Dankbetuiging Sirjansland. 7 g%. Advertentiën. RACINEBALEN, Burger!. Stand te Zierikzee Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten. Vervoer-middelen. Qll [VoO v«fni ïei me ,ei bro een' eiu BD hee 3cl ar Stl dei m, Me m; m vol hoi pai bel dtj zi Slg 0111 "w dei Jj, 7 k. dcl ver tot - .Go« om leg nie ops d V h C vei Hi lati kai lijk (i«l bli; ku. gei ter reo rec vei wa bri lai gei ■bei zee ka] da' te I»] va: lie! da de *0 de ik en ha- ha sti kis va be sti •be pe be hc|| rej lis bll hé onder de vrijwilligers wel eenige oud-soldaten zijn, die hunnen diensttijd volbragt hebben maar men heeft reden ora te gelooven dat er geene verkleede troepen bij waren en dat dit gerucht slechts door zekere partij is uitge strooid." Men meldt uit Florence De circulaire van den minister Menabrea, dezer dagen aan Italiës diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland gezonden, wordt 1 eden door liet officieele dagblad der Italiaansche regering nader toegelicht. Daarbij wordt tevens ver klaard, dat de opheffing der wereldlijke magt van den paus noodwendig gevorderd wordt tot handhaving der vriendschappelijke betrek kingen tusschen Italië en Frankrijk. Deze verklaring heeft hier een zeer gunstigen indruk gemaakt De dahbladen betoogen de onmogelijkheid dat het tot stand komen der conferentie eene verzoeuing lunchen den paus en de Italiaan sche regering zou kunnen ten gevolge hebben. Volgens la Patrie die echter in den laalsten tijd niet zoo goed schijnt te worden ingelicht als vroeger zou de Fransche Vlonteur heden de besluiten bevatten tot be noeming van den heer Pinard tot minister van binnenlandsche zaken, ter vervanging van den heer la Valere, en van den hrer Magne tut minister van financier, in plaats van den lieer llouher. Prof Chris'ophoro Murateri, te Turin, heett een pantser ter beveiligi? g tegen geweer kogels uitgevonden, bestaarde uit eene gewe- vene stof, die kogtla uit een revolver, op 2 ellen afstands geschoten, onveranderlijk weder staat en doet terugspringen, terwijl zij 5 ijzeren platen ieder van een halve streep dikte, op elkander gelegd, doorboorden. Prof M. be- weerd, dat die stof ter pantsering van oorlog schepen geschikt te maken is. De Romeinsche correspondent vau het Journal des débats zegt, dat alles ten duide lijkste verraadt, dat de bezetting der Franschen van Rome slechts een tijdelijk karakter heeft. De generaals zijn in de hotels gelogeerd. Nergens in de stad ziet men de Fransche vlag wapperen behalve op den Engelenburg, waar hij naast de pauselijke waait De kolonels vn verdere officieren zijn niet gehuisvest op kosten der gemeente. Geene enkele aanbesteding voor het leveren van proviand gedurende eenigen termijn is met de leveranciers gesloten De Fransche troepen zullen zich succes- si velijk op Cïvita Vocchia concentreren. GROO T-JB RITTANNIEN. Er bestaat reden om te vreezen zoo wordt uit Londen geschreven dat in den storm waardoor St. Thomas geteisterd werd, meer menschen zijn omgekomen dan aanvan kelijk vermoed werd. De aandeelhouders in schepen te Liverpool hebben namelijk berigt ontvangen, dat de geheele bemanning der Rhone het leven er bij verloren heeft, terwijl ook een deel der bemanning van de Wye is omgekomen, te gelijk met een aantal passagiers der naar Southampton bestemde mailboot. Aangaande het verschrikkelijke ongeluk in eene steenkolenmijn in Wallis kan nog geene volledige opgaaf' van het getal dooden worden gegeven men weet niet met juistheid koevele arbeiders zich onder den grond be vonden gedurende den dag is het getal gewoonlijk 3l)0 en bij nacht 50 reeds heeft men 51 lijken en 20 gekwetsten naar boven gehaald, 100 werkers zijn nagenoeg onbe schadigd te voorschijn gekomen en een 100-tal moeten zich nog in de mijnen bevind n, die waarschijnlijk allen het leven zullen hebben verloren. LI. Zondag avond heeft te Birmingham zulk een digte m st geheerscht als men zich sinds vele jaren niet kan herinnerenmen verneemt dan ookdat enkele ongelukken