112.50 00.00 00.00 N°. 85 Woensdag 23 October 1867 n. WOEASSDAG EN ZATERDAG. Besturen en Administratiën Bekendmaking. Bekendmaking. Kennisgeving. Bekendmaking. Binnenlandsehe Tijdingen. B ui teel a ndsche Tij dingen. I ,3% 8.50 11.00 13.50 00.00 0.75 0.00 10.15 12.— afvaart en van na iderd.' a 30 [otel v; lart vaf 10 ingen. PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels f 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEU ENT S P Rij S. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inzen dingder Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'sinorg_ De Burgemeester van Zierikzeeverwittigt de be langhebbenden. dat de patentblaöen voor liet 1ste kwartaaldienstjaar 186768 ingevuld ter secretarie gereed liggen om te worden afgehaald van heden af tot en wet den 23 dezer maandua welken tijd de onafgehaald gebleven patentbladen door den deurwaar der der directe belastingen zullen worden te huis be zorgd tegen betaling van 10 cent voor elk patentblad ingevolge de wet. 'Zierikzee den 16 October IS67. B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat het aanvullingskohier der hoofdelijke be lasting van deze gemeente over het loopend dienst jaar op heden door hen voorloopig is vastgesteld en van Maandag den 21 dezer maand gedurende veertien dagen ter Secretarie dezer gemeentevoor een ieder ter lezing liggen zalingevolge de wet. Zierikzee den 16 October 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzeebrengt ter kennis van de Ingezetenendat er op Vrijdag den 25 dezer maand des namiddags ten zes ureop het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 21 October 1867. De Burgemeester B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter openbare kennis dat het tijdsverloop waarop de bewaarplaats van Petroleum voor allen die daarvan gebruik maken toegankelijk zijn zalingevolge art. 6 der instructie voor den opzigter dier bewaarplaats door hen is vastgesteld telken Zaturdag des voormiddags van 11 tot 12 ure. Zierikzee 21 October 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De aiTondissements-regtbank te Goes heeft heden de lijst van aanbeveling opgemaakt voor de betrekking van regter in die regtbank. Daarop zijn geplaatst de heeren 1. jhr. mi\ J. J. Pompe van Meerdervoort kantonregter te Tholen2. mr. P. van der Meer Molir, regter bij de arrondï'ssëmeuts-regtbank te Zierikzee; en 3. mr. E. J. J. Tyndall do Veer substituut-griffier' bij de arrondissements-regtbank teGoes. Aan het gebouw van het gewestelijk bestunr van Zeeland is op 18 dezer herbesteed het maken van buitengewone verdedigingswerken aan den Vlictepolder 5 de perceel. Dit werk -werd aangenomen door den heer W. Speelman te Burgh voor f 25,500. Op voorstel van den minister van oorlog is bij koninklijk besluit bepaald dat aan alle onderofficieren korporaals en verdere manschappen tot een der korpsen van het leger behoorénde zoodra zij zes jaren onafge broken trouw en eerlijk als vrijwilliger hebben gedir ad en eene nieuwe verbindrenis onverschillig wanneer en voor welk tijdvak hebben aangegaanen voorts naar mate zij zich langer aan den militairen dienst blijven wijden de navolgende onderscheidingsteekenen en geldelijke belooningen zullen worden toegekend 1. na 6 jaren diensteen chevronbenevens eene prijsverhooging van 2 '/.2 cent per dag 2. na '12 dienst jaren de bronzen medaille zonder gratificatie doch op nieuw met eene soldijverhooglug van 2 cent daags 3. na 18 dienstjaren een tweede chevron 4. na 24 dienstjaren de zilveren medaille en 5. na 30 dienst jaren een derde chevron. Deze maatregel wordt gerekend te zijn ingegaan op 1 January 1867. Mitsdien zullen de militairen van dat tijdstip geregtigd zijn tot de eerste chevron met de daaraan verbonnen soldijverhoogiug en zij die in den loop van dit jaar daarop regt hebben verkregen dadelijk in het genot vau een en ander worden gesteld. Door do zorg van het zich te Amsterdam gevormd hebbende comité tot het zenden van eenige werklieden naar de Parijsche