Advertentiën. AANBESTEDING. Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten. Vervoer-middelen. an de onlangs in omloop gebragte geruchten oiuirent dc onzijdig-verklaring van Nederland op ver zoek der Nederlandsehe regering- zelve en met liet bij oogmerk om tusschen Nederland Belgie en Luxem burg een bondgenootschap tot stand te brengen wordt thans ook door de Kölnische Zeitung melding gemaakt. Zij keurt dat plan goed gelooft nietdat daartegen noemenswaardige bezwaren bestaan en meentdat Prnissen er belang bij heeft om het te ondersteunen. Pruissen moet namelijk wensclien dat een einde kome aan de vrees en den haatwelke het thans aan som mige naburige staten inboezemt en eene onzijdigver- kLuring van Nederland zou een zeer geschikt middel zijn om althans wat dat rijk betrefteiken grond van achterdocht ten aanzien van Pruissen te doen ver dwijnen. Bij deze gelegenheid wordt door de Kölnische Zeitung beweerddat te Luxemburg door de groot hertogelijke regering nog geenerlei maatregelen genomen zijn tot slooping der vesting. Men heeft wel door de vestingwerken eene opening gemaaktmaar Luxemburg is daardoor nog geenszins eene opene stad geworden. Art. 5 van het Lonclensche verdrag bepaalt dat met de ontmanteling een begin zal worden gemaaktonmiddel lijk na het vertrek van het Pruissiscbe garnizoenen •nu wil het gevaldat do laatste Pruissiscbe troepen reeds den 9 der vorige maand Luxemburg hebben ver laten. Zijn de kosten der slooping (zij worden haar eene vermoedelijk zeer overdreven berekeningzegt de Kölnische Zeitung op 8 millioen geraamd)te aanzien lijk om de geheele ontmanteling- op eenmaal te doen verrigten dan kon de groothertogelijke regering in elk geval beginnen met sommige gedeelten der vesting in de lucht te doen springen zoodat zij reeds aanstonds •volstrekt onhoudbaar werd. E R ANKE IJ K. Parus 11 October. Aan de beurs heerschte lieden -cenige opschudding. Aan een der vensters van liet kabinet der wissclagenten en wel van binnen Was eene camcatuur aangebragtzij stelde den keizer voor als polichinel op zijn neus balanceerde een stok aan welks' einden zich Bismarck en Garibaldi bevonden daarboven stond „de zwarte stippen." Naast den kei- zer stond de keizerin als sylphide op de groöte trom slaandeterwijl de kroonprins als pallas buiteliiïgcn maakte. De menigte was te meer over de camcatuur verbaasddaar zij binnen het kabinet -der wisselagenten was geteekend en de -misdadiger derhalve onder deze zoo ernstige corporatie -moest worden gezocht. De commissaris van politie kwam tusschen beidedeed de carricatuur naclat hij die naauwkeurig had bezig-tigd wegnemen en deed naar den vervaardiger onderzoek. Het bleek onmiddellijk dat het een bediende was van den wisselagent Oscar Rodrigues. Voor den commis saris van politie gebragtbekende hij onmiddellijk zijn misdrijf. De vredelievende geruchten dei' laatste -dagen hebben te Parijs weder voor het oogenblik plaats ge maakt voor oorlogs-profetiën. De algemeene ongerustheid uit zich thans weder in de vrees voor eene interventie van Prank rijk te Rome bij de uitbarsting van een op stand aldaar. Deze vrees schijnt een gevolg te wezen van de wapening der Italiaansche vlootwelke onder bevel van den admiraal Ribotti -zou worden .geplaatst ora zoo beweert men bij het vertrek v.an Pransclie expeditie-troepen uit Toulon onmiddelijk een Italiaausch legerkorps naar- Rome over te brengen en alzoo Napo leon III te voorkomen in het bezetten der pauselijke residentie-stad. Zonder aan deze geruchten nu eenige meerdere waarde te willen hechten dan aan die Van eenige dagen geleden kan uit den toestand van het oogenblik in allen gevalle blijken hoe wenschelijk het ware indien de Napoleontische regering de Pransclie