Zaterdag October. WOENSDAGEN ZATERDAG. - V tf°. 80 1807 n. Besturen en Administratiën Kennisgeving. Afkondiging. Binneiilandsuhe Tijdingen. or£. Buitenlandsche Tijdingen. DRANT i'/.g 'V,. 7% PAWS DER ADVERTENTJ'EN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en j Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: A B O NE EM E NTS PRIjS. Per drie maanden f 2,00—Franco per post f 2,25. Inten ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'sinorg. 5.50 15.50 0.50 is.— |7. 3.50 4.50 0.— 1.50 14. .3. 8.25 [0.15 .0.15 fvaart van de Buitengewone Brandschouwing. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gelet op art. 30 der verordening tot voorkoming en blusscking van brand in deze gemeente afgekondigd den 6 December 1855 Verwittigen de ingezetenen Dat door keeren Brandmeesteren alliier op Maandag den 7 dezer maand en volgende dagen eene buiten gewone algemeen© Brandschou- wing 'in de kuizen der ingezetenen zal plaats heb- hen als maatregel van openbare veiligheid wordende mitsdien een ieder nitgenoodigd om aan brandmeesteren den vrijen toegang in/woningen pakhuizen en berg plaatsen te verleenen. Zierikzee den 1 October 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dingsdag den 8 dezer maand des namiddags ten zes ureop liet Raadhuis alhiereene openbare vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzeeden I October 1867. De Burgemeester B. C. CAU. :rd. en BO m. pl van van 10% en. rg. 8. aven, iarten. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee doen te weten dat door den raad dier gemeente in zijne vergadering van den 9 September 1867 is vast gesteld de volgende verordening Verordening tot -wiizigiiig «Ier V er ordening- op het bewaren en verkoopen van Petroleum. De Gemeente-Raad van Zierikzee Gelet op zijn besluit van den 11 April 1867 no. 7 waarbij is bepaald dat voor gemeente-rekening eene al- gemeene berg- of bewaarplaats voor fusten Petroleum zal worden opgerigt In aanmerking nemende dat in verband daarmede in het belang der algemeene veiligheid eene wijziging der ;rordening op het bewaren en verkoopen van Petroleum noodzakelijk is Besluit: Art. 1. In de verordening op het bewaren en verkoopen van retroleum zal worden gelezen als artikel 1 ,Zij die Petroleum verkoopen of in voorraad hebben met eene hoeveelheid grooter dan in art. 1 is ver meld mogen diebehalve in de" plaatsen bedoeld in art. 3 niet voorhanden hebben dan in berg plaatsen goedgekeurd volgens het kon. besluit van den 29 April 1864 (Staatsbl. no. 39) Behalve in de daarvoor van wege de gemeente inge- fce en aangewezen bergplaats mag in de bergplaatsen dit artikel bedoeld geene grootere hoeveelheid voor ouden zijn dan van twee fusten zoo als die in de»- oiidel voorkomen hebbende een inhoud van 150 160 kan. Aldus vastgesteld in de openbare raadsvergadering van den 9 September 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. pijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland volgens hun berigt van den 20 Septem ber 1867 no. 7 in afschrift medegedeeld. B no. 4910 En is hiervan afkondiging geschiedwaar het be hoort den 4 October 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Zierikzee 4 October. Een allertreurigst voorval had heden alhier plaats. De 32jarige Joh. Cath. Hooze, dochter van de wed. Hooze viel in een welput. Zoo dra me» dit onheil ontdekte heeft men haar met veel moeite daaruit gehaald. Niettegenstaande alle aange wende pogingen mogt liet niet gelukken haar in het leven terug te roepen. Benoemd tot deurwaarder bij het kantongeregt te Zierikzee de heer J. Betke deurwaarder bij de arron- dissements-regtbank aldaar. JL Dingsdag is aan de koogeschool te Leiden tot doctor in de gene iskuu de bevorderd de heer J. L. Goemans geboren te Zierikzee na verdediging van zijn academisch proefschriftbehelzende