tentoonstelling zijn 11. Donderdag 22 werklieden van verschillende vakken onder geleide van twee leden van het comité derwaarts vertrokken. In de openbare raadsvergadering te Schiedam van jl. Donderdag avond zijn eenige mededeehngen ge- da an omtrent de zaak van den directeur der stedelijke gasfabriek J. B. die zich dezer dagen uit de voeten heeft gemaakt. Er is gebleken dat zijn overgelegde staat vau diverse debiteuren ruim- groot f 39,000 geheel en al fiktief was en het tekort al spoedig op liep tot p. m. f 50,000 dat zijn beheer reeds in 1362 slecht was en hij vóór dien tijd al f 12,000 in zijn kas tekort kwam, hetwelk hij door middel a een valscli kasboek, dat hij er sedert eenige jaren op na hield trachtte te dekken. Sedert een tal van jaren zijn dus de gas-commission door haren directeur mis leid en de stedelijke financiën bedrogen en te kort ge daan. Het kasboek is als bewijsstuk bij de aanklagt TOS. Naar men verneemt hebben een aantal ingezetenen van Zaandam bestaaude uit de voornaamste gas ver bruikers eene overeenkomst gesloten om in plaats van gas gedurende dezen winter petroleum te branden zij achten den prijs van 17 es. per kub. el door de gasfabriek vastgesteld te hoog en hunne aanvrage om vermindering is tot lieden zonder gevolg gebleven. De policie te Rotterdam is jl. Zaturdag nacht circa ten 3 nre in aanraking gekomen met eenige on bekende personen en wel op de Kruiskade ter hoogte van de Gouvernestraateen agent van policie heeft daarbij ernstige wonden (met een mes fcoegebragt) be komen tengevolge waarvan hij bedlegerig is. De daders zijn onmiddellijk opgespoord om aan de justitie te worden overgeleverd. Uit Vollenhoven schrijft men 15 October „Met belangstelling lazen wij lieden eenige nadere bijzonder heden omtrent de doorgraving van den Woldberg bij Steenwijk ontleend aan het verslag van een deskundige en medegedeeld in de Steebwijker courant. Volgens hem bestaat de berg enkele zandaderen alleen uitge zonderd uit zeer zwaar leem hetwelk vele groote en kleinere steenen van verschillende vormen en gehalte bevat. De bovenste laagongeveer 40 duim dik bestaat uit zanderige teelaarde. De ingraving heeft eene totale lengte van ongeveer 2000 elbij eenè grootste diepte van nagenoeg 10 el. Reeds toen men met het werk aanving stuitte men op de moeijelijk- heid om den grond los te krijgenwaartoe niets onbeproefd werd gelaten totdat men eindelijk besloot, zich van ploegen te bedienen. Bij de eerste proefne ming daarmede bleek liet al dadelijk dat de gewone ploeg in dezen bijzonder harden en taaijen met steen doormengden grond geen dienst kon doenwaarop men beslootzwaardere ploegen met stalen punten te doen vervaardigen. Dc hiermede verkregen uitkomsten waren gunstiger zoodat men sedert met die ploegen den grond loswoeltelke ploeg wordt door vier paarden getrokken. Dc losgemaakte grond wordt door arbeiders op waggons geladen en voor het meerendcel op onge veer drie uur afstand vervoerd om de baan in de plassen (uitgeveende gronden) nabij "Wolvega te maken. Tot dit vervoer zijn geregeld drie locomotieven in dienst." Onder het opschrift „Molenbrand" leest men het volgende in de Assurantiebode „Hoe is het mogelijk" vroeg men in een gezelschap „dat in onze jeugd de eene molen na de andere afbrandde zonder dat de oorzaak van dit onheil werd ontdekt „Laat mij dit uit mijne ondervinding ophelderen", antwoordde een oud molenaar. „In mijne jonge jarentoen ik het vak leerde verhaalde men elkander dat de meester wanneer de molen oud word of met schulden was be laden als in het voorbijgaan tot den knecht zeide „Wilde de roode haan zich maar op de kap van den molen zetten!" De knecht wist nn wat hij te doen had. Hij kocht eene tamelijk lange dusgenoemde kerkekaars nam haar des Zaturdags mede naar den molen en stak haar eindelijk aan na alvorens een hoop krullen aan den voet van 5t licht bijeengehoopt te hebben. Ver volgens sloot hij den molen digt en hing den sleutel in het huis zijns meesters op de gewone plaats op. Des