W°. 18 Zaterdag 28 September 1867 WOENSDAGEN ZATERDAG. Binnenlandsche Tijdingen. )r£. ZIERIKZEESCHE CURRANT PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONN E M E N T S P Rij S. 'Per drie maanden f2,00— Franco per post f 2,25. Inaen- ding der Advertentiên daags te voren voor 10 ure'sinorg. UITTREKSEL uit liet verslag van den toestand der provincie Zeeland door Gedeputeerde Staten uitgebragt aan de Provinciale Staten in de. Zomervergadering van 1867. (Vervolg van ons vorig nonimer.) Hooidsiuk XV. 1IT. Handel en Scheepvaart. a. Binnenlandsche handel. Markten. P.Mialve enz. Zierikzee. l)e binnenlandsclie handel was hier iets minder "levendig dan ten vorigen jare. I)c hoeveelheid afgeleverde zeik as ch bedroeg 2839 tonnen en de zuivere opbrengst "daarvan 11196,15 tegen 4176 tonnen en 16335,65 in 1865. De euz. Zierikzee. De in- en uitvoer was hier als volgt Bier uitvoer 63040 kannen Cement (Portland) invoer, 9250 ponden; Granen en Peulvruchtenuitvoer ft 6000 mudden Hooiuitvoer 2000 ponden Bout, Sparren uitvoer 26655 stuks IJzer (Ruw) invoer 105000 ponden Idem (Ond) uitvoer 230000 ponden Klei (Vuurvaste) invoer 7000 ponden Lijnzaad uit voer 200 mudden Olie (Vitriool) invoer 122000 pon den Steen (Gebakken en Pannen) invoer 265500 pon den Steenkolen invoer 8952000 ponden Vellen uitvoer 12389 stuks Vlas (Geroot en gezwingeld) uit voer 16.570 ponden Vleesch (Gezoute en gerookt) uit voer 2996 ponden Vruchten (Boi m- en Veld-) uitvoer 3200 mudden Zout (Ruw) invoer 22"52096 ponden Idem (Geraffineerd) uitvoer 6100 ponden. Te Bruinisse had de oesteihandel eene meerdere uit gebreidheid dan in 1865. De invoer van zaai-oesters bedroeg ongeveer 8 millioen stuks. De verzending naar Belgie is in .1866 veel vermeerderd doch die naar Duitschland was merkelijk minderterwijl naar Enge land geen uitvoer plaats had. De hoedanigheid der oesters was voldoende. De prijs was bij den aanvang der verzendingen 15 doch steeg opvolgelijk tot 30 per 1000 de midden- prijs kan geacht worden veel hooger te zijn geweest dan ten. vorigen jare. Wij enz. e. Werven en Scheepsbouw. Te enz. De werven „De goede intentie" en „De stads Com- mcrciewerf tc Zierikzee bleven ook in 1866 geheel buiten werking. Op enz. f. Getal schepen van 10 tonnen en meer. in de pro vincie te huis behöorende. Het getal der bedoelde vaartuigen bedraagtals Te Brouwershaven 12 te Bruinisse S3 te Burgh 10 te Dreischor 2 te Oosterland 1 te Ouwerkerk •1 te Zierikzee 37 enz. g. lleederijen Compacten Schippersgilden Zee- mans-collegiën. Te enz. Ook te Zierikzee worden drie reederijen aangetroffen. Zes zeeschepen gezamenlijk 3173 tonnen metende zijn van daar in de vaart. Compacten enz. Hootdstuk XVI# Inrigtingen in verband met den handel en andere bedrijveti. a. Maten en Gewigten. Handhaving der daarop bestaande verordeningen. Getal overtredingen. Het toezigt op de naleving der bedoelde verordenin gen kan als voldoende worden beschouwd ook van de zijde der ingezetenen worden die verordeningen over het algemeen behoorlijk nagekomen. Door de verschillende kantougeregteu werden 36 per sonen wegens overtreding dier verordeningen tot geldboeten veroordeeld als in het arrondissement Zierikzee, 9 enz. Opbrengst van den ijk. Wegens ijkloon werd ontvangen iu het ijk-avrondissement Zierikzee, f 1193,97 tegen 1238,54s in 1865 enz. b. Middelen van vervoer te water. In 1866 werden, bij beschikkingen van den minister van binnenlandsche zaken de volgende vergunningen verleend te weten aan enz. Door den heer mr. J. M. Isebree Moens te Zierikzee werd van de liem verleende concessie voor eene stoom- bootdienst tusschen Zierikzee en Rotterdam waarvan in ons verslag melding werd gemaakt afgezien. De enz. Op een adres van de directie der spoorboot-maat schappij van Middelburgstrekkende om voor bet in stand houden barer stoombootdienstbijdragen uit de provinciale fondsen te erlangenwerd door U den 19den Julij 1866 besloten aan baar een subsidie te verleenen van ƒ2000, over het 1ste halljaar 1866 van ƒ40 per reis naar Tholen of naar Zierikzee en terug in het 2de halfjaar 1866 met dien