i Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten. Advertentiën. Vervoer-middelen. Bc 9 Voo vert in iei met yQ on bro eeu eiu< en bee 3C 1 ar TeI m £?ee 0 Je y. Sl] den m Me.m pau ffaa bele de sigi Ollli W den fc, voók den b <3 - -Get om: leg. nie ops zi ver> tot am Gaj ver liul kai lijk va i It a" Gn blij km Ma nie duj gel ter red red vcr wa bri. Ian get be\ zee kaj -dat te 1 Wj val het da: de zo< 56 de hu* ha stt aa toï va en oo kis va be sti be -pe be hoj re lis bij z?) he en in bloedige botsing met het volk geweest. Men was beducht voor een nieuwe uitbarsting. Deed Garibaldi's laatste terugkomst van Caprera velen denken aan Napoleon's terug komst van Elba, zijne nederlaag bij Tivoli en zijne overbrenging naar Ia Spezziabrengen bij dien gedachtenloop, Waterloo en St. Helena in herinnering. Het is dan ook werkelijk voor het oogenblik een Waterloo en een St. Helena voor de Italiaansche democratie. Allertreu rigst is toch de houding der Italiaansche natie geweest, waar zij zich onderwierp, zij het dan ook bij eenige protesten en vijandige demon stration aan de weifelende en transigeerende politiek van Victor Emmanuel en zijn rnTcfs- terie Menabrea waardoor zij zeer gedaald is in de achting welke men tot dusverre voor de Italiaansche vaderlandsliefde koesterde. GROOT-BRITTANNIEN. Lokden 7 November. De leden der conservatieve vereeniging van handswerklieden zijn gisteren vergaderd geweestten einde hunne verontwaardiging uit te spreken over het feitdat de reform-league het Fenian is- mus had verdedigd. De aanwezigen verklaardendat „ofschoon de reform-league met oproer en moord sym pathiseerde deze misdaden aan de ambachtslieden in het algemeen afkeer inboezemden en dat overigens de league niefc geregtigd was zich uit te geven voor de vertegenwoordiging van alle zich zeiven achtende hand werklieden in het koningrijk." Te Sheerness is 11. Dingsdag brand ontstaan welke, doordien vele huizen van hout zijn gebouwd, niet eer kon gebluscht worden dan nadat.vijf woningen in de aseh gelegd, twee andere tegen den. grond ge haald en drie zwaar beschadigd waren 300 matrozen van de oorlogschepen en 200 militairen hebben tot de blussching der vlammen krachtdadig medegewerkt. De Abyssmische expeditie zal bestaan uit 12000 strijdende militairen ieder voorzien van een muilezel en 8000 man als oppassers en om alle verder vereisckt wordendé diensten te verrigten. De Amerikaansche regering interesseert zich zeer voor de Fenians die te Dublin teregt staanvoor zoover zij Amerikaansche burgers zijn. De advocaat van Warren en Nagle wordt door het gouvernement der Vereenigde Staten betaald. Omtrent de onlusten te Exeter valt nog te mel den dat de eenige charge van militairen Dingsdag avond geschied is op een der bruggen die toegang tot de stad verleenen. De policie had daar een wagen met takkebossen tegengehouden die voor het groote jaarlijksche vreugdevuur op Guy Faux-dag werd aange voerd. Het volk deed herhaalde pogingen om den wagen binnen de stad te brengen niettegenstaande het ontsteken van vuren verbonden was. Daarop is de riot-act de acte waarbij in geval van oproer het regt op persoonlijke vrijheid wordt opgeheven gelezen en de charge geschied. Kleinere vreugdevuren zijn in- tusschen ontstoken geworden zonder dat ook vorder het volk door de militairen is uiteengejaagd. Terwijl de persoondie onlangs te Dublin op twee politie-agenten geschoten heeftnog niet ontdekt istrekt de volgende in de Irish Times opgenomen brief van een zich noemend „officier van het fenianis- tische leger" zeer de aandacht. De onbekende inzender