Zondags namiddags of uiterlijk in den nacht van Zondag op Maandag was het licht opgebrand. De krullen vatten vuur en welhaast stond de molen in brand. Door de commissie vau onderzoek werd bevon den dat niemand uit het gezin des molenaars, evenmin als hij zelfsedert Zaturdag avond in den molen was geweesten door de leden aangenomen dat iemaud waarschijnlijk uit broodnijd den molen in brand had gestoken. De meester was geholpen en eveneens de knecht. De eerste bekwam de assurantie-penningen en de laatste een daalderwaarmede hij zich op reis begaf om eene nieuwe betrekking te zoeken, 't Gebruik vorderde echter, dat deze daalder niet in de hand van deu knecht werd gestoptmaar dat de meeeter dien als bij ongeluk op den drempel vallen en den knecht liet oprapen." Te Geervliet en Brielsch Nieuwland is naar men verneemtde veetyphus weder uitgebroken. On- middelijk zijn de aangetaste dieren en andere koeijen die daarmede in aanraking waren geweestafgemaakt. Dientengevolge zal men nog ©enigen tijd dienen te wachten met de oprigting van Jict nationaal monument voor deu heer Heemskerk deu minister wiens ver standige maatregelen Nederland vau de veepest bevrijd hebben. Uit België wordt gemeld dat in dc laatste veer tien dagen ongeveer honderd vrijwilligers naar Italië zijn vertrokken om in pauselijkeu dienst te treden en daaronder zeer velen behoorende tot de hooge aristo cratie. Dit verschijnsel is zeer natuurlijk. Twee niagten, welke maar al te zeer van haar naderenden ondergang overtuigd zijn gevoelen behoefte om elkander bij te staan en met wederkeerige hulp het kwijnend leven nog eenigeu tijd voort te slepen. Sedert kerk en aristocratic haren invloed begonnen te verliezen vond men ze beide dikwijls in soalitie vereenigd. Zelfbehoud was het hoofdbeginsel dat haar tot elkander bragt. DUITSCHLAN D. Berlijn, 19 October. In onze staatkundige kringen trekken dc gebeurtenissen op liet Italiaanse!)e schier eiland bij uitsluiting de aandachten niet zonder groote bezorgdheid rigten zich aller oogen naar Parijs. Pruissenzoo wordt heden verzekerdheeft eene streng neutrale houding aangenomen waarvan liet niet zal afwijken. Dat deze laatste bewering evenwel slechts voorwaardelijk moet worden aangenomen be hoeft geen betoog. Bismarck kan liet niet vergeten zijndat Italië nog geene twaalf maanden geleden onze bondgenoot was en aanspraak heeft op Pruissen's dankbaarheid. De vrienden des vredes verlangen dat eene pressie op Frankrijk worcle uitgeoefend, opdat het niet tot overijlde stappen besluite. Volgens de Kölnische Zeitung berust liet mede gedeeld ar tik ei van het Journal des débats op eene onjuistheid. De Pruisische regering zegt het Keulsch orgaan volgt geenszins de staatkunde welke haar wordt toegedicht. Zij heeft tot beginsel aangenomen om op geene verdere inlijvingen aan te dringen. Zij heeft nog bij geen enkelen Duitscken staat tot toetre ding bij den Noord-Duitschen bond aangedrongen maar acht liet weuschelijker dat de bond zich voor loopig rnstig houde en zich organisere. Tot bewijs hoe nuttig de. mollen voor den land bouw zijn, meldt de heer Weber uit Zurich, dat hij de magen van vijftien op verscheidene plaatsen ge vangen. mollen onderzocht heeften daarin geene de minste sporen van planten of plantenwortels heeft ge vonden. Als zij planten gegeten haddenzou men er de overblijfselen van gevonden hebben aangezien zij moeijelijker te verteereu zijn dan dierlijke stoffen. De heer Weber sloot ook eenige mollen in eene deels met versche aarde, deels met graszoden gevulde' kist, be- nevens een kistje met wormen. Hij ondervond zoo i als hij zegt, dat in 9 dagen twee mollen 431 rupsf'fl poppen 123 aardwormen 25 rupsen en tevens een, al muis met huid en beenderen die levendig in de kist \1 gedaan waren hadden opgevreten. Toen hij huu 1 raauw met planten gemengd vleesck gafaten zij slechts het vleesch op en als hij hen alleen met /j planten wilde voeden stierven zij van honger. f 1 FRANKRIJK. Te Parijs is dezer dagen de