86 Zaterdag 26 October WOENSDAG El ZATERDAG. 1861 Besturen en Administration Bekendmaking. Afkondiging. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdinger i PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt V E R S C II IJ N T ABONNEMENT S-P M Ij S. Per drie maanden f 2,00—Franco per post f 2,25. ïnzei; ding der Advertentiën daags te voren, voor lOure'sinorc Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter openbare kennis dat bet tijdsverloop waarop de bewaarplaats van Petroleum voor allen die daarvan gebruik maken toegankelijk zijn zalingevolge art. 6 der instructie voor den opzigter dier bewaarplaats door ben is vastgesteld telken Zaturdag des voormiddags van 11 tot 12 ure. Zierikzee den 21 October 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. EBMEBINS. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee doen te weten dat door den Baad dier gemeente in zijne vergadering van den 8 October 1867 is vastge steld de volgende Instructie voor dien opzigter der algemeene bewaarplaats van Petroleum dier gemeente Zie rikzee. Art. 1. De door den Baad op aanbeveling van Bur gemeester en Wethouders aangestelde opzigter dezer bewaarplaats is verpligtom onmiddellijk na bet daar toe strekkend verzoekde bewaarplaats te ontsluiten zoowel voor in- als voor uitslag van fusten petroleum. Art. 2. Door hem zal worden aangewezen de plaats, waar in de bewaarplaats de fusten zullen geborgen worden. De eigenaar zal daarmede genoegen moeten nemen. Art. 8. Door hem zal in een daarvoor ingerigt aan- teekening-boek geregeld worden aangeteekend elke in- en uitslag van petrolcumfusten met vermelding van eigenaar en merken en tevens bet bedrag der ontvangen belasting. Bovendien zal bij bij inslag aan den eigenaar schrif telijk bewijs afgeven van bet getal der ingeslagen fusten houdende dagteekening van inslag en merken der fusten. Art. 4. Bij uitslag van fusten petroleum zal aan den opzigter moeten worden ter band gesteld of bet vroeger door hem afgegeven bewijs van inslag of een- bewijs van den eigenaar houdende bet getal der fusten die worden uitgeslagen benevens de daarop staande mer ken en dagteekening van uitslag. Deze bewijzen zullen door den opzigter worden be waard terwijl van den uitslag tevens moet worden melding gemaakt in het bovenbedoeld aanteekcningboek. Art. 5. Bij den uitslag zal door den opzigter worden ingevorderd bet voor de bewaring verschuldigde bedrag ingevolge de daarvoor vastgestelde verordeningen. Art. 6. De opzigter is verpligt minstens eenmaal daags den staat der fusten optenemen en bij ontdek king van eenige lekkaadje of ander gebrek ornnid.de- iijk den eigenaar te waarschuwen en dezen in de gelegenheid te stellen om daarin te voorzien of te doen voorzien. Eigenaren die zulks verlangen kunnen op bet door den opzigter aan te geven tijdstip bij zijn onderzoek tegenwoordig zijn. Bovendien zal eenmaal 's weeks gedurende een door Burgemeester en Wethouders vastgesteld en aan be langhebbenden bekend gemaakt tijdsverloop de bewaar plaats voor de eigenaars van in de bewaarplaats ge borgen fusten petroleumof voor ben die van hunnentwege worden gezonden toegankelijk zijn ten einde den staat der fusten te onderzoeken of te doen onderzoeken en in de gebreken van lekkaadje of noodige aanvulling te voorzien. De opzigter zal gedurende dien tijd voortdurend toe- zigt op de bewaarplaats en de daarin geborgen fusten houden en zorg dragen dat ieders eigendom behoorlijk verzekerd zij. Bij herstelling van het torengebouw of bij noodzake lijkheid om het voor een