Zaterdag 1 September. WOENSDAGEN ZATERDAG. 72 1867 Besturen en Adminislratiën Oproeping Verlofgangers. Kennisgeving. Bekendmaking. Ve* n Binnenlandsche Tijdingen. O (Spanje allen lo PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve bet zegelregt V F li S C H IJ N T I ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'sinorg. UITTREKSEL uit het verslag van den toestand der provincie Zeeland door Gedeputeerde Staten uitgebragt aan de Provinciale Staten in de Zomervergadering van 1867. (Vervolg van ons vorig nommer.) Hoofdstuk VIII. Onderwijs kunsten en wetenschappen. I. Scholen voor lager onderwijs. .De enz. Voorts werden aan de gemeenten BurgliHaamstede, 's Heer Abtskerke Oudelande Scliore St.-Annaland en Zoutelandeten behoeve van haar lager onderwijs door de burgerlijke armbesturen van "Westenschouwen Haamstede, 's Heer Abts- en Simoutskerke, Oudelande, Schore en Zoutelande alsmede door liet weezen-arm bestuur te St.-Annaland geldelijke bijdragen verleend ter som van 100 150 300 200 f 500 50 en ƒ300. Aan de gemeente Eikerzee werd door de Ambachts vrouw eene som van 500 voor den bouw van het nieuwe schoollokaal dier gemeente geschonken. Overigens enz. Omtrent den staat van het openbaar lager onderwijs in 1866 hebben de heeren district-schoolopzieners dienaangaande gehoordhunne beschouwingen ieder wat zijn district betreft medegedeeld, uitgezonderd wat het zesde school-district aangaatin 't welk de betrek king van school-opziener den Isten Januarij dezes jaars is opengevallen en tijdelijk wordt waargenomen door dien in het vijfde schooldistrictwien 't niet doenlijk was over den staat van het onderwijs in eerstbedoeld district nu reeds een oordeel te vellen. Gemelde beeren geven hoofdzakelijk het volgende te kennen. De enz. Die in het tweede „De toestand van het onderwijs" (in de openbare scholen) „heeft in het afgeloopen jaar geene merkbare verandering ondergaan en mag over het geheel voldoende heeten. Dat de resultaten van dat onderwijs niet beter zijn dan bij onderzoek blijkt het geval te wezen moet zeker ten deele aan de manier van onderwijs die bij sommige onderwijzers te wenschen overlaatmaar vooral öf aan gebrek van de noodige hulp bij het onderwijs bepaaldelijk des winters öf aan het kort en afgebroken schoolgaan der leerlingen toegeschreven worden. Die enz. De staat van het groote meerendeel der school! okalen voor de openbare lagere scholen en der gemeentelijke onderwijzerswoningen wasvolgens de opgaven der gemeente-besturen goed voldoende of vrij voldoende die van onderscheidene zelfs zeer goed of uitmuntend. Redelijk enz. Ongunstig of onvoldoende in meerdere of mindere mate was de staat van de schoollokalen te Bosch- kapelle Eede Kattendijke Neuzen Nieuwerkerk Sir Jansland (gemeente Oosterland)Philippine en "Waarde die van het schoollokaal voor de openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onder wijs ten behoeve van vrouwelijke leerlingen te "Vlissingen, en die van de onderwijzerswoning te Brouwershaven. Aanbouw vernieuwing of andere voorziening had plaats in de navolgende gemeentennamelijk te Eikerzee Graauw en Hoofdplaat de bouw van nieuwe schoollokalen te enz. te Zierikzee de stichting van een nieuw gebouw onder anderen bestemd voor de openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs ten behoeve van mannelijke leerlingen de vernieuwing van de daar naast staande onderwijzerswoning en de bouw van een nieuw lokaal naast de tegenwoordige lokalen der armenschoolnoodig door toeneming van leerlingen op die school te enz. te Ouwerkerk de bouw van een privaat aan het schoollokaal te enz. Onder de bewaarscholen zijn er drie welke in 1866 uit bijzondere fondsen