natie en Europa geliefde in te lichten omtrent dc politiek welke zij wil volgen omtrent Rome Te Parijs is een Siamesche deputatie aangekomen, om de merkwaardigheden der tentoonstelling te bezig- tigen. De deputatie bestaat uit ongeveer zestig perso- sonen meerendeels tot het leger van den koning van Siam behoorende en onder lien bevinden -zich eenige ■vrouwen van een krijgshaftig -voorkomen en in een weergaloos rijk kostuum gekleed. Die dames maken deel uit van een bataillon van 100 vrouwengekozen •onder de schoonsten des lands en -die de bijzondere lijfwacht van den koning vormen. Met de verandering der infantcrie-gewreren wordt ijverig voortgegaan. Binnen twee maanden zal men 600,000 Cliassepot-geweren gereed hebben. Men houdt zich thans bezig met de reorganisatie der cavalerie. Mtn leest in het te Gent verschijnende dagblad Le Bien Public het volgende „"Kardinaal Antonnclliminister van staat heeft op last van den paus tot de -verschillende hoveii van Europa een diplomatieke nota gerigt bestemd om hun officieel kennis te geven van de aanvallen die tegen de pauselijke grenzen ondernomen zijn. Dit document zal ongetwijfeld in het Giornale di Rome 'worden op genomen. Intusschen kan men er thans reeds hét volgende beknopte maar naauwkeurige overzigt van -mededeelon .,,1. 'Terwijl in al de aan den pauselijken staat ver bleven provinciën de grootste rust heerschte zijn over de o-renzen die door het Plorentijnsehe gouvernement bewaakt werden gewapende benden binnengedrongen die wanorde gestichttot opstand tegen het wettig gezag «aangezeten hunne verschijning door handelin gen van misdadige rooverijen gekenmerkt hebben. „2. De 'inwoners der door dezen inval verraste land streken wel verre van de uitdagingen der overweldi gers te beantwoorden of deel te nemen aan dezen van buiten aangebragten opstandzijn getrouw gebleven aan den II. vader en hebben blijk gegeven van hunnen diepen afkeer van elke handeling van verbreking van trouw. „3. Bedoelde benden hebben zich gevormd in Tos kanen en in de overweldigde pauselijke provinciën. Zij beslaan »it jongelieden :u die siivkcn of elders geboren, maar nLt beicojrude tot den pauselijken Staat, zoo als deze binnen zijne tegenwoordige grenzen beperkt is. De benden hebben zich op klaarlichten dag gevormd onder het oog van het subalpijnsch gouvernementdat aan de personenwaaruit zij waren zamengesteld passen of wegkaarten (la carta di via) heeft uitgegeven, ofschoon het van algemeene bekendheid was dat die vreemde reizigers zich noar de pauselijke Staten begaven. „L De Italiaansche troepen hebben een groot -aantal dier gewapende bandieten de grenzen van Toskanen en van Orvieto op onderscheidene punten laten overschrij den en het pauselijk grondgebied laten overstroomen'. „5. Diezelfde Italiaansche troepen nemen de benden van overweldigers in bescherming als zij door de pauselijke troepen geslagen en verspreidde grens weder overtrekken. „Tegen deze feiten protesteert het gouvernement van den H. Stoel luide en het verklaart zich een slagtoffer van een nieuwen aanslag van de regering van Elorence, die in weerwil de konventie van 15 Sept. met het hof der Tuileriën gesloteneen grondgebied heeft laten schenden tot welks verdediging zij zich plegtig heeft verbonden." De bevolking van Rome bedraagt volgens de nieuwste statistieke aantèekeningen 30 kardinalen 35 bisschoppen 1469 wereldlijke priesters 828 geestelijke seminaristen en collegiebroeders 2832 monniken', 2215 nonnen 25'8 kweekelingen in niet geestelijke collegiën 1642 vrouwelijke kweekelingen in conserva- toriën 1S63 knapen en meisjes in liefdadige gestichten; en 42,123 huisgezinnen, te zamen 202,786 zielen. Hierbij moet men nog rekenen 7360 soldaten, 320 ver oordeelde