einduitspraak ge vallen in de zaak van mejnfvrouw Salix die reeds meer dan 30 jaren procedeerde en aan allén die met regtbanken in verband staan bekend was geworden. De kleine magere armoedig gekleed e vrouw met haar pak papieren scheen in liet paleis van justitie te wonen. Hoe zij al die jaren in liet leven is gebleven weet men waarlijk nietgenoeg dat zij lang genoeg geleefd heeft omna elke schikking te hebben geweigerd thans door regterlijk vonnis in het bezit is gesteld van meer dan anderhalf millioen francs. Plare tegenpartij moet bovendien nog 345,000 IV. aan kosten betalen. Het spoorweg-stationsgebouw te Orta is door het korps romein sche opstandelingenonder bevel van majoor Ghirellibezet geworden. Zij hebben aldaar 12 gendarmen en 2 politie-agenten gearresteerd en daarna de stad in bezit genomen. In een dépêche uit ltome komt voor dat eene afdeeling gendarmen welke eene verkenning deed in de rig-ting van San- Lorenzo eene bende opstandelingen heeft aangetast die na een strijd van verscheidene urenmet een verlies van 10 dooden en eenige gekwetsten genood zaakt is geweest den terugtogt aan te nemen. -Het post- en telegraafverkeer tusscken deze stad en Rome zijn afgebroken. Een gedeelte van het ro- meinsche legioen te Orta is versterkten een ander gedeelte daarvan is vertrokken om zich niet liet korps van Menotti Garibaldi te vereenigen. Deze bevelhebber en Nicotera hebben hunne troepen die steeds in getal sterkte toenemen ineengesmolten. Dc Diritto meldt dat liet eiland Caprera aanhoudend bewaakt wordt door 6 oorlogschepen en door 350 zeesoldaten. Naar men verneemt maken de pauselijkeu zich gereed met een aanzienlijke magt Orta aan te tasten. Het wordt bevestigd dat het fregat De stad Madrid naar Civita-Yecckia vertrokken is. Het berigt dat een legioen Spaansche vrijwilligers voor deu paus wordt gevormd is valscli. Een telegram uit Weenen aan de Süddeutsche Presse meldtdat Italië aau Frankrijk heeft verklaard dat het zijne troepen den Kerkdijken Staat zal doen binnenrukken zoodra een Fransck oorlogschip naar Civita-Yecckia bestemd de Fransche havens uitloopt. De Fransche gezant heeft een bezoek bij den paus afgelegd en hem gerust' gesteld. Bij Nerola is een gevecht geleverd dat eindigde met de nederlaag der Garibaldianen die tweehonderd gevangenen hebben verloren. Alle verkeer is afgebrokende koeriers worden aangehouden. Dc vulkanische uitbarstingen op en in de nabij heid van het eiland Santorino in den Grieksckeu archi pel gaan met onverminderd geweld voort. De kokende modder vloeit steeds in 3 a 4 stroomen van het hoogste punt van het eiland Georgios naar de zuidwestzijde des bergs. Tusschen dit eiland en Mikro-Kaïmeni heeft de zee slechts eene diepte vau weinige vademen en het water eene temperatuur van 20 a 30 gr. R. Aan de oevers van den George-berg kookt liet water onophou delijk en is de bodem der zee tot op een afstand van 25 a 30 vademen van den oever plotseling veel dieper geworden. De omtrek van liet eiland naar het zuid westen is daarentegen belangrijk grooter geworden door uit dc zee opduikend land aan de oost-zuid- en zuid westzijde vertoonen zicli voortdurend vurige verschijn selen welker aard nog niet naauwkeurig onderzocht is. Aan den top van het mede nieuw ontstane eiland Apkroëssa vertoont zich aanhoudend eene donkere rook kolom en de van den berg afvallende steen- en rots blokken zijn kokend heet. Het watertusschen de genoemde eilanden liggendedat al zoo eene kleine haven vormtis nog wel troebel en onrustig maar overigens geheel afgekoeld. Daar nu sedert de aller* eerste vurige verschijnselen in die oorden meer dan 2 jaren verioopen zijn schijnt het zeker dat zich eene voortdurende ontlading van onderaardsck vuur te dezer plaatse gevormd heeftwelker aard en omvang nog naauwkeurig moet worden onderzocht. ïoofl ilitif' Ja;il ittel del ml ra I to I all ill k ll •lil rei| 'ijzl yM ize hel ft'sl dal die va I z{ i n ol lijk I liikT II tol

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1