werden opgerigtnamelijk eene te Middelburg zijnde eene dusgenaamde Eröbelschool eene te Ouwerkerk en eene te Sclioondijke. Het voor die scholen aangewezen getal onderwijzeressen is zamen- gesteld uit personen door'de gemeentebesturen opge geven onder de, benaming van onderwijzeressen be waarsters of b.ewaarjufvroiiwen geestelijke zusters hulp-onderwijzeressen .'helpsters en kweekelingen. III. Inrigüngen enz. IY. Scholen vólgens de wet tot regeling van het In ons vorig verslag gaven wij te kennen dat bij het einde van 1865 nog niet was beslist of en in hoever de inrigtingen in deze provinciebekend onder den naam van teekenscholen en industrie- of ambachts scholen onder de toepassing van de bepalingen der wet op het middelbaar onderwijs zullen moeten vallen. Thans kunnen wij mededeelen datvolgens eenen aan ons gerigten brief van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken de dato 19 April 1866 no. 234 5de afdeeling als tot het middel baar onderwijs belioorende zijn aan te merken. De enz. De school voor teekeneu en bouwkunde te Zierikzee. De enz. De bijzondere scholen waren De enz. De teekenschool te Zierikzeemet 2 leeraren en 41 leerlingen. Leeraren enz. Ten behoeve van de navolgende scholen werden subsidiën verleend als voor enz. Yoor de teekenschool te Zierikzee uit de gemeente kas aldaar een subsidie van 120 voor den cursus 186%g en van ƒ75 voor den cursus 186fi/67bene vens het bedrag der jaarwedden van de leeraren, ten bedrage van 305. De enz. Maatschappijen genootschappen en vercenigingen tot bevordering van kunsten en ■wetenschappen. Te Zierikzee de rederijkerskamer Ruysch onder de zinspreuk „Veredeling door Oefening" met 12 wer kende en 102 gewone leden het rederijkersgezelschap „E. N. Z. K." eene afdeeling der maatschappij tot bevordering der toonkunst met 34 leden het muzijk- gezelschap „Tot oefening en vermaak" met 41 leden de gemengde zangvereeniging „Tot oefening en uit spanning" met 44 ledende mannen-zangvereeniging „Luctor et emergo met 37 gewone leden en 8 leden van verdienste de choraal-veveeniging aldaar bestond niet meer. Te enz. (Wordt vervolgd.) De Burgi mekster van 7A enkzee, brengt ter kennis vun de miliciens-verlofgangers der ligting van 1863 dezer gemeente belioorende tot bet regement Grenadiers en Jagers de acht regeinenten Infanterie, de drie regem'ti- ten Vesting-Artillerie het korps Pontonniers en bet bataillon Mineurs en Sappeurs dat zij voor zoover zij op den 1 September e.k. nog on gehuwd zijn, zich op Donderdag den 19 Septem ber e. k. des morgens ten zes ure en zulks in plaats van Woensdag den 4 September e k. gelijk primitief was bepaald zullen moeten bevinden aan he! Luitje alhier voorzien van al hunne kleeding- en equipementstnkken en van hun verlofpas ten einde van diir naar de hoofdplaats dezer provincie te vertrekken en in werkelijke dienst te treden om gedurende eenige w. ken in den wapenhandel geoefend te worden zullende zij die in gebreke blijven op den bepaalden dag onder de ivapenen te komen bij hunne latere opkomst zooveel langer in dienst gehouden worden wordende zij tevens gewezen op ait. 145 der militiewet, volgens hetwelk de verlofganger die niet aan de oproeping voldoet als deserteur zal worden behandeld. En zal deze worden afgekondigd en in de Courant geplaatst. Zierikzee 30 Augustus 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Burgemeester van Zierikzeebrengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Maandag den 9 dezer maand des namiddags ten één ureop het Raadhuis alhiereene openbare vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee den 5 September 1867. De Burgemeester B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat in de Raadsvergadering van den 3 den dezer maand het herkozen Raadslid de heer J. van der YLIET is herbenoemd als lid der commissie voor de Gasfabriek en Straatverlichting en der commissie tot wering van bouwvallen en tevens als commissaris der Brandweer en commissaris der Vischmarkt. Zierikzee den 4 September 1867. Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. (Niet officieel gcaerite.) Og»eikbare Raadsvergadering gehouden Ce Zierikzee den 3 Sept. 1*67. Voorzitter mr. B.C.CAU, Burgemeester. Secretaris mr. J. P. N. ERMERINS. Afwezig de heeren mr. Moolenburgh wegens ambts bezigheden en Landsknegtmet kennisgeving. De Voorzitter wenschtde herkozen raadsleden de heeren J. van der Vliet, mr. C. J. Fokker, mr. W. C. de Crane en jhr. J. L. de Jonge die heden aftreden te installerenen daartoe overgaande worden de eeden voorgeschreven bij art. 83 der Grondwet en art. 39 der Gemeentewetdoor hen in zijne handen afgelegd waarna de Voorzitter eene gepaste toespraak houdt. Wordt overgegaan tot de benoeming van Wethou ders daar de heeren Fokker en de Jonge door hunne aftreding als raadslidhun radicaal als zoodanig hadden verloren. Met 9 stemmen werden de heeren mr. Fokker en jhr. de Jonge als zoodanig herkozen, zijnde bij de keuze voor mr. Fokker 1 stem op jhr. de Jonge uitgebragt en bij die van jhr. de Jonge 1 briefje in blanco. De Voorzitter wenscht hen daar mede geluk hetgeen door mr. Fokker wordt beantwoord. De notulen der 2 laatste vergaderingen worden gelezen en goedgekeurd. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand wordt herkozen mr. C. J. Fokker met 9 stemmen zijnde 1 stem op den heer van der Vliet uitgebragt. Tot commissaris der brandweer wordt herkozen de heer van der Vliet, met 9 stemmen, zijnde eene stem op den heer van der Grijp uitgebragt. Tot commissaris der vischmarkt wordt herkozen de lieer van der Wietzoomede tot lid der commissie dei- gasfabriek telkens met 9 stemmen en een briefje in blanco. Van deze benoemingen zal openbare kennisgeving wor den gedaan hebbende de benoemden zich die keuze weder laten welgevallen. IComt in behandeling het rapport der commissie van fabricage op een voorstel van de kamer van koop handel alhier tot het leggen van een ankerboei of corpsmort buiten de haven dezer gemeente houdende advies om zoodanige boei te leggendat deze ook dienstig en vertrouwd moet kunnen zijn voor alle charters van schepen die in en uit deze haven gaan en derhalve ook voor een Oost-Indiëvaarderen de commissie daarom de voorkeur geeft aan diewelke in haar rapport onder letter b is omschreven en waarvan de kosten met ketting en anker worden begroot, op ƒ1132. Jlrr. de Jonge geeft te kennen dat hij dit in zoover gewijzigd wenscht te zien dat in plaats van een anker van 1000 kilo een van 500 kilo werd gebezigd het geen volgens verklaring van deskundigen voldoende is. Na eenige discussie wordt overeenkomstig het advies der commissie met voornoemde wijziging met algemeene stemmen besloten. De Voorzitter deelt mede dat het rapport der com missie betreffende de verordeningen regelende de bewaarplaats van petroleum is ingekomen en stelt voor de behandeling tot eene volgende Raadsvergadering aan te houden. Aldus besloten. Tot 3den hulponderwijzer op de Armenschool wordt met 9 stemmen benoemdzijnde 1 briefje in blanco B. K. van der Zalm. waarvan aan den benoemde en aan de autoriteiten die het aangaat zal worden kennis gegeven. Tot lid der commissie voor de bouwvallen wordt her benoemd de heer J. van der Vlietmet 9 stemmen zijnde 1 brieije in blanco. Wordt besloten tot het doen van eenige af- en over schrijving behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Statenvoor