r N°. 19 Woensdag '2 October 186.1 WOENSDAGEN ZATERDAG. ,3/„ Besturen en Administration Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. or£. r )0£- )0^ o 0^ '0L '0 10 s.3a 0.15 vaart van de fd. ei> 0 m. 1 van van 10% Fg. 8. :iv en irten. PRIJS D E R A D VERT E NTLE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten va» 1 6 roge'.s &f1 behalve het zegelregt VERSCHIJN AB O N N E M E NTS PR IjS. Per drie maanden f 2,00—Franco per post f2,25. Inzen ding der Advertentién daags te voren voor 10 ure'sinorg. Buitengewone Brandsehouwing. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gelet op art. 30 der verordening tot voorkoming en blussching van brand ia deze gemeente afgekondigd den 6 December 1855 f Verwittigen de ingezetenen Dat door heeren Brandmeesteren alhier op Maandag den 7 dezer maand en volgende dagen eene Tbuiten- gewone algemeene Brandsehou wing in de huizen der ingezetenen zal plaats heb ben als maatregel van openbare veiligheid wordende mitsdien een ieder uitgenoodigd om aan brandmeesteren den vrijen toegang in woningen pakhuizen en berg plaatsen te verleenen. 'Zierikzee den 1 October 1867. Be Burgemeester B. C. CAD. Be Secretaris J. P. N. ERMERINS. Omtrent de afdamming der Ooster-Schelde is thans de konklusie bekend der drie deskundigen die op verlangen van België door Engeland en Pruissen waren aangewezen. Daaruit blijkt dat alleen de Engelsche. ingenieur van oordeel is dat de afsluiting der Ooster-Schelde door een dam een ongunstigen in vloed zal uitoefenen op de W ester-Schelde vau Ant werpen tot aan zeeiep dat die dam zou kunnen vervangen worden door een viaduct. De beide andere deskundigen deelen in dat gevoelen niet. Volgens hen kan de afsluiting der Ooster-Schelde geen nadeel toe brengen aan de belangen der scheepvaart op de Wester- Schelde tusschen Vlissingen Antwerpen. Overigens zijn de drie deskundigen het hierin eens 1. dat de afdam ming van het Sloe geen nadeel zal toebrengen aan de Wester-Schelde 2. dat de vernietiging der reede van Rammekens die toeh reeds onvermijdelijk was ruim schoots wordt opgewogen door de verbetering der haven van Vlissingen en 3. dat het kanaal door Zuid-Beveland eene volledige vergoeding oplevert voor de afsluiting van de Ooster-Schelde en het Sloe. (A. N. en Adv. bl. voor Z.-Y.) -De minister van marine brengt ter kennis -van belanghebbenden dat in den loop van het 3e kwiir- taal van 1868 als cadet bij het korps mariniers kunnen worden toegelaten drie jongelingen na behoorlijk afgelegd examen. In deze maand zullen van het instructie-bataljon te Kampen een aantal korporaals-titulair naar de ver schillende infanterie-korpsen vertrekken om ;daarbij in den effectieven graad van korporaal op te treden. In den Antwerpschen Frécurseur werd dezer dagen met zeer veel lof gewaagd van bet driemast-clipperschip Noach IIbehoorende aan den heer Eop Smitjr. en naar zijn ontwerp op zijne werf gebouwd. Genoemd blad prijst in booge mate zoowel den bouw als de in- rigting van dien bodem, inzonderheid voor den over voer van passagiers zeer aanbevelenswaard spoort de Nederlandsche scheepsbouwmeesters, aan bet voorbeeld van den heer Eop Smitjr. te volgen en juicht de pogingen toe, die steeds in het algemeen belang ge daan worden tot het openen van een nieuw tijdvak van bloei voor. den. scheepsbouw, dezen zoo belangrijken tak van nijverheid en volkswelvaart in Nederlapd. Dit Uddel .meldt men Als e,en merkwaardige bijzonderheid achten wij wel vermeldenswaard