drie gevallen van kraamvrouwenkoorts door den schrijver waarge nomen. De minister vau financien heeft in de Staats- Courant ter kennis van het algemeen gebragtdat on langs in de circulatie te Amsterdam is ontdekt en aan gehouden een valsch muntbiljet van tien gulden ge heel afwijkende van de tot lieden ontdekte onechte muntbiljetten. De voornaamste en meest in het oog vallende ken- teekenen van valschheid zijn de volgende „In het onderschrift ontbreekt de aanhaling der wet van 26 April 1852 (Staatsblad no. 90) en is deze aan haling vervangen door de woorden Muntbiljet de Neder- landsche Bank.. „Onder deze woordon komt in plaats van de vierrege- ligen inhoud van art. 10 van bovengemelde wet eene bijua onleesbare drieregelige straf bepaling voor. „Op de in den benedenrand voorkomende opengeslageu grondwet ontbreekt het woord Grondwet. Tevens wordt nogmaals de aandacht van liet alge meen gevestigd op de reeds vroegerbetrekkelijk den omloop van valsche muntoiljetten van tien gulden gedane be kendmakingen met name die voorkomende in de Staats-Courant van 15 November 1866 zijnde nog onlangs te Amsterdam een met die beschrijving overeenkomend muntbiljet aangehouden. Die kenteekenen van valschheid worden hieronder herhaald. - „De tint va» het papier is graauwachtig en in het gevoel dik en vetachtig het papier mist daarbij de taaiheid van het echte en scheurt spoedig „de letters van tekst en dagteekening zijn over het algemeen grootzeer ongelijkmatig van vorm en dikte en in het oog vallend afwijkende van de letters der echte stukken „de tekst der strafbepaling is met een geheel andere lettersoort en daarenboven zeer onduidelijk gedrukt enkele woorden zijn niet juist gespeld zoo b. v. nage- makt voor nagemaaktverfalscht voor vervalschtver zachtende umstandigheden voor verzachtende omstandig heden „de letters voorkomende in de opengeslagen grond wet in den benedenrand van het biljetVormen niet gelijk op de echte biljetten het woord Grondwet maar We t Gr org „de letters van het watermerk muntbiljet zijn veel te lang en te groot/' En wordt derhalve een ieder ten einde zich voor schade te behoeden op nieuw gewaarschuwd bij het aannemen van muntbiljetten op de aangewezen ken teekenen van valschheid te letten. Door den minister van fiuantien wordtnaar aanleiding va» het kon. besluit van 4 Sept. jl. ter kennis van belanghebbenden gebragt 1. dat er voor het frankeren van zwaardere brieven van binnenlandschen oorsprong en bestemmingals mede van brieven voor de koloniën, en hjet buitenland bestemd te rekenen van 1 October 1867 postzegels ten bedrage van 20 25 en 50 cent zullen worden iu gebruik gesteld2. dat de genoemde postzegels van den gemelden dag af op alle rijkspostkantoren zullen verkrijgbaar zijn '3. dat er mede postzegels van 5 j 10 en 15 centvolgens een nieuw model zullen worden uitgegeven zoodra de aanwezige voor raad der postzegels van die geldswaarde oud model verbruikt zijn. De begrooting voor de stad Middelburg dezer dagen bekend gemaaktbedraagt iu ontvang en uit gaaf eene som van f 265,521,205. Pij de uit gave is f 53,000 uitgetrokken voor den aanleg of vernieuwing van gemeente-werken gedeeltelijk in ver band met den aanleg van het kanaal door Walcheren en van den spoorweg op dat eiland. Omtrent de reeds aanbesteede werken voor den spoorweg en het kanaal door Walcheren deelt de Middelb. Cour. mede dat deze geregeld voortgaan en met kracht worden voortgezet. Nog in dit jaar zullen andere werken zooals de suatiesluis bij "Vlissingen en de dubbele schutsluis in liet kanaal van Kleverskerke naar Veere worden aanbesteed. De arroüdissements-regtbank te Rotterdam heeft -den Heer E. E. van. Santé» Kol ffapotheker aldaar jl. Dingsdag schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feitdat hij in zijne apotheek geneesmiddelen