W°. 10 Zaterdag 31 Augustus 1861 WOENSDAG EN ZATERDAG. Besturen en Administratiën Kennisgeving. Kennisgeving. Oproeping Verlofgangers. Kennisgeving. ZIERIKZEESCHE PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt V E li S C H 1J N T ABONNEMENTS PRIjS. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inzen dingder Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'sinorg. UITTREKSEL uit het verslag van den toestand der provincie Zeeland door Gedeputeerde Staten uitgebragt aan de Provinciale Staten iD de Zomerverga dering van 1867. (Vervolg van ons vorig nommer.) Hoofdstuk UI. Gemeent e-archieven In 1811 toch ia een niet gering deel der vroeger zoo zorg vuldig bewaarde archieven door den toenraaligen maire verkocht. Om welke redenen tot dien verkoop werd overgegaan is niet bekend Er bestaat geenerlei aanschrijving der hoogere autoriteit, geen besluit van den maire zelf omtrent deze zