I W°. 77 Woensdag 25 September. 1867 WOENSDAGEN ZATERDAG. Binnenlandsehe Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen A w York, pingen j Rott. patavia ZIERIKZEESCHE PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEME NTS-PRIj S. Per drie maanden f2,00Franco per post {2,25. Inzen dingder Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'smorg. -STv' UITTREKSEL uit het verslag van den toestand der provincie Zeelanddoor Gedeputeerde Staten uitgebragt aan de Provinciale Staten in de Zomervergadering van 1867. (Vervolg van ons vorig nommer.) Hoofdstuk XIv. Jagt en Visscherij. a. Jagt. Ofschoon de daaromtrent ingewonnen berigten wel eenigzins uitéén loopen zoo schijnt nogtans de staat van het jagtveld in het afgeloopen jaar bevredigend te kunnen genoemd worden. In het voormalige 4de en 5de district zoo mede in Noord-Beveland en St. Phi- lipslands was het jagtveld o. a. ruim of meer dan in liet vorige jaar van haas voorzien in Zuid-Beveland daarentegen slechts in enkele streken en in Schouwen zelfs weinig wat aldaar aan ziekten onder die wild soort het gevolg der natte weersgesteldheidtoege schreven wordt. Ook weerden in sommige gedeelten van Schouwen geene patrijzen gevonden in andere daarentegen veel. Insgelijks werden in Zuid-Beveland nog al patrijzen aangetroffen en eveneens in het vroegere 5 de district minder daarentegen in het voormalige éde district. Houtsneppen zijn er inzonderheid in Schouwen meer dan gewoonlijk geweest. In enz. In 1866 zijn afgegeven 7 groote jagt-acten tot uitoefening van alle geoor loofd jagtbedrijf 408 jagt-acten als boven met uitzondering der lange en valkenjagten 6 kleine jagt-acten, tot uitoefening der bij art. 15 litt. e,fen g der wet van 13 Junij 1857 (Staatsblad no. 87) bedoelde jagtbedrijven. Kostelooze vergunningen tot uitoefening van het in art. 14 litt. g van gemelde wet genoemde jagtbedrijf werden niet verleend. De opbrengst van bovenbedoelde jagt-acten bedroeg aan regt6360 aan zegel f 1908 te zamen 8268 makende met de 38 opcenten ad 725,04 een bedrag van ƒ8993,04. Het getal bekeuringen wegens overtreding der wet en verordeningen op de jagtbedroeg in het 1ste arrondissement 63 in het 2de 35 en in het 3de 42. Reeds hierboven hebben wij gezegd dat men zich algemeen beklaagt over het gering getal rijks-veld wachters in deze provincie uitsluitend belast met het toezigt op de jagt en visscherij er waren er niet meer dan 13 van welke aan vijf in het eerste aan even zoo velen in het tweede en aan drie in het derde reg- terlijk arrondissementeene standplaats was aange wezen. b. Visscherij in de binnenwateren. In 1866 werden afgegeven 178 groote visch-acten tot uitoefening van alle ge- I oorloofd vischbedrijfen 913 kleine visch-acten tot uitoefening der visscherij met één vischtuig. Aan onvermogenden werden 705 kostelooze vergun ningen tot uitoefening der visscherij met één vischtuig afgegeven. De opbrengst der hiervoren bedoelde acten bedroeg aan regt ƒ2259,50 aan zegel f 951,75 te zamen 3211,25 makende met de 38 opcenten ad 361,665 een bedrag van 3572,915. Het getal bekeuringen wegens overtreding der wet en verordeningen op de visscherij bedroeg 22 in het eerste 15 in het tweede en 30 in het derde regterlijk arrondissement. Hoofdstuk XY. Nijverheid Handel en Scheepvaart. 1. Kamers van Koophandel en Fabrieken. In 1866 is overeenkomstig de bestaande bepalingen de helft der leden van de kamers van koophandel en. fabrieken afgetreden. De uitslag der verkiezingen enz. d. Be visscherij buiten- en binnengaats. De visscherij buitengaats of de zeevisscherij wordt in deze provincie alleen te Arnemuiden uitgeoefend enz. Wat betreft de visscherij binnengaats waardoor wij hier verstaan de visscherij buitendijks of op de Schelde en Zeeuwsche stroomen deze bepaalde zich voorname lijk bij. die van oesters, mosselen en garnalen. Daartoe werden voortdurend of afwisselend gebezigd Te Bruinisse 100 vaartuigen enz. Te Bruinisse berekent men de vangst der garnalen op eene opbrengst van ongeveer 236313 ponden en de prijs op 1 tot 5 de mand. Te Arnemuiden was de opbrengst minder dan in 1865 't