N°. 91 Woensdag 13 november. 1861 WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen en Administratiën Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE PRIJS DER ADVERTENT IE X. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijke- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt ABONNE.H E NTS P RIjS. Per drie maanden f2,00Franco per post 2,25. Inzen-; ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'smorg ProYïneiale Grel<ai©eiiing- Besluit van den 7den November 1867 no. 3 nopens de te doene geldleening van f 40.000 ten behoeve van de stoombootdienst op de Wes- ter-Schelde. De Gedeputeerde Seaten van Zeeland. Gezien het besluit der Staten van Zeeland van den 7 Maart 1867 no. 11 goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 17 dier maand no. 11 tot het aan gaan eener geldleening ten laste van de provincie Zee land en ten behoeve van de stoombootdienst op de "Wester-Schelde tegen een rente en onder voorwaar den door Gedeputeerde Staten vast te stellen en onder bepaling dat zij zal worden afgelost in het tijdvak van 18691888 jaarlijks met niet minder dan twee dui zend gulden voorts dat tot zekerheid van de betaling van rente en aflossing verbonden worden de inkomsten en middelen der provincie en dat speciaal van de op- brengst der ten haren behoeve geheven wordende op centen op 's Rijks directe belastingen daarvoor vier duizend gulden zal worden afgezonderd Besluiten: 1. dat voor de bovenbedoelde geldleening zullen wor den uitgegeven veertig obligatiën of bewijzen van aandeelelk van duizend guldentegen eene rente van vijf ten honderd in het jaaringaande met den dag der storting 2. dat indien in de bovengenoemde geldleening tegen verschillende koersen wordt ingeschrevende hoo- ger aangebodene zullen worden teruggebragt tot den minsten koers die door Gedeputeerde Staten aanne melijk wordt geacht 3. dat de termijn voor het inleveren der inschrijvings- billetten is bepaald van Donderdag den 21 tot en met Donderdag den 2S November 1867, op de gewone werkdagen des voormiddags van 10 tot 12 ure 4. dat de inschrijvingsbus en billetten in het openbaar zullen geopend worden op Donderdag den 28 Novem ber 1867 des namiddags te 2 ure in dc raadzaal van Gedeputeerde Staten 5. dat het bedrag der ingeschreven aandeelen voor zoo veel die zijn aangenomenmoet worden over- gestort vóór of op 15 Januarij 1868 6. dat op de onderwerpelijke geldleening toepasselijk wor den verklaard de bepalingen voorkomende onder artt. 3, 4 6 7 8 11 lf2 15 en 16 van het plan der provinciale geldleening van 75,000, goedge keurd bij koninklijk besluit van den 8 Maart .1866 no. 57 waarvan exemplaren op franco aanvrage te bekomen zijn bij den beer D. Jeras commies ter provinciale griffie van Zeeland belast met de komp- tabiliteit. Dit besluit zal worden geplaatst in het "Provinciaal blad van Zeeland buitendien bij wijze van openbare aankondiging in de Staats-Courantalsmede in de Middelburgsche- Goessche- en Zierikzeesche Couranten, in het Sluissche weekblad en in het algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandercn. Middelburg den 7 November 1867. De Gedeputeerde Staten voornoemd R. ~VY. van LIJNDENVoorzitter. S. van der SWALME Griffier. De ontruiming der vesting Vlissingen is sedert eenige dagen met kracht aangevangen en zalgedu rende het overige van het jaar worden voortgezet. Eene aanzienlijke hoeveelheid materieel ligt gereed ter verzending naar Willemstad Hellevoetsluis Brielle Dordrecht en Breda. Z. M. heeft bij besluit van den 27 October 11. no. 3 goedgevonden te bepalen 1. dat art. 126 van het reglement op de koninklijke militaire akademie wordt gewijzigd als volgt „Een kadetdie een zijner kameraden jonger in studiejaren of in leeftijd op welke wijze ook mishan delt of bij zoodanige mishandeling tegenwoordig zijnde, die niet tegengaatwordt van de akademie verwijderd." 2. dat de 8e alinea van art. 163 moet worden gelezen „De maatregel van het tijdelijk detacheren bij de korpsen van het leger-, wordt alleen toegepast bij zeer ernstige overtredingen en door deu minister bevolen op voordragt van den gouverneur na gehouden over leg met den raad van toezigtvoor niet langer dan een jaar." Z. M. de koning heeft den minister van oorlog gemagtigd zijne tevredenheid te betuigen aan de troepen die tot de buitengewone en zeer moeilijke diensten bij de idtvoering der bepalingen tot wering van den vee- typlius zijn geroepen geweest, zoo wegens bun ge houden gedrag als voor den door hen betoonden ijver in de vervulling hunner pligten. Naar men berekent zal de opbrengst der door liet gelieele rijk gehouden collecte van de maatschappij van weldadigheid de som