gevangenen, 457 niet-katholieken en 7689 joden; alzoo bestaat de bevolking uit 215,573 zielen,' -GROOT-B RIT T ANN IE N. De invoer var. -graan is in Engeland ongemeen levendig. De geldsom welke ons land dit jaar voor ingevoerde buitenlandsche tarwe heeft betaald is naar eene opgave van de Times minstens zeven of acht millioen ponden sterling grooter dan het totaaldat daarvan in 1866 tot October van dat jaar was betaald. Het zijn vooral Rusland en vervolgens Pruissen de Yereenigde Staten en Turkije welke die tarwe hebben geleverd. Te Montgomeryshire Dendyshire en Menonetlis- hire waren de bergen 11. Vrijdag (5 October) met sneeuw bedekt die tot 11 ure voormiddag liggen bleef. Er was ijs ter dikte van een gulden. Te Brooklyn bij New.York is op 27 Sept. over leden Mevr. Mary Arnottin den ouderdom van 110 jaren. Toen generaal Washington te New-York woonde, kwam zij bij hem aan huis en in den oorlog van 1812 was zij met een aantal andere vrouwen behulpzaam bij het opw-erpeu der verschansingen van het fort Greene. Er zijn nog vijf van hare kinderen in leven de oudste zoon is 70 jaren en hare afstammelingen reiken tot in het vijfde geslacht. LI. Woensdag zijn te Edinburg vier personen in de vlammen omgekomen en vond er een den dood op straat ten gevolge van brand ontstaan in de werk plaats van een v-uurwerkmaker in Carongate. Door het groot aantal huisgezinnen welke in de hcoge huizen van Edinburg wonen wordt eene ramp als die van orand dikwijls zeer noodlottig. Eene vrouw sprong van de vierde verdieping en viel dood. Verscheidene kinderen werden uit de ramen geworpenen met uitzondering van een die aan het hoofd bezeerd werdzonder letsel opgevangen. De vrouwen redde men door middel van ladders en touwen behalve drie waarvan eene nog leefde toen men haar vond. Eene jonge dienst bode kwam in de vlammen om en de vuurwerkmaker benevens zijn huisgezin zijn deerlijk bezeerd. Daar het blijkt dat onder de Iersche bevolking van Engeland zoo al gene zamenzwering tot rustver storing toch eene voor de openbare orde gevaarlijke stemming bestaatheeft liet gouvernement eenige troepen uit het legerkamp bij Aldershot ontboden en' noordwaarts gezonden. Te Huil heeft dezer dagen eene oude goed be middelde dame het dringend verzoek geaaaii om te worden opgenomen in het werkhuis. Zij wenschte dat de raad van toezigt bezit zou nemen van hare eigen dommen en ofschoon men haar zeide dat zij desniet temin geheel volgens de regels van het huis zou moeten worden behandeld bleef zij bij haar verzoek ,meenende dat zij in het werkhuis beter verpleegd zou worden dan in haar eigen huis. Het bestuur heeft eindelijk toege stemd. De heer Gibbs te Essex heeft een nieuw werk tuig uitgevonden hetwelk voor den landbouwer van, groote 'waarde kan zijn. Vreest men dat de vochtige weersgesteldheid liet droogen van het graan op den akker nadat het gesneden is zal verhinderen of in gevaar brengen dan kan men door de aanwending van bedoeld werktuig dit alles voorkomen. Aan de stoommachine bevestigd zijnde wordt het graan ge droogd zoodra het uitgedorschen is zonder dat de kwaliteit van het koorn daaronder lijdtindien slechts zorg wordt gedragen dat geene vonken uit de machine vliegen en van de beste soorten van steenkolen wordt gebruik gemaaktten einde te verhoeden dat rook bij liet graan komtterwijl het gemalen wordt Iets over de Suiker. In de Engelsche en Eransche koloniën tusschen de keerkringen perst men tusschen ijzeren cilinders het suikerriet uitwanneer liet rijp is bij het sap (vesou) voegt men eenige honderdste deelen kalken men verhit het tot op ongeveer 60 graden in een koperen ketel. Men neemt het bovenkomende schuim weg, en als het vocht genoegzaam is geklaard eu 23° teekent op den