welk daaraan wordt toegeschreven dat de visschers door het onstuimige weder belet werden hun beroep uit te oefenen. De oesters waren over het algemeen goed doch klein van stuk de prijs was hoog te Bruinisse schat men de opbrengst op ongeveer 100000 stuks en de gemiddelde prijs op ƒ30 de duizend. Wat de mosselvangst betreftwaarop men zich meer bepaald te Bruinisse Cliuge Graauw en Philippine toelegtberekent men de opbrengstte Bruinisse op 40000 ton en den prijs op 70 80 a 90 cent de ton te Clinge de opbrengst op 35000 ton en den prijs op f 1,10'a 1,50 de ton; te Graauw op eene opbrengst ter waarde van 10000 en eindelijk te Philippine op eene opbrengst van 20000 ton en de prijs op 0,94 de ton. Onder evengenoemde 20000 ton zijn echter 5000 ton begrepen te Bruinisse aangekocht. Volgens het verslag van Burgemeester en Wethouders van Philippine wordt de vangst en verkoop der mos selen over 1866 op niet meer dan y3 van den gewonen omzet geschateen gevolg zoowel van gebrek aan voorraad, op de banken en slechten aanwas als het mindere debiet naar buiten 's lands vooral naar Parijs en andere plaatsen in Erankrijk veroorzaakt door de cholera. Deze laatste omstandigheid schijnt ook den prijs der mosselen zeer gedrukt te hebben. Te Clinge vonden een veertigtal peisonen hun be staan in de vangst van kreukels die ongeveer 1000 ton opleverde de prijs was 6 de ton terwijl men verderzoo aldaar als te Tholen zich ook nog op de ansjovis-vangst heeft toegelegd. Te Clinge berekent men de opbrengst daarvan op 18 ton en de prijs op ƒ150 de ton. Van Tholen worden geene cijfers aangegeven maar de opbrengst wordt aldaar gering en de prijs aanzienlijk genoemd. (wordt vervolgd.) Overzigt van den afgeloopen oogst in Schouwen en Duiveland. Wat het inzamelen van hooi en oogst betreftis naar wensch afgeloopen. De winter-tarwe is geen groot gewas en op vele plaatsen met veel moederkoorn doormengd de Zooge naamde Engelsche of zeeme tarwe is dit jaar de beste; zomer-tarwe is bijna niet of weinig geteeld rogge is algemeen een misgewaswinter-gerst ook weinig ge teeld en niet zwaar van opbrengstmaartsche- en zomer- gerst een zeer goed gewas alsmede den haver erwten zijn ook algemeen zeer voldoende paardenboonen zijn omtrent een misgewas kleinboonen zijn weinig ge? teeld maar die kunnen goed zijn koolzaad is ook een min gewas geweestaardappelen zijn bijzonder goed zooals blijkt bij het rooijen daar een begin mede ge maakt wordthet vlas is dit jaar een goed gewas hetwelk de twee voorgaande jaren veel overtreftde meewortel is ook een goed gewas dat in alles het voorgaande jaar in niets voorgeeftDe mangels sui ker- en paardepeën-wortels zijn ook zeer voldoende wat de weilanden betreftdie zijn dit jaar zeer voldoende zoowel in Duiveland als in Schouwen. Als eene bijzonderheid meldt men dat in den tuin van den landman Pieter Castelein te Yzendijke eene calabas is gegroeid die eene zwaarte heeft van 44 Ned. ponden en een omvang van 1,74 Ned. el in de koord. De heer Vögelciviel-ingenieur te Wiesbaden is in de vorige week te Bergen op Zoom aangekomen, met het doel om de afdammingswerken aan de Ooster- Schelde en verdere spoorwegwerken op de lijn Roozen- daal Vlissingen in oogenschouw te nemen. Uit Ellewoutsdijk meldt men. Zondag middag 12 ure heeft de stoomboot Taurus kap. Romkes komende van Antwerpen bestemd naar Hamburg onder Everdingen een ander schip aangevaren en zich voor onze haven aan den grond gezet. Zij had een lek onder water gekregenzoodat zij in zinkenden toe stand verkeerde. Men is thans druk bezig dezelve te lossen. Tot de lading bestaande uit allerhande arti kelen voornamelijk stukgoederen behooren eenige vreemde vogels en dieren. Bij het aan de tweede kamer ingediend wetsont werp betreffende de maten gewigten en weegwerktui gen is het internationale metrieke stelsel behouden met wegneming der daarin gebragte afwijkingen. Om trent de verificatie van weegwerktuigen en gasmöters zijn bepalingen gemaakt. Die betreffende het vaatwerk zijn gewijzigd. Een verbeterd toezigt is in het leven geroepen en de grondslagen zijn gelegd voor eene verdere regelingbij