Inspectie op de Vloedplanken Woensdag 6 November Besturen en Administratiën Oproeping. Bekendmaking. Binnenlandsohe Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. VERSCHIJNT: PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels f 1 behalve het zegelregt ABONN ESI ENTS PRIjS. Per drie maanden f 2,00Franco per post f2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor lOure'sinoig Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat op Woens- dag den 13 November aanstaande, des middags eene inspectie op de Vloedplanken in deze gemeente zal worden gehouden wordende mitsdien een ieder uitge- noodigd zijne Vloedplanken ten dage der inspectie behoorlijk gesteld gereed te houden ten einde zich te vrijwaren voor de boete den nalatigeï» bij de plaat selijke verordening opgelegd. Zierikzee, den 29 October 1867. De Burgemeester B. C. CAÜ. De Secretarisi J. P. N. ERMERÏNS. Sints eeüigeflr tijd? werd opgemerkt dat de straat lantaarns te Deventer niet meer het licht verspreidden hetwelk men gewoon was. Blijkens eene mededeeling van den president der commissie van toezigt over de gasfabriek in de jongste raadsvergadering heeft de commissie daarnaar een onderzoek ingesteld. Dat onderzoek heeft tot de ontdekking geleid dat dit eene industrie was der lantaarnopstekers. Door de commissie was een prijs uitgeloofd van f 1 's maands voor hen in wier ressort de minste lantaarnglazen gebroken waren. De opstekers vonden er het middel op uitom de stelkraantjes niet geheel open te draaijen ten einde daardoor te beletten dat de vlam vooral bij onstuimig weder tegen de glazen sloeg. Hierdoor sprongen minder glazen en genoten zij de premien. De vinding rijke lantaarnopstekers zijn hiervoor beboet. Te Maastricht had in den morgen van 30 October in de stadsfabriek een droevig ongeluk plaats. Twee arbeiders aldaar in een der localen werkzaam werden door het ontsnappende gas zoodaning bevangen dat zij bewusteloos ter aarde vieleneen derdezulks be merkende trachtte hen nog er uit te halen maar werd mede zoo door het gas bevangen dat hij met moeite slechts voor zelfbehoud kon zorgen. Slechts een uur later mogt het gelukken tot de beide onge- lukkigen door te dringenhelaas reeds te laat om ze in het leven te behouden. Beide slagtoffere zijn gehuwden een hunner vader van vijf nog jeudige kinderen. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee roepen bij deze op sollicitanten naar de betrekking van eersten hulponderwijzer aan de lagere eerste Burgerschool in deze gemeente waaraan eene jaarwedde van vier honderd gulden is verbonden om zich met overlegging hunner bewijsstukken portvrij voor den 1 December aanstaande aan te melden bij den Burge meester. Zierikzee den 30 October 1867. Burgemeester en Wethouders B. C. CAÜ. De Secretaris J. P. N. ERMERÏNS. De Burgemeester van Zierikzee. Gelet op de circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 24 October 11. A no. 11105/1 3e afdeeling vestigt de aandacht van alle veehouders op de.Be paling van art. 12 der wet van den 19 April 1*867 houdende voorzieningen omtrent den veetyphus luidende als volgt „Onverminderd de bepalingen vervat in de artikelen „'159 tot 1-62 van liet strafwetboek is ieder eigenaar „houder of hoeder van vee wanneer het be.staap.(Va.h „veetyphus binnen het rijk door onzen Minister van „Binnenlandsche Zaken is bekend gemaakt-op boete „vau f 25 tot f 100 voor iedere overtreding verpligt, „onmiddellijk aan den Burgemeester van iedere ziek'tp „kennis te geven waardoor één of meer stuks van „zijn rund- of wolvee zijn aangetast." Hij verwittigt alle belanghebbenden dat op de na leving van dit artikel streng zal worden toegezien en dat proces-verbaal zal worden opgemaakt tegen eiken eigenaar houder of hoeder van vee die" verzuimt on middellijk de aangifte van ziekte te doen. Zierikzeeden 30 October 1867. B. C. CAU. 1 Oosterland 4 November. Op Zaturdag avond is alhier een graanstapel verbrand toebehoorende aan G. Elohilop wiens