5 Advertentien. Burgerl. Stand te Zierikzee. Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten. Vervoer-midtlelen. rijk tegen het concordaat gevoerd neemt toe in Innig heid en omvang. De Weener Presse meldtdat de heer voir Hahner gezant van Oostenrijk bij liet pause lijke hot', instructicn heeft gekregen betreffende de her ziening van bedoelde overeenkomst en onverwijld naar Rome terugkeert. De afschaffingniet de herziening van het concordaat wordt echter door de meerderheid verlangd en staat ook op het programma eener ver- eeniging die met het doel liberale beginselen te ver dedigen gevormd is door een groot aantal leden van den Oostenrijkscheu rijksraad. Op dit programma vindt men wijdershandhaving van het kompromis met Hongarije; en wel omdat het aandeel, door dit ko ningrijk te dragen in de algemeene lasten en de rente betalingen der opeubare schuld van Oostenrijk gelijk staat met hetgeen Hongarije tot dus verre tot genoemd einde heeft opgebragtheffing van gelijke indirekte belastingen in beide deelen der monarchiedekking der staatsuitgaven door de staatsinkomsten het bestaan van afzonderlijke ministeriën voor de heide deelen des' rijks invoering eener liberale konstitutie. F R A N'K "R IJ K. Garibaldi heeft bij zijne komst tc Genua aan den hoofdredacteur van hei dagblad Movimento den vol genden brief gerigt „Genua 27 September. „In de citadel van Allessaiidria is mij aangeboden 0111 in volkomen vrijheid naar Caprera terug te keereu /onder eenige voorwaarden. Om alle verkeerde voor stellingen te voorkomen verzoek ik u dit publiek te maken. tt. G. Garibaldi." Te Genua heeft Garibaldi zicli naar Caprera in gescheept 11 a aldaar nog herhaaldelijk de verzamelde menigte tc hebben toegesproken. Hij waarschuwde om steeds bet. oog te honden op Rome en de Romeinsche - broeders op het. eerste sein ter luilp te sndlen. Hij •verzekerde dat ook hij dan weder op ziju post zou wezen ten spijt van alle duivels die in het gewaad van geestelijkheid of van Bonaparte hem mogten willen legen werken. Aan de haven gekomen alwaar de Ksploratore voor zijn overtogt gereed lag ontving hij de militaire cerbewijzingen der aldaar aanwezige wacht. au marine-soldaten. Men schrijft uit Florence otgens het algemeen gevoelen is men hier in Italië .nog maar aan het begin der verwikkeling. De aan 'Garibaldi ondergeschikte aanvoerders zijner vrijwilligers .zijn gereed om te handelen, zoodra er te Rome een .opstand uitbreekt Reeds is het gerucht daarvan hier verspreid geworden doch het was ditmaal nog onjuist, .liet onderwerp der dagblad-beschouwingen is -de moge lijkheid eener nieuwe interventie van Frankrijk. Zelfs tri altijd zoo voorzigtige Nazione -zegt heden -dat zij in •zulk geval een oorlog met Frankrijk zou kunnen goed keuren daar dergelijke houding aan Frankrijk alle regt op Italie's dankbaarheid zou doen verliezen. Zelfs zij die de ministers van nabij kennen spreken in dezen geest." Brieven uit Florence van 30 September verzeke ren dat zeker getal opstandelingen in de pauselijke provincie Yiierb© zich ophouden en vervolgd worden door pauselijke troepen. Men zal zich herinneren hoe tegenstrijdig de be- l igten gedurende den laatsten opstand in Spanje waren omtfent dc mt dewerkingwelke de generaal Brim daaraan zou hebben verleend. Juan Brim heeft op 25 Sq jteinber te Geneve een manifest daaromtrent uitgevaardigd, waaraan wij het volgende ontleenen ÏJaai- de beweging den 15en moest plaats hebben ben ik den 7en uit Brussel vertrokken; ik bon door Frankrijk gereisd naar een zijner havens, van waar ik mij na de Afrikaansche kust te hebben aangedaan in de nabijheid van een onzer belangrijkste Spaansche steden begeven heb daar ben ik 48 uren gebleven. Het is "mijne schuld nietdat de militairen die den eed voor onze zaak gedaan hadden talrijk genoeg waven en in de voordeeligste positie om geheel Spanje aan den opstand t.e doen deelnemen dien eed niet géétand hebben gedaan. Het is mijne schuld nietdat ik na genoodzaakt te zijn geweest den 20en naar Alaisrillc terug te keereu, mij den 22en op de grenzen au Catelonië bevindende de tioepen der regering oud waar ik onderstelde die te vinden welke mij moesten w ach tem Het is mijne schuld nietdat de liberalen uit de provinciën Tarragona Lerida en Barcelonazich niet iu staat hebben gezien om mij tegemoet te trekken zoo als -bepaald was met liet oog op hetgeen gebeurd is. Eindelijk is het mijne schuld niet dat het ons ondanks mijne pogingen die der waardige vrienden die mij gedurende 12 dagen (tot den 4 September) vergezeld hebben onmogelijk geweest is een kleiu leger te vei zamelen om ons te vereenigen met de dapperen van Barcelona en Tarragona waarvan wij •JU mijlen gescheiden waren. Dat dit wel begrepen worde ter eere van hen die Spanje binnentrekkende gezien hebben dat de afge legde beloften tc Girona en Lerida gedaan niet gehouden zijn. Dat men dit feit niet vergetetot roem der dapperen die liever hunnen' generaal zouden hebben ontvangen, dan de zeer talrijke troepen te be strijden die hen voortdurend aanvielen. Men wete dit eindelijkter beschaming der militairendie hun woord o-ebroken hebben tot schande der mannendie op de grenzen beloofd hadden, wat zij later niet hebben durven doen. Behoef ik u te zeggen dat mijn vertrek uit Brussel plaats had in overeenstemming met mijn beste vrienden, en dat ook met hen de keus bepaald werd der plaats waarheen ik mij moest begeven Het is onnoodig er bij te voegen dat wij ook de wijze van het binnentrekken in Catalonië te zamen overlegd hadden. Ik behoef niet te vczekeren datterwijl ik aan de ^reuzen wachtte mijne vrienden geeu middel nalieten voor o-eene opoffering terugdeinsden, om den Spaanschen o-roiid te betreden. Wij hebben eerst besloten- ons vaderland weder uit liet -,oog te verliezen, toen ons getal zou zeer verminderde dat het onmogelijk werd onze tweeledige combinatie uit te voeren de magt die met de vervolging belast was bezig te houden en ons het overtrekken der grenzen gemakkelijk te maken. Er is echter nog iets te voegen bij dit korte over- zigt namelijk de vermelding mijner opofferingen der listen tot welke ik mijn toevlucht heb moeten nemen de middelen die ik heb moeten gebruiken in de eerste plaats tegen de waakzaamheid van het Spaansche gou vernement en dan nog tegen de Fransche policie dit alles moet men wel in acht nemen met het oog op de waardige vrienden die onze hoop en onze teleurstelling hebben gedeeld. De liberale partij kent zeen ik gevoel mij genoopt om hen nogmaals mijne dankbaarheid en mijne genegenheid te betuigeu. Ik had mij nooit vernederd deze eenvoudige ver klaringen te geven indien niet zijdie mij van het begin der laatste omwentelingsperiode in ons land om ringen daarop aangedrongen hadden. GROOT-B RITTANNI EN. Jl. Zaterdag heeft in Holborn een moord plaats gehad. Drie muziekanten verlieten de Music Hall van Weston en ontmoetten op Yernon-place Bloomsbury Squareeen troep Ieren. Bedoelde muziekanten be hoorden tot het corps der garde maar waren niet in uniform. De Ieren kwamen uit eene herberg welke" onder verdenking staat van eene vergaderplaats van Fenians te zijn. Naar het schijnt bragt de militaire houding der muziekanten de Ieren op het denkbeeld dat zij geheime agenten van policie voor zich hadden. Zij vielen deze aan en bij de worsteling welke thans volgde werd een der muziekanten een jongeling van 23 jaren naar men vreest doodelijk door een kogel getroffen. De moordenaars zijn ontsnaptmaar de policie doet ijverig onderzoek en er is eenige hoop dat de daders zullen worden gevat daar eene jonge