Zaterdag 16 November. WOENSDAGEN ZATERDAG. W\ 92 186* >l i Besturen en Administratiën Bekendmaking. Staats-Loterij. Oproeping. GEBUREN-VERHOOR. Binnenlandsehe Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. IKZEESCHE h PRIJS DER ADVERTENTIES. j Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en j G regels i.f 1 behalve het zegelregt .1, Doodberigten van 1 VERSCIl IJN T I ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f 2,00—Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor lOure'smorg F ïsuiiokji-ESTEB. Cll weIHOUDEUS Vat] brengen ter openbare kennis dattengevolge het over lijden van C. NOLET diens betrekking als Haven- weester in deze gemeente tijdelijk blijft opgedragen aan 11. llITMEESTÉlldie voorioopig reeds niet de waarneming was belast. Zierikzee, den 13 November 1S67. De Burgemeester B. C. CAU. De fung. Secretaris LOEWEK. Burgemeester cn "Wethouders van Zierilczee maken bekend dat door z. exc. den minister van financiën op 'sïvonings magtiging, is vastgesteld de 265ste Staats- Loterij die bestaan zal uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premien, waarvan de collecte zal worden geopend op Maandag 25 dezer maand en gesloten op Zaturdag dén 7 December a. s. en dat de trekkingen zullen plaats 'hebben-te. 's Gravenhage te weten de eerste klasse op 23 24 en 27 December 1867. de tweede klasse op 6, 7, 8 en 9 January 1868. de derde klasse op 20 21 22 en 23 dier maand, de vierde klasse op 3 4 5 en 6 1 ebruarij en de vijfde klasse op 17 18 19 20 25 26 27 28 Bebruarij 3 4 5 6 10 11 1213 Maart terwijl de laatste 100 nummers op Zaturdag 14 Maart 868 zullen getrokken worden. Dat de prijzen der loten en de wijze waarop de uit gifte en trekking der loten zullen geschieden dezelfde zijn als bij de voorgaande loterijen en eindelijk dat de loten en gedeelten daarvan alleen, in koop verkrijgbaar zullen zijn. Zierikzee f den 13 November 1867. Be Burgemeester B. C. CAU. Be fung. Secretaris LOEWEK. middags in hunne vergaderkamer ten raadhuize te verschijnen om alsdan in hun belang te worden gehoord. Zierikzeeden 13 November 1867. Be Burgemeester B. C. CAU. Be fung. Secretaris LOEWEK. Burgemeester en Wethouders van VAerilczee roepen bij deze op sollicitanten naar de betrekking vau vierden hulponderwijzer aan de Armenschool in deze gemeentewaaraan eene jaarwedde van twee honderd -vijftig gulden is verbonden om zich met overlegging Uturnen bewijsstukken portvrije vóór den. 15 Becemberaanstaande aan te melden bij den Burgemeester. Zierikzee, den 13 November 1867. Be Burgemeester B. C. CAU. Be fung. Secretaris LOEWEK. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee roepen bij deze op allen die eenig bezwaar hebben in te bren-, gen tegen de. door den heer J. GROENEVELD de KATER voorgestelde bergplaats van petroleum op het erf achter zijn pakhuis in de poststraat wijk B no. 35 alhier om op Woensdag den 20- dezer maand des Zierikzee 13 November. Gisteren avond werd alhier eene vergadering gehoudenwaarin de com missie voor het stichten van arbeiderswoningen rapport uitgebragt bij monde van haren voorzitterden heer Heijse. Daaruit bleekdat het der commissie niet is mogen gelukken terrein te vinden om op te bonwen. Tevens werd medegedeeld een plan van inrigting dier woningen en eene raming der kosten bijaldien er grond tegen een redelijken prijs te vinden was. Hierna werd in omvraag gebragt of iemand -der vergadering ook geschikt terrein voor het beoogde doel wist aan te wijzen. Na discussie word besloten dat. de. commissie zich bij adres aan den raad zoü wénden om voor waardelijk tot het stichten van arbeiderswoningenterrein - aan de balie aan te vragen. Zonnemaire 14 November. Dezer dagen is door den heer D. B. P. Zuurdeeg geneesheer te Zierikzee, alhier eene steensnijding verrigt welke met zeer gun- stigen uitslag is bekroond. Naar .men verneemt dan is dit de 10de keer, dat dusdanige.kunstbewerking door genoemden geneesheer werd verrigtwelke allen met goeden uitslag werden gevolgd iets hetwelk, niet regt ónder de zeldzaamheden mag gerangschikt worden. Middelburg 13 November. De fiuancieele na- - deelen welke voor deze gemeente uit de onlangs aangekondigde garnizoensverandering zullen voortvloeien, hebben eenige ingezetenen genoopt zich tot den minister van oorlog te wendenmet verzoek 0111 op de dezer dagen bekend geworden regeling terug 'te komen en het tegenwoordig garnizoen hier te doen blijven of door een bezetting van dezeJfdc getalsterkte te doen. vervan gen. Uit Vlissingen