bet berigt, dat in een tuin alhier een appelboom voor de tweede maal dezes jaars in vol jen bloei staaten mogt de weersgesteldheid medeloopen pok weder vruchten dragen zal daar van onderscheidene bloesemknoppen reeds zijn. Men is thans in deze buurtschap ijverig bezig met het rooijen van aardappelen. Van de vroege soorten kan gezegd worden dat zij over het algemeen uit muntend vau smaak en nagenoeg vrij van bederf zijn. Mogt het beschot nu en dan te wenschen overlaten de latere soorten daarentegen geven alle hoop op eene ruime opbrengst. Mogt de roggebouw dit jaar beneden andere jaren zijn de oogst der boekweit overtreft verre de verwachting. Zoowel kwantiteit als kwaliteit van dit zoo sierlijk bloeijend veldgewas laten niets te wenschen over. Dit Harlingen meldt men Hpt proces tusschen de gemeente en de firma Harmens en Penning om trent de boete voortspruitende pver te late oplevering der beide grondschouwen gediend hebbende bij de mislukte proef tot wegruiming der Pollen is door de gemeente Harlingen gewonnen - waardoor de gemeente niettegenstaande die schouwen met aanzienlijk verlies zijn verkocht geworden toch nog. een ander sommetje bij dezen handel verdient. Dit Rozendaal wordt van jl. Woensdag gemeld Heden voormiddag bij de aankomst der treinen te 11 Va uren had bier op bet station een verschrikkelijk ongeval plaats. Een reiziger Somers genaamd uit den trein van Antwerpen komendewilde zicli naar den trein van Bergen op Zoom begeven en liep om aan de overzijde der raüs te komen voorbij den trein van Antwerpen juist op het oogénblik dat de loco motief in beweging gebragt werd om water te gaan halen. De man werd omvergeworpen en als misvormd lijk opgenomen. De pmgekomene was herbergier te Bergen op Zoom en laat acht kinderen na. (N. Rott. cour.) In de nabijheid van Groningen wordt door den rijkswaterstaat toegepast de carbonisatie van het hout door gedreven gasvlammen. Het zware houtwerk hetwelk gebruikt wordt ter vervaardiging eener draai brug gelegen in den weg van Groningen naar de Friesche grenzen genaamd de Nieuwe Klap wordt gecarboniseerd door middel van een toestelgenaamd appareil Hugow. De bewerking gaat spoedig en des kundigen welke de carbonisatie hebben zien toepassen hebben de beste verwachting van de geschiktheid van het middel om het hout voor verrotting te bewaren. (Handelsbl.) LI. Donderdag nacht meldde zich bij een der agenten van policie te Groningen een vrij welgekleed persoon aanvoorgevende genoemd te zijn J. t. H. Hij zeide zich bij een koek- en banketbakker te dezer stede door liet inslaan van een glasruit meester ge maakt te hebben van eene kleine hoeveelheid koek ten einde zijn honger te stillen. Verder gaf hij op sedert kort ontslagen te zijn uit de galeijen waartoe hij wegens insubordinatie in dienst van 's lands vloot twee jaren was veroordeeld geweest. Hij is voorloopig in het huis van verzekering overgebragt. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten de kermis te doen houden van 21 October tot 2 No vember e. k. tenzij de gezondheidstoestand zich daar tegen mog,t verzetten. Dit 's Gravenhage meldt men van 26 September. Manslag de nederlaag van een weerloos kind een allerliefst knaapje van twee jaren is de misdaad die Johanna van Reij gebragt heeft op de plaats waar zij heden voor het Provinciaal geregtshof in Zuid-Holland stond om zich te verantwoorden. De beschuldigde hield hare vroegere bekentenis y.ol maar tevens dat toen zij haar 2jarig stiefkind