Zaterdag 2 November- Inspectie op de Vloedplanken A_ N°. 88 VOEISDAG El ZATERDAG 1867 Besturen en Administratiën Oproeping. Binneulaudsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE PRIJS DER ADVERT ENT I EN. Gewone 10 eent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels a belialvj» het zegelregt V E R S C H 1J N T A B O NIV E .W EN T S P R Ij S. Per drie maanden ƒ2,00—Franco per post f2,25. Inzen® ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'smorg Burgemeester en Wethoudees van Zierikzee •hrengen ter kennis van de ingezetenen dat op Woens dag den- 13 November aanstaandedes middags eene inspectie op de Yloèdplanken in deze gemeente zal worden gehouden wordende mitsdien een ieder uitge- noodigd zijne Vloedplanken ten dage der inspectie behoorlijk gesteld gereed te houden ten einde zich te vrijwaren voor de boete den nalatigen bij de plaat selijke verordening opgelegd. Zierikzeeden 2*9 October 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee roepen bij deze op sollicitanten naar de betrekking van eersten hulponderwijzer aan de lagere eerste Burgerschool in deze gemeente waaraan eene jaarwedde van Tier honderd gulden is verbondenom zich met overlegging hunner bewijsstukken portvrij voor den 1 December aanstaande aan te melden bij den Burge meester. Zierikzee den 30 October 1867. Burgemeester en "Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. (Niet officieel gedeelte.) Opeiilbare Raadsrergadering ge houden te Zierikzee op den SS October 1867. Voorzitter mr. B. C. CAU Burgemeester. Secretaris tax, J. P. N. ERMERINS. Afwezig de heer de Crane, uitlandig en bij de ope ning de lieeren van der Grijp en Zuurdeeg die lal er binnentreden. Aan den hulponderwijzer op de le burgerschool alhier W. Verliage, wordt op zijn verzoek wegens zijne be noeming tot hoofdonderwijzer te Iicesselt(prov. Gel derland) eervol ontslag verleend met 15 November e. k. De behandeling, der begrooting wordt voortgezet. Art. 1 afd. 1 li. II onderhoud der gebouwen wordt verhoogd met ƒ50, overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders omdat voor het schoon maken der localen vroeger bij de regtbank in gebruik de concierge van het Raadhuisvan liet regterlijk collegie jaarlijks eene toelage van 100 genooten daar de gemeente nog eenige van die localen iu ge bruik zal nemen wordt die verhooging door Burge meester en Wethouders billijk geacht. Bij art. 1 a afd. 1 h. III openbare gebouwen verklaart de commissie met leedwezen te li eb bén ge zien dat voor onderhoud van de NoBelpoort ruim 400 is uitgetrokken. In aanmerking genomen de aanzien lijke uitgaven aan clat gebouw nog onlangs besteed acht zij het nut dat de gemeente van dit gebouw (het welk dient tot bewaarplaats .van buskruid en tot wapen magazijn van de schutterij) heeftniet geëvenredigd aande kostendie het vereischt. Is de voorgedragen herstelling volstrekt noodzakelijkdan geeft zij den Raad in overweging liever 'tot geheele afbraak van de Nobelpoort te besluiten. Na discussie wordt dit voor stel verworpen en de begrootingspost overeenkomstig de voordragt van Burgemeester en Wethouders goedge keurd. Bij. art. 1 b dier afdeeling geeft de commissie iu overwegingomdat uit de memorie van toelichting blijktdat de toestand der kaaimuren van de Steenen brug tot aan de Moisluis zeer bedenkelijk is dat de Raad reeds nu bepale wat bij eéne te doené herstel ling behoort te worden gedaan tén einde bij eene mogelijke instorting van een gedeelte dier muren de zaak niet geheel onvoorbereid zij. De heer Moolenburgh meentdat indertijd reeds een begrooting en teekening betrekkelijk de demping der haven bij Burgemeester en Wethouders is ingediend. De Burgemeester geeft te kennen dat bij Burgemeester en Wethouders hieromtrent geen plan bestaat en geen bestek of teekening aan Burgemeester en Wethouders of aan den Raad is ingediend. -. De Burgemeester geeft evenwel te kennen dat hij voor zich er wel eens over gedacht heeft of