u Woensdag 18 September WOENSDAGENZATERDAG. [o 18fv jten. Besturen en Administratiën Patenten. Bekendmaking. Binnenlandsehe Tijdingen. Buiteijlandsche Tijdingen dam. Castle. ptterdam. Cardiff, •ordrccht. aRot- ZIERIEZEESCHE ipitein J. •ger bin-l eild naar fT^r: Jentveld New- PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels 4/1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inzen dingder Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'sinorg. 53 63% 84% 30% a 39 92% 177% 45% 22% 65% BO»»/,, 12% 3oylfi udde. f 8.50 - 00.00 - 14.00 - 00.00 - 9.00 - o.od - 11.75 - 00.00 - 00.00 org. 8.30 10.15 .e afvaart jrg en van r na de "UITTREKSEL uit het verslag van den toestand der provincie Zeeland door Gedeputeerde Staten uitgebragt aan de Provinciale Statenin de Zomervergadering van 1867. (Vervolg van ons vorig nommer.) Hoofdstuk XI. Waterstaat. a. R i v i eren. Volgen| liet jaarverslag van burgemeester en wethou ders van Zierikzee is de toestand der havens voldoende. A'oor het uitdiepen werd in 1866 uitgegeven ƒ624,835 Bovendien kwamen ten laste van dat dienstjaar de kosten van de uitdieping der nieuwe haven ten behoeve an eene ligplaats voor steenkolenschepen bij de voor malige zaagmolen „de Zwaluw bedragende 395,50. Bij de besclioeijing van het Karstijl werd een vloedpaal aangebragt. Ook aan den kaaimuur der nieuwe haven pvevden twee gebroken vloedpalen vervangen door twee nieuwe en verder twee nieuwe rihgpalen geplaatst. De beide havenhoofden verkeerden in goeden staat. Zij worden onderhouden door den polder Schouwen Burgh en W e'stlandkrachtens overeenkomst. Een derde in dat onderhoud ten laste der gemeente bedroeg in 1866 ƒ1200. Nabij het West-havenhoofd werden twee duc-d'alven door aanvaring dermate beschadigd dat besloten werd deze weg te ruimen na ingewonnen advies volgens hetwelk zij aldaar omioodig waren. Daarentegen werd besloten een duc-d'alve te plaatsen aan het westeinde van het oosthavenhoofd waaraan in 1867 uitvoering ;al worden gegeven. Het geheele bedrag dat gedurende 1866 voor on derhoud der havens en havenhoofden in voornoemde ■gemeente werd besteed bedroeg 2325,63. In het onderhoud der havendijken werd op de ge wone wijze voorzien. Overeenkomstig het bestek zijn de buitenbeloop en van" den west- en den oosthavendijk benevens die van den scheepmakers- en den visschersdijk en die bij het sas binnen het dijkwater in November op aanwijzing met winterkrammat belegd. Dit werk met het leveren van materialen werd aanbesteed voor 480. Aan het zoogenaamde digste sas werden twee nieuwe spui- of ebdeuren gemaaktwelke werden aanbesteed voor 3985. De kaaimuren verkeeren in goeden toestand. De kosten van het onderhoud benevens van kleine ver nieuwingen bedroegen ƒ760. De beschoeijingen worden naar behooren onderhouden. Dit onderhoud werd besteed voor ƒ1280. De toestand der bruggen waarvan het onderhoud besteed werd voor 1200 was voldoende. bondag, 'smorg. huithaveiil afvaarten* YOS. De gewone aarde-kram- rijs- en stecnglooijing- Iwerken tot onderhoud en verbetering van de zeedijken Ider calamiteuse polders met de daartoe vereischte [leveringen, werden, voor het tijdvak van 1 Mei 1866 [tot 1 Mei 1867 aanbesteed voor ƒ310720. In' het bestek dezer werken was begrepen het verhoogen en verzwaren over 400 el lengte Van den zeedijk van den polder Nieuw-Bommenede c. a. jtusschen de dijkpalen 33 en 37 het aanbrengen van een buitenberm ter lengte van 274 el aan den polder Bruinisse aanvangende bij dijkpaal 31 en eindigende 74 el ten zuid-oosten van ■dijkpaal 33 De verbetering aan den binnenberm aan voornoemden bolder over eene lengte van 600 el tussclien de dijk palen 6 en 12 met eene bezanding ter breedte van |2 el De verbetering van 294 el lengtezeedijk aan de [polders Burgh.en "Westland tusschen de dijkpalen 20 en 24 De verbetering van 1.48 el lengte zeedijk aan den fpolder Schouwen district Zuidhoek tusschen de dijk palen. 