mishandelde bij baar geen de minste gedachte had bestaan dat de kastij ding die ernstige gevolgen zou hebben als liet geval is geweest. Overigens trachtte zij tegenover de daarbij betrokken getuigen haar vroeger gedrag jegens het slagtoffer voor het hof te regtvaardigen. De advocaat- generaal mr. C. Th. van Maenen wees alLereerst op den aard van het misdrijf dat gepleegd was door eene moeder aan haar stiefkind waarbij hij de opmerking maakte dat het helaas maar al te dikwijls eene gewoonte is dat stiefkinderen slecht behandeld worden, hetgeen hier volgens de opgaven der getuigen op eene ergerlijke wijze steeds plaats had. Vervolgens trad hij in eene breedvoerige uiteenzetting van de uit het onderzoek gebleken feiten om ten slotte te komen op de omstandigheden die. tot bewijs van de ten laste gelegde misdaad moeten strekken. Hij requireerde eindelijk tot schuldigverklaring en veroordeeling der beschuldigde tot eene tuchthuisstraf van 520 jaren. Mr, J. J. van Geuns verdediger der besch. stelde bij zijn pleidooi als hoofdvraag of de ten laste gelegde moedwilom het kind te dooden door liet onderzoek bewezen was. Hij was van meening dat deze vraag alle anderen in de schaduw stelde. Hij wees er op dat omtrent deze zaak eene groote duisterheid heerschte. Hij wees het hof op verschillende arresten van den hoogen raad omtrent dergelijke misdaden van ouders en kinderen waarbij vrijspraak was gevallen. Hij gaf ten slotte gaarne toe dat gevallen bij art. 319 Q. P. bedoeld hier konden aanwezig zijn maar. hield vol dat alle opzet tot moedwilligen doodslag ontbrak. Hij concludeerde 1. tot vrijspraak wegens gebrek aan bewijs 2. datmogt liet hof schuldig verklaren dit moet zijn wegens onwilligen manslag en 3. mogt het hof beide voorstaande conclusiën verwerpen drong hij op verzachtende omstandigheden aan. üitspraak a. s. Donderdag. Een vreeselijk en tot nu tqe onverklaarbaar treur spel heeft plaats gevonden op de Portugesche bark genaamd Jeddo dd. 15 Aug. 11. te Hong-Kong aan gekomen. Gedurende de reis van Singapore naar Hong- Kong met eene lading Straits-producten en ongeveer 70 Chinesche passagiers heeft plotseling een deel der inlandsche bemanning oproer gemaakt en den kapitein stuurman 2de stuurman en 2 Chinesche matrozen vermoord en de overige Europeanen zwaar verwond. Na deze daad te hebben volbragt te hebben zijn zij echter weder teruggekeerd tot een volkomen staat van werkeloosheid en hebben toegeziendat de bootsman het bevel van liet schip op zich namden koers naar Hong-Kong rigtte en ten laatste, toen een ander schip de Veritas in het gezigt kwam om hulp seinde. Met behulp van eenige manschappen van laatstge noemden bodem is het schip te Hong-Kong binnenge- loopen. Bij het vertrek der mail was het voorloopig onderzoek aan den gang doch had men nog geenerlei oorzaak voor het gedrag der moordenaars kunnen ont dekken. (N. R. Ct.) Te Luik is de veeziekte uitgebroken in den accli- matatie-tuin. De toegang daartoe is thans voor het publiek verboden en de tuin wordt door de militaire magt afgezet. Verschillende diereu als door de vee ziekte aangetast beschouwd zijn afgemaakt. -La Chronique de Paris wijdde in den laatsten tijd herhaaldelijk vermakelijke artikelen aan de beschrij ving der verschillende volken die de wereldtentoon stelling naar Parijs lokte. Aan welke onkundigen dit is toevertrouwd moge blijken uit het volgende uittrek sel over de Nederlanders. „De Nederlanders die zich zeiven eerbiedigen als rijke