hofstede weinige dagen geleden brand is ontstaan. Die stapel stoiid op eenigen afstand van zijne hofstede en is niet tegen brandschade verzekerd. Het heet hier kermis zoo schrijft men uit Amsterdam maar het is alsof in September den gewonen kermistijd de menschep reeds hun geld heb ben opgemaaktalthans toen was er misschien meer drukte dan nu. Dat neemt echter niet weg dat de kermis aanleiding heeft gegeven tot eenige vertooningen, die de algemeene aandacht tot zich trekken en daar onder vooral de verwonderlijke toeren van den wereld- beroemden Blondin, den held van de Niagara V erke- lijk zijn 's mans verrigtingen verwonderlijk. Hij komt gewoonlijk eerst op het koord op negentig a honderd voeten afstand van den grond in de kleeding van een oud Erankisch koning (een zilver geschubd kleed en een groote helm met veeren op) en wandeltmet de lange polsstok in de hand met groote deftige stappen door de geheele lengte van het lange Nijver heidspaleis. De muziek speelt statig en met zekere affectatie werpt Blondin bij eiken stap eerst den vöet naar boven alvorens hem neder te zetten. Overigens wandelt hij zeer gemakkelijk even als wij op den vasten grond behalve dat hij de knieën krom houdt. Alleen midden in de zaal rust hij even, door op het koord te gaan zitten. Wanneer hij nu het einde van de zaal bereikt heeftdoet hij denzelfden togt even kalm doch wat minder statig meer gewoon wande lende terug. „Weldra verschijnt hij weder op zijn verheven maar smalle baan aangekleed als een akrobaat. De muziek speelt in een snel tempo en nu huppelt Blondin over het koord. Hij is weder aan het midden der zaal ge naderd. Thans gaat hij ook rusten maar hoe Hij gebruikt het gespannen koord tot zijn ledikant. Eerst ligt hij geheel op den rug met den stok dwars over den buik maar aangezien die ligging somtijds nacht merrie veroorzaaktgaat hij zich eens omliggen en legt den elleboog (rustende op het koord) onder het hoofd. De polsstok schijnt hem wat te hinderen al thans die wordt wat verwijderd en dwars over het touw gelegd zöodat hij blijft balanceren. Hij schijnt uitge rust te zijn althans hij staat op gaat op één been staan en maakt met het ligchaam en liet andere been allerhande bewegingen naar voren naar achter op zij uitdoch daar rilt hij over het gansche ligchaam het publiek siddert Blondin buigt lagchende links en regts hij heeft ons beet gehad wip daar staat hij met het hoofd naar beneden en dus geheel omgekeerd en regt als een kaars, op het koord. Eindelijk huppelt hij weder voort tot aan het einde. Op nieuw komt hij te voorschijnmaar nu hééft hij manden aan de voeten gebonden manden zoo grootdat wij er op den vasten grond moeijelijk althans niet anders dan langzaam mede zouden kunnen gaan maar hij vliegt er mede over het touw, dat men moeite heeft hem bij te houden. Heeft hij dat gedaan dan wandelt hij de gansche lijn af achteruit of ook wel geblinddoekt. Somtijds neemt hij een stoel mede en gaat er op zitten. Eindelijk komt hij als eea kok verkleed op neemt een fornuis op zijn rug en gaat dan midden onder den koepel een ommelet bakken. Dat laatste is echter eene kwakzalverij onbegrijpelijk bij iemand die het zoo ver in zijn vak heeft gebragt. Die bewerking van bakken toch doet hij met de voeten op twee touwen en met de fornuis vlak voor het lijf, waardoor natuurlijk al he]b stoutmoedige vervalt. Som tijds doet hij ook de gevaarlijke wandeling met eenI man op zijn rug. Zijne toeren trekken over het algemeen niet vele menschen. De vrouwen willen het niet zien uit vrees voor kippenvelen dat mag wel de reden zijn dat ook vele mannelijke wederhelften te huis blijven. Ontzettend moge het schouwspel zijn aan den eenen kantde gemakkelijkheid waarmede Blondin alles doetneemt veel van het akelige weg. Het is altijd een merkwaar dig verschijnselhoe ver stoutmoedigheid en oefening het brengen kunnen. "Waarlijk wij zijn reeds zeer in onzen schik wanneer wij hoog staan maar Blondin overtreft ons allen hij staat