van f 35,000 nabij komen. Dc heer Amersfoort heeft in de Punnerender Courant een betoog geleverd waarin hij doet uitkomen, dat ten onregte nog Nederlanders worden genoemd zij die thans bij den paus in krijgsdienst zijn. Het is buiten allen twijfeldat die vrijwilligers zich dapper gedragen en voor een vreemden souverein moedig vechten maar zij hebben opgehouden Nederlanders te zijn na zonder toestemming des konings zich iu vreemden dienst te hebben begeven. Het is den heer A mersfoordtals burgemeester van Haarlemmermeer bekend dat ook uit die gemeente jongelieden naar Rome zijn vertrokken geen hunner heeft echter aan gifte van verhuizing gedaan en nog veel minder 's konings toestemming gevraagd of verkregen. Ver minkt en broodeloos naar Nederland terngkeereu.de zullen- zij dientengevolge als vreemdelingen het land moeten worden uitgezet De heer Amersfoordt is er niet zeker van dat zij die de jongelieden aanwerven hen met deze gevolgen bekend maken, en heeft liet mitsdien geraden geachteene waarschuwende stem te doen hoorenthans nu 1200 heldhaftige jongelieden voor een vreemden vorst worden gevraagd terwijl het vaderland zelf zijne zonen in den krijg noodig kan hebben. Hij heeft vernomen, dat onder de Garibal dianen mede vele Nederlanders worden gevonden. Is dit zoo dan is op hen dezelfde aanmerking van toe passing en zal het te meer te betreuren zijn dat Nederlanders elkander op vreemden bodem bevechten voor eene zaak welke niet die van het vaderland is. Ten slotte brengt de lieer Amersfoordt in herinnering dat zelf tegen ƒ100 handgeld het korps mariniers hier te lande niet voltallig kan worden gehouden en dat het voorts den landbouwer in Nederland zeer dikwijls aan knap werkvolk ontbreekt. Daarentegen verwondert het Leidsch dagblad zich over de kalmte waarmede hier te lande Protestanten en Catholieken den strijd in Italic gadeslaan indien het waar is dat het van den uitslag zal afhangen of de paus zal voortgaan naar eigene inspraak te handelen in kerkelijke zaken dan wel door den in vloed der wereldlijke magthebbers zal worden belem merd. Enkele moedige jongelingen mogen naar de kampplaat-s zijn getrokken maar het Leidsche Dagblad meent die jongelingen te mogen wraken als getuigen voor de groote belangstelling der Catholieken hier te lande. Daarbij komtdat zij uitsluitend tot de min der beschaafde klassen behooren. En wordt er geld geofferd, dan geschiedt dit niet in verhouding tot het gemeen vermogen der Catholieken of tot het gewicht van het op het spel staande groote belang. Het Leid sche Dagblad gelooft dat gebrek aan geestdrift te moeten toeschrijven aan de omstandigheid dat noch Protestanten noch Catholieken overtuigd zijn dat dc prijs waarom wordt gestredenwerkelijk zoo groot is als wordt voorgegeven zij mecnen datwat ook gc- beurede verhouding van den paus tot de Nederland- sche Catholieken wel dezelfde zal blijven dat diens geestelijk gezag niet wordt bedreigd en evenmin het gezag van de kerk. Ware toch dit laatste het geval, dan zou het geloovige Nederland zich voorzeker wel anders betuigen. Allen- zijn buiten twijfel begaan met de wederwaardigheden van den grijzen Piusweinigen zullen sympathiseeren met dc aanvallers van Rome maar gering is ook het aantal dergenen die gelooven dat de kerk wezenlijk zou worden geschaad indien de geestelijke vorst een wereldlijk gezag verloor 'twelk 'slechts door vreemde bajonnetten kan worden gehand haafd. ÏKAKKKIJK. De Italiaansche regering verwerpt elk con gres hetwelk een exclusief catholiek karakter zou kunnen hebben. Merkwaardig is het, dat, zoodra de pau selijke troepen hunne garnizoenen in den kerkelijken staat ontruimd hadden overal de inlijving bij Italië werd verkondigd Zelfs te Albano en Marino in de onmiddellijke nabij heid van Eome werd de Italiaansche regering geproclameerd. In eerstgenoemde stad werd de heer Pessi tot dictator benoemd. In Gas tel Gondolfo deed de opzigter over het pau selijk paleis terstond de driekleur uit zijne woning wapperen. In Velletri koos men graaf Hector Borgia Den 30 October werden de pauselijke troepen derwaarts gezonden, maar zij vonden de stad gebarricadeerd. Generaal Kanzier heeft de overgave geëischt, maar de ingezetenen hebben geantwoord dat zij ziel) tot het laatste schot kruid en den laatsten droppel bloeds zouden verdedigen. De Fran- sche troepen hebben daarop bevel ontvangen Velletri ViterboFrosinone en de andere steden te nemen. Het dagblad 1' Etendard beval bet vol gende verltaal van het gevecht bij Mentana Het bloedige gevecht heeft plaats gehad te Mentana eene plaats die tusschen Tivoli en Monte Botondo is gelegen. Op 2 November in den namiddag verlieten vijf