heeft voorhanden gehad welke in de Pharmacopcea Neerlandica niet zijn vermeld en het opschrift niet aanwees naar welk voorschrift zij bereid waren. Hij is tot eene geldboete van f 10 en in dc kosten veroor deeld. Uit Vlieland schrijft men 26 September. „Tenge volge van de op den 24 dezer alhier gewoed hebbenden storm liggen onze stranden van het eene einde tot het andere als bezaaid met wrakhoutrondhouten enz. Uit den chaos van de aangespoelde goederen is reeds gebleken dat tot de verongelukte schepen behooren Eet Nederlandsch kofschip Ban dine gez. D. Pool, van New-Casble met steenkolen naar Harlingen het Pruis- sisrhe schip Dolphin gez. I. L. Rumekete huis behoorende te Koningsbergen komende van Londen alsmede een schooner waarvan de naam en oorsprong alsnog onbekend is welke schepen totaal zijn verbrij zeld terwijl de opvarenden vermoedelijk allen zijn omgekomen. Van het i'f uissische schip zijn reeds eenige papieren alsmede eenig albumportretten gevonden. Tevens verneemt men dat door een Terschellinger loodssohipper is opgeviseht een persoon van het Pruis- sische schip Dolphin alsmede een lijk van genoemd schip zoodat tot dus ver slechts één dier zeelieden is behouden. In de Eierlandsche gronden is volgens rapporteen driemastschip gezonken waarvan de drie toppen boven water uitsteken. (H. en N. D. cour.) LI. Donderdag stond voor liet provinciaal geregts- hof te 's Hertogenbosch teregtT. H, Toud 21 jaren wonende te Posterholt in Limburg beschul digd van moedwilligen doodslag. Te dier zake door het hof van Limburg veroordeeld tot zes jaren tucht huisstraf, was dit arrest door den hoogen raad vernie tigd en de zaak verwezen naar het hof van Noord-Brabant. 10 getuigen a charge werden gehoord. Uit hunne verklaringen bleek hoofdzakelijk Dat op 19 Januarij 11. hij gelegenheid van eene verkooping volgens gewoonte daar te lande eene echte dronkemanspartij is ontstaan dat verschillende vechtpartijen hebben plaats gehad waaraan meerdere personen, ook de verslagene en besch. deel namen dat bij eene dier worstelingen waarin vooral deze beide personen elkander te lijf vielen de verslagene heeft geroepen „hij heeft een mes," waarop de besch. antwoordde tot de omstanders de handen in een slaande „visiteer mij maar," wat echter niet geschiedde dat kort daarop de verslagene in de keuken ging zitten klagende over pijn in het lijf, die, toen men hem naar huis wilde brengen, belette hem te gaan waarop hij met een kar is te huis gebragt dat hij naar bed gegaan bleef klagen over die pijn en men eerst lang daarna ontdekte dat hij een snede in den buik had waar de darmen uitpuilden dat de doctor te laat is ontboden en te vergeefs gepoogd heeft de daimen naar binnen te brengen daar de lijder door zwakte middelerwijl overleed. De broeder van den verslagene getuigde dat deze in zijne laatste oogenblikken aan hem bekend had dat T. de schuldige was wat hij vroeger tegen iedereen ontkend had te weten. De besch. zeide zoo dronken geweest te zijndat hij niet weet wat er is voorgevallenerkennende echter steeds een pennemes bij zich te dragenterwijl de laatste getuige Jansen de cipier verklaarde dat T. aan hem de misdaad beleden had. Het openbaar ministerie bij monde van mr, Polis achtte de ten laste gelegde misdaad meer dan voldoende 1 bewezen en requireerde veroordeeling tot zes jaren ge vangenisstraf. De besch. werd verdedigd door mr. Alphons Sassen deze betoogde in het breede dat niet was bewezen wie de wonde had toegebragt; dat ook aan hem die de wonde had veroorzaaktde dood van den verslagene niet toerekenbaar was concludeerde dus tot vrijspraak en wees subsidiair op de verzach tende omstandighedenop het onberispelijk gedrag van den besch. die tot eene fatsoenlijke en gegoede familie behoortenz. welke ook bij schuldigverklaring ver- oordeeling tot