Inspectie op de Vloedplanken 90 Zaterdag 9 November 1867 I f WOENSDAG EN ZATERDAG. Besturen en Administration Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. O tt. Jam, ields aden cht allen >aya. [lott in. 'Vl* 1% 1% Is et. I Itést ■15.75 [14.75 É0.2S I 7750 f:l 7.25 3.50 4.50 |P 12.— 14.75 11.50 S.50 I tfvaart .li van ia de n. erd. en 30 m. tel van Krt van i 10% nreil. org. 7. tliaven Verdam- OS. ZIERIEZEESCHE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- Doodberigten van 1 6 regels &f 1 behalve het zegelregt j VERSCHIJNT: ABONNEM E NTS-PMIj S. Per drie maanden ƒ2,00Franco per post 2,25. Inien- ding der Advertentiên daags te voren, voor lOure'sinorg P. Burgemeester en Wethouders van Zierihzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat op Woens dag den 13 November aanstaandedes middags eene inspectie op de "Vloedplanken in deze gemeente zal worden gehouden wordende mitsdien een ieder uitge- noodigd zijne Vloedplanken ten dage der inspectie behoorlijk gesteld gereed te houden ten einde zich te vrijwaren voor de boete den nalatigeu bij de plaat selijke verordening opgelegd. Zierihzee den 29 October IS67. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierihzee. Gelet op de circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 24 October 11. A no. 11105/1 3e afdeeling vestigt de aandacht van alle veehouders op de be paling van art. 12 der wet van den 19 April 1867 houdende voorzieningen omtrent den veetyphus luidende als volgt „Onverminderd de bepalingen vervat in de artikelen „459 tot 462 van het strafwetboek is ieder eigenaar „houder of hoeder van vee wanneer het bestaan van „veetyphus binnen het rijk door onzen Minister van „Binnenlandsche Zaken is bekend gemaaktop boete „van 25 tot 100 voor iedere overtreding verpligt, „onmiddellijk aan den Burgemeester van iedere ziekte „kennis te geven waardoor één of meer stuks van „zijn rund- of wolvee zijn aangetast." Hij verwittigt alle belanghebbenden dat op de na leving van dit artikel streng zal worden toegezien en dat proces-verbaal zal worden opgemaakt tegen eiken eigenaar houder of hoeder van vee die verzuimt on middellijk de aangifte van ziekte te doen. Zierihzeeden 30 October 1867. B. C. CAU. Leiden, 6 November. Door den Kerkeraad der Hervormde Gemeente alhieris ter vervulling der vaca ture ontstaan door liet emeritaat aan Ds. Eangman verleend, het navolgende twaalftal predikanten alpha- betisch geformeerd te weten de heereia A. S. Car pentier Alting te Dockum Boonente Middelburg Doesburgiite Zuidzijpe Essenius Greeffte Dordrecht Haverschinidtte Schiedam Juugius te Zierikzee Knappertte Deventer Lamping te Helde;- Mossel mans te Groningen Oortte Schoonhoven Slote. maker te Arnhem en Vorstmante Enschede. -In de vorige week zijn te 's Hertvig^nuvjoyu. weder 30 jongelieden uit Arnhem aangekomendie zich naar Home begeven/ om -in het pauselijk leger dienst te nemen. Te Utrecht zijn vele valsche stukken van een halven gulden in omloop. Zij zijn uit lood gegoten en dragen het jaartal 1863. Bij het einde van de bijenteelt in Drenthe is geblekendat die in sommige gemeenten aan honing en was ruim f 8000 heeft opgebragt. Sedert de belemmerende maatregelendoor de veeziekte in het leven geroepen werden opgeheven -nemen ook de veemarkten weder in omvang en aantal toe. Op dè "gfoote en 'najaarsveemarkt te Alkmaar, waren ongeveer. 