reglementen van inwendig bestuur, van dezen tak van staatszorg. Een overgangs-tijdperk van vijf jaren is gesteld voor den wettelijken toestandvoor zoover aangaat de be namingen der maten en gewigten ten einde het metriek stelsel dan in zijne gansche zuiverheid te kunnen toe passen en het gebruik der oude namen alzoo af te schaffen. Meetwerktuigenstrekkende om eene verbruikte hoeveelheid bij de maat verkochtaan te wijzen (gas, water stoomverwarmde of verkoelde lucht) zijn aan de voorschriften omtrent de maten onderworpen. Om trent gasmeters zijn afzonderlijke bepalingen gemaakt. De jaarlijksche herijk wordt afgeschaft. De maten gewigten enz.worden voor de eerste maal kosteloos geijkt. Het metriek stelsel wordt ook toepasselijk verklaard op het medicinaal gewigt. De Staatscourant bevat weder eene bekendmaking van den minister van binnenlandsehe zaken dat tot opleiding voor telegrafist bij den dienst van de rijks telegraafna vergelijkend onderzoek ongeveer twintig leerlingen zullen worden toegelaten om te Amsterdam onderligt te ontvangen. "Verzoeken om toelating moe ten vóór of 15 November a. bij het departement van van binnenlandsehe zaken zijn ingediend. De voor waarden worden voorts in de Staatscourant medegedeeld. Zaturdag jl. had bij de Bellingbrug te Middelburg het volgende voorval plaats. Een geblinddoekte stier die door een boer en diens knecht werd geleid en be stemd was om met de stoomboot de Arend naar elders vervoerd te worden schrikte toen hij genoemde brug gepasseerd was ontsnapte aan de handen zijner bewa kers liep tegen een kelder van een daartegenover gelegen huis op en sprong door een gesloten raam in een der vertrekken van die woning. Het gevolg daar van was dat niet alleen raam en glasruiten maar tafel en stoelen een étagère met de zich daarop be vindende voorwerpen enz. verbrijzeld of beschadigd en in bonte mengeling dooreen geworpen werden. Het beest schijnt zich nog al ernstig bezeerd te hebbente oordeelen althans naar de hoeveelheid bloed welke hier en daar in het vertrek verspreid lag. Gelukkig waren de bewoners van het huis niet in bedoelde kamer aan wezig zoodat in dit opzigt geen ongelukken zijn voorgevallen en men met de schrik is vrijgekomen. De bewakers van den stier waren dezen op de hielen gevolgdgrepen hem en leidden hem uit het vertrek door den gang en de voordeur naar buiten. Hij is voorloopig in de nabijheid op stal gebragt. Naar wij vernemen heeft de boer zich reeds tot het vergoeden der schade bereid verklaard. De gemeente Nijkerk werd jl. Donderdag voor het eerst door gaz verlicht. Bij deze gelegenheid heb ben eenige festiviteiten muzijkuitvoeringenenz. plaats gehad. De fabriek is opgerigt door den architect H. A. Kampers aan wiens werk groote lof wordt toege zwaaid. Uit Hoog-Keppel meldt men De in den avond van den 16 dezer uit de gevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelden op den Kruisberg ontvlugte gevangene is Dingsdag na vergeefs getracht te heb ben de Pruissische grenzen over te komenvrijwillig in dat gesticht teruggekeerd. Naar men verneemt moet die gevangene een gevaarlijk persoon zijn. Men heeft hem indertijd zelfs verdachtdat hij in zijne vroegere gevangenis te Rotterdam gepoogd heeft deze in brand te steken. Een door den kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente te Rotterdam aan den gemeente raad aldaar ingediend adres houdende verzoek tot afschaffing der kermis is tot het uitbrengen van advies gesteld van burgemeester en wethouders. Eenigen tijd geleden zijn te Usquert verscheidene brandbrieven aangeplakten is ook brand gesticht in het gemeentehuis. De dader of daders zijn nog niet ontdekt. De te Groningen gevestigde maatschappij van nijverheid heeft thans eene premie van 200 uitgeloofd voor het aanbrengen van deri dader door vrijwillige bijdragen is die premie tot op 1000 verhoogd. Onder de vreemdsoortige middelen welke soms gebezigd worden om medelijden op te wekken is het nabootsen der vallende ziekte zeker niet het minst vreemde. Een persoon uit Amsterdamdie bekend staat als dat middel meermalen in practijk te brengen werd jl. Vrijdag