vrouwwelke zij bij zich hadden in hare ontsteltenis zich eenige woorden liet ontvallendie op hun spoor kunnen leiden. Men zegt dat de Ieren den twist uitlokten door de instrumenten na te bootsen die de muzikanten bespeel den doch dit komt niet overeen met het vermoeden dat de aangevallenen tot de politie behoorden. Volgens een ander berigt was de twist iu de kroeg ontstaan ten gevolge van een geschil over het Fenianisme. Zooveel schijnt echter zeker dat twee mannen die zich door lange baarden en vilten hóeden onderscheidden vuurwapenen gebruikten en dus daarvan voorzien waren als van een gewoon voor werp. Ook schoot men een cilinderpistool af op een win kelier iu dezelfde buurt die bezig was zijnen winkel te sluiten. Daar de man eene kleine beweging zijwaarts maakte miste de kogel en kitste af op het staal van het keurslijfecner vrouw die zich in den w inkel bevond, zonder haar te verwonden. De misdadiger werd nader hand door den winkelier gezien en gegrepen ofschoon hij met een cilinderpistool gewapend was die vijf kogels bevatte en men bevond dat hij een befaamde boef was onlangs ontslagen. Nog werd een mandie niemand aanstoot gafterwijl hij op eene kar in ge noemde buurt naar huis reed door een troep jonge kerels aangevallen die naar men vermoedde tot de bende Fenians behoordenwelke zich in de „Turks Head" (de kroeg van de wed. Byrne) verzamelde. Een jongmensch werd in den loop van den nacht gevat, en als een der aanvallers herkend. Hij was lid van het Iersohe vrijwilligerskorps te Londen en droeg een dolk bij zich waarop de woorden „een getrouw vriend" gegrift waren. Op den weg die naar Vernon's place de plek der worsteling tusschen de Fenians en de muzikanten leidt vond men een pakje kogels en patronen voor zekere middelsoort cylinder-pistolen bestemd. Grove werd vervolgens herkend als hebbende in gezelschap van een anderen Fenian tijdens dat de thans voortvlugtende Kelly in Rupertstreet Havmarket woonde twee welbekende berigtgevers op de voeten gevolgd tot dat deze de hulp der politie inriepen. Nadat Kelly gevat werd besloten de Fenians dat een .der berigtgevers of verklikkers doodgeselioten zou worden, en er werd een groote belooning uitgeloofd voor den- gene die dit zou doen. Een der drie muzikanten nu schijnt zeer veel overeenkomst met bedoelden verklikker gehad te hebben en volgens het berigt van de zijde der politie gegeven wrerd hij toen het drietal den hoek eener straat omging door een man aangevallen, die hem eerst den hoed van het hoofd sloeg om zich te vergewissen of hij den regte voor had. De muziekant bukte zich dadelijk om den hoed op te rapen. Op dit oogenblik loste zijn aanvaller de pistool en de kogel trof den tweede van het drietal. Vele andere omstan digheden bevestigden het vermoeden dat Grove de dader was en men vond verscheidene Feniansche pa pieren bij hem. De gewonde man herkende hem tevens, alleen aanmerkende dat het hem voorkwam dat Grove kleiner was dan de man die hem aanviel. Men ver moedt dat deze valsch haar droeg. Londen is zoo rijk aan misdaden aanrandingen moordaanslagen enz. dat het te veel tijd en ruimte zou kosten om telkens in bijzonderheden te treden doch wanneer het zoover gekomen is dat eene bende moordenaars van vuurwapenen voorzien in de straten der stad openlijk krijg voert en dat het beginsel, volgens hetwelk die bende te werk gaatgehuldigd wordt door duizenden en tienduizenden Ieren die zich allerwege verspreid hebbendan begint de toestand toch vrij bedenkelijk te worden. Het onderzoek te Manchester wordt voortgezetdoch ofschoon de politie al de spoor treinen nagaat die naar de kust voeren welke streng bewaakt wordtzoo weet men nog niets van Kelly of van Deasey. Bhotografiën heeft men tijdens hunne gevangenisschap naar het schijnt niet van hen