of ander doel te bezoeken zal de opzigter een behoorlijk toezigt houden op de bewaarplaats en zorg dragen dat de voorhanden fusten niet worden beschadigd. Yooral zal hij naauwlettcnd toezien dat in de bewaar plaats niet wordt gerookt en bevoegd zijn dit onmid dellijk te beletten. Zonder toestemming van den Burgemeester of van den gemeente-bouwmeester mag tussehen zonsondergang en zonsopgang de bewaarplaats niet worden geopend noch daarin vuur of licht worden gebragt. Bij onvermijdelijkheid om het gebouw of de bewaar plaats met licht te bezoeken zal dit steeds in behoorlijk gesloten lantaarns geplaatst worden. Aan den opzigter wordt uitdrukkelijk opgedragen om hierop niet alleen naauwkeurig toeteziendoch tevens de last verstrektom alle hiermede strijdige handelingen onmiddellijk te beletten. De bemoeijingen des opzigters in dit artikel vermeld geschieden geheel en al buiten geldelijk bezwaar der gebruikers van de bewaarplaats. Hiervoor zal hem eene belooning worden verstrekt uit de gemeente-kas en vasttestellen door den Baad. Art. 7. Het door den opzigter ontvangen bedrag zal door hem aan den gemeente ontvanger worden verant woord en in diens kas overgebragt overeenkomstig het bepaalde bij de verordening tot heffing der belasting op het gebruiken dezer bewaarplaats vastgesteld. Art. 8. De Baad behoudt zicli voor deze Instructie te wijzigen of aantevullenzooals hij zal geraden oordeelen. En is hiervan afkondiging geschiedwaar het be hoort den 21 October 1867. Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. EBMEBINS. Zierikzee 25 October. Benoemd tot deurwaarder bij de arrondissements-regtbank alhierde heer J. Eranse kandidaat-notaris te Kruiningen. In de dezer dagen gehouden vergadering der Maatschappij van landbouw tuinbouw en veeteelt in het arrondissement Breda is besloten bij de regering stappen te doen ter verkrijging van de oprigting eener landbouwschool bij de daar bestaande hoogere burger school voor middelbaar onderwijs waartoe de ligging der gemeente in de nabijheid van zand- en kleigrond in al hun verschillende culturenhoutteelt en heide- ontginnïng alsmede de aanfokking van een beroemd paardenras onder Zevènbergen en bijgelegen gemeenten, de beste gelegenheid schijnen aan te bieden. Uit Bergen op Zoom schrijft men van 18 dezer. „In het jaar 1862 had alhier op het glacis der vesting, dat beplant en tot openbare wandelplaats is aangelegd een ongeluk door de jagt plaats. De gemeenteraad wendde zich daarop tot den minister van oorlog met verzoek dat in het belang der openbare veiligheid de idtoefening der jagt op de rijksgronden der vesting in het vervolg mogt worden verboden. Niettegenstaande het regt om aldaar te jagen bij openbare verpachting jaarlijks gemiddeld f 80 opbragtwerd het verzoek van den raad onmiddellijk ingewilligd en het verbod steeds streng gehandhaafd. Thans echter nu de vesting aan den minister van financiën is overgegaanheeft de minister van oorlog uitsluitend aan active en gepensi oneerde militairen vergunning verleendom op die gronden te jagen waarvan reeds ijverig wordt gebruik gemaakt zoodat niemand meer van die geliefkoosde wandelplaats kan profiteren. Naar men verneemt zullen echter de gemeenteraad en liet bestuur der domeinen er niet in berusten daar men algemeen van oordeel is dat de minister zich een regt toegeëigend heeft dat hem niet toekomt. (N. Bott. cour.) De Hooge Baad heeft vernietigd' het arrest van het provinciaal geregtshof in Noord-Holland in zake J. Brouwershuisvrouw van J. van den Boschen J, Mooy waarbij zij zijn