4309 runderen aangevoerd. Te Utrecht waren op de eerste veemarkt 500 runderen. Uit ver scheidene woningen daar ter stede had men bij die gelegenheid de vlaggen uitgestoken. Uit Zwolle meldt men van 5 dezer. De justitie alhier doet onderzóek naar de oorzaak van den dood van een onlangs begraven anderhalfjarig kindje waar van het - gerucht looptdat het aan mishandeling zou zijn overleden. Zij heeft Zondag 11. het lijkje doen opgraven èn de schouwing heeft aanleiding gegeven om de verpleegster van het kindje in regten te vervolgen. Ruim een veertigtal ipgezetenen van de gemeenten Groede OostbnrgBreskèns en Nieuwvliet hebben een adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gerigt waarin zij hunne bezorgdheid te kennen geven omtrent het wetsontwerp tot wijziging der wet op de nationale militie. De adressanten hebben hoofdzakelijk bezwaar tegen de bepalingen welke het aan hen die ongaarne 'zelve in dienst treden zeer moeijelijk maken zich te doen vervangen daar de prijs van een plaatsvervanger ten gevolge van verschillende bepalingen zeer zal stijgen. Dc onderteekenaren mogen voorspellen dat liet nu ingediende wetsontwerp bij de toepassing zou blijken slechts aan zeer gegoeden de gelegenheid te geven hunne kinderen van den persoonlijken militiedienst te bevrijden en dat het dus den last van dien dienst ge heel zou overbrengen op alle overige klassen der maat schappij waardoor inderdaad vbor schier geheel liet volk der Nederlanden zou geboren worden een toestand, gelijk aan dien van Pruissen en Zwitserland waar geen plaatsvervanging wordt toegestaan niettegenstaande de regering zelve verklaard beeft een dergelijken toestand niet te verlangen. De adressanten drukken ten slotte den weusch uit dat het ontwerp niet zal worden aangenomen. Aangaande de afdamming der Ooster-Schelde bevat de Moniteur universelhet officiële dagblad van Frankrijkde volgende nota „De spanning welke de qusestie der Schelde-afdam ming tusschen de kabinetten van Brussel eu van 's Gra- venhage had doen ontstaanbegint tot bedaren te komen. De afdamming heeft naauwelijks sedert eenige maanden plaats gehad of reeds merkt men in den loop der rivier een zekere neiging op om tegenover het fort Bath' een nieuwe geul te vormendie gunstig zou zijn voor de scheepvaart en de bogten minder menig vuldig zou maken die de vaartuigen tusschen Ant werpen en de zee volgen moeten. Als die geul mettertijd dieper wordtzullen er slechts eenige weken van ge ring belang noodig zijn om dien doortogt bevaarbaar te maken, „Belgie's vertegenwoordiger te 's Gravenbage heeft aan het ministerie van buitenlandsche zaken der Neder landen het rapport doen toekomen van de ingenieurs die de peilingen hebben verrigt op dat gedeelte van het Belgische grondgebied waar de geul zich begint te vormen. Graaf van' Zuylen heeft zijnerzijds beloofd dat zijn gouvernement de werking van het water op het Nederlandsche grondgebied zou doen bestudeeren. Hij heeft er bijgevoegd dat de Belgische scheepvaart niets te vreezen heeft van de gevolgen der afdamming en dat Nederland zich nooit zal trachten te ontslaan van de verpligting die het bij het traetaat van 1839 heeft op zich genomen en die het den pligt oplegt te waken voor de bevaarbaarheid der Schelde en om die in stand te houden." Het Belgische dagblad le Nord deze nota uit den Eranschen Moniteur overnemende voegt er de opmer king aan toedat zij ongetwijfeld in de Belgische kamer niet onopgemerkt zal voorbijgaan. (Midd. Ct.) Men schrijft nit Baarn dat aldaar in de vorige week eene proefneming heeft plaats gehad met een nieuw uitgevonden reddingsmiddel bij brandhet appareil-respiratoire van deu heer M. A. Galibert te Parijs dat uitmuntend heeft voldaan. Iemand van zoodanig appareil voorzien is ongeveer 17 minuten in een gesloten met dikken rook vervuld vertrek gebleven zonder er eenigen hinder van te ondervindennoch in zijne bewegingen belemmerd te zijn zoodat hij tijd genoeg zou hebben gehad om in gevaar verkeerende personen of voorwerpen van waarde te redden. Daarbij is de zamenstelling hoogst eenvoudig. Aan een met lucht