ook een voorname rol gespeeld heeft in die treurige Velzensche geschie denis. „Jan Mooy was aangeklaagd van gewelddadigheden, die eene onbekwaamheid om te arbeiden van meer dan twintig dagen hebben veroorzaakt. Ook hij is door het hofop gelijke gronden als zijne mede-beschuldigde vrijgesproken. Ook die vrijspraak is door het arrest van den hoogen raad en op dezelfde gronden vernietigd en J. Mooy is daarbij vermits de hooge raad niet kon treden in een onderzoek naar verzachtende omstandig heden die anders zeker in niet gering getal aanwezig zouden gevonden zijn veroordeeld tot het m i n i m u m der straf. Dit ten minste was de bedoeling. Maar het is niet geschied omdat bij het arrest eene vergis sing heeft plaats, gehad. „J. Mooy wordt daarbij veroordeeld tot tuchthuisstraf voor vijf jaren het minimum der straf van art. 309 C. P. maar het arrest heeft over het hoofd gezien dat dit artikel is gewijzigd door de wet van 1854 waarbij de tuchthuisstraf is vervangen door correctionnele gevangenis. „De dwaling is noodlottigvreemd zonderling maar zij bestaat en wij zullen de laatste zijn om er den hoogen raad over hard te vallen. Wat er aan leiding toe kan hebben gegeven wij zullen daarnaar niet gissen. Maar in ieder gevalregters zijn menschen en dwalen is mensckelijk en de dwaling was niet eerder ontdektof zij is hersteld op de eenige wijze waarop zij hersteld kon worden. „Dit alleen willen wij er van zeggen, dat het inderdaad te bevreemden isdat er niet meer van zulke vergissingen gehoord wordt in een land van quasi-codificatie als het onze. Onze strafwetten verkeeren in zulk eene deerniswaardigen chaotischen toestand dat het waar lijk niet te verwonderen is, indien van tijd tot tijd eene deel daarvan wordt vergeten." (Midd. Ct.) D ÜITSCHIAK D. De Israëlieten staan in Eumenie nog steeds aan de ergerlijkste vervolgingen bloot. De prefect Lupaschko die ook beschuldigd wordt van de jongste ergerlijke tooneelen waarbij eenige Israeliten den dood in de gol ven vonden heeft thans in het district Coouriin 102 huisvaders met hunne echtge- nooten en 285 kinderen uit de dorpen ge jaagd alleen op voorwendsel dat deze lieden niet het regt haddenom in Rumenie te wonen. De 71 jarige Pruissische generaal von Steinmetz is den 13 dezer op het kasteel Hohenzollern gehuwd met de 17jarige dochter van den generaal v. Crossig. Aan eene officiële statistiek ontleent de Koln. Zeit. dat sedert den laatsten opstand aldus nauuwelijks vier jaren geleden door de JRussische regering 430 Poolsche 'andgoederen aan Kussen zijn verkocht. In de onlangs uitgevaardigde amnestie wordt op bijna ironische wijze gezegd dat de tot aan het einde van dit jaar niet verkochte landgoederen in het bezit blijven van de tegenwoordige eigenaars Gedurende hetzelfde tijdvak zijn 120,000 inwoners uit Russisch Polen naar het binnen land van Rusland vervoerd60,000 zijn naar Siberie gebragt, van welke 10,000 in de mijnen. ÏEABKEIJK. Men schrijft uit Parijs Wil men thans een als uitges'orven plaats bezoeken men ga naar het tentoonstellings gebouw. Hoe somber zijn nu de daarheen geleidende wegen vroeger zoo levendig zoo vrolijk en zoo geanimeerd. Waar is die tallooze menigte gebleven welke zich ver drong rondom de omnibussen? Waar zijn nu al die Parijzenaars en provincie-mannen al die Russen en Engelschen die Amerikanen en Japanneczen die wanhopige blikken wier pen op de koetsiers der fiacres om hen te helpen En waar zijn thans die koetsiers zelfzoo onbeschaamd