meldt men dat door* Z. M. den koning afwijzend beschikt is op het adres van den ge meenteraad waarin verzocht 'is' om het koninklijk in stituut voor de marine van Willemsoord over te plaatsen naar Yl'issingen. Te Gorinchem hebben zich eenige ingezetenen vereenigd0111 te protesteren tegen de heffing eener contributie tot dekking der onkosten bij de aanstaande nieuwe wijze van kerkelijke stemmingen bij de her vormde gemeente. Uit Harlingen schrijft men dat de uitslag voor kiezers van kerkcraadsleden enz. den' liberalenop godsdienstig gebied de nederlaag heeft aangekondigd. "Van de 40 te verkiezen kiezers zijn 38 orthodox één liberaalen tusschen een liberaal en een orthodox- gezinde moet herstemd worden. Een timmermansknecht te Hollum op Ameland heeft bij liet afbreken van een trap in de kerk aldaar gevonden een potje met 103 gouden muntstukken van Portugeesche afkomstwelke te Amsterdam getaxeerd zijn op eene waarde van f 2000. De regtbank te 's Hertogenbosch heeft de vorige week bij een vonnis uitgemaakt dat iemand zich niet aan den hoofdelijken omslag onttrekken kan door zich van de gemeente-registers te doen af- en in eene na burige gemeente waar hij eene kamer heeft, te doen inschrijven maar dat de verandering van woonplaats of hoofdverblijf door de daad gevolgd moet zijn. Een landbouwer uit Meeuwen had zich uit dien hoofde verzet tegen het door clen ontvanger aldaar uitgevaar digde dwangschrift tot betaling van/71, doch de - regtbank verklaarde hem kwaad opposantomdat gebleken was dat hoewel de hiervoor genoemde feiten bewezen waren liij slechts enkele Malen in zijne nieuwe gemeente nachtverblijf hield, doch in zijne oude ge meente verbleefaldaar zijn beroep uitoefende en de' boerderij en huishouden op denzelfden Voet liet voort gaan. Dit verzet zal hem nu zoo wat ongeveer f 900 kosten. Nu ook hier te lande de hongersnood in Norrland levendig medelijden wektzal gewis het volgende als de uiting van hetzelfde gevoelhier met dubbele be langstelling. gelezen worden. Aftonbladet nl. berigt dat bij de redactie is ingekomen een brief uit New- York van den .wereldberoemden ZweedJohn Ericson strekkende ten geleide van een wisselgroot 1200 p. st. ter ondersteuning der noodlijdenden in Norrland. Ericson geeft in dien brief den wensch te kennen dat dit bedrag in Zweedsche munt 20,000 rdl. besteed worde tot den aankoop van 1000 ton zaaikoorn uit te reiken aan liet behoeftigste deel der bevolking en mogt de gezonden som daartoe niet toereikend zijn dan geeft hij de redactie van Aftonbladet vrijheid op liern voor het ontbrekende een wissel op zigt te trekken. (Amst. Ct.) r Als een voorbeeld van snelle correspondentie meldt men het volgende Zaturdag den 9 den dezer des morgens ten 11 ure 4 min, werd door den Heer S. te Amsterdam een telegram gezonden aan den Heer D. te Gendringen. Dit kwam ten 12 ure 48 min. te Emmerik aan op een afstand van 2 uren gaans van Gendringen. Doch wat gebeurt er nu P Men verzendt dit telegram per post via Arnhem zoodat het eerst Zondag den lOden des namiddags ten 3 ure 10 min. na een omweg van 14 uren gaans gemaakt te hebben op de plaats zijner besteraming 28 uren 6 min. na de afzen ding aankomt. Men leest in Le courrier de la Meuse het volgen.de. Gisteren (8" Oct.) avond omstreeks 5 uur verliet eene welgeklecde dame vergezeld van eene dienstbode die een allerliefst kind van 7 a 8 maanden droeg, de oude Wijckerpoort. Onder de poort gekomen riep de dame plotseling uit dat zij in de stad (Maastricht) iets ver geten had en verwijderde zich terwijl zij aan de dienst bode zeide dat die haar eenige oogenblikken moest wachten. Er verliep een half uur maar de dame kwam niet terug. De dienstbode verzocht toen aan eene fruit- vrouw die met een kraampje onder de poort staat en die van het gebeurde getuige was geweestof zij het kind en eene hengelmand even wilde bewaren terwijl zij hare meesteres ging opzoeken. De goede vrouw gaf aan dit verzoek gehoor maar zij zag noch dame noch dienstbode terugkomen en na lang wachten begaf zij zich naar het politie-bureau. Onmiddelijk is met het doen van nasporingen een aanvang gemaakt. Men meent dat de dame 111 dén omtrek dezer stad te huis behoort. In de héngclmand bevond zich een compléét stel kindergoed. DUITSCHIiAK I). W kenen 11 Nov. Arthur Gorgey ver scheen op 5 dezer als toehoorder in de zitting van het Huis der Afgevaardigden. Toen men hem gewaar werd heerschle eerst in het Huis eene diepe stilte. Daarop werd een dof ge mompel in de rijen der linkerzijde