gevulden op den rag gedragen zak zijn twee gutta pcrcha buizen bevestigd dieover de schouders gaande in een mondstuk eindigen dat de werkman tusschen de tanden houdt. Op die wijze kan hij van een kwartier tot eeu 'half uur naarmate de zak minder of meer is opgeblazen in een volkomen lucht ledig locaal vrij .ademhalen. Wij verrrouwen dat de algemeene aandacht op deze hoogst nuttige uitvinding verdient gevestigd te worden. (Amersf. Ct.) ÏEASKKIIK. Tussciien Tivoli en Monte Rotondo werd den 3 dezer Garibaldi's lot beslist v in het nieuwe waagstuk dat hij ondernomen had. Tot bijna voor Rome's poor ten voorwaarts geruktvermogt hij niet daar binnen te treden. De pauselijke troepen - thans nu de Eranschen de hoofdstad van den kerkelijken staat bezet honden vrij in hunne bewegingendaar de paus door Napoleon's bajonetten beschermd wordt - konden een uitval doen en zochten Garibaldi op. Deze had ge lijk men weetpost gevat te Monte Rotondo en naar het schijnt moet hij van daar uitgetrokken zijn in de rigting naar Tivolialthaus op dit punt werden zijne benden ontmoet en aangevallen door de pauselijke troepen en een hardnekkige en hevige strijd eindigde met Garibaldi's volkomene nederlaag. In enkele tele grammen werd gemeld dat Garibaldi gevangen genomen wasandere gewaagden van zijne ontsnapping. De Fransclic Moniteur maakt een einde aan de gissingen en verkondigt het gewigtig nieuws dat Pius IX voor het oogenblik aan een groot gevaar ontkomen is. Garibaldi die na zware verliezen geleden te hebben zich tot den aftogt genoodzaakt zagmoest met het overschot zijner vrijwilligers naar de grenzen terug- keeren en daar werd hij aangehouden door de Itali- aansche autoriteiten die hem eu zijne twee zonen naar Florence lieten brengen - naar Florence waar hij nog geen 14 dagen geleden in het openbaar zijne toe bereidselen maakte voor de nu mislukte expeditie waar hij het volk toesprak waar hij op klaarlichten dag eeu extra-trein nam om zich te begeven naar de plaats die het uitgangspunt zijner handelingen tegen Rome moest zijn - naar Florence waar hij ofschoon overwonnen en hoewel niet in den strikten zin des woords dan toch feitelijk een gevangen man misschien een min der zot figuur maakt dau de landsregeringdie in hare circulaires verklaart alle dubbelzinnigheid te willen vermijden en wier handelingen tot dusverre voorzeker blijk hebben gegeven van de grootste dubbelzinnigheid, waaraan misschien nu eerst een eind zal komen door de verschijning der Franschen te Rome. Door la Presse wordt beweerd dat door de regering te Parijs aan het Italiaansch gouvernement een termijn zou zijn gesteld tot ontiuiming van het pauselijk grondgebied, na verloop \an nelken tem; ij n eene oorlogsver klaring zou velgen Hoe onwaarschijnlijk deze bewering ook klinken moge, blijft het in allen gevalle zeer zondening dat de regering te Parijs steeds voorgaar om troepen naar Civita Vecchia te zenden, waarheen r e Is twee en dertij duizend man zijn overeebragt. W »ar- toe moet men zich wel afvragen -- strekt al flit wapenveiioon, ind;en de Frunsche re gering verzekerd is geenerlei feitelijken wvder stand t" duchten te hehben Het is toch bezwaarlijk aa te nemen dat uien de aan den Franseh n minister van marine toegedichte woo den slechts ten volle wil doen bewaarheid ïien„ik bui tevr -den Gat de vloo* heeft getoond wat men van haar kan verwachten het is eene les die niet voor iedereen ver loren zal gaan." Mazziui heeft op 28 en 29 October twee zeer heftige proclamatien aan de Italianen gerigt. Aan de eerste van 28 October ontleenen wij bet volgende. Italianen Te zijn of niet te zijn ziedaar de vraag welke u thans door den Vreemdeling wordt gesteld. De Fransche soldaten zijn te Civita Vecchia iu