en trotsch. In park en paleis ligt thans alles overhoop. Overal r. bergen van kisten en pakken. Uit het Egyp tisch caravanserail klinkt u slechts somberen hamerslag tegen en lieden met houweelen ge wapend beginnen reeds dit schoon product der oostersche bouwkunst af te breken. Het klein Italiaansch paviljoen staat slechts meer in geraamte en tegen den wand rusten de van hnn voetstuk afgenomen standbeelden onder een regen van gele bladeren. De wan delplaats is verlaten. Eene ijzige stilte heerscht thans daar waar vroeger zooveel menschen aten en dronken. De inwendige galerijen zijn reeds weer even ledig als op den dag der inwijding van de tentoonstelling. Eenige nog niet onttooide vitrines hebben iets melancho lisch en schijnen aan den voorbijganger to vragen Wanneer zal het onze beurt worden Men zou zeggen dat de Napoleon van Vela stervende isniet aan een maagkwaal maar van verdriet dat het Rusland reeds zijn koffers ziet pakken er. zelf nog niet vertrekt. Over al hooi 9troo stukken papier en pak-linnen. Hier en daar is de grond reeds opgebroken en verliest zich bet oog in sombere diepten Wilt gij de tieurige zijde van al het mensche- lijke aanschouwen ga dun een blik werpen op hetgeen eenm ial uitmaakte: de expositie van 1867. Men heeft thans de zekerheid dat de hoofdleider der Fenians zich te Parijs be vindt en alles behalve ruime middelen van bestaan bezit. Een hoofdambtenaar der Lon densche politie heeft tijdens de tentoonstelling te Parijs herhaaldelijk met Stephens gespro ken en alle aanwezigen wisten dat hij het was. Stephens klaagde over de berigten van En- gelsche nieuwsbladen die gemeld hadden dat hij met gelden der Fenians was verdwenen. „Dat is eene onwaarheid zeide hij ik bezit niets en het middagmaal dat ik hier gebruik wordt betaald door een vriend die mij ook zooveel heeft gegeven om advertentien in de dagbladen te plaatsen tot het verkrijgen eener betrekking van onderwijzer in de Engelsche taal." Bovengenoemde ambtenaar gaf zich de moeite om naar de waarheid van Stephens woorden onderzoek te doen en alstoen bleek het dat hij uit twee slaapsteden was wegge jaagd wegens gebrek aan geld. Men berigt dat Zondag jl. op de spoor- weglijn Enthoven-Luik een ongeluk heeft plaats gehad. Twee treinen hebben elkander op de hoogte van het station tilons ontmoet. De beambten, die het gevaar zagen aankomen, sprongen van beide treinenmet uitzondering van den hoofd-conducteur G.die zwaar is gewond. Reizigers bevonden zich op geen der treinen, daar de eene een goederentrein en de andere een locomotief met bagagewagen was. De schade aan het materieel is van weinig of geen beteekenisdaar de schok niet hevig was, uithoofde beide treinen waren gestopt. Drie monniken van het St. Bernards klooster hebben onlangs een nieuw bewij gegeven van hun moed en van hun berei 1- willigheid om verongelukte reizigers te redden. Een heer en eene dame kwamen begeleid door wegwijzers van Aosta De laa'sten hadden gehoopt nog voor den nacht het ge sticht te bereiken. Plotseling brak echter een orkaan los, die de reizigers digt bij een af grond in de diepste duisternis hulde. Ver schrikt door de donderslagen, en door duizeling aangegrepen, gleed de dame uit en stortte in den afgrond. De geleiders snelden naar het klooster om hulp; weldra kwamen ook drie n zi n- tnorg moget ir wil wierij •ezen ,1 T niet zond, SI idige 'lans I wat I zou 'id I af a enn I rij fl cid

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1