genomen niettegenstaande liet bekend is hoe op het ontvlugten van Fenians gewerkt wordt. De politie krijgt wel pliotografiën van veroordeelde of ontslagen misdadigers, maar bezit, wat de ontvlugte Fenians betreft, geen anderen leiddraad dan de beschrijving hunner personen, die hoogst waarschijnlijk zeer verschillen zal met het voorkomen clat zij zich zeiven geven zullen. Het is opmerkelijk dat ofschoon duizende arme leren met zulke Fenians als Relly en Deasey bekend zijn tot nu geene belooning ooit een hunner tot de aangifte eener schuilplaats bewegen kon. Naar aanleiding van de ongelukken welke in den laatsten tijd op de Engelsche spoorwegen zijn voorgevallen heeft zekere heer Smee eens onderzocht wat van een wachter op den weg gevergd werd. Hij bevond zich veertig minuten voor de aankomst van den trein op een tussehenstation en teekende op wat de wachter verrigtte. De m'an veranderde 7 maal de sig nalen voor de treinen in de eene rigting van den weg 5 maal die in de andere rigting 28 maal de stations signalen ontving en verzond 65 telegrammen en maakte 56 aan teekeningen in zijn boek. Intusschen gingen twaalf treinen voorbij. De wachter verrigtte dus in elke minuut 4 verschillende handelingen. Hij doet dat twaalf uren achtereen. Er zijn slechts twee personen aan het station die dezen dienst verrigten en om de week wisselen zij elkander zoodanig af dat zij iu de eene week den dagdienstin de andere den nachtdienst hebben. In aanmerking nemende dat de gerinste ver gissing oorzaak kan zijn van een ongeluk meent de heer Smee dat door zulk een dienst veel te veel van de oplettendheid van één mensch gevergd wordt. Heden overleed op het alleronverwachts tot mijne en mijner Kinderen diepe droefheid na voorzien te zijn geweest van de H. Sacramenten der stervenden mijn geliefde Echtgenoot de Heer JACOBUS SPECHT in den ouderdom van 63 en na eene gelukkige Echt- vereeniging van 33 jaren. Zierikzee A. ORUL den 2 October 1867 Wed. J. Specht. Mede uit naam mijner Kinderen en Behuwd-Zoon. m&F* CENTRALE DIRECTIE van Schouwen Bürgh cn Westlandherinnert bij deze be langhebbenden dat bij hare publicatie van heden is aangekondigd eene IIVSPECTIE welke naar aanleiding der artt. 16 17 18 19 21 en 22 van het Reglement van Politie voor de Bolders in Zeeland vastgesteld den 5 Julij 1867 en afgekon digd den 9 Augustus daaraanvolgende (Provinciaal blad no. 92 van 1867) den 21 October aanstaande en vol gende dagen zal gehouden worden op het schoon maken der WatergangenDammen Buizen en Zijlen en ook op alle hindernissen van goeden water-afloop in de Slooten waar van de bedehing in 1857 tot en mef 1866 isvoorgeschreven en opgenomen. Zierilczee den 3 October 1867. De Centrale Directie voornoemd B. O. GAU Voorzitter. J. L. i»;..JONGE Ontv.-Griffier. NB. Tot ncirigt voor belanghebbenden diene dal de te beloopene straffen bij het nieuw Politie-Regle ment voor de Rolders in Zeeland dd. 5 Julij 1867 bij overtreding der in bovenbedoelde publicatie aangehaalde Artikelen volgens art. 34 van dat Reglement zijn Op artt. 21 en 22 eene geldboete van f 50 tot f 7 5 en eene gevangenisstraf van 5 tot 7 dagen te zamen of afzonderlijk. Op art. 17 en 19 eene geldboete van ƒ10 iot f 25. Op artt. 16 en 18 eene geldboete van f 1 tot f 10. een en ander onverminderd de bevoegdheid aan de Dijkbesturen bij de wet van den 9 October 1841 (Staatsblad No. 42/ toegekend. Kerknieuws. Zierikzee 1 October. De R. Katholieke gemeente alhier genoot heden liet vooregt de inwijding van het nieuwe orgel in haar kerkgebouw te vieren. Door vrijwillige bijdragen uit eigen boezem is het daargesteld. De vervaardiger de heer Wilhelm Riiter orgelmaker te Kevelaerverdient lof voor het sierlijk en voortreffe lijk kunstwerk dat hij geleverd heeft. Het werd be speeld door den met