er geen mogelijkheid zou zijn om de haven altijd vol water té Kobben en door eene gelijke drukking van water, de onderhoudskosten der haven- en kaaimuren te verminderen daar eene demping der haven' van de Mol tot aan de bonten brug op 38000 wordt geraamd en dat zoodra hij hierom trent eenige zekerheid heeft verkregen een voorstel aan den Raad zal doen. De commissie neemt met deze inlichting genoegen. De heer van der Vliet brengt in herinnering de voor dé gezondheid schadelijke exhalatien die onlangs hier werden waargenomen en wenscht dat zoo mogelijk middelen worden beraamd om deze te voorkomen. art. 1 afd,. IIh. III vernieuwing der riolen wordt overeenkomstig het voorstel der. commissie met ƒ3200 waarmede Burgemeester en Wethouders hebben ver klaard zich te vereenigen verhoogd en in verband daarmede art. 14 afd. 4 h. VIII aankoop inschrij ving grootboek met ƒ3200 verminderd. Bij art. 1 h. VIIwordt overeenkomstig het advies der commissie de begrooting voor de dd. schutterij goedgekeurd. Bij art. 1afd.-1 b. VIII ieem de begrooting voor de teekenscliool. Bij art. 2, b afd. 1 k. VÏII wordt door Burge meester en Wethouders rapport uitgebragt op het ver zoek van den hoofd-onderwïjzer Bastmeijertot ver hooging der huur van zijne woning cn schoollocaal welke thans voor elk ƒ150, dus te zamen f300 bedraagt, strekkende om de huur van zijn schoollocaal met 150 te verhoógeii en voor het schoonhouden- van het school locaal eene toelage van 20 te bepalen en dus in het geheel tc veriióogén met 170. Aldus besloten. Bij afd. 2, li. VIII-art. 1 2 en 3 wordt het ge wone besluit tot het verlecnen van subsidie aan de arm besturen genomen. De begrootingen van liet burgerlijk en Evang. Luthersch armbestuur worden overeenkom stig de voordragt vastgesteld die van het R. Cath. armbestuur zal tot wijziging worden teruggezondendaar 200 subsidie minder is toegestaan dan is voorge dragen. De commissie acht ook het béstaaude model niet ge schikt en geeft aan Burgemeester en Wethouders in overweging een nieuw model voor te 'schrijven. Voorts heeft zij nog enkele kleine opmerkingen. Bij de inkomsten art. 1 afd. 2, h. IU', wordt de hoofdelijke omslag met f 100Ü verhoogd. Alsnu wordt vastgesteld den post van onvoorziene uitgaven op ƒ2994,17 en daarna de begrooting in haar geheel vastgesteld in ontvang' en uitgaaf op f 97663,755 Zullende aan hoeren Gedeputeerde Staten ter goedkeuring worden opgezonden. Hierna wordt de vergadering' gesloten. Toen jl. Zaturdag Zr. Ms. transportschip Java van Nieuwediep de reis naar Oost-Indië zou aanvangen en men het schip uit het sluisgat van het dok verhaalde, j brak tengevolge van den zwaren stroom de tros en liep het schip op den havendam. Een paar schepelin gen werden ernstig verwond. Nadat men evenwel naar buiten was gestoomd ontdekte men spoedig dat het roer door bet stooten onklaar was geraaktzoodat men naar de reede terugkeerde. De gekwetsten werden naar het marine-hospitaal overgebragt. Volgens later berigt is het schip Zondag morgen te Nieuwediep weder in de haven gekomen en door een,,duiker onderzocht, en het roer in de vingerlingen gebragt. Bij gunstig weder zon het schip Maandag naar zee vertrekken. Uit Rotterdam wordt van 24 dezer aan de Ge neeskundige courant geschreven „Naar men verneemt hebben zich hier. ter. stede eenige iigte gevallen van vergiftiging voorgedaan tengevolge van het gebruik van met conium vruchtjes vermengd anijszaad. Deze vermenging moet zéé sterk wezen dat het gebruikte anijszaad er slechts een flaauwen smaak door beziten de hoeveelheid door onbekendheid met de vermenging grootèr genomenwordt dan gevaarlijk. Wij waar schuwen dus voor het gebruik van de zoogenaamde muisjes en alle artikelen die met anijszaad bereid worden." Uit Zutphen meldt men van 28 Oct Onze jagers klagen zeer over debelemmering die zij ten gevolge van brutale strooperijen door anderen gepleegd in de door wettige vergunning geoorloofde uitoefening van de jagt ondervinden.