vrijgesproken van feiten hun ten laste gelegd betrekkelijk de ongeregeldheden te Yelzen, De Hooge Baad heeft hen schuldig verklaard en veroordeeld de eerstgemeldc tot de doodstrafuit te voeren te 's Gravenhage en den tweede tot tucht huisstraf van vijf jaren. Uit Brussel schrijft men dat de hoop waarmede men zich tot dusverre vleide op herstel van keizerin Charlotte voor goed verdwenen is en de koning het noodig heeft geoordeeld een raad van curatele te be noemen belast met het waken voor de belangen dei- ongelukkige vorstin. Leden van dezen raad zijn de prins de Ligne voorzitter van den senaaten de heeren Tesch.eh de Theux oud-ministers. Wie iets vau gas of gaszaken weet zoo leest men in een wetenschappelijk tijdschrift weet ook dat het koolstofgehalte van liet gewone steenkolengas bij de gèwone wijze van gasbrandon slechts zeer onvolkomen verbrand wordten de licktkracbt door toevoeging van zuurstof en de daardoor meer volkomene verbranding van liet koolgehalte aanmerkelijk rijst. Om dat doel te bereikenwordt thans op het stadhuis te Parijs zuurstof in plaats van gewone dampkringslucht naar de gasbranders geleiden een buitengewoon helder schitterend licht door het geheele gebouw is daarvan het gevolg. De voortbrengers van zuurstof en de gas meters zijn in de kelders van het gebouw geplaatst en men berekentdat bij een veel verminderd gasver bruik de lichtsterkte 10 maal grooter is dan vroeger. De methode waarop de zuurstof verkregen wordtis die van deii heer Tessié du M'ötaywaarbij overman- gaan zure soda voor bereiding wordt gebezigd. Een centenaarp. m. 50 kilo mangaanzout geeft ruim 450 Ned. kan of evenveel kub. palmen zuurstof, ter wijl de oxydatie van hetzelfde zout ongeveer 80 malen kan herhaald worden. Een weinig koolzuur wordt met de zuurstof voortgebragtmaar het blijkt onnoodig te zijn om die af te scheiden. Uit Hulst schrijft men van 21 dezer. Een afgrijselijke moord is over eenige weken hier in de nabijheid gepleegd wat nu pas is bekend geworden. Op Zondag 1 Sept. jl. nl. werd bij den landbouwer T. Burm te Graauw 's middags aan tafel een knecht vermistF. van Grimberg genaamdde boer wist niet wat hiervan te denken te meer daar de knecht alleen een kist met daagsche kleeren er in bad achtergelaten. Een andere knecht bij denzelfden boer woonachtig en A. de Looze genaamd moet toen hebben te kennen gegeven dat hij daar zijn kameraad ver trokken washij ook ging vertrekken zon der dat hiel over iemand eenig kwaad ver moeden op hem had. In de afgeloopen week evenwel kwam de Looze bij den landbouwer Burm terug met de boodschap dat hij door van Grimberg gelast was zijn koffer te komen halen en ten bewijze der echtheid toonde hij den sleutel van de kist van zijn kameraad en toen de boer hem de kist nog niet wilde af staan heefs hij hern, naar men zegt, blijk baar een valsche briefvan van Grimberg getoond. Doch de boer kreeg al meer en meer achterdocht en heeft dit bij den bur gemeester en verder bij het kantongeregt al hier bekend gemaakt waarop genoemde de Looze onmiddellijk is in hechtenis genomen. Toen de kwade vermoedens op dien perscon door het vernemen dat hij hier in Hulst een horologie had verkocht al meer en meer grond kregen, herinnerde de arbeider van Burm zich ook dat hij het voltassen van een gedeelte der schuur hij een gedeelte, zoo het scheenpas omgewerkte grond had ontdekt denkende dat dit door mollen of ander onge dierte was veroorzaakt. Toen de politie hier van kennis kreeg heeft men het bedoelde gedeelte der schuur doen ledigen en daaronder het lijk van