hebben plaats gehad en vreest dat de beroo- vingen op straat talloos zullen geweest zijn. In eene steenkolenmijn in Staffordshire heeft 11. Vrijdag eene geduchte gasontploffing p'aata gehad, waardoor 3 arbeiders gedood werden Te Barnstaple in Devonshire zijn op roerigheden in verband met den prijs van het brood voorgevallen even als te Exeter. Over het algemeen genomen schijnen die op roeren in Devonshire thans iets gewoons. De City of Parisdie New-York den 2 dozer verlietis Ie Queenstown aangekomen. President Johnson heeft de zaak van den eventnelen opstand der negers naar den minister van oorlog verwezen. In het Zuiden zullen de troepen versterkt worden. De wape ningen der negers zijn belet. Kerknieuws* Door den Kerkeraad der Hervormde Gemeente te Ley den is op heden den 15 dezer uit het vroeger medegedeelde drietaltot predikant aldaar beroepen de heer J, Knappertpredikant te Deventer. Er bestaat wel geen beter voedsel zoo wel voor den gezonden als voor den herstellenden als zuivere onver- valschte chocolade immers een kop goede chocolade overtreft verreweg de beste bouillon in gehalte van werkelijke voedingsstof. Tot billijke prijzen te verkrijgen vindt echter zoo dikwijls eene vervalsching van dit artikel plaats dat eene qualiteitvoor welker zuiver heid wordt gewaarborgd eene zeldzaamheid is geworden. Het verdient daarom te meer vermelding dat de stoom-chocoladen-fabriek van Fiianz Stollwerck te Keulen die tot de meest beduidende fabrieken van Duitschland behoortop de wereldten toonstelling te Parijs wegens zuiverheid voortreffelijke kwaliteit en goedkoopte van hare chocoladen met de prijsmedaille werd bekroond. Deze onderscheiding is des te eervollerdewijl de uitgereikte medaille de eenige is die in deze branche op geheel Pruissen is gevallen. De fabriek dankt aan haar beginsel alleen volkomen zuivere fabriecaten ter markt te brengen haren alom verbreiden roem. Men zoude kunnen be weren dat het zoowel de pligt als liet belang van iedere groote handelszaak in victualiën enz is om hare klandisie met dit product te voorzien. Iets over liet Water. Vervolg van ons vorig Noramer. Onder al de soorten van water die op de opper vlakte van den aardbol vloeijen is er in den volstrek sten zin des woords niet eene volkomen zuiver. Onmo gelijk kan dit ook anders wezen. H et regenwater toch dat uit den dampkring nedervalt dringt door de aarde heen en verzamelt zich in de lager gelegen kommen. Door de verschillende lagen van den grond vloeijende neemt het niet alleen alle oplosbare stoffen op maar voert daarenboven zonder ze op te lossen eene me nigte vreemde bewerktuigde' en onbewerktuigde ligchamen met zich die al naar dat hunnen aard is tot ont binding overgaan of afgescheiden worden. Hieruit ontstaan nieuwe voortbrengselen en door deze worden de vloeistoffen waarin zij vervat zijn nog meer gewij zigd. Alleen het regen- en sneeuwwater zou zuiver kunnen zijn maar dit houdt nog lucht in zich opgelost. De scheikundige eigenschappen der natuurlijke wate ren moeten dus verschillen naar gelang der van den aard der gronden welke zij doorloopen hebben van hunne temperatuur van den tijd waarin zij met de gronden in aanraking zijn geweest en van meer andere omstandigheden te menigvuldig om te worden opge noemd. Hier zijn zij overladen met zouten daar be vatten zij luchtsoorten |of bewerkluigde zelfstandigheden. Men begrijptdat zij naarmate van dit verschil in scheikundige zamenstellingook zeer onderscheidene natuurkundige eigenschappen moeten bezitten. Yan daar ontstaan die talrijke verscheidenheden van water die nu eens tot de dagelijksche behoeften des levens dienen en dan weder aangewend worden om ziekten te bestrijden. De eerste worden aangeduid door den algemeenen naam van huishoudelijke de tweede door dien van geneeskrachtige of minerale wateren. De huishoudelijke wateren kunnen onderverdeeld worden in drinkbare en niet drinkbare wateren. De eerste zijn die welke tot dagelijkschen drank kunnen dienen