duizend man Fransche en pauselijke troepen Eome om de positien te nemen, welke hun waren aange wezen. De generaal Polh s kommandeerde de Fransche troepen, de geneiaal Kanzier voerde bevel over de pauselijke. Ten vier uren stooten deze legerafdeelingen op de Garibaldiaansche voorposten en weldra was het gevecht algemeen. De strijd duurde vier uren en was zeer heftig daar de Garibaldi- anen zich daar ten getale van tien duizend man bevonden, die te Mentana eene versterkte positie hadden ingenomen waaraan in de laatste dagen nog ijverig was gearbeid. Tegen den avond begon het gevecht aan de zijde der Garibaldianen te verzwakken, maar daar men in de duisternis niet regt wist hoe de zaken stonden werden nieuwe troepen uit Eome ontboden om des noods versterking te hebben. Gedurende den nacht had Mentana gecapi tuleerd en was door de Fransche en pauselijke troepen bezet geworden. Bij het aanbreken van den dag namen deze ook Monte Eotondo in bezit hetwelk reeds door de Garibaldianen was verlaten. De geallieerden vonden op het slagveld vijf honderd dooden en gekwetsten zoo lat de eerste opgaven dienaangaande over dreven zijn geweest. Het aantal krijgsgevangen gemaakte Garibaldianen bedraagt 16 honderd. Voorts werden ongeveer vijf of zes duizend I geweren en vijf kanonnen buit gemaakt. De Fransche en pauselijke troepen verloren hon derd vijftig man aan dooden en gewonden Volgens den Moniteur, die volstrekt niet spreekt van de omstandigheid dat ook de Fransche troepen aan het gevecht bij Men tana hebben deelgenomen, waren in dien slag11*"u- tien duizend Garibaldianen tegenwoordig. Zijinorg verloren acht honderd man aan dooden en gekwetsten en twee duizend hunner werdeuS- krijgsgevangen gemaakt. L'Iiidépendance Beige deelt de volgendem0&cj?| door haar omtrent het gevecht hij Tivoli en,r wl- I Monte Eotondo ontvangen berigten onder allo. „.jerl reserve mede ezen ,1 De pauselijke troepen werden door de voI-T niet Zij eid me It, ds n, al gende Fransche troepenafdeelingen ondersteund die als toevallig, aan het gevecht deelnamen en de overwinning hebben bevochten welke ums gedurende een aantal uren door de Garibal- wat dianen aan de pauselijke troepen zeer betwist ™11 werd, waarbij eerstgenoemrlen veel ipiitder .J I talrijk Waren dan de pauselijken en op eene belagchelijke wijze gewapend Twee bataljons, sim waaronder een van het 29eeertige compag- niën jagers, een veldbatterij en minstens een eskadron cavalerie. De Franschen hebben alzoo hierbij be proefd en gezien wat liet Chassepoteeweer niet alleen maar ook hunne nieuwe kanou- nen en vernielingswerktuigen teweeg brengen. Het was dan ook eene ware slagti'ig dragt juistheid en snelheid zijn ontzettend. r Volgens TEtendard waren de drie lion- u derd trein-waggons aan de Italiaansche grenzen gevraagd om de in den slag bij Men tana gevallen gekwetsten over te brengen daartoe nnauwelijks voldoende. Brieven Moor Garibaldiaansche officier-u aan de Diritto en de Riforma gericht melden dat de versterking welke op h<'t slagveld to Mentana aankwam toen de Garibaldianen hunne positien heroverd hadden en de pause lijken reeds terugtrokken uit Fransche rege- menten bestond De Opinions meldt nader dat. dit de linie-regementen no. 1 no. 59 en no. 80 waren met eene afdeéling jagers en eene vnldbatterij. Vuige s mededeelingen aan het Jour nal des Debats omtrent tiet gevecht bij Men tana waren de Garibaldiaansche leger-af- deelingen op eene vrij groote uitgestrektheid gelegerd. Toen de aanval aan den linker vleugel begon en men het kanon- en geweer vuur in het centrum en aan den regiervleu- gel hoordekwam men de aangevallenen van daar ter hulp. Men begrijpt hierdoor zegt de berigt- gever dat het Garibaldiaansch leger alzoo op één punt opgehooptniet behoorlijk kou marcheren noch zich deployeren. Daartoe ontbrak aan de vrijwilligers tegenover do pauselijke geregelde troepen de noodige mili taire bedrevenheid. Volgens de Diiitto hebben de Franschen te Rome het politiek en militair bestuur op zich genomen en reeds verschillende personen uit de gevangenis ontslagen welke daarheen waren gevoerd door de pauselijke autoriteiten als maatregel van voorzorg. -Garibaldi heeft te Varignano een onder- houd gehad met den vertegenwoordiger der Vereenigde staten van Amerika De ontruiming van Rome door de Fran schen en hun terugtrekken naar Civita Vecchia wordt elk oogenblik te gemoet gezien. Te Milaan heeft Dingsdag avond eens ernstige volksbeweging ten gunste van Gari baldi plaats gehad. De sommatien om tot d© orde terug te keeren bleven zonder uitwerking. De nationale gard© is tusschenbeide gekomeg

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1