vernomen en plotseling barstte de kreet los „Gorgey is hier! Wat komt hij hier zoeken? Welke onbeschaamdheid! Weg met den verraderenz De storm brak zóó hevig los dat Gorgey verpligt was zich te verwijderen. Aangaande de onder het zand begra ven onlangs nabij Orenburg in Rusland ont dekte stad, meldt men het volgende: Ver scheidene gioote glas- en pannenfabrieken zijn nu reeds uitgegraven vooral de eerstgenoem- den leveren een vreemd verschijnsel op daar de glas-industrie thans ill geheel Midden- Azie geheel onbekend is en alle glas-artike len uit Rusland komen. Ook zijn eenige gouden en zilveren munten gevonden. De pannen en tegels zijn voortreffelijk en worden aan de Russische vestingwerken gebruikt. De Noord-Amerikaansehe zeekapitein Petersen te Hardersleben geboren heeft aan de Pruissische regering het model van een nieuw door hem uitgevonden pantserschip aan geboden. Dit vaartuig heeft den vorm van twee op elkander gelegde tafelborden het wordt door stoomkracht bewogen ligt vast in de holste zee en kan door zijn geringen diep gang in alle havens binnenloopen. Tegen het enteren en tegen den stoot van vijandelijke ramschepen is het vaartuig door zijn vorm beveiligd, en de kogels van het vijandelijke geschut glijden langs zijne gewelfde opper vlakte heen. De projectielen van zijn geschut hebben een geheel eigenaardigen vorm en zamenstelling. P R A N K R IJ K. Te Parijs ziet liet licht eene brochure getiteld „Graaf Bismarck en het naaldgeweer." Door den schrijver wordt een Pransek-Oostenrijksch verhond na drukkelijk aanbevolen. In de laatstgehouden zitting van den Italiaanschen ministerraad moet er ernstig over gesproken zijn om Garibaldi naar het eiland Elba te verbannen. Er is echter nog geen besluit genomen. Garibaldi bevindt zich nog steeds te Varignano en is onbekend met de te zijnen aanzien te nemen besluiten, Men schrijft uit Rome aan de Corres- pondance Bullier „Het is zeker dat het gevecht bij Mentana een der bloedigste was die men zich herin nert en dat men voor zoover de herinnering strekt nergens met zulk eene verbittering van weerszijden gestreden heeft. Het pause lijk leger en vooral de zouaven hebben er blijken van zeldzame dapperheid geleverd het Fransche leger waaraan de eer van den dag toekomt was bewonderenswaardig. De Garibaldianen die troepen die men als zoo ellendig heeft voorgesteld hebben doen denken aan de beroemde soldaten van de Fransche republiek; naauwelijks gekleed blootsvoets, uitgehongerd slecht gowapend heeft men deze ontembare vrijwilligers rustig z'en blij ven onder liet helsche vuur der chassepot- geweren over de hoopen lijken zien springen om zich blindelings met knodsen en stokken op de bajonnetten te werpen. Als hyena's heeft men hen de soldaten die hen doodden zien aanvallen en hen zelfs in het gezicht zien bijten; men heeft kinderen van 13 en 14 jaren naar den dood als naar een feest zien snellen en onder den kreet „Viva l'I'alia Vive la liberta zien vallen. „De pauselijke zouaven maar vooral de Fransche soldaten hebben een vreeseüjk bloed bad aangerigt. Onder de stapels van gesneu velden en stervenden heeft men jongelieden uit de eerste familien van Italië uitgestrekt gevonden op lijken van herders uit de Abruz- zen. De verliezen der geallieerden zijn groot de kapitein der zouaven Devaux de Iuite nant der artillerie graaf Bernardinide luite nant der Zwitsersche karibiniers de Worscheck, zijn gesneuveld majoor Caste'la en vele andere hoofdofficieren van ieder wapen zijn doodelijk of minder gevaarlijk gewond. „De Franschen hebben een kapitein van het 29e regiment verloren, kapitein Marambas; vele andere officieren zijn zwaar gewond. Fransche schildwachten hielden den volgenden dag de nieuwsgierigen van het slagveld ver wijderd. De lijken zijn zoo talrijk dat men sedert drie dagen bezig is om het terrein er van te zuiveien. Monte Rotondo is overvol met gekwetsten en de hospitalen van Ruuie eveneens. Het aantal gevangen genomen Ga ribaldianen beloopt meer dan 1500. De Heilige Vader wil dat men ze met de meeste mensche- lijkheid behandele; hij heeft bevolen dat zij iederen dag bouillon en vleesch voor hun maal tijd zouden hebben. „Men hecht er hier zeer aan dat het ge rucht ingang vinde dat de Garibaldianen van Mentana slechts uit vermomde Italiaansche troepen bestonden. Het is mogelijk dat er nzt n. in org moges ir wi I ■ezen f niet |l >ond, j'| dige Mns wat zou ?.id I af I eun f» zij eid 1.1 me I k. ds 1

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1