en gaat hoog (Midd. cour.) Men meldt uit Zutphen van 1 dezer. Men heeft het lijkje geopend van het kind dat te Ruurlo is omgebragten zand in de maag gevonden. Volgens geruchten zou de moeder het wicht levend hebben be graven. Inmiddels ontkent deze vrouw, die, naar men vermoedtaan vlagen van krankzinnigheid lijdt de gruwelijke misdaad waarvan zij verdacht wordt. Men berigtdat den 26 October des namiddags ten 2 uren trein no. 37 (een goederentrein), komende van Holland op den uitersten wissel van het station Valkenswaard is gedérailleerd. Ofschoon de schok hevig was heeft men doordat de machinist vroegtijdig stopte, geen andere onheilen te betreuren dan dat de locomo tief met tender en vier wagens uit de rails lagen. De sneltrein van Eindhoven was te wachten en men was dus bevreesd voor verdere ongelukken, Door de ener giek beraamde middelen van den stations-chefdie onmiddelijk seindo om den siiéltrein op te houden en om hulp naar Hasselthebben die gelukkig niet plaats gehad. Ofschoon de communicatie den ganschen dag was gestremd heeft op één trein na door het over stappen der reizigers de gemeenschap verder geregeld plaats gehad. Reizigers en ooggetuigen roemen den personelen moed van den stations-chefde welberaam de en goed uitgevoerde maatregelen zoo van hem als van anderen en de hulpvaardigheiddie zij ondervin den mogten. (N. Rott. cour.) Het denkbeeld om Nederland onzijdig te doen verklaren wordt nu ook weder in buitenl. bladen be sproken. Onze minister van buitenlandsche zaken zou te Londen de onderhandelingen daartoe strekkende geopend hébben maar een ongunstig antwoord daarop hebben ontvangen. De Kölnische Zeitug het vraagpunt der neutralisering besprekendedoet uitkomen dat Nederland in een geheel anderen toestand verkeert dan Belgie of Zwitser land die hun gansche grondgebied in Europa hebben terwijl het grootste gedeelte van Nederland in Indie is gelegen. Die koloniën neutraal te verklarenzouden Engeland en Erankrijk niet willen en al mogten zij er in toestemmen dan zou bij het uitbarsten van een zeeoorlogdie toch in de eerste plaats door deze mogendheden zou worden gevoerd die gewaarborgde neutraliteit niet baten. Een ander bezwaar tegen die gegurandeerde onzijdig heid zou wezendat Nederland in Indie vaak als oor logvoerende mogendheid moet optreden tegen Aziatische volken en in dat geval zou het de handen niet vrij hebben. Eene neutraal-verklaring van Nederland zonder de koloniën is eene ongerijmdheid en zou zegt de K. Z. den voorzigtigen Hollanders te minder voldoen omdat zij bij hunne reusachtige staatsschuld en de kostbaarheid hunner huishouding zonder Java met zouden kunnen bestaanalthans dit meenen zij. Het Keulsche blad raadt ons eene naauwe aansluiting bij Belgie aanen verzekert dat Nederland niets van Pruissen heeft te duchten. Maar dan knoopt het blad er weder eene ongelukkige redenering óver Luxemburg aan en wijdt het aan Nederland dat te Luxemburg geen voortgang wordt gemaakt met het slechten der vestingwerken waarmede slechts vier werklieden bezig men op nieuw tot de ontdekking gekomen dat er 2000 quintalen ijzerwerk zijn ontvreemd. Dingsdag avond jl. is op het potsdammer station te Berlijn een ernstig ongeluk voorgevallen. Ten 8 ure nl. vernam men plotseling een vreeselijken slag tengevolge waarvan de ruiten der huizen in de nabij heid van het station allen braken en de gazlichten werden uitgedoofd. Eerst toeu men eenigermate van den schrik bekomen \^as en de lantaarns weder had aangestokenkón men ten volle over het onheil oor- deelen dat door het navolgende veroorzaakt was. In een der bureaux van expeditie was een kist bezorgd om naar Maagdenburg te worden verzonden die ge vuld was met de eene of andere ligt ontvlambare stof. De kist was reeds op een dsr wagens geladen waar mede de goederen naar het station worden vervoerd toen zij ontplofte. De conducteur bleef op de plaals doodterwijl zijn ligchaam vreeselijk verminkt was een andere beambte was gevaarlijk