n 76 Zaterdag 21 September. WOENSDAG EN ZATERDAG. I 186] I Besturen en Administratiën Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen. V lordt, Priest, recht. nrog istle ZIERIEZEESCHE C0URAN1 PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: 14.25 13.75 8.75 6.75 6.25 3.30 4.30 9.— 9.75 12.— 11.— 7.50 m. 10.15 10.15 afvaart eii van na de A B O N N E M E N T S P R Ij S. Per drie maanden f2,00—Franco per post f2,2b. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'sinorg. UITTREKSEL uit het verslag van den toestand der provincie Zeelanddoor Gedeputeerde Staten uitgebragt aan de Provinciale Statenin de Zomervergadering van 1867. (Vervolg van ons vorig nommer.) Hoofdstuk XI. Waterstaat. li. Polders. Omtrent' enz. Ten aanzien der af- en uitwatering kunnen wij het volgende mededeelen. In den polder Schouwen werd de bedelving der water leidingen en bermslooten weder voortgezetover eene lengte van 4120 elterwijl zulks ook over 800 el lengte sloot plaats had door de gebruikers der aan palende eigendommen. Naar enz. Uithoofde van het instorten van een houten buis of duiker in den straatweg van Zierikzee naar Zijpe op 44 el ten oosten van nummerpaal 110 werd deze vervangen door cementbuizen ter lengte van 8 el wijd in den dag 0,40 el en hoog 0,60 eldie zeer goed voldoen. De kosten van uitvoering bedroegen f 90. I)e enz. c. Gemeente-polder- of buurtwegen en voetpaden. In. 1866 kwamen de volgende wegsverbeteringen 'waarvoor door U den 9 November 1865 uit de fondsen van 1866 rentelooze voorschotten waren verleend tot stand te weten de enz. Door de volgende besturen werd aanvrage gedaan tot bet bekomen van rentelooze voorschotten uit de fondsen van 1867 tot verbetering van wegen te weten: door enz. door het gemeentebestuur van Haamstede ad/10700,00 te zamen enz. Naar aanleiding van ons deswege gedaan voorstel werd door U in uwe vergadering van den 8sten No vember 1866 onder no. 10 besloten lo. enz. b. voorwaardelijk toezegging te verleenen aan de aan vragen van het gemeentebestuur van Haamstede ad 10700,00 de enz. In deze provincie waren in 1865 Rijks-kantoren gevestigd te Goes Middelburg Neuzen Vlissingen en Zierikzee. Aan elk van die te Middelburg Vlissingen en Zie rikzee bevonden zich twee ambtenarenaan elk der beide overige kantoren één voorts aan elk kantoor I één besteller en één toestel. De Nederlandsche lijnen en alzoo ook die in deze provincie waren met 7828 kantoren in verbinding waarvan 96 binnen het rijk. Onder deze laatsten bevonden zich 27 kantoren van bijzondere ondernemingen de overige waren rijks- kantoren. Behalve enz. Het getal betaalde en dienst-berigten aan de kantoren in deze provincie gedurende 1865 was als volgt Goes verzonden 2129 ontvangen 2709 Middel burg verzonden 6681 ontvangen 6014 opgenomen en verder geseind 4 Neuzen verzonden 1923 ont vangen 1264 "Vlissingen verzonden 8294- ontvangen 3630 Zierikzee verzonden 3009 ontvangen 2140. De ontvangst bedroeg te Goes 1167.735 te Middelburg f 3813.705 te Neuzen f 344.42 te Vlissingen f 2796.815 te Zierikzee f 1364.95. Een enz. Hoofdstuk XIII. Landbouw en Veeteelt. In bet algemeen mag de toestand van den landbouw bevredigend genoemd worden ofschoon er ten dien aanzien betreffende enkele vruchten tusschen het eene en andere deel der provincie een groot verschil bestaat. Zoo wordt bijna algemeen gezegd dat de bouw van het vlas als mislukt is te noemen terwijl in de meeste gemeenten van het voormalig 5 de district de opbrengst van dat gewas wel beneden het middelmatige is geble ven maar geenszins dat het als misgewas is aan te merken. De weersgesteldheid heeft vele moeijelijkheden en tegenspoed veroorzaakt. De vele regens in Eebruarij en Maart heeft de uitzaaijing van erwten en boonen zeer vertraagd. De regen in April werkte ongunstig