9 en 11. de verbetering van 150 el lengte zeedijk aan den zelfden polder district Borrendammëvan dijkpaal 36 ,tot. 50 el voorbij dijkpaal 35 De verbetering van 61 el lengte zeedijk aan voor noemden polder, district'Flaauwers tusschen de dijk palen 1.0 en 11; de verbetering van 301,45 el lengte zeedijk aldaar .tusschen dé dijkpalen 36 en 39 de verbetering van den binnenberm van denzelfden zeedijk over 815 el lengte tussclien de dijkpalen 24 en 33 de enz. Aan de polders Vier Bannen van Duiveland werd ■2500 vierk. el rijsbeslag langs den zuidelijken zeedijk en ongeveer 100 vierk. el nieuwe steenglooijing gemaakt. Aan den polder Ooster- en Sir-Jansland werd de zeedijk met 1550 vierk. el Vilvoordsche steenglooijing voorzien. Aan enz. Ten aanzien van de duinen kunnen wij het volgende mededeelen. In enz. In de begrooting van den polder Schouwen werden de volgende sommen uitgetrokken tot het beplanten der domaniale duinen langs de westkust van het eiland met helm stroo en rietbenevens het stellen van rietschermen en het onderhoud van het duin vóór de kustlichttoren van Haamstede voor de beplanting tusschen de zuidduinen van Burgh en de gesloopte vuren onder Haamstede ƒ1200 van daar tot de Oude Hoeve f 800 van den geheelen Oosterenban tot aan den Zoetenhaard f 600 van den geheelen Zoeten- en Zou teilhaard 400 het plaatsen vau rietschermen langs den duinvoet en in de stuif- gaten ƒ300 ter beteugeling der verstuiving bij het kustlicht van Haamstede 500 te zamen ƒ3800. Voorts enz. Wat de ons medegedeelde uitkomsten der peilingen aan niet calamiteuse polders betreftkunnen wij U liet volgende mededeelen. Die aan den polder Dreischor leverden geen ongun stig resultaat op. De diepte was over het algemeen weinig en de laagwaterrand zelfs niets veranderd. Aan enz. Voortdurend bleven aanhangig de zaken betreffende de bedijking van schorren tussclien den Hollare en den Joanna-Maria-polder en in het dijkwater van Zierikzee. Omtrent den dam door het Slaak kunnen wij U melden datnaar aanleiding eener mededeeling en uitnoodiging van den minister van binnenl. zaken eene commissie uit ons midden met de bctrqkken be sturen en personen in overleg is getreden omtrent de verbindiug van Schouwen en Duiveland met St. -Philips- land en vervolgens over gemelclen dam met den NoordbrabantscJien wal.; dat die besturen en personen .later onderling de zaak hebben besproken doch dat ze, tot dus'.ver' geeue eenstemmigheid verkregen zijnde, bij voortduring in behandeling bleef. •(Wordt vervolgd.) De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de patehtpligtige ingezetenen dat de patentbladen voor het loopend dienstjaar van deze 'gemeente inge vuld gereed liggen en ter Secretarie zullen worden uitgegeven van Maandag den 16 tot en met Zaturdag den 21 dezer maanden worden de patentpligtige ingezetenen uitgenoodigd om in persoon hun patent te komen afhalen zullende aan lien die hierin nalatig mogten blijven het patent worden te huis bezorgd door den deurwaarder der directe belastingentegen .betaling van 10 cent voor ,elk onafgehaald patentblad, ingevolge de wet. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afgekondigd en in de Courant geplaatst. Zierikzee den 12 September 1867. B. C. CAU. Burgemeester en -Wethouders van Zierikzee maken bekend dat in de Raadsvergadering van den 9 dezer maand het herkomen Raadslid de heer Mr. C.J. FOKKER is herbenoemd tot lid der commissie voor de strafver ordeningen in deze gemeente. Zierikzee den 17 September 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Door de Ned. Handel-maatscbappij zijn bevracht 5 schepen als 3 voor Amsterdam 1 voor Dordrecht en 1 voor Schiedam. Vrijdag avond hebben fabriekarbeiders te Enschedé eenige oproerige beweging gemaakt. In het gebouw der sociëteit zijn glasruiten ingeworpen met steenen welke men uit de straat opbrak. Een detaehemt huzaren uit Deventer, alsmede de commissaris des kouings en ambtenaren der justitie, hebben zieli derwaarts begeven. Ontevredenheid der arbeiders over door de fabrikauten genomen maatregelen wordt als oorzaak dezer ongere geldheden genoemd. In het belang der mailreizigers welke hunne route via Triest nemen wordt keunis gegeven, dat de mail booten van die haven te Alexandria aankomende aan eene quarantaine van drie dagen worden onderworpen. Indien zich echter gevallen van cholera gedurende de réis hebben voorgedaan wordt die quarantaine verlengd. (St.