menschen en aanzienlijke burgers zijn op hun ligcliaam zindelijk tot in het bespottelijke. Zij kleeden zich slecht maar hunne wijde kleeren zitten gemakkelijk. Zij hebben een tijdverdrijfdie brave Nederlanders dat ben volkomen kenmerkt. Zij spelen geen kaartzij verfoeijen het biljart het schaakspel schijnt hun te vermoeijend. Zij vermaken zich op een andere wijze het is kostbaar maar wat beteekent dat Zij hebben het goud bij lioopen liggen. „Zij vermaken zich met liet kweekén van tulpen. Zeldzame tulpen zijn verbazende sommen waard. Een tulpenbol staat iu Holland iets hooger genoteerd dan de rente in Italië. Zij benijden elkander zeldzame tulpen zij toonen elkander de prachtige ontloken bloemen met hare schitterende en vonkelende kleuren en houden de bladeren daarvan met een gouden ring bij elkander. Het toppunt van genot is de blaauwe tulp te bezitten die eenig is in de bloembakken van Amsterdam eii waar het gazen gordijntje voor de benedenste ruiten der ramen geen duimbreed opening mag hebben om één enkelen blik aan de voorbijgangers te gunnen op de blanke wangen van de schoonste der Nederlandsche schoonendaar zet men die wijd open om de hloeijende tulp het voorwerp der afgunst van buren en vrienden te maken. Menigeen heeft zijn lidmaatschap van den raad of zijn plaats in de kamer te danken aan de schoonheid der bloemen in zijnen tuin. Wanneer men een jongeling de botanie ziet beoefenen soorten schikken en naar hunnen aard af zonderen dan weenen de moeders tranen van vreugde en roepen de vaders vol trots uit„onze jongen zal het ver brengen." „Vroeger drukten de Nederlanders alles. Zij waren de zetters voor de algemeene wereldpers. De Gazette de Hollande was de meest gelezene onder Lodewijk XIV. Zij vertelde dikwijls onwaarheid maar zij zeide ook nuttige waarheden. Wanneer men een hatelijk stuk verspreidde of eene ondeugende voorstelling van eene zaak wilde geven dan zond men liet handschrift naar Hollandvan waar het gemakkelijk zijn weg door Europa vond en zelfs ver daar buiten. „De Nederlanders laten weinig van zich hooreu eigenlijk gezegd gelijken zij veel op do bekende rat van Lafontaine die zich in eene kaas verscholen had en daar leefde zonder zich te bekommeren om de ratten hare zusters of de katten harë vijandinnen. De Hollandsche kaas heeft een mooije reis door de wereld gemaakt. Thimotheé Trimm heeft er ergens de korst en het deeg van beschreven men zie dienaangaande zijn Petit Journal. De Hollandsche meisjes zijn schoon tot haar zestiende of achttiende jaar zij hebben goud geel haar als engelen op gekleurde bijbelplaatjes blaauwe oogen en verbaasde blikken haar eeutooüig leven maakt haar weinig slim zij zijn sterk gebouwd. Na de achttien jaar maakt het zware voedsel de vol strekte rusthet gebrek aan afleiding haar gezet en het jonge meisje wordt een deftige matrone. Men vind in Nederland uitmuntende huismoeders vooral uitstekende huishoudsters. Het klimaat doet haar lang de frischheid behouden die men in hare wangen be wondert en de fijnheid waarvoor haar vel beroemd is. Groote letterkundigen hebben de Nederlanders weinigen aan te wijzen maar zij hebben groote scüilders gehad die kleine schilderijen hebben gemaakt. De Vlaamsche en Hollandsche school worden dikwijls verward maar de laatste onderscheidt zich zelfs nog gunstig vau de als voortreffelijk bekende eerste zij bezit dat afge werkte dat Meissonnier zelfs mist. De anecdote van den Hollandschen schilder die zes maanden schilderde over