bezet ting. Brennus is aan de poorten van Rome. Zult gij als uwe voorvaderen naar het zwaard grijpen of als ontaarde zonen uw hoofd buigen onder de u aangedane I beleediging Zult gij tot Europa zeggen Mexico is eene natie maar wij wij zijn geen natie wij zijn slechts eene bevolking welke alle begrip van vrijheid en regt heeft Verloren onderworpen aan hem die zich zelf onze meester noemt Of zult gij uwe regten uwe vrijheid nzt n tnorg mogen ,r I •- wier ezen,jjj niet >ond, J| dige m ïans al wat 11 zou fid, af I zij eid me I k, da 1 uwe eer handhaven eu den wil uiten om in de toekomst eene magtige natie te wezen Wat ook uw antwoord zij het is besb'ssend. Te zijn of niet te zijn het heden zal hieromtrent uitspraak doen. Gij hebt slechts één middel om te zijn de regering tot eene oorlogsverklaring te dwingen of barrikaden op te werpen. Onmiddellijk oorlog of de barrikaden 1 Aarzelt niet langer. Als de regering bet eerste doetondersteunt haarweigert zij dan naar de barrikaden en haar omvergeworpen De Riforma van 30 October deelt bet volgende omtrent Garibaldi mede „Generaal Garibaldi had gisteren zijn hoofd kwartier te San Colombo en zijne voorposten waren op twee en een halve mijl van Rome. De troepen waarover hij bevel voert zijn verdeeld in 22 bataillonsdie door ervaren kapiteins worden aangevoerd. Nicoteia werd dien dag in het kamp gewacht met talrijke in den krijg geharde troepen. De geest der soldaten is uitmuntend. Zij schikken zich in alle ontberingen met hunne gewone opge ruimdheid van geest. De pauselijke krijgs gevangenen ontvingen toen zij i aar de gren zen trokken 600 frs. door eene collecte onder I de vrijwilligers hijeengebragt. Te Passo f Corese en Monte Rotondo worden onze ge- 'd kwetsten verpleegd. Vijf onzer gekwetsten 11 die bet eerst vielen en in het station de wijk u hadden genomen, werden door een bataljon zouaven overvallen en met de bajonet afge maakt. Bij den aanval op Monte Rotondo schoten drie priesters uit de vensters In da handen der vrijwilligers gevallen heeft Gari baldi zelf hen het leven gered door iien naar het hoofdkwartier te brengen Betreffende de nederlaag van Garibaldi zijn de volgende bijzonderheden bekend ge worden Garibaldi bevond zich op weg van Monte Rotondo naar Tivoli dat door de pauselijke troepen op nieuw bezet was gewor den. Een weinig beneden Montana stuitte hij onverwachts op de geheeie aldaar aanwezige pauselijke strijdmagt die onrniddelijk een hevig kanonvuur op hem opende. Hieruit ontstond het gevecht hetwelk drie kwartier unrs aan hield en waarna Garibaldi met zwaar verlies naar Monte Rotondo terugtrok Door zijue aanvallers achtervolgd hield hij nog twee en een half uur een wanhopigen strijd vol tot dat eindelijk zijne benden totaal uit elkander waren geslagen, Garibaldi nam daarop met zijnen staf de vlugt naar de Italiaansche gren zen. Van heide zijden is met de meeste dap perheid gevochtenherhaaldelijk moesten de pauselijken een charge met de bajonet wagen. Van de Garibaldianen zijn 450 man gesneu veld en 900 gevangen genomen Het aantal gekwetsten is niet bekend. Van de pauselijke troepen zijn 200 man gedood of gewond. De strijdmagt der Garibaldianen bestond uit 3500 man, met 2 stukken geschut en 35 paarden. Menotti heeft aan het been eene ligte wond bekomen. Laatstleden Zaturdag had zich eene depu- I tatie, waaronder Crispi en Teneo waren, bij Garibaldi vervoegd, om hem te bewegen van zijne plannen af te zien, doch die poging was geheel vruchteloos geweest. GROOT-ER IT TAN NI EN. Londen 4 November. De Times eindigt een naar aanleiding van het veroordeelen van vijf Fenians te Manchester geschreven opstel met de volgende weorden „Er waart in 1

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1