lof bekenden organist der Maria- kerk te Schiedam den heer Gores. De weleerw. heer van den Bergh vroeger pastoor alhierthans te Rotterdam hield eene uitmuntende feestredenaar aanleiding van Ps. 23 8. „Ik heb den luister van uw huis bemind en de woonplaats uwer heerlijkheid. Het was de gemeente aan te zien dat zij zich getroffen en verheugd gevoeldeeen harer vroegere hoog ge achte pastoors weder in li aar midden te zien en dat zijn hartelijke taal weerklank vond iu haar hart. Van 27 September tot en met 4 October 1867. Geboren. Een dochter van J. Enzlin en A. Constandse. Een dochter van W. Kanaar en O. H. de Looze. Gehuwd. P. J. Vervoort Schaap jm. en A. van Burgt jd. Overleden. F. C. Blanker oud 29 j. vrouw van J. van Dijk. F. W. Weekesser oud 69 j. weduwn. J. Specht oud 63 j. echtgenoot van A. Crul. Brouwershaven Gearriveerd 1 Oct. Batavia, P. Zwanenburg, Rotterdam, Batavia. 1 Bosphorus Mc. Nabb Rangoon Dordt. 2 Nicolina C. Parcurich Nicolajeff 2 Eneo F. Slovich Odessa beiden naar Rott. 2 Comte de HainantT. VroomeOstende Bruinesse. 3 Arthur H. Scharfer Baltimore Rotterdam. 1 Uitgezeild Tempoter J. Richmond Bruinesse Ostende. Prijzen der Effecten te Amsterdam den 2 October 1867. Nederland. Werkel. Schuld. 2% pCt. dito dito 3 dito dito 4 Amort. Sijndic. 3% Ned. Hyp.-Bank. 4 België. Cert. bij Rothschild. 2% Spanje. Obligatiën. 2% Portugal. Obligatiën. 3 Rusland. Obl. bij Hope en Co. 5 dito 1828/29 5 Cert. 1840 4 Spoorweg-Actiën. Polen. Aandeelen IS35. Pruissen. Obligatiën 1849. 5 Oostenrijk. Obl. Met. Oude. 5 dito 2 dito Rente Amst. 5 dito Nationale. 5 Mexico. Obligatiën. 5 Griekenland. Obl. Geïdï. IS25. 5 Turkije. Binnenl. Oblig. 5 J3 52% 63% 84% 30% 38% 91% "177 44% 2115/lfi 62% 49 12%. 30% Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee van den 3 October 1867. De Ned. Mudde. Oude Tarwe 1866 f 15.75 Nieuwe dito 1867 - 15.50 Afwijkende dito - 00.00 Z.-Zomer dito - 00.00 Ordinaire dito - 00.00 Rogge - 10.75 Winter Gerst - 7.75 Zomer dito - 7.00 Haver - 3.00 De Ned. Mudde. Paardenboonen f 8.50 Witte bo'ouen - 11.50 Bruine dito - 13.50 Graauwe Erwten - 00.00 Groene dito - 10.00 Gele dito - 0.00 Koolzaad - 12.50 Zaai-Lijnzaad - 00.00 Slag-Lijnzaad - 00.00 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee, van den 3 October 1867. Teelt 1867. Twee en een Twee en een Twee en een Een en een Een en een Een en een, Onberoofde Onberoofde Onberoofde Muilen Middelbare dito lste kwaliteit middelbare mindere lste kwaliteit middelbare mindere lste kwaliteit middelbare mindere blank dito - dito - blank - dito - dito - blank - dito - dito - 19.00 18.00 00.00 19..00 1S.Ö0 00.00 19.50 18.50 17.50 0.00 0.00 a 20.00 a 18.50 a 00.00 c;, a 20.00 J, 18.50 a 00.00 a 20.00?" a 19.00^ a lS.OOg, a 0.00 a a 0.00 Stoombootdienst tusschen Middelburg en R o 11 e r d a m. Van Middelburg Van Rotterdam. Zondag 6 'smorg. 6.Zondag 6 'smorg. 10.15 Maandag 7 7.j Maandag 7 'smidd. 12. De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg' en van Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen. des maandags, woensdags Van Rotterdam. des dingsdags, donderd. en vrijdags 'smorg S ure. zaturd. 'smorg. 8 u. 30 m. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Veen" des morgens ten 9 ure voor de afvaart van VLissingen naar Rotterdam, en des morgens ten 10% ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Stoombootdienst T e 1 e g r a a f. Dagelijksche dienst met uitzondering van. Zondag. Man Rotterdam 'smorg. 8.15. Van Antwerpen 'smorg. 8. De Diligence rijdt van Zierikzee, van de Schuithaven des morgens ten 10 ure voor de beide afvaarten' Agent de Heer J. A. van der Halen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. pe VOS. met h< helpers J. S. IJ. de

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 2