zonder dat door hun gebruik eenige storing in de dierlijke huishouding wordt te weeg gebragt, In het algemeen erkent men het water voor drinkbaar, wanneer het zuiver helder reukeloos is de groenten goed gaar kookt de zeep oplost zonder vlokken te vormen deszelfs doorschijnendheid onder het koken behoudt na de verdamping slechts een zeer gering overblijfsel achterlaat en door de herkenningsmiddelen slechts even tróebel wordt. De waterpoorten die deze eigenschappen toonen te bezitten zijn het regen- of sneeuw-, het rivier- en welwater. "Wanneer wij die verschillende sooiten van water tot dagelijksch gebruik moeten bezigen of eene van dezelve moeten kiezen dan kan men hare betrekkelijke zuiver heid beoordeelen enkel en alleen naar de hoeveelheid der stoffen die zij achterlaten wanneer zij op het vuur zijn uitgedampt. Men behoeft dus in de schei kunde niet zeer ervaren te zijn om tot deze uitkomst te geraken. Als men water wil onderzoekendan neemt men eene kan van hetzelve men schenkt het in eene porseleinen uitdampschaal waarvan men het gewigt te voren bepaald heeften men stelt dezelve bloot aan eene matige warmte die van eenen kagehel b. v.tot er niets meer van het vocht in de schaal terug blijft Het aardachtige overschot wordt vervolgens gedurende eenige minuten wat sterker verwarmd vóór men het Yan alle drinkbaar water is zonder tegenspraak het regenwater het beste omdat het niets anders houdt opgelost dan lucht Wij hebben hier op het oog dat regenwater hetwelk na de eerste buijen in de vrije luchtin wijde bakken is opgevangen want deze buijen voeren terwijl zij den dampkring schoon vegen, de vreemde deelen met zich die in de ruimte rond zwerven. Ook zet het een grijs poeder af in de vaten waarin het ben aard wordten kan niet lang bewaard blijven zonder eenen min of meer onaangenamen reuk en smaak aan te nemen. Om dezelfde reden zet de eerstgevallen sneeuw een grijs poeder wanneer zij Die regens welke het volk aschregen bloedregen zwavelregen mannaregen enz. noemten als voor teekens van groote rampen aanzietzijn hunnen oor sprong verschuldigd aan zeer fijn verdeelde zwarte of roodachtige mineralenof aan roodgeel of verschillend gekleurd stuifmeel (zaadstof der bloeijende planten), of aan kleine paddestoelen en mossoorten die in de lucht zweven en door den regen in deszelfs val door de verschillende lagen der dampkringslucht worden mede gevoerd. Wanneer hetb. v. gedurende den bloei der pijn- en andere harsachtige boomen begint te regenen dan ziet men op het water in de nabijheid der bosschen een geel poeder drijven dat volmaakt op zwavelpoeder gelijktmaar dat niets anders is dan het stuifmeel dezer gewassen vroeger in den dampkring verzameld waaruit het naderhand door den regèh is mede gevoerd. (Wordt vervolgd.) Heden overleed na een langdurig lijden mijn, dierbare geliefde EchtgenootYader en Behuwd-Yader de Heer C. NOLETin leven Kommissaris bij het Loodswezen in den ouderdom van 61 jaren. Zierikzee Wed. NOLETde Korte. 13 November 1867. Het Kantoor van J. ERANSE Deurwaarder bij de Arrondissements-Regtbank te Zierikzee is aldaar gevestigd ten Huize van den Boekhandelaar van Dishoeck op de Oude Haven. De Notaris J. van der BENT zal op «s®®» Maandag den 18 November 1867 des voor- middags ten 10 ure van af de Meestoof „de Werelds' onder Zierikzee langs den provincialen Straatweg naar Zijpe ten verzoeke van den Heer Ingenieur van den Waterstaat te Zierikzee publiek verkoopen Eene aanzieulijke partij blaauwe en witte S TRA ATKEIJEN KANTSTEENEN en Rebut van KLINKERS. De Ondergeteekende beveelt zich minzaam aan tot het leveren voor zeer civiele prjjzen van gebruikte en nieuwe in verschillende grootten prijzen en kwaliteiten alsmede Aardappel- 9 Graan- eai Meel zakken Tasch- Stapel- Zaai- en IDelclcleecIen 9 en hetgeen verder tot het van behoort. B. I, van AGKER Oude Haven, Wijk A, No. 849, te Zierikzee. De ondergeteekende bericht onder hartelijke dankbe tuiging aan de milde gevers ten behoeve der