gewond zoodat zijn been onmiddellijk moest worden geamputeerd. De aan blik van het tooneel der verwoesting was verschrikkelijk. De Enginer maakt melding van een buitengewoon kunstige gravure op glas vervaardigd door zekeren heer M. Robertte Greifswald in Pruissen. De fijn heid en talrijkheid der lijnen in die gravure zijn zoo grootdat men er nagenoeg 80,000 zou kunnen tellen op de oppervlakte van een Engelschen duim. Yele dier lijnen zijn natuurlijk slechts met sterke vergrootglazen te onderscheiden. FRANKRIJK. nzi n. morg zijn. Prins "Hendrik heeft nu aan de Stenden beloofddat de plannen betreffende de slooping spoedig zullen, voorgelegd 'worden. Wij hopen dat men te Keulen thans ook tevreden zal zijn. In elk geval echter is dit eene zaak die Luxemburg betreft en waarmede Neder land niets te maken heeft. (N. R. Ct.) DUITSCHLAND. Reeds herhaaldelijk hebben brutale diefstallen plaats gehad in het arsenaal te Weenen. Thans is Parijs 31 October. De keizer vertoont zich zeer D weinig in het publiek maar werkt dag en nacht zoodat de keizerin de honneurs waarneemt bij keizer Erans Jozef en de aartshertogen. De feesten die te Compiègne zouden gegeven worden zijn afgezegd om dat Napoleon III zich op het oogenblik niet uit "Parijs wil verwijderen. De tentoonstelling is nog drie dagen open van 1 tot 3 November en de opbrengst der entrée-gelden is voor de armen van Parijs. Daar de inzenders echter het regt hebben hunne voorwerpen reeds heden weg te halen vreest men voor onaangenaamheden. De Duivers meldt dat de hertog de Luyr.es een der rijkste aristokraten van den faubourg St. Germain die nog onlangs 40,00,0 fr. gaf voor den paus zich persoonlijk voor Pius IX beschikbaar is gaan stellen. Ook gaat van hier een groote bezending zusters van- liëfdadigheid naar het pauselijk leger om de gewonden te verplegen. Men verneemt dat kardinaal Antonellitoen hij eenigen tijd geleden zag dat het gevaar al dreigender en dreigender werd voor het wereldlijk gezag dies pau sen Pius IX tot koneessiën aanspoorde.. Pius IX hield zich echter aan het. non possumus en antwoordde wat hij zooveel malen reeds zeide „De stor-m is verschrikkelijkmaar gij weet wat geschreven staat „„De boot van St.-Bieter: kan niet kantelen."" En toen de kardinaal desniettegenstaande bleef aan dringen vervolgde de paus glimlagckende „Ja ja ik begrijp u wel gij hebt even. als ik geloof en vertrouwen in de goddelijke beloften en gij zijt niet bang voor de bootmaar wel voor de op varenden." De inzameling van geldelijke bijdragen- voor het, on derhoud van het pauselijke leger heeft in Erankrijk naar verzekerd wordtreeds 1,200,0,00 francs, opgebragt. Particuliere mededeelingen uit Rome dd. 26- Oct. meldendat reeds verscheidene dagen angst en schrik in die stad heerschen. Tengevolge van den staat van beleg is het er doodsch geworden alle winkels zijn gesloten. Patrouilles trekken dag en nacht onophoude lijk door de straten en de adelijke jongelieden maken er zich een eer uit tot die patrouilles te behooren. Op dié patrouilles echter kan men zich niet zoo ten eenen- male verlaten want den 25 heeft een van haar twee Romeinscke gendarmes vermoord de patrouillerenden waren vermomde Garibaldianen 1 Overigens heeft men er alle dagen bloedige conflicten tusschen de pauselijke soldaten en het volk. Het kleine leger van den paus is uitgeput tengevolge van de politiedienstwelke het verpligt is dag en nacht te verrigtcn en de afmatting waarin het verkeertzal voldoende zijn om het zonder veldslag te overwinnen. Daar de telegrafische gemeenschap met Italië nog altijd verbroken is wëet men nog niets meer van Garibaldi dan dat hij op twee mijlen afstand van Rome hoeft post gevatpersoonlijk -wel voor een verzoening is en aan de uitnoodiging van Victor Emanuelom zich bij het Italiaansche leger aan te sluiten wil ge. mogen r ezeni niet >ond, dige J ïans I wat i zou I dd I af J ïun I zij I rid I ne I is lp

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1