-Ct.) Men meldt uit Zaandam vau 13 dezer. Gisteren is alhier een man overleden die door de cholera hevig was aangetast. Een zijner kinderen welke een stuk koek had, deelde volgens kinderlijk gebruik een afge beten stuk daarvan aan een tweede mede, beide zijn door de ziekte aangetast en bezweken terwijl het derde kinddaarbij tegenwoordig maar dat er niet van bad gebruikt ongedeerd gebleven is kan of moet men nu aannemen dat op die wijze de besmetting is overgebragt Het provinciaal geregtshof in Gelderland heeft Willem Hanekamp beschuldigd van het plegen van den bekenden moordaanslag op den notaris Ghijm en diens huishoudsteraan die misdaad schuldig bevonden en hem veroordeeld tot 20 jaren tuchthuisstraf. Het provinciaal geregtshof in Zuid-Hollaud heeft J. D. Koster schuldig verklaard aan diefstal met alle verzwarende omstandigheden en hem veroordeeld tot de doodstrafuit te voeren binnen de stad Leiden. F R A N K R IJ" K. Het Medical Journal vermeldt het invoeren van een nieuw spierversterkend (tonisch) middel in een al gemeen gebruikt wordenden volksdranknl. bet bier. Eene zeer kleine hoeveelheid quinine in ceriè pint bier verbetert den smaak en geeft a^u dien drank uitmun tende eigenschappen. Berezow^ki is in het bagno te Toulon aangekomen. Hij is onmiddelijk bij zijn .aankomst in de ijzers geslo ten, maar zal niet, gelijk gebruikelijk is, aan een anderen galeiboef worden vastgeklonken. Over eene maand zal hij naar Nieuw-Caladonië worden vervoerd. De Spaansche correspondent der Indépendance houdt vol, dat de opstaud nog geeuszins voor goed is geëindigd. Het gevaar dreigt thans evenwel niet van de Eransche grenzen, maar van deMiddellandsche zee. De Spaansche kust levert punten genoeg opwaar in- surgenten kunnen landen, die het leger weder kunnen noodzakenom zich te verdeelenen genoemde berigt- gever houdt zich overtuigd, dat Prim eerlang aan het noofd van een leger zal staan. Hij hangt voorts een treurig tafereel op van den overmoed der militairen, welke de rangen vervullen van hen, die, als verdacht vau vrijzinnigheid, uit het leger zijn verwijderd. De burger wordt, onder de nietigste voorwendsels, voor de militaire autoriteit gedaagd en staat bloot aan de wille- keurigste maatregelen. De Italia meldt het volgende nopens de onlusten te Ardor.e in Calabrie, alwaar zoo als gemeld is, de bevolking in woede gebragt door de vrees voor de cholera, en door de meening dat die plaag van rege ringswege verbreid werd grove buitensporigheden gepleegd en een aantal militairen gedood en gewond had. Na een heet gevecht tegen de carabiuiers en een klein detachement troepenheeft de volksmenigte hier en daar in het dorp woningen van voorname grond-eigenaren in brand gestoken. Een vierde gedeelte van het dorp is in de asch gelegd. -Vervolgens hebben de muitende inwoners zich in straten eu huizen met versperringen omgeven met het doel om weerstand te bieden aan de gewapende magt. Toen zij echter eene stoomboot met eenige compagniën liuietrocpeu uit B.eggio zagen aan komen, hebben zij dat voornemen laten varen en zich in de omstreek verstrooidzij worden aldaar vervolgd en reeds velen van hen zijn reeds in hechtenis genomen. Te Praag is uitspraak gedaan iu het proces wegens de onlusten (vervolging der Israëliten) welke ten vorigen jare te Radonitz hebben plaats gehad. Drie der belhamels zijn tot 6 jarenvier anderen tot 5 jaren zware kerkerstrafzeven tot 2 maanden gevan genisstraf twee tot streng arrest van 3 en 2 weken en vier zijn tot 2 weken gewoon arrest veroordeeld. De overige aangeklaagden zijn vrijgesproken behalve drie omtrent wie de instructie wordt