op de uitpoting der aardappelen. Ook de regen in Augustus en September deed veel kwaad vooral aan de haver de late gerst en aan de erwtenterwijl daardoor de inzameling met veel tegenspoed is gepaard gegaan en vele vruchten zonder dat ze genoegzaam droog waren zijn binnengehaald 't geen ten gevolge heeft gehad dat de hoedanigheid der vruchten te wen- schen laat en eene zekere hoeveelheid in de schuur heeft geschoten. Voor de nadeelen door dit een eii ander te weeg gebragtheeft de landbouwer evenwel eene groote vergoeding gevonden in den vrij hoogen prijs die hij voor de meeste producten heeft kunnen bedingen en waarop alleen de meekrap eene uitzondering maakt die, van vele akkers die meer dan de kosten van delven en bereiden heeft afgeworpen. Ook over de veeteeltwelke in dit gewest in het algemeen, als bijzaak is aan te merkenvalt niet te klagen de bestede prijzen waren redelijk hoog en het rundvee bleef van ziekte voornamelijk van den voor den veestapel zoo noodlottige veetyphus met f uitzondering van een enkel op zich zelf staand geval- waarvan hier later wordt melding gemaaktverschoond. Koop- en huurwaarde der landerijen De koop: en huurwaarde der landerijen hield zich niet alleen staande maar nam nog toe. Als reden daarvan wordt opgegegeven de zucht naar grondbezit en om een eigen bedrijf te hebben alsmede de kooge marktprijzen der producten. Dit een en ander ver meerdert de concurrentie zoowel bij verkoop als bij pacht. Altoos naar gelang van de hoedanigheid van den grond en deszelfs liggingis boven de onkosten welke variëren van 10% tot 14% besteed per bunder in het vroeger 4de district van/ 1060 2025 5de 1000 2200 ZuidrBe veland c. a. 875 1300 Walcheren c. a. 800 1600 Noord-Beveland S00 1000 Tholen 600 1200 Schouwen 600 1100 terwijl voor pacht wordt betaald in het voormalig 4de district van/ 35 70 5de 28 100 Zuid-Beveland c. a. }i 35 85 Walcheren c. a. 45 80 Noord-Beveland „40 50 Tholen 35 100 Schouwen 40 100 Hierbij mag niet uit het oog worden verloren dat de hoogste pachtprijzen zijn bedongen voor slechts kleine partijtjes, waarvan de'ligging nabij groote gemeenten uiterst geschikt is voor warmoeserijen of die gepacht worden door arbeiders die ze in hunne vrije uren be werken. Met dat al noemt men den pachtprijs over het algemeen te hoog voor den pachterdie daardoor verpligt is van den grond meer te vergen dan op den duur bestaanbaar en doelmatig is. Maatschappijen enz. Toepassing van nieuwe uitvindingen. Yoor de bemesting die in het algemeen meer en meer wordt behartigd is de bekende guano hier en daar met vrucht gebezigd, 't geen mede het geval is geweest met den afval van beetwortel-fabryken. Toorts zijn verscheidene bunders droog gelegd. In ééne ge meente in Zuid-Beveland is dit toegepast op 700 bunders. Ook in Walcheren en Schouwen heeft droog legging plaats gehadofschoon van slechts kleine partijtjes. Misgewas en verlies van oogsten door onweders enz. Misgewas heeft zich met uitzondering van eenige gemeenten alwaar daarover niet geklaagd wordtbe paald tot het vlas. Zware hagelslag heeft in eene gemeente van Zuid- Beveland nog al belangrijke schade veroorzaakteenige velden met koolzaad tarwe en erwten bezetzijn in die gemeente bijna voor de helft vernield terwijl de halmgewassen in het algemeen in dat gedeelte der provincie door zwaren wind zijn l geteisterd geworden. Overigens hebben wij gelukkig deswege niets te vermelden. Schadelijke dieren. In eene gemeente in Walcheren wordt geklaagd over schade aangebragt aan koolzaad en witte boonen door konijnen en valduiven. Ziekten der gewassen en van het vee. Op jeugdigen wasdom is de kop van de vlasplant geschroeiden is later dit gewas door plantziekte en de aardvloo zoodanig geteisterd gewordendat de meeste der met dit produet bezette velden zijn