eene geringe correctionele gevangenisstraf wenschelijk maken. Blijkens eene mededeeling van de Grieksche rege ring aan Zr. Ms. consul generaal in Griekenland dato 16 September, zijn de schepen uit Nederland komende, wegens de verschijning der cholera aldaaronderworpen aan eene quarantaine van elf dagen. (Middelb. cour.) Van Vrijdag op Zaturdag nacht had te Spijk het volgende curieuse voorval plaats. De slager B. B. had des avonds een vet schaap geslagt en dit des nachts a an den balk laten hangen om het den volgenden dag af te houwen en aan de ingezetenen te verkoopen. Tóen hij des morgens evenwel in den stal kwam was het schaap op eenige beenderen na geheel verdwenen. Achttien jonge varkens daar ter plaatse i» ee» hok opgesloten waren des nachts gedeserteerd. Op den reuk van het geslagte schaap afgaande hadden zij het bemagtigd en op varkensmanier opgepeuzeld. Uit Beerta meldt men van 30 September Gisteren avond omstreeks elf ure wandelde een gezel schap meisjes van den stadspolder naar Nieuw-Beerta toen zij onverwachts door eenige baldadige boeren knechten werden aangetast en een van haar werd medegesleurd. Dit meisje de twintigjarige dochter van den geachten onderwijzer Zuidema werd doodelijk ontsteld in het huis van den Heer L. Dijkema gebragt en gaf eenige oogenblikken daarna den geest. Moge de toenemende overmoed en onbeschaamdheid onder de dienstboden door dit treurig voorval worden gebreideld. (Gron. Cour.)' De strijd thans te Weene» en elders in Oosten» zen- met 1 be- zoo cI rupsï 3(1 och w kist 1 hun H zij met je DUITSCHLAND. Het berigt dat keizerin Cliarlotta den winter op het eiland Madera zal gaan doorbrengen is van allen grond ontbloot. Het verblijf te Tervueren heeft een gnnstigen invloed op haar gehad en hare krachten doen toenemen. Men heeft nog steeds een flaauwe hoop dat de toestand van haren geest verbeteren zal, De Kreuzzeitung bevat een zeer scherp artikel tegen de Erausche regering hetwelk te Parijs niet onopgemerkt is geoleven. Daarin wordt betoogd dat de Erausche oiïicieuse regeringsorganen thans insgelijks tegen de Pruissisclie regering te velde trekken terwijl het Eransch gouvernement inmiddels ijverig voortgaat met zich te wapenen. Mogt de regering, te Parijs vijandig tegen Pruissen willen optreden aldus eindigt het Berlijnsch orgaan der regeringspartij dan is Pruissen gereed haar het hoofd te bieden.. Professor Schobus van de "Weener handels-aca demie heeft zich met cyankalium vergiftigd zwaar moedigheid tengevolge eener hersenziekte wordt als. oorzaak van dezen zelfmoord opgegeven. De Debatte verzekertdat het codicilhetwelk door keizer Maximiliaan te Queretaro toegevoegd is aan zijn testament, de aan keizer Eranz Joseph en koning Leopold II gerigte' bede inhoudtom de voogdijschap, te aanvaarden over keizerin Charlotte en in haar be lang sommige nog niet verrigte stappen te doentot regeling der nalatenschap van koning Leopold I. De Pruissisclie gezant te Stuttgart heeftvoor de derde maal in den loop van dit jaar eene aanklagt wegens beleediging van den koning van Pruissen in gediend tegen den Wurtembergsehen Beobachter, De N. Pr. Zeitug noemt den Beobachter het orgaan der Wurtembergsche republiekeinenen acht het een be denkelijk verschijnseldat men in Wurtemberg straffe loos de monarchale staatsinstellingen mag aanranden. Dat de "Wurtembergsche regters zich niet haasten ge volg te geven aan de klagten van den Pruissischen ge zantblijkt Meruitdat in een op 11 April dezes jaars door hem aanhangig gemaakt regtsgeding tegen den Beobachtereerst vijf maanden daarna uitspraak is eds net 3n. set :fd d. an 'tij iet .fl jooiB alitcl jaa| ;n o, fccgl .oofl ettcl i del ;U val del ml val tot al Ml 'lijl •gl ïze hel frsl rla die vm| Iijkl 'lijkl <ll 11 tO'

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1