in het Haagsche bosch weder daarop betrapt en door de policie de stad uitgeleid. Jl. Dingsdag ochtend trok eene donderbui over de gemeente Lemsterland waardoor een drietal onge lukken zijn veroorzaakt. Een korenmolen te Lemmer werd door den bliksem getroffen en brandde geheel af. Te Oosterzee slo'eg de bliksem in een houtzaagmolen. Ofschoon de molen reeds in brand was geraakt, mogt men er toch nog in slagen het vuur te blusschen. In een in de nabijheid staanden oliemolen werden twee knechts tegen den grond geworpen en bekwam een derde ligte brandwonden. In de Eollega-sloot werd een met turf geladen vaartuigje zoodanig door den bliksem getroffen dat het onmiddelijk zonk. Man vrouw en vier kinderen werden slechts met moeite gered het kleinste kind werd daarbij echter min of meer gekwetst. De Arnhemsche courant bevat een afscheidsgroet aan Nederland van de uit Nederland vertrokken Han- noveranen gedagteekend Zurich 10 September. Bij het toeroepen van een hartelijk vaarwel voegen zij hun opregten dank voor de welwillendheid waarmede zij hier ontvangen werden en voor de vele bewijzen van belang stelling die hun gediu-cnde hun kort verblijf in Holland ten deel vielen. Ten slotte uiten zij den wensch dat er weldra tijden zullen komen dat geen overmoed van een magtigen nabuur een vrije maar zwakke natie beperken zal in de uitoefening van het heilig regt dei- gastvrijheid. Eenige leden der familie van den lieer Jan van Rijswyk te Antwerpen benevens zij die ingeschreven hadden tot het bijeenbrengen der door den heer de Laet gevorderde som hebben eergisteren in de cellulaire gevangenis aldaar den griffier 5000 franken benevens 979 franken 90 centimes aan geregtskosten ter hand gesteld. De heer van Rijswyk kreeg daarop onmiddelijk zijne vrijheid terug. Wederom zijn eenige Belgen van de Mexikaansche legioenen aangekomen zij zien er allertreurigst uit. De luchtkasteelen bij hun vertrek gebouwd zijn ge bleken kaartenhuisjes te zijn geweest. "Van de geheele expeditie brengen zij niets dan ellende mede benevens de herinnering aan hun lijden zelfs hier worden zij met wantrouwen bejegend. Dit is zeker dat de offi cieren van het garnizoen te Antwerpen toen eeu maand of twee geleden het voornaamste gedeelte van het Belgische legioen terugkwam bepaald weigerden om de uit Mexico terugkeerende officieren en soldaten officieel in te halen. DUITSCHLAND. In Pruissen en in Oostenrijk is men voor het oogenblik 'niet oorlogzuchtig gestemd. De circulaire van den heer von Bismarck aan de Pruissische agenten in den vreemde is vooral in zooverre vredelieveud dat eene nadere vereeniging van Noord-Duitschland met het Zuiden niet noodig wordt geachtdaar de bestaande banden voldoenden waarborg opleveren voor dc nationale belangen en voor de verdere ontwikkeling van het een heids-beginsel. In Oostenrijk heeft de minister von Beust dezer dagen te Brunn eene toespraak gehouden waarin hij zijn vertrouwen op het voortduren des vredes uitsprak. „Gij kunt zeide hij een grond voor dat vertrouwen vinden in de omstandigheid dat de politieke en handelsbetrekkingen met Pruissen op nieuw hervat zijn." In Tyrol zouden naar men beweertverscheidene Pruissische officieren als burgers verkleed rondzwerven die in last hebben de teekeningen van het terrein op de plaats zelve te verbeteren zij worden zegt men gevolgd door geheime agenten die het volk moeten innemen voor eene vereeniging met Beijeren. In ver band met zulke geruchten zou de Oostenrijksche gen darmerie zeer naauw toezien op alle vreemdelingen die in Tyrol reizen en moet zij onlangs een jong mensch die eene schets in zijn teekenboek maakte, hebben ge arresteerd omdat hij geene papieren bij zich. had. Zijn vader die wel papieren had werd in hechtenis ge nomen omdat hij den gendarme eenige drinkgeld aanbood als deze zijn zoon losliet. De zoon is na iet )e- oo isf e( 4h ist 'v ■y et ,wt.sl l. q ve l a a hooi al ito wij ja; sn ri tegj ve ees ioo.' ,ettc s dei en va; de an va •to al| a t d| ivi al rlijl ver| rij: gen 1 &-1 ïize hel frsl dal 'die l| dijk. •■Hjfc L

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1