voortgezet. G R O O T-B RITTANNIEN. Uit Londen wordt berigt dat het stoomschipSurat hebbende aan boord de mails en passagiers voor Indië, China en Australiëhetwelk den 4 September uit Suez vertrek, in den morgen van den 5, op omstreeks 90 mijlen van die haven op een rif heeft gestooten. On middelijk werden alle pogingen in het werk gesteld om het schip te ligtenen in dien tusscheutijd zijn de mails en passagiers overgegaan aan boord van het stoomseliip Nubia, hetwelk den 11 dezer uit Suez is vertrokken. Men heeft te Londen berigteu ontvangen van de kaap de Goede hoop, loopende tot 3 [Augustus. Uit den Oranje Vrijstaat waren ongunstige berigteu ingeko men de Basutos schenen het besluit te hebban genomen de boeren te beletten zich te vestigen op het door hen overwonnen en aan hen afgestane grondgebied. Som migen der boerendie getracht hadden het land te bewerkenwaren verdreventerwijl er enkelen vennoord waren. Alle mogelijke pogingen zullen iu liet werk worden gesteld, om de regten der boeren gewapeuder- hand te verdedigen. In de Kaapkolonie werden er nog verscliiliende diamanten gevonden, terwijl men mede gegronde hoop had petroleum-bronnen te zullen ont dekken. Er heeft in de laatste dagen, die het vertrek van de mail voorafgingenzwaar weder gewoedwaar door menverschillen.de scheepsougelukken te betreuren had. LI. Maandag avond is op den Midland-spoorweg een dubbel ongeluk voorgevallen. Een vee-trein is namelijk in botsing gekomen met een goederen-trein tongevolge. van den schok is de locomotief van deu vee-trein losgeraakt en zijn de meeste wagens van dien trein teruggeloopen en weldaar de weg hellende was met eene vervaarlijke snelheid. Iu hunne vaart zijn die wagens gestuit en meerendeels te bersten gestooten op een van de andere zijde komenden sneltrein. De ma chinist van dezen, het gevaar ziende aankomen, deed zijne machine achterwaarts werken en sprong van den locomotief. Ook de sneltrein reed dientengevolge zonder bestuurder terugmaar kwamdaar de machine door den schok zwaar beschadigd was, toen de weg begon te stijgen, tot stilstand. Het schijnt dat alleen volk van den vee-trein letsel heeft geleden. Vijf van hen zijn omgekomen. De naar Abyssinie bestemde schepen zijn 11. Woens dag naar zee gegaan. Men verhaaltdat de sultan aan de Engelsclie regering vergunning heeft verleend om iu Arabie vrijwilligers voor de expeditie te werven. De Abyssinische expeditie heeft ook reeds aan leiding gegeven tot. eene strike. Zaturdag hebben alle kolendragers te Liverpool het werk gestaakten men is genoodzaakt geweestbij den spoed waarmede de uitrusting en lading der schepen moet voortgaan hun loon met een Aderde te verhoogen. Behalve ditstaat in Liverpool ook overal aangeplaktdat alle matrozen aangespoord worden om zich voor de expeditie niet te laten aanwerven dan tegen 4 p. st. per maand. De gewone soldij is 2% p. st. Boe magtig de werkliedeu- vereenigingen zijn blijkt uit het volgende geval. Een metselaar Ilume te Liverpoolhad een knecht aan geklaagd wegens onwettig verlaten van den dienst. Eenige dagen later verzocht hij zijne aanklagt te mogen intrekken omdat hij een brief van de vereeniging had gekregen met de bedreiging datzoo hij volhardde al zijne werklieden gedwongen zouden worden zijn dienst te verlaten. liet volgende stuk is ons ter plaatsing tjegezonden. -A nti-Dagbladzegel-V erl>oxi.<I. Aan alle voorstanders van eene afschaffing der zegelbelasting op de dagbladen. Nog altijd bestaat in Nederland ondanks zoo menigen kraclitigen aanval daartegen gerigt, eene zegelbelasting op de dagbladen als een overblijfsel uit tijden van bekrompenheid en politieke onkunde. Toch vertrouwen wij dat de Nederlandsche Dagblad ders bevrijd zal worden van dien drukkendeu lastwant meermalen reeds bleken er velen te zijn in den lande die met ons begrijpendat het toch eindelijk eens tijd wordt krachtige maatregelen te nemen, om in dieu toestand verandering te brengen.

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1