omge ploegd moeten worden. Ook de aardappelen werden meer dan in de laatste jaren door de bekende ziekte aangetastzoo dat deze op de opbrengst van grooten invloed is geweestdaar vele velden naauwelijks van een middelmatigen oogst hebben opgebragt. Onder het vee heeftzoo als liiervoren is opge merkt geene ziekte van belang geheerscht. Hoeveelheid enz. Toestand van den veestapel. Zoo als wij met een enkel woord in ons laatste verslag aanstipten, heeft zich in het begin van het jaar waarover dit verslag loopteene typheuse ziekte onder de runderen op den stal van B. Verhage Jr. landbouwer onuer de gemeente Domburgvoorgedaan Bij besluit van den 13den Januarij van dat jaar hebben wijlettende op de verklaring van den pro vin cialen veearts der 1ste klasse, verklaard dat er genoeg zame redenen tot onteigening van de runderen op dien stal bestonden en mitsdien de onteigening derzelven bevolen. Dien ten gevolge zijnen wel bij minnelijke schik king 20 runderen onteigend en vervolgens afgemaakt en bedolven. Aan den eigenaar is eene schadevergoe ding ten bedrage van /1262 uitbetaald; terwijl voor onteigende en vernietigde stalgereedsehappen en andere als besmet verdachte voorwerpen nog is vergoed eene som van 159.45. Beide sommen zijn uit de provin ciale. fondsen voorgeschoten en van wege liet rijk terug betaald. Behalve dat reeds 3 runderen aan die ziekte waren bezweken is het gebleken dat van de onteigende 20 runderen er 17 waren besmet. Overigens werden noch algemeen heerschendenoch besmettelijke ziekten van ernstigen aard onder bet vee waargenomen. Aan bet verslag van den provincialen veearts der 1ste klasse ontleenen wij deswege bet volgende Bij de paarden kwam de gewone droesziekte vooral op Walcherenvoormaar van een goedaardig karakter. Ook de zoogenaamde Typhus Lumbalis bij de paarden werd op verschillende stallen in Zeeuwsch-Vlaanderen Zuid-Beveland en Tholen waargenomen. In het vroeger 4de district werden talrijke vruchtver werpingen waargenomendie eensdeels aan het te spaazzaam toedienen van graanvoeder anderdeels aan het natte weder werden toegeschreven. Van andere sporadisch voorkomende ziekten waren de kolijken het talrijkste bij verwisseling van droog en groen voeder. Bij het rundvee waren de ziekten der digestie-organen als gewoonlijk het talrijkste. Gedurende de zomermaanden kwamen ook talrijke hersenziekten voor waarbij de dieren al dadelijk het gezigtsvermogen soms het bewustzijn verloren. De kalfziekte kwam veelvuldig voorwaar ze niet binnen 24 uren met den dood eindigde, genazen van de aangetasten velen. De schapen leden op vele plaatsen door het gure natte weder, aan waterzucht en de leverbotziekte. Bij de varkens werd hoewel minder dan in andere jaren gedurende den zomer weder de gewone varkens ziekte waargenomen. Wij enz. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden dat heeren commissa rissen over de Armen-School in deze gemeente eene zitting zullen houden in de Regenten-kamer van het Armen-Gesticht op Donderdag den 26 dezer maanddes avonds ten 7 ure tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school en worden ouders of voogden die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien opgeroepen om zich daartoe aan te melden aangezien tusschentijds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Zierikzee den 18 September 1867. Be Burgemeester B. C. CAL. Be Secretaris J. P. N. ËRMERLNS. Zr. Ms. ijzeren rader-stoomschip Borneoonder bevel van luitenant ter zee le klasse D. L. Eeldmann ver trok in den vroegen morgen van Yrijdag den 14 Sept. van Amsterdam naar Willemsoord om van daar deszelfs bestemming naar Oost-Indie op te volgen. Dit schoone vlugge vaartuig gebouwd op de werf van de firma Paul van Vlissingen Dudok van Heel te Amsterdam voor rekening van het koloniaal