- Zoo moest dezer dagen een onzer stadgenoofcen die onder Zicuwent op de jagt was het zich laten welgevallen "dat 'ettelijke stroopers te gelijk met hem het jagtveld op- en neergingen zonder dat het hem mogt gelukken zich van dit onaangename gezelschap te ontdoen. Bij Lichtenvoorde zag een ander jager uit onze stad een tiental mannen met ver momde aangezigten en geverwde honden alles plat jagen. Bij Harreveld geraakte een jagthond driemaal op den- zelfden dag. in een hazenstrik. Bewijzen genoeg dat verdubbeling van waakzaamheid en vooral vermeerdering van het dienstpersoneel in bovengenoemdestreken van het graafschap. Zutphen tot beteugeling der strooperijen noodig zijn. FRANKRIJK. Charles Avinain slager van beroep is door het hof van assises te Parijs ter dood veroordeeld ter zake van twee mannen onder allerlei voorwendsels in zijne woning gelokt hen daar vermoord en hunne lijken aan stukken gesneden te hebben. Volgens een partikulier berigt is 11. Zondag ochtend ten 8 ure ongeveereen passagiers-trein van Calais naar Parijs nabij laatstgenoemde stad gedérailleerd. Men vermoedt dat de oorzaak van dit ongeluk is toe te schrijven aan liet doorwerken dei- locomotief die wegens het groot aantal wagens le kl, waaruit de trein was zamengesteld van achteren was aangebragt. Verscheidene' wagens werden verpletterd en vele reizigers gedood en gekwetst. Volgens een nader berigt was het de trein no. 10 die 's morgens ten 2 ure van Calais vertrok en ten 7 ure 20 min. te Parijs werd verwacht. Het dérailleren viel voor des morgeus ten 7 ure tusschen Gonesse en Pierrehtte op welk gedeelte van den weg reeds vroe ger een verschrikkelijk ongeluk gebeurd was. Dat het aantal gekwetsten groot moet zijn kan men afleiden uit een telegrafisch berigthetwelk de directeur van het hospitaal Laxiboisière te Parijs ontving en waarin alleen het aantal der zwaar gewonden op 80 werd begroot. Daarna is een tweede dépêche naar dat ge sticht gezonden om dadelijke toezending van hulpper soneel draagbaren en- matrassen. Alexander Dumas heeft Dingsdag jl. een brief afgezonden met het adres „Aan Giusseppe Garibaldi „Poste Restante „te Rome." Naar onderscheidene uitdrukkingen van Garibaldi te pordeelen heeft deze liet voornemen opgevatom den dood te zoeken en als martelaar voor de ltaliaan sche eenheid te vallen. „Over mijn lijk," moet bij gezegd hebben„zal Victor Emanuel het kapitool beklimmen l" Toen hij kort na zijne aankomst te Correse zijne vrijwilligers scliifte zeide hij tot hen „Allen die niet besloten hebben te sterven kunnen zich ver wijderen zij kunnen mij niet van dienst zijn. Ik heb u niets te schenken en kan u niets anders dan een eerlijken dood beloven. Behaagt u dat nietdan kunt gij gaan." Het Giorn. di Roma en het centraal comité van den opstand verhalen elk op zijne wijze de beweging in Rome. Volgens eerstgenoemd blad begon zij door het werpen van een Orsimbom op het plein Colonna die gesmoord werd daarop had een buskruid-ontploffing in de kazerne plaats waardoor eenige muziekanten gewond werden.' Eene bënde van het gemeenste ge peupel trok naaiy het kapitoolom den wachtpost aldaar aantevallenmaar ondervond cr zulk een krachtigen tegenstand dat zij aftrok en zich verstrooide Het zelfde had plaats op andere punten van de stad en uit het bloed dat den grond bedektewaar de aan vallen hadden plaats gehad moest men aüeiden dat er zeer velen gekwetst waren. De lijkendie men natn* tnorg vond waren van onbekenden. Er waren een honderd tal personenin hechtenis genomen die smeekten da' I men hun het leven laten zou en luid „leve Pius IX" f. I riepen. m0&e? Het centraal comité geeft een geheel andere lezing,r W1I In den avond van den 22 waren alle pleinen en hoofd I straten afgezet en de circulatie verboden. Dit ongewone' M'ier magtvertoon móest wel hotsingen tengevolge hebben enezc.n*j ten 7 ure hoorde men op verscheidene punten geweer-' n,e^ schoten vallen. In een oogenblik werden de troepen i overal