maakt zich in dat schrijven als den dader van den aan slag bekend, en geeft het volgende verhaal van het gebeurde„Op den bewusten avond werd eene ver gadering gehouden van fenianistische beambten met het doel om de tekening van de maand October te sluiten. Ik wras door mijn chef belast met het over brengen der papieren en rekeningen naar het bureau onzer afdeeling in de Zuiderwijk en had bevel ontvan gen die ^stukken aan niemand wie hij ook zijn mocht, af te geven. Op mijnen weg en toen ik Eustacestreet intrad had een politie-agent (die zooals de vijand dat noemt zijn plicht deed) de onbeschaamheid mij staande te houden. Ik was met eene vertrouwelijke zending belasten deed op mijne beurt mijn plicht. Eenige seconden later werd ik op nieuw door een politie-agent tegengehouden. Overeenkomstig de mij gegeven bevelen deed ik mijn plichtzooals ik dien steeds zal doen telkens wanneer ik met zulk eene gewichtige zending belast wordt. Als soldaat van eene .boven mij gestelde macht zal ik hetzij op post staande of nietaltijd aan die macht gehoorzamen en hare be velen getrouw uitvoeren. Te Liverpool zijn de Fenians vrij tal rijk en nergens hoort men ook zoo druk spreken over zekere teekenen van nieuw beraamde aanslagen als daar. Evenwel juist daardoor is de openbare autoriteit te meer op hare hoede. In alle wijken der stad is de militaire magfc op hare hoede om elke poging die tot eene beweging kan leiden dadelijk met alle kracht te keer te gaan. Dit belet in- tusschen nietdat de Fenians gebruik maken van andere middelen om opschudding in de stad to veroorzaken en daarvan partij te trek ken zoo bijv. heeft men hier en daar bij particulieren en ook in openbare gebouwen een soort van Orsini-granaten gevonden blijkbaar daar nedergelegd, om eene uitbarsting te doen ontstaan waartoe die voorwerpen van een eind brandende lont voorzien zijn. Tot nog toe zijn die gevaarlijke toestellen spoedig ge noeg ontdekt om dit onheil te voorkomen of ook wel toevallig in de werking verhinderd. Een deskundige, aan wien cle openbare autoriteit een paar daarvan tot onderzoek had toegezonden, heeft verklaard dat er ulle re denen bestonden, om te vermoeden dat het een Amerikaansch fabiiekaat was. Zoo veel was althans zeker, dat de constructie daarvan in Engeland riet bekend is. Eene dienst maagd vond er een op eene bovenkamer zonder dat het later, bij het strengste onder zoek mogelijk was na te gaan lioe dat voor werp er kon gekomen zijn. D<? meid, bevreesd om het aan te raken en het toch willende wegruimensloeg met eene pook er tegen aan, om het te doen wegrollen doch op het hetzelfde oogenblik sprong het, blijkbaar met kruid en schroot opgevuld, met een hevigen slag uiteen, waarbij eenige schade in het rond werd aangerigt. Het vertrekwaar men die ontdekking deed, grenst onmiddelijk aan het gebouw der Bank Nu zijn niet alleen te Liverpool, maar ook in Wallis de gemoederen geagiteerd door berigten, aangaande woelingen der Fenians Te Ebbw-Vhle zijn een aantal ingezetenen reeds sedert eenige nachten daarom niet naar bed. geweest, terwijl een corps vrij willigers uit Monmouthshire goed gewapend, het kruidhuis en andere gehoeven bezet houdt. Te Merthyr zijn ook strenge maatregelen ge nomen, en- te Beaufort zoowel als in de omlig gende plaatsen is het zoo woelig, dat er eigen lijk geen enkel oogenblik rust heerscht. Er worden adressen in omloop gebragt inhoudende het. verzoek aan de, koningin om verzachting der tegen de Fenians; uitgesproken doodvonnissen. De herhaalde aanslagen der Fenians tegen polcie agenten schijnen eenige vrees onder de