gou vernement in O. I. wekte op zijnen togt door het Noord-Hollandseh kanaal de belaugstelling eu bewonde ring op van de bewoners der vele in de nabijheid lig gende dorpen. Na drie dagen was men tot Stolpen gemeeute Zijp even voorbij Alkmaar, gearriveerd. Naauwelijks aldaar aangekomen of de nieuwsgierige bevolking waaronder de schoone sexe met hare eigenaardige hoofddeksels waardig was vertegenwoordigd spoedde zich naar ge noemd stoomschip alwaar zij als naar gewoonte gastvrij werden ontvangen. Z. M. Borneo zou den volgenden morg in zijne reis naar Willemsoord vervolgen en dacht men in den loop van den dag aldaar te arriveren. Yan de 18 adspiranten die aan het jl. Zaturdag geëindigde geneeskundige staats-examen te Utree:n hebben deelgenomen hebben slechts 2 aan de vereisen ten voldaan. In de zitting van de Eerste Kamer der Staten- Generaal van jl. Woensdag, zijn benoemd tot leden van de commissie belast met het ontwerpen van een adres van antwoord op de troonredede Heereii Cremers Hein van Beek Vollenhoven en van der Lek de Clercq. De commissie is gereed met haar concept, dat tot onderzoek naar de afdeeïingeii is verzonden. Tengevolge der gedurige in beslagnemingen van brieven waarvan men dezer dagen hoortmeenen wij het publiek opmerkzaam te moeten maken op de bepa lingen der wet van 12 April 1850 gewijzigd bij de wet van 5 Julij 1855 betreffende het overbrengen der brieven. Menigmalen wordt zonder opzet een brief medegenomen door vrachtloopers of rijders ter bezorging, zonder dat men er aan denktdat de wet op liet brievenvervoer dit in bepaalde gevallen verbiedt. Yan wege het ministerie van finantien wordt daarop met aandacht gelet en fiet is dus best om zich voor schade te wachten waar men zich die soms door welwillend maar verboden dienstbetoon beloopen zou. Cornelis Romboudus Lemson oud 29 jaren landbouwers zoon wonende te Bruinisse beklaagd ter zake dat hij op den 23 April jl. 15 tweejarige Kanadasche populieren-boompjes staande aan den zui delijken kant van den ouden dijk te Oosterland toe- behoorende aan den heer baron du Bois de Nivelle te Antwerpen moedwillig heeft afgehakt is bij vonnis der arrondissements regtbank te Zierikzee van den 24 Mei jl. 'schuldig verklaard aan het vellen vau hoornen door iemand die vast dat zij aan eeu ander toebelioor den, en veroordeeld tot 15 dagen gevangenisstraf in éenzame opsluiting te ondergaan alsmede in de kosten. Op het zoo door den veroordeelde als door den officier van justitie ingesteld liooger beroep heeft het provin ciaal geregtshof in Zeeland gemeld vonnis bevestigd met vei oordeeling van den geïntimeerde en mede-appel lant in de kosten op kooger beroep gevallen. Een onderofficier van het 3 e regiment infanterie gisteren met eenige kameraden op het strand nabij Vlissingen zich met zwemmen vermakende riep onver wacht om hulp daar hij de kramp kreeg.Op hetzelfde oogenblik zonk hij echter reeds weg in de diepte. Des namiddags is het lijk gevonden en naar Vlissingen overgebragt. Naar aanleiding van de arrestatie van G. te 's Gravenhage die in het bezit van valsche Ameri- kaansche effecten is gevonden verneemt men het volgende „Eenigen tijd geleden vervoegde zich bij den steen drukker Jordaan alhier een heer die licm de bestel ling deed van het drukken van eenige honderden stuks Amerikaansche effecten. Eeu groot gedeelte der bestelling was reeds afgeleverd en de betaling daarvoor genoten. Na die aflevering schijnt de steendrukker eenig kwaad vermoeden te hebben opgevat en moet sf ec A st V n ij votsJ 1. J n vel fiiooi^B 'alite jaal en tcg-fl °vgal I ees^f -loo: icttc s deij en valI de an vaH rto: all aicfl t dl ïvd a lil Itll rlijl ver vijzfl geifl 1 g'l 3ize 1' i hel frsl dal -'die dijkii i-lijk. rl

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1