vochtweger filtreert men het door een wollen stof. Vervolgens laat men het uitdampen tot de lijvig heid eener zeer dikke siroop waarna men het om de verkoeling te bespoedigen in een' wijden bak stort en kort daarop in tonnen of kisten vol toegestopte gaten. Weinig tijds daarna roert men het met een stok om, ten einde de kristallisatie te gemoet te komen. Bij het verkoelen neemt de suiker' den vorm eener verwarde massa van onregelmatige kristallen aan. Nu maakt men de gaten open om de niet gekristalliseerde siroop' te doen afvloeijen men laat de vaten suiker droogen welke men naar Europa verzendt onder de namen van- ruwe suiker moscovade eassonade. De siroop wordt op nieuw en herhaalde malen ge kookt totdat zij geene kristallen meer geeft zij is dan- dik en bruin van kleurdraagt den naam melasse en wordt hoofdzakelijk tot het maken van rum gebezigd. Wij krijgen de zuivere suiker onder de gedaante van zandig geelachtig poeder zij is dan nog' doortrokken van siroop en met vreemde zelfstandigheden gemengd die haar eenen meer of min onaangenaamen smaak geven met de eigenschap van zeer gemakkelijk te gisten. Daaruit wordt de noodzakelijkheid geboren haar te raffinaderen. Nadat men tot dat einde de ruwe suiker in water heeft opgelostwordt de kokende vloeistof met run- derbloed geklaard na afgeschuimd te zijn wordt de siroop eerst door eene wollen stofvervolgens in tonnen vol natte tot korrels gebragte kool gegoten. Deze tonnen worden Dumontsche filtrcertoestellen genoemd naar haren uitvinder Dumont. De siroop komt er klaarhelder en ontkleurd uit. Zij teekent omtrent 30° op den vochtweger. Men laat haar uitdampen door ze snel te koken in zeer wijde wip-pannen of in ketels op welker bodem eene menigte buizen zijn die met stoom van 4' of 5 atmospheren worden verhit. In sommige raffinaderijen geschiedt die uitdamping in een koperen bolvormig vatmet dubbelen bodem die door stoom wordt verhit en waarna het luchtledig door eene luchtpomp wordt onderhouden. Deze manier van uitdampingwelke op het beginsel rustals zij min der drukking ondergaan is het eerst voorgesteld door den Engelschman Howard. Zij is van de gebreken die zij nog in de practijk had ontdaan door den heer Rotlieen Eransch raffinadeur. Zij heeft het zeer ge- wigtig voordeeldat door dezelve de verandering van oen gedeelte der suiker in siroop wordt voorgekomen. Door het aannemen dezer werkmanier en het invoeren der Dumontsehe filters is het raffinaderen der suiker eene geheel nieuwe kunst geworden. "Wanneer de siroop omtrent 409 teekentlaat men haar afloopen in eeii koelvaten als zij op het punt is van te korrelen giet men ze in gebakken potten die den vorm van een omgekêerden kegel hebben en waarin van onderen eene opening is die men gesloten houdttotdat de kristallisering heeft plaats gehad. Daarna laat men de siroop uitdruipen en gaat tot het dekken {terrage) over. Dit werk bestaat in liet bedek ken der basis van het suikerbrood met eene pap van vitte kleiwelker water langzamerhand door de geheele massa zijgten- zóó de siroop die nog aan de kristallen kleeft oplost en medevoert. In plaats van de klei gebruikt men dikwijls eene zeer witte suikersiroop welke dezelfde uitwerking doet. Door drie of viermaal de klei of de witte siroop aan te wenden maakt men het suikerbrood volkomen blank en verkrijgt men, wat in den handel raffinade of kanariesuiker genoemd wordt. Heden overleed onze geliefde eenige Dochter ELIZA HELENA KAROLINA HENRIETTE in den aanvaÜigen leeftijd van 5 jaren en ruim 2 maan den. Alleen zij die dergelijke verliezen hij ondervinding kennen kunnen beselfen hoe zwaar ons dit verlies treft. Keiikwerve J. van der ZANDE. den 12 October 1867. E. van der ZANDE geb. Hegnscii. BDRGEMEESTER en