zooveel nood. Wordt gelezen eene missive van de kamer van koop handel begeleidende afschrift van een schrijven aan den minister van binnenlandsche zakenwaarbij zij als hare meening gemotiveerd te kennen geeftdat eene verbinding van de spoorbaan in Zuid-Beveland met de zee doelmatiger ware daar te stellen langs Wemeldinge dan (zoo alsvolgens de nieuwsbladenhet voornemen der regering zou ziju) een hulpspoor te brengen van Hansweert tot aan den spoorbrug over het kanaal in Zuid-Bevelandten einde zoolang de werken in Wal cheren nog onvoltooid zijn de goederen der zeeschepen onmiddellijk te kunnen verzenden. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten tot liet indienen van een adres van gelijke strekking terwijl op voorstel van den lieer mr. de Crane wordt besloten dat een of meer leden van het dagelijksch bestuur dit adres mondeling bij den minister zullen ondersteunen. De heer van der Grijp geeft den wensch te kennen dat het verbod van invoer van hooi en stroo worde opgeheven waarop de Voorzitter antwoordt dat hij aJvorens hieromtrent een voorstel aan den Raad te doen de Burgemeesters der naburige gemeenten hierop hooren wildie hij daartoe ten spoedigste zal bijeen roepen. Hierna wordt de vergadering gesloten. et e- )0/ sfx n it ml t vel jil Bij Koninklijk besluit van 3 September jl. no. 55 is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Zierikzee ter standplaats der gemeente Brouwers haven, J. van der Bent, candidaat-notaris te Zierikzee, en voorts bepaald dat de opengevallen notarisplaats te Zierikzee voorloopig onvervuld zal blijven. Zierikzee 5 September. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den len luitenant bij de del. schutterij P. L. Broeksmit alhier. Oosterland 6 September 1867. Gisteren avond omstreeks half elf ure ontstond onder deze gemeente brandin de schuur op de hofstede van den heer Joost Elohil die geheel met hetgeen er zich in bevond (veldoogst en eenige kalveren) is in den ascli gelegd. Daar de schuur geheel op zich zelve en op eenigen afstand van de overige gebouwen der hofstede verwijderd stond heeft de brand zich alleen tot de schuur bepaald. De oorzaak van den brand is onbe kend. Een en ander wa-s tegen brandschade verzekerd. De gebroeders Kraay te Amsterdam zullen weldra het licht doen zien een hoogst belangrijk werk geti teld de Uithangteekens in verband met geschiedenis en volksleven beschouwd waarvan de schrijvers zijn de heeren mr. J. van Lennep en J. ter Gouw ge ïllustreerd door 250 boekdruketsen van P. W. Zürcher. De naam der schrijvers is waarborg genoeg dat liet een zeer degelijk uitmuntend werk zal zijn terwijl het niet alleen voor de geschiedenis van ons Vaderland en de kennis van ons volk groote waarde zal hebben maar ook beschouwingen van historisch-kritischen aard zal bevattenhetgeen volgens het prospectus wil zeggen dat de geëerde schrijvers zullen pogen in 't licht te stellen wat de geschiedenis in het algemeen leert met betrekking tot den oorsprong en ontwikkeling van het gebruik der Uithangteekens in oude en latere tijden bij verschillende volkeren maar vooral in ons eigen Vaderland. Het werk zal in 2 afdeelingen worden gesplitst waarvan de eerste de Uithangborden in het algemeen de tweede die in 't bijzonder te beschouwen geeft. De uitgaaf zal in September 1867 aanvangen en uiterlijk in 1868 voltooid zijn. Het werk zal in uotsj d. chooil valitef wijl i ja.'il Len cl tcgJ !e vel ■u-gal reesl rioo.* zette! 3rs del en val del Ia nl val rtol ia;< ■t 11V ïalol OtlJ iriijj ven n-ijz ngV eizel i ]ie| frs dal ëdiel Va ll ïn o,| el ijkt rlijk' i il I L

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1