van Grimberg dan ook in eenen staat van ontbinding gevonden. De brigade alhier heeft met de Looze zich naar de Graauw begeven waar de booswicht zijne euveldaad reeds heeft bekend, en naar hij zegt heeft hij van Grimberg ten gevolge van oneenigheid met een ijzer het hoofd verbryzeld. De schouwing van het lijk heeft de moordenaar met de groot ste verhardheid bijgewoond zoo zelfs dat b hem geene droefheid was te bespeuren. En dat de Looze inderdaad een verstok hooswicht is blijkt ook daaruitdat hij den moord gepleegd te hebben zich van de beste kleederen van van Grimberg hec meester gemaakt en wie weet of het ve langen daarnaar niet alléén den moord hee veroorzaakt en er zich zei ven omniddellijl mede heeft gekleed en er mee is uitgegaan vroeger toen hij in dienst was is hij door cl krijgsraad wegens verzet tegen zijne ovei heid voor drie jaar gestraft geworden. H is du3 gelukkig dat zoo een onverbeteiliji boosdoener niet aan de handen der justitie ontsnapten hij ten minste toch wel vo< altijd uit de maatschappij zal zijn verwijder BUITSCHLANB. Het brievenvervoer is te Weeuen op ongelooili wijze gestegen en wel in bet jaar 1806 met ruim millioen stuks meer dan in 1865. In het jaar 1811 werden te VV cej i en alleen 16,021,209 brieven verst J den. In verhouding is de vermeerdering het groots L geweest aan het postkantoor der Alsenvoorstad. li 1866 zijn 17,100,000 postzegels voor dagbladen vel kocht zijnde 2 millioen meer dan in 1865. Aan den Ahr is voor een paar dagen een aa l vang gemaakt met den wijnoogst. Hoor het sekooil en warme weder van den laatsten tijd is de kwalitcl der druiven aanzienlijk verbeterdzoodat de wi I althans even goed zal wezen als die van verleden jam I Ten opzigte van de hoeveelheid kan men rekenen cl 2/3 gedeelte van het vorige jaar. He Zwitsersehe bisschoppen verzetten zich togil eene vermindering der feestdagen. He dreigende vel toogen der regeringen van BernSolothuni Aargs en Thurgau om de op de werkdagen vallende fees I dagen tot op 5 te verminderenbleven vruchteloo; I He regeringen zullen echter hare pogingen voortzette I en zijn voornemens om des noods die zaak langs de l weg der wetgeving te regelen om de belangen val den productiven arbeid in dit opzigt te bevorderen. I Als een van de mooije gevolgen del Pruisische centralisatie van Noord-Duitschlan wordt gemeld het feit dat een inwoner va het hertogdom Nassau die onder zijnen herto vijftien thaler belasting betaalde, thans a Pruisisch onderdaan vijf-en-zeventig thalel 'sjaars opbrengt 1 Maar daarentegen heeft cl ex-liertog van Nassau die toen hij nog souv rein was, een civiele lijst van 400,000 thai had van den koning van Pruissen 600,000 t 'sjaars gekregen, welke verhooging natuurlij ten laste komt van de Nassauers, die te ve. geefs geprotesteerd hebben tegen deze wyzl van beschikking over het publieke vermoge Van beschikking over publiek vermogen g> sproken meldt men dat het bezoek door keizi Napoleon en keizerin fclngenie onlangs aan he Noorder-departement gebragt400,000 frs gekost heeft waarin de stad Rijssel en da departement hebben voorzien. Het credit van 280.000 fr. door den gemeenteraad Rijssel reeds verstrekt is niet genoecr en aanmerkelijk verhoogd moeten worden en o de vraag van een der leden Welke stoffelijk voordeelen voor de stad Rijssel uit de keizerlijk) reis zullen voortvloeijen bewaarde d maire het stilzwijgen. fRANKR IJ K. Parijs 21 October. Al de bladen vinden den to stand van liet oogenblik minder gespannen. lier tc

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1