WETIIODDERS van Zierik zee zullenop Woensdag den 30 dezerdes middags 12 ure op het Raadhuis aanbesteden Het bestorten met Brikken en Doorniksclien Steen van die ontgronding in de Haven Hij en langs de penanten der Brug buiten de Zuid-havenpoort. De locale aanwijzing zal plaats hebben op Maandag den 21 dezerdes namiddags ten 3 ure terwijl in lichtingen te bekomen zijn bij den Gemeente-Bouw meester. Bestekken zijn verkrijgbaar ter GomcentcrSecretarie tegen betaling van 15 Cent. Zierikzee 11 October 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Brouwershaven Gearriveerd 11 Oct. Olga A. Schnldstock SundswallDordrecht. 11 Anna Bertha J. H. HaefaertNew-York Rotterdam. 11 Mary en Hillegonda P. Walters Rotterdam Batavia. Met een detachement suppletie-troe pen sterk 125 onder-officieren en manschappen. 12 Skulda H. J. Hansen, Drammen, 13 iEgidia Pauline P. P. Hoogland Batavia beiden naar Dordrecht. 18 VermontJ. Iliggens 13 MagnificentS. Thomas beiden van Callao 13 Rajan (st.) N. Drijden New-Castle allen naar Rotterdam. 13 Tempeter P. Richmond Ostende Bruinesse. 13 Mina E. C. Sahlsberg New-York 14 Emilie (st.) J. BrussStettinbeiden naar Rotterdam. 14 Eredrik Hendrik A. v. Ameijden v. Duijm Rotterdam Singapore. 14 Star of the SouthII. Smith Bassein Dordt. Per het schip iEgidia Paulinè kapt. P, P. Hoog land zijn als passagiers van Java aangebragtde heeren Gramberg, echtgenoot en 2 kinderen; Hersteiu echtgenoot en 1 kindSchroderechtgenoot en 6 kinderenYiersen.; Hinden benevens 20 gepaspor- teerde militairen. Prijzen der .Effecten te Amsterdam den 14 October 1867. Nederland. België. Spanje. Portugal. Rusland. Polen. Pruissen. Oostenrijk. Mexico. Griekenland. Turkije. Werkel. Schuld. 2% dito dito 3 dito dito 4 Amort. Sijndic. 3 Ned. Hyp.-Bank. 4% Cert. bij Rothschild. 2 Obligatiën. 2 Obligatiën. 3 Obl. bij Hope en Co. 5 dito 1828/29 5 Cert. 1840 4 Sp oorweg-Actiën Aandeelen 1835. Obligatiën 1849. 5 Obl. Met. Oude. 5 dito 2 dito Rente Amst. 5 dito Nationale. 5 Obligatiën. 5 Obl. Geldl. 1825. 5 Binnenl. Oblig. 5 pCt. 62n/ei 62% 84% 30 38% 90% 181% 43V|8 217.fi 63% 49% 30'/., ROTTERDAM14 October. Tarwe ƒ1,50 Rogge 75 cent Gerst 20 cent denboonen 30 cent en Erwten 30 cent lager. Jarige Zeeuwsche Tarwe 14. Nieuwe 1867 - 14. Rogge 1867 - 9.25 Wintel-gerst - 6. S0 Zomergerst - 5.80 Inl. lange Haver - 3. korte - 4. Kleine blaauwe Erwten - 9.25 Groote - 10.25 Bruine Boonen - 12.50 Witte - 11 50 Zeeuwsche Paardenboonen - 7.50 Stoombootdie-nst tusschen Middelburg en Rotterdam. Fan Middelburg, kanr- 15.— 15.— 10.25 7.80 6.80 3.50 4.50 10.— 11.25 13.50 12.50 8.25 Van Botterdam. 6.I Vrijdag 18 'smorg. 10.15 6.Zaturdag 19 10.15 HERVATTING der Spoorboot- Dienst Middelburg—Bergen - op - Zoom en Zierilczee, op Dingsdag den 15 dezer. Vrijdag 18 'smorg. 6. Zatnrdag 19 De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelbiu-g en van Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijdeü. Stoomt) ootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen. Van Botterdam. des maandags, woensdags en des dings dag-s, donderrl. en vrijdags 'smorg 8 ure. zaturd. 'smorg. 8 u. 30 m. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van .Veen" des morgens ten 9 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam, en des morgens ten 10 ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Stoombootdienst Telegraaf. Dagelijksche dienst met uitzondering van Zondag. Van Botterdam 'smorg. 8.15. Van Antwerpen 'smorg. 8, De Diligence rijdt van Zierikzee, van de Schuithaveii, des morgens ten 10 ure voor de beide afvaarten. Agent de Heer J. A. ure voor de van der Halen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de VOS.

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 2