het behangsel op de schilderij der „waterzuchtige vrouw" op de Louvregeeft een denkbeeld van de naauwgezetheid en de volharding hunner kunst. Alle academiën in Nederland schrijven jaarlijks deze prijs vraag uit Wat is een dijk Welk is het beste stelsel voor het bouwen van dijken Zijn ouze dijken stevig Het is altijd het oude liedje en het wordt daardoor wel wat vervelend maar wat zal men daartegen doen Men kan ook niet altijd over tulpen spreken." DUITSCHLAND, Weenen 26 September. Het Huis van Afgevaar digden van den Rijksraad heeft zich met wijzigingen in de strafwetgeving bezig gehouden. Onder anderen was door de commissie voorgesteld aan den regter de bevoegdheid toe te kennen om in elk geval waarin bij de wet de doodstraf bepaald wordt levenslange gevangenisstraf of verzwaarde kerkerstraf voor niet minder dan tien jaren op te leggen. In weerwil van den tegenstand des ministers van justitie werd dit voorstel aangenomen hetgeen als een eerste stap tot de geheele afschaffing der doodstraf wordt beschouwt. De generaal Kondelka is sedert zijne arrestatie lijdende zoodat hij geen verhoor heeft kunnen ouder gaan. Zijne echtgenoot is insgelijks ziek. Verscheidene verwanten van den gearresteerde die verzocht hadden een onderhoud met hem te hebben zijn afgewezen. De menagerie te Scönbrunn bezit op dit oogén blik een groote zeldzaamheid namelijk vier jonge kasuarissen die door het mannetje zijn uitgebroed iu den tijd van 60 dagen. Hoe gespannen de verstandhouding tussclieu Mol davië en Wallachije thans is blijkt duidelijk uit den moordaanslag op den redacteur vau de Moldawa Boldour Latzesko dezer dagen gepleegd. Deze schrijver trad in den jöngsten tijd heftig op tegen de vereenigiug van de beide vorstendommen waardoor naar zijn in zien de Moldaviërs slechts door de Wallaehijers werden uitgezogén. Verschillende Wallachijsche officieren daagden derhalve den schrijver uit en zelfs werd zijn leven meeemaleu bedreigd. Het Moldaviscli publiek trok daarentegen voor Latzesko partij en een adres door 600 personen onderteekend verzekerde hem dat men hem bescherming zou verleenen. De heethoofdige re dacteur werd nu nog heftiger iu zijne uitvallen en schreef openlijk dat de Wallaehijers slechts „dieven" en „roovers" waren. Ten laatste gaf hij onder een pseu doniem een geïllustreerd blad uitwaardoor hij de Wallaehijers zoo zeer verbitterde dat men den schrijver openlijk aanviel. Het publiek slaagde er echter in hem toeu voor de woede der officieren te beschermen. Dit gelukte intussclien niet toen hij de militairen voor de tweede maal in handen viel. Bij zekere voorstelling in den circus moest nl. Latzesko om zijne zitplaats te bereiken eenige officieren passeren. Deze dienden hem ettelijke stooten toe die hij niet onbeantwoord liet. Eene vechtpartij was daarvan het gevolg waarna de officieren den redacteur naar een der kleedkamers sleepten waar hem tal van sabelhouwen schoppen en andere beleedigingen werden toegediend. Nadat de officieren hunne verbolgenheid op die wijze hadden ge koeld liet men den redacteur zwaar bloedende én half dood achter. Waarschijnlijk zou men hem bepaald vermoord hebben indien onder het publiek geene be- sen- met I be- 1 zoo z\ ■ups# 3C eeA xM kistis I hun zij met i| ge- sds iet iet fd I in tij et J hooi alitc jaa ies ioo: ettc i de ;n va] dek anl val tol al| ilc tfl /er •ijz gen g'-l si zei hel frsl dal 'die val z;J ol 'lijfcl •lijkl <1-1

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1