verstande dat deze subsidiën over dat tijdvak te zamen niet meer zullen -bedragen dan 6000 en van 30 per reis naar Tholen of naar Zierikzee en terug in de jaren 1867 en 1868 zoodanig dat deze subsidiën over elk dier jaren te zamen niet meer zullen bedragen dan f S00. Hieraan werd verder door Ui de bepaling verbonden dat, wanneer de opbrengst der vrachten over één of meer der voorschreven drié jaren, meer dan 15000 mogt bedragen alsdan de helft van het meerdere bedrag zal worden gekort van de subsidiën over dat jaar. Wegens 111 reizen is over het 2de halfjaar 1866 ingevolge bovengemeld besluiteene som van 4440 als subsidie uitbetaald. Nopens enz. c. Middelen van vervoer te lande. In 1866 weiden 2 vergunningen verleend voor wager diensten als eene tot vervoer van goederen tusschen Bruinisse Oosterland Nieuwerkerk en Zierikzee en eene enz. Staking van de dienst had plaats van eene wagen- dienst tusschen Oostburg en Maldegemtusschen BruinisseOosterland Nieuwerkerk en Zierikzee tusscheii Axel en Neuzen tusschen Middelburg en Vecre en tusschen Cadzand Zuidzande en Sluis. In enz. d. Agentschappen der Ncderlandsche Bank. Banken en crediet-tnrighngen. Verzekerings-maatschappijen Handels-agenten. Makelaars. Beurzen. Geldmarkten Fondsen-handel. Het agentschap der Nederlandsche Bank te Middelburg is het eenige 't. welk .in de provincie wordt aangetrof fen correspondenten van de bank zijn gevestigd te Axeltc Goes te Oöstburgte Tholen en te Zierikzee. In enz. Te Zierikzee is gevestigd eene maatschappij tot ver zekering van eigendommeu tegen brandschade. Ook bevinden zich daar correspondenten van vele andere soortgelijke maatschappijen Het enz. -•'--Te Brouwershaven bevinden zich twee- -ggenten van de Nederlandsche Handel-maatschappij. Te enz. - Genaderd aan het einde van ons verslag durven wij vertrouwen dat wij iu uwe schatting daarmede voor zooveel het jaar 1866 betreftaan de ons bij art. 162 der provinciale wet opgelegde verpligting naar behooren zullen hebben voldaan. Aldus vastgesteld te Middelburgden 21 Junij 1867. De Gedeputeerde Staten van Zeeland ID W. VAN LIJNDEN Voorzitter. S. VAN DER SWALME Griffier. Zierikzee 27 September 1867. De stoombooten Telegraaf en Zuid-Beveland zijn gisteren op de hoogte van Stavenisse in aanvaring geweest en hebben elkander nog al belangrijke schade toegebragt. Onderscheidene passagiers zijn daarbij gekwetst. De reis is echter door de beide booteii kunnen worden voortgezet. Blijkens eene mededeeling van Zr. Ms. konsul- generaal te Lissabon dd. 17 September is thans de haven van Rotterdam verklaard als besmet van chöléra, én zijn dientengevolge de schepen van daar na den 20 Augustus vertrokken in de portugesche havens naar omstandigheden aan eene strengere epiarantaine dan te voren onderworpen terwijl de overige havens van Nederland als verdacht verklaard en de schepen na denzclfdon datum van daar vertrokkenin Portugal aan eene observatie van drie dagen onderworpen zijn. (St.-Ct.) Zekere Suudo die weldra het huis van arrest te Dordrecht zou verlaten waarin hij voor eene maand eenzaam opgesloten was ter zake van mishandeling heeft, zich door verworging van liet leven beroofd. Men meldt uit 's Gravenhage van 24 dezer. Gis teren avond wilde zekere S.wonende aan den Zuid- Oost-Buitensingel zich met een geladen schuttersgeweer van het leven berooveu. Reeds was hij bezig daartoe toebereidselen te maken doch gelukkig werd hij door de policie nog bij tijds in zijn voornemen verhinderd het geweer is hem afgenomen. Een andere S is zich gisteren vrijwillig bij de policie komen aangeveu en heeft zich in hare handen gesteld; zich zeiven beschuldigende van gepleegd misbruik van vertrouwenterwijl nog een derde S. gisteren door de policie is aangehouden onder verdenking van diefstal., De regtbank te Leeuwarden heeft een persoon tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat hij een door hem op de markt aldaar gevonden munt biljet van f 50 te kwader trouw zich toegeëigend had. 1 Te Kampen is de vorige week op last van den commissaris van politie de ter markt aangevoerde boter