aangetast, Het volk eischte wapens want deze*?. f ontbraken en op. verscheidene plaatsen werd het dan ij ook tengevolge van dit gemis teruggedreven hunnelaus j dooden en gekwetsten achterlatende. Op het pleinwa^ j Colonna werden de opstandelingen gedwongen naar ??u I Transtevere tc-wijken op andere punten waren zij de sterksten als bijvoorbeeld bij de kazernen Seristori en I te jBorgb. - De kazerne lieten zij springen door buskruid waar- Alü J door een 50tal zouaveh onder de puinhoopen bedolven ZV I werden. Aan de Porta del Populo sneuvelden vele lil gendarmes de anderewerden ontwapend cn hunne fe fl geweren aan het volk gegeven. 700 a 800 jongelieden M van de beste familien -trachtten zich meester te maken 3 ffi van de poortmaar er kwam versterking van troepen en tusschen deze en de rivier ingesloten moesten zij n' zich overgeven. r" weging te nemen en kardinaal Aiitouelli last had gege- Ven om de' ontwerpers in hechteniste nemen en zich 1 te verzekeren, van de officieren der nationale garde U welke op het adres hadden geteekend. 1 Men' verzekertvolgens hetzelfde blad dat 200,000 naaldgeweren uit Pruissen naar Italic" zijn 'gezonden 1 om het leger te wapenen, 1 Volgens de Presse heeft Garibaldiversterkt door N vele duizende deserteurs uit de ltaliaansche armee J Monte Rotondo na een hevig gevechtingenomen. De pauselijke soldaten waren één tegen tien der op standelingen. Deze laatsten rukten regtstrceks naar Rome op. Men geloofde dat Garibaldisedert Maan dag avond voor de poorten dier stad moest staan. Intusschen is het Eransche eskader te Civita-Vecchia aangekomen. De ontscheping is den 28 des morgens aangevangen. Het schijnt dat de wapens voor liet volk bestemd buiten deze poort waren en dat zij des avonds moes ten worden bkmengebragt. Het gouvernement had kennis gekregen van de plaats waar zij geborgen waren en ten 5 ure was het verdachte huis door zonaven en gendarmess omringd, en na zich van de bewakers er van meester gemaakt te hebben werdén' door hen de wapens naar een der magazijnen overgebragt. Rome schijnt nu rustigmen ontmoet bijna niemand op straatde regering vreest echter elk oogenblik eene nieuwe uitbarsting. Aan de Gaz. di Torino wordt geschreven dat te Rome de omwenteling uitbarsttenadat de paus geweigerd had het adres der 12,000 Romeinen in over- Men wil de bezetting van Rome door Garibaldi voorkomen wegens eenaantal redenen. Maar hoe want dit zal niet gemakkelijk vallen. Volgens ontvangen berigten zou hij reeds Ponte Mollc hebben bereikt. Gisteren avond ten vijf ure zou daar eeu gevecht zijn aangevangen. Heeft Garibaldi daarin de overwinning behaald dan heeft hij nog slechts eene voorstad door te trekken om aan de porta del Populo te zijn. Is Garibaldi eens te Rome, dan wordt het de vraag of de Eranschen die stad ten tweeden male zullen gaan belegeren of dat de ltaliaansche troepen Garibaldi zullc-n gaan vervangen. G R O O T-B RITTANNIEN. De Glasgow Herald laat zich door zijn correspon dent te Greenock het volgende schrijven hetwelk echter I door geen der nieuwsbladen van Dublin wordt bevestigd. Te Londen is van Hr. Ms. oorlogschip Lion, thans bij Lougli Swilly gestationeerd berigt ontvangen dat voor weinige dagen een verdacht vaartuig zieli nabij de kust vertoonde waaróp een gewapende sloep van het oor logschip werd afgezonden, om onderzoek te doen. Zoodra de sloep nabij het vaartuig was gekomen ver langde de bevelvoerende officier de scheepspapieren in te zien. Dit verlangen werd van de hand gewezen met de bijvoeging dat ieder die het mogt wagen aan boord te komen in zee zon worden geworpen. De mariniers waren in een oogwenk op het schip en namen de negen man equipage geboeid met zich mede naar de Lion waar men de bevelen der admiraliteit zal afwachten. Het verdachte vaartuig is in beslag genomen en vermits geene papieren aan boord werden gevonden gelooft men dat- het een vrijbuiter der Eenians is.

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1