sholera- lijders en nagelaten betrekkingen te hebben ontvangen de navolgende giften Uit Amsterdam f 236. Uit Niemoerkerkdoor Ds. Damsté 37.60 Door Ds. Eortuïjn24.50 Door Ds. Barenbrugh (waaronder 10 uit 's Hagej 60;75 Door Ds. Stetterogge50. Door Ds. Heijse (waaronder f 14.76 door Ds. Corstius van diversen te Omverke? k) 42.26 Gekollecteerd bij het Departement Duiveland op eene Nuts vergadering9.90 te zamen f 461.01 De Burgemeester A. v. d. Have en Dr. Was van Oosterland die zich zoo verdienstelijk maakte bij alle lijders hebben zich op mijn verzoek bereid verklaard rekening en verantwoording over de besteding dezer gelden van mij aan te hooren. Ds. W. N. WOLTER INK Predikant. Yan 8 tot en met 15 November 1867. Geboren. Een zoon van N. Leeuwe en J. H. de Wit. Eene dochter van A. de Glopper Boot en J. v. d. Boogerd. Eene dochter van A. van der Klift en J. Tichum. Eene dochter van W. Regoort en W. de Bie. Eene dochter van J. Janse en A. Tromper. Eene dochter van J. Morijn en P. Versteeg. Overleden. A. Sies oud 18 j.jm. M. Hatteveld oud 77 j. weduwe J. Tuinder. C. Nolet oud 61 j. man van P. de Korte. Brouwershaven Gearriveerd 14 Nov. Bezoekie C. J. A. R. Reekers Rott. Bat. 12 Uitgezeild Bosphorus J. Mc. Nabb Dordt. 14 MagnificentC. C. ThomasRotterdam beiden naar New-Castle. Prijzen der Effecten te Amsterdam den 13 November 1867. Nederland. België. Spanje. Portugal. Rusland. Polen. Pruissen. Oostenrijk. Mexico. Griekenland. Turkije. Werkel. Schuld, dito dito dito dito Amort. Sijndic. Ned. Hyp.-Bank. Cert. bij Rothschild. Obligatiën. Obl. bij Hope en Co. dito 1828/29 Cert. 1840 Spoorweg-Actiën. Aandeelen 1835. Obligatiën 1849. Obl. Met. Oude. dito dito Rente Amst. dito Nationale. Obligatiën. Obl. Geldl. 1825. Binnenl. Oblig. 2% pCt. 53% 3 «2"/ie 4 84'/,, 3'/2 4% 2% 31% 2 3 39% 5 92 5 4 182% 3 5 45% 2% 22% 5 «5% 5 60"/.. 5 5 6 H 29'V.c Middenprijzeu van de volgende artikelen te Zierikzee van den 41 November 1867. De Ned. Mudde. De Ned. Mudde. Oude Tarwe 1866 f Nieuwe dito 1867 - Afwijkende dito Z.-Zoiner dito Ordinaire dito Rogge Winter Gerst Zomer dito Haver 16.00 Paardenboonen f 9.00 15.75 Witte boonen - 11.00 00.00 Bruine dito - 13.50 00.00 Graauwe Erwten - 00.00 00.00 Groene dito - 9.75 10.75 Gele dito - 0.00, 7.50 Koolzaad - 12.25 7.50 Zaai-Lijnzaad - 15.75 3.75 Slag-Lijnzaad - 00.00 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee van den 14 November 1867. Teelt 1867. 21.50 k 22.00K 20.50 a 21.00 00.00 a 00.00 c 21.50 a 22.50 c 20.50 a 21.00 £1 00.00 a 0.0.00 §1 22.00 a 22.50 21.50 a 22.00^ 20.00 a 21.00 5.00 a 6.00 s 3.50 a 4.50 Twee en een Twee en een Twee en een Een en een Een en een Een en een Onberoofde Onberoofde Onberoofde Muilen Middelbare dito lste kwaliteit blank J middelbare dito mindere dito lste kwaliteit blank middelbare diio mindere dito lste kwaliteit blank middelbare dito mindere dito Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam. Van Rotterdam. Zondag 17 'smorg. 7.Zondag 17 'smorg. 10,1. Maandag 18 7.Maandag 18 10.1 De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart! der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en vanf Middelburg naar Rotterdam een half uur na dej afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusschen Ylissingen en Rotterdam. Van Rotterdam. des maandags, woensdags en j des dingsdags, donderd. cï vrijdags 'smorg 8 ure. zaturd. 'smorg. 8 u. 30 m De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel va: Yeen" des morgens ten 9 ure voor de afvaart vai Ylissingen naar Rotterdam en des morgens ten 10 ure voor de afvaart van Rotterdam naar Ylissingen. Stoombootdienst Telegraaf. DingsdagDonderdag en Zaturdag. Van Rotterdam 'smorg. 7. Yan Antwerpen 'smorg. De Diligence rijdt van Zierikzee, van de Sckuitkav 's morgens ten 9 ure in correspondentie op Antwerpsj 9,30 Rotterdai Agent de Heer J. A. van der Halen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A, de YOS.

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 2