policie magt veroorzaakt te hebben. Men zegt dat de. policie der City aan den mi nister van binnenl. zaken heeft doen weten, dat zij hare taak niet kan vervullen tenzij de agenten van wapenen worden voorzien. Reeds moeten verscheidene policie dienaren hun ont slag hebben ingeleverd. Het onlangs overleden parlementslid J. A Turner, heeft een roerend vermogen van nagenoeg 300,000 p. st. (f 3,600,000 Ned. nagelaten Men is vooral te Southampton zeer verlangend naar bijzonderheden nopens den verschrikkelijkf-n storm, die op 29 Oct. St. Tho mas en vermoedelijk ook andere eilanden heeft geteisterd want het schijnt dat tusschen de 100 en 200 personen daarbij zijn omgekomen. Kunstnieuws. Terwijl de Zangvereeniging „Tot Oefening en Uit spanning" gedurende eenigen tijd rust nieuwe krachten hoopt te vergaren voor haar vermoeid ligchaam gaat het Muzijkgezelschap „Tot Oefening en Vermaak" voort door hare oefeningen gelegenheid te geven de toonkunst practiseh te beoefenen en daardoor den kunstzin te verhoogen en door het geven van concerten goede mnzijk-uitvoeringen en muzijkale voordragten van ver schillenden aard ten gehoore te brengen. Door die dubbele werking kan deze vereeniging ge zegd worden bet krachtigst de ontwikkeling van het muzijkaal element alhier te bevorderen. En toch ondervindt zij geeiie medewerkingeven redig aan hare pogingen en haar doei. Tot opwekking dier medewerking wordt medegedeeld datvolgens bet besluit der leden de contributie van ƒ10 verminderd is op ƒ7,50 en dat aangaande het regt der leden om dames mede te brengenmeer vrijgevige bepalingen zijn vastgesteld. Tevens verdient bet bekend te zijn dat, dank zij de aansluiting van verschillende dilettanten men dezen winter weder in staat zal zijn een vol orchesjt te vormen. Men durft verwachten dat die mildere bepalingen omtrent de contributie en de intro duetie van dames velen als lid diér vereeniging zal doen toetreden. Die vermeerdering zal de vereeniging in staat stellen aan baren werkkring meerdere uitbreiding te geven en tevens zal zij voor de leden van bet .orebest eene gewensclite en gewaardeerde aanmoediging zijn Maar bovenal zal zij bet bewijs zijn dat in deze gemeente de smaak v.oor goede muzijk niet is verminderd: dat men een kleinigheid over beeft voor de bevordering der toonkunstdat men de vereeniging die .daarnaar bet krachtigst- streeftwil ondersteunen. Het Bestuur bestaande uit mr. B. Ermerins mr. Moens en jhr. mr. Schorer zal wel bereid zijn de gevraagde inlichtingen te geven. Eerlang zullen de leden geroepen worden een vierde lid der Directie in de plaats van bet onlangs uitge vallene te kiezen. lots over het Water. Yervolg van ons vorig Nommer. De overeenstemming in de natuur is echter zoodanig, dat deze onmetelijke watermassa onophoudelijk vermin derd wordt door de trapsgewijze verdikking der dampen die op ons vaste land nedervallen onder de verschillende gedaanten welke wij hebben vermeld. Daarenboven worden door de onophoudelijke bewegingen die in de lagen der lucht plaats grijpen alle deelen van dezelve vermengden wordt de vochtigheid daardoor tevens overal in evenwigt gebragt. Het duurt niet lang of de luchtstreken die op eene toevallige wijze al bet water verloren hebben waarmede zij. bezwangerd waren vermengen zich met de andere want zoo wij aan de lucht slechts eene snelheid van zes mijlen in bet uur toekennen dan behoeven die van,, de polen en die van de evenacbtslijn slechts acht dagen om elkander te ontmoeten. Wij weten dat de wind gedurende eenen storm zes en dertig ellen en meer in ééne sekonde aflegt, hetgeen