gewogen en gebleken dat die van zes boerinnen te ligt was. De boter fs in beslag genomen en tegen bedoelde vrouwen is proces-verbaal opgemaakt. De tamboer V. van het te Bergen op Zoom in garnizoen liggend 6de regiment inf. verliet jl. Donder dag des morgens met de reveille(ten 5 ure) de kazerne met het doel te deserteren tot dat einde had hij zich van een dubbel stel onder- en bovenkleederen, alsmede van een witten pantalon blaauwe kiel en burger-pet voorzien. Naar het schijnt had hij plan zich over Belgie uit de voeten te maken onder het naburig Ossendrecht ontmoette hij twee hem onbekende personen met wie hij spoedig in gesprek geraakte. Al pratende verzocht hij hen voor'zeer geringe som een stel kleêren van hem te koopendaar hem dit in het marcheren zeer hinderlijk was. Deze personen waren met zijn plan zeer ingenomen hoorden hem tot in de fijnste bijzonderheden uiten toen hij niets meer mede te deelen had vonden zij het beter dat hij met hen eerst mede naar Bergen op Zoom teruggingaangezien zij van Ineening waren dat men bij het regiment zijn gevoelen niet zou deelen. Bij liet vernemen van deze vreemde uitdrukkingen trok hij natuurlijk een vreemd gezigtdoch er viel niets aan te doenwant de hem onbekende personen waren niemand anders dan twee der hier gestationeerde brigade koninkl. marechauseés. Ten 8 J/2 lire was de mislukte deserteur reeds behouden en hem verblijf bezorgd in het huis van burgerlijke en militaire verzekering. Later zal hij voor den krijgs raad. moeten teregtstaan. Men meldt uit Rotterdam van 24 dezer Voor de arrondissements-regtbank alhier werd heden de volgende zaak niet zonder belang behandeld P. E. van Santen Kolft'apotheker te dezer stedestond namelijk teregtaangeklaagd van het in zijne apotheek voorhanden hebben van geneesmiddelen niet in de Pharmacopca Neerlandica opgenoemd of zonder opschrift volgens welk voorschrift zij vervaardigd zijn. Uit de verklaring van twee getuigen leden van den genees kundigen raad van Zuid-Holland resulteerde dat de beklaagde in zijne apotheek voorhanden had biscuits öliviersen andere dergelijke middelen. De beklaagde erkende het feit. Door het openbaar ministerie werd gerekwireerd veroordeeling van den beklaagde tot eene boete van ƒ10. De heer mr. P. G. Hoynck van Papendrecht heeft daarop in eene uitgewerkte pleitrede let onhoudbare der aanklagt trachten aan te toonen waarbij hij beweerde dat men de zelfstandigheid der apothekers wilde onderdrukken. Hij wees op Frankrijk, waar die geneesmiddelen niet alleen getolereerd maar zelfs door de regering onderzocht worden 'en de verkoop daarvan begunstigd. Pleiter achtte het ook in het belang der algemeene gezondheid b. v. op dorpen of gehuchtenwaar dikwijls uren in den omtrek geen geneesheer te krijgen iszouden deze remèdes secretes zeer veel nut kunnen stichten. Pleiter exhibeerde aan de regtbank verschillende aanwijzingen van geneesheeren, zoo van hier als elders welke die geneesmiddelen aan bevelen hij haalde aan een keizerlijk decreet van 1810, waarbij de verkoop daarvan eveneens veroorloofd is voorts beweerde hij dat uit de geneeskundige wet van. 1865 niet zou zijn af te leiden'-liet verbod om die geneesmiddelen te verkoopenterwijl het alleen aan den geneeskundigen raad te wijten is dat de beklaagde vervolgd wordtals willende niet dat de apothekers eenigzins zelfstandig handelen. De substituut-officier van justitie de heer mr. Patijnrekende zich na de laatste woorden van den geachten pleiter verpligt- de geschie denis dezer procedure mede te deelen iets wat hij anders niet zou gedaan hebben. Deze zaak is niet kwestieus; wat de feiten betreftde getuigen verklaren volledig de beklaagde ontkent niethet is alleen eene regts- kwestie. Nu wenschte men ten opzigte daarvan eene afdoende regterlijke decisie te verkrijgen om tot de wetenschap te geraken of men zulke zaken al dan niet kan vervolgen. In overleg, met het O. M. te 's Graven hage was bij de regtbanlc aldaar eene dergelijke zaak aanhangig gemaakt, waarop door een zamenloop van omstandigheden geene voldoende decisie was gevolgd waarop men zich