zes en twintig postmijlen per uur bedraagt. Daar de hoeveelheid van den in de lucht aanwezigen waterdamp van de temperatuur afhangtzoo moet zij noodzakelijk verschillen naar gelang van het klimaat de temperatuur en de hoogte der landstreek ook ver mindert zij van onder naar boven en van den evenaar naar de polen en volgt zij den loop der jaargetijden. Gay-Lussac en andere natuurkundigen die den moed bezaten om in het onmetelijke luchtruim op te stijgen hebben opgemerkt, dat in de hoogere streken alwaar de koude heviger en heviger wordtde droogte zoo groot is dat houten perkament ineen krimpen en misvormd worden alsof zij aap eene sterke hitte waren blootgesteld. Volgens Dalton verschilt de waterdamp van y60 tot V300 van den dampkring volgens denzelf den scheikundige kan de gemiddelde hoeveelheid van den gelijktijdig opgelosten waterdamp in den dampkring ongeveer %0 van deszelfs volume bedragen. Er zijn eene menigte middelen om het aanwezen van waterdamp te bewijzen zelfs in zoodanige lucht die ons bet droogst en doorschijnendst voorkomt. Sommige dier middelen hebben ten doel. om de temperatuur der lucht genoegzaam af te koelen opdat de damp in eene vaste of vloeibare gedaante verdikt worde andere om de lucht in aanraking te brengen met stoffendie eene zeer sterke verwantschap tot bet water hebben en die hetzelve dien ten gevolge aan haar ontnemen en er zich mede vereenigeen. Ieder oogenblik zijn wij getuigen van de verschijn selen welke door de afkoeling der lucht worden voort- gebragt. Zoo wordt een koud ligchaammet water bedektals men bet in eenen eenigzins warmen en bijgevolg voebtigen dampkring zet omdat bet de omringende luchtlagen afkoelendeinsgelijks de tem peratuur doet dalen van den daarin aanwezigen water damp. Des zomers bedekken zich de wijnflesscben die men uit den kelder haaltmet waterdropjesin den winter beslaan onze vensterruiten door de vochtigheid of worden zij door schoone ijskristallen overtogen omdat de koude buitenluchtwaarmede zij in aanraking zijn den waterdamp die zich in onze vertrekken door dé ademhaling en uitwaseming heeft opgehoopt vloei baar maakt of zelf doet bevriezen. De vorming van de wolkep van mistvan regen en sneeuw wordt insgelijks te weeg gebragt door de toevallige afkoeling van den waterdamp in de hoogere streken der lucht. Er zijn stoffen die zulk een verwantschap met het water hebben dat zij zich overal van deszelfs damp meester maken van dien aard onder anderen is het sterk zwavelzuur (vitriool-olie), dat trapsgewijze meer dan driemaal van deszelfs eigen gewigt.aan water uit den dampkring tot zich neemt qu alsdan in gewigt vermeerdertmaar in sterkte van zuur vermindert;, ook de potasch die na verloop van eenen zeer korten tijd vochtig wordt en eindelijk in het opgeslorpte water volkomen smeltenz. De ligchamen die de eigenschap hebben om op dergelijke wijze het water aan de lucht te ontnemen zijn bekend onder den algemeenen naam van vochtaantrekkende vervloeijende of deliquescerende ligchamen de scheikundigen maken er een menigvuldig gebruik van om de gassen te droogen. Alle vervloei jende ligchamen geven aan de lucht wanneer deze droog wordt, het water weder, dat zij baar in voebtigen toestand ontnomen hadden. Men noemt ze nog voeht- metende (hygrometrisch), omdat men door hunne tusschenkomst vrij naauwkeurig de hoeveelheid water damp kan bepalen die in een bepaald volume lucht aanwezig is. Deze eigenschap der hygrometrische zelf standigheden heeft de natuurkundigen geleid tot de uitvinding van werktuigen om den graad van droogte of vochtigheid van den dampkring te beoordeelen; men noemt ze vpchtmeters of vochtaanwijzers. (Wordt vervolgd.) Kerknieuws. Brouwershaven a Gearriveerd 9 Nov. Swan (st.), W. Huiler Rotterdam. 11 Belmont (st.), J. GeorgeSchiedam beiden van Croonstad. 10 Uitgez. Andromeda C. G. Rüdin Rangoon 10 Leaping Water M. LuckiePembroke 10 Mina B. A. T. van Bruggen Soerabaya 10 Erasmus C. J. D. HulsboffCardiffallen van Rotterdam. 10 Tangier H. Roberts Liverpool 10 Star of the South H. Smith Cardiff, beiden van Dordrecht. Prijzen der Effecten te Amsterdam den 11 November 1867. Nederland. Werkel. Schuld. 2l/2 pCt. België. Spanje. Portugal. Rusland. Polen. Pruissen. Oostenrijk. Mexico. Griekenland. Turkije. Werkel. Schuld, dito dito dito dito Amort. Sijndic. Ned. Hyp.-Bank. Cert, bij Rothschild. Obligatiëu. Obligation. Obl. bij Hope en Co. dito 1828/29 Cert. 1840 Spoorweg-Actiën. Aandeelen 183.5. Obligatiëu 1849. Obl. Met. Oude. dito dito Rente Amst. dito Nationale. Obligatiëu. Obl. Geldl. 1825. Binnenl. Oblig. B3'/le 63 84 30% 38»/ic 91% 182 44VU 22% S4,f/i. 50% 30 ROTTERDAM 11 November. Bij kleinen aanvoer ging Tarwe 40 cent en Ropge 30 cent hooger langzaam van de hatid overige artikelen onveranderd. Jarige Zeeuwsche Tarwe 14.50 a 16. Nieuwe 1867 - 14.— a - 15.- Rogge 1867 - 9.50 a - 10.50 Wintergerst - 7.— a 7.50 Zomergerst - 6.75 a - 7.25 I11I. lange Haver - 3.— a - 3.50 korte - 4.— a - 4.50 Kleiue blaauwe Erwten - 9.50 a - 10.— Groote - 11.50 a - 12.— Bruine Boonen - 13.75 a - 14.75 Witte - 10.50 a - 11.50 Zeeuwsche Paardenbconen - 8.— a - 8.50 Leiden 9 November. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente heeft gisteren avond uit bet vroeger medege deelde twaalftal predikanten bet volgende zestal alpha- betdsch zamengesteld als de hh. S. Esseuius Greeff te Dordrecht E. C. Jungius te Zierikzee J. Knap pert te Deventer dr. J. A. Lamping te Helder dr. A. J. Oortte Schoonhoven en dr. J. M. Vorst man te Enschedé. Onmiddellijk daarna werd een drietal geformeerdbestaande uit de lib. Jungius Knappert en dr. Lamping. Vrijdag aanst. zal daaruit bet beroep worden gedaan. De Notaris J. van der BENT zal op Maandag den 18 November 1867 des voor- middags ten 10 ure A a 1 af de Meestoof „de Wereld onder Zierikzee langs den provincialen Straatweg naar Zijpe ten verzoeke van den Heer Ingenieur van den Waterstaat te Zierikzee publiek verkoopen Een© aanzienlijke partij blaauwe eix 'witte STR AATKEIJEN, KANTSTEENEN eii jRelbixt van KLINKERS. Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam. Van Middelburg Van Rotterdam. Vrijdag 15 'smorg. 7.Vrijdag 15'smorg. 8.30 Zaterdag 16 7.j Zaturdag 16 10.15 De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Botterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. dés maandags, woensdags en des dingsdags, donderd. en vrijdags 'smorg 8 ure. zaturd. 'smorg. 8 u. 30 m. Dé Diligence rijdt van Zierikzee aan bet „Hotel van Veen" des morgens ten 9 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam, en des morgens ten 10x/.x ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Stoombootdienst Telegraaf. Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Van Rotterdam 'smorg. 7. Van Antwerpen 'smorg. 7. De Diligence rijdt van Zierikzee, van de Schuithaven 's morgens, ten 9 ure in correspondentie op Antwerpen. 9,30 Rotterdam. Agent de Heer J. A. van der Halen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de VOS, prijz. ge od Zatu zulle dJ d. dl dl dj 28 terwl 1861 gift* zijn loteï zulll bij vierB geni lxo zich! vóón den I hij gen KAf erf allii

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 2