kon beroepen en deze nu wenschte men te provoceren. Hij wil den verdediger niet volgen in zijn uitvoerig pleidooi wat betreft het keizerlijk decreet en de overige aangehaalde besluiten wijst hij alleen op de wet van 1865 waarbij dergelijke besluiten, in strijd met die wet worden te niet gedaan. Ook wil hij zich niet verdiepen in de kwestie van het al of niet wcnsclielijke van den verkoop dier remèdes secrètes; de vraag is alleen of de apothekers die mogen ver koopen hetgeen hij ontkennend beantwoord. Hij per sisteert derhalve bij zijn genomen rekwisitoir. De uitspraak is door de regtbank op 1 October a. s. bepaald. Omtrent de ongeregeldheden die dezer dagen fo- Enschede hebben plaats gehad schrijft men uit die gemeente het- volgende „Gij vraagt mij zoo belangstellend hoe het mij gaat? Wat denkt ge dan Gij stelt u mij zeker zoo wat half en half gesteenigd voor in mijn huis alle glazen stuk geslagen alles overhoop en ontredderd. Kom kom stel u die dwaasheden uit 't hoofd. Wat meer zegt, niemand is molest aangedaan die niet onmiddellijk in de zaak betrokken was. Algemeen liceft de verbeelding de dingen erger doen voorstellen dan ze waren. Mij dunkteen Hollander kan een berigt van oproer niet lezen zonder te ijzen een sigaar of pijp op te steken in zijn handen te wrijven dat hij in dit geval geen achterhoeker is en bij gelegenheid de zaak te ver- grooten. Ook hebben velen het gebeurde te Almelo en te Enschede allergenoegelijkst verward. US'el is het .mogelijk dat het oproertje te Almelo de handen in Enschede wat eerder naar de steenen heeft doen grijpen maar overigens bestaat er geen het minste verband tusschen het een en het ander. In Almelo was het de kermis en daarmee- heeft Enschede's rumoer niets te maken. De kermis is hier integendeel rustig afgeloopen. Om 11 uren moesten de kroegen en her bergen ouder gewoonte gesloten worden en dit is geschied zonder eenigen tegenstand te ontmoeten. Neen hier is het de oprigting van een ziekenfonds die aan leiding gegeven heeft tot het oproertje waarvan de dagbladen in den laatsten tijd hebben gewaagd. Vroeger hadden enkele fabrieken afzonderlijke ziekenfondsen. De werkman liet wekelijks iets staan'had daarvoor vrij docter en apotheker en ontving in zijne ziekte 's wreeks iets toe. Hoeveel en hoe lang Dit hing na tuurlijk af van de bepalingen in iedere fabriek daarvoor gemaakt. Niet allen hadden dergelijke fondsen boven dien waren die fondsen niet altijd toereikend om in do behoeften te voorzien. Daarom wilden de fabriekanten de zaak nu eens voor goed aanpakken en besloten een algemeen ziekenfonds op te rigten waaraan alle ar beiders zouden deelnemen en dat natuurlijk door zijne meerdere financiële krachten beter en doelmatiger zou werken. Men zag om naar het best werkend stelsel en koos dat van de heeren Dolfus te Mifillhouse. Vol gens dit stelsel bestaat het bestuur van het fonds uit een zeker aantal leden uit de arbeiders door de ar beiders gekozen waaraan eene commissie uit de fa brieken met het oog op de kas is toegevoegd. Een drietal doctoren werd voorgesteldéén natuurlijk go- kozen. Een directeur belast met de administratie werd tevens aangewezen en een paar boden benoemd» Ieder werkman zou nu wekelijks iets laten staan; daar voor heeft hij in geval van ziekte vrij doctor en medi cijnen plus het dubbele vau zijn inleggeld per dag. Of dit in geval van slepende ziekten slechts gedurende zekeren termijn wordt volgehoudenis mij onbekend.- Ook meen ik wel dat de subsidie eerst begint met den 3en dag der ziekte om alle misbruik te voorkomen. Op Enschede met een plus minus 1700 arbeiders toe gepast werd het minimum der inleggelden op 8 cent per week, het tractement des doctors op ƒ850 dat van den directeur op 500 bepaald. Hoeveel iedere bode ontvangtweet ik niet't doet ook weinig ter ;en- met be zoop upsf 9 een kis/e bun zij net V-I ds et et ?d ifi °l ,«ts t. a vc booi alite wij. jaa! tcg, 5 VC jes ioo. ,ette s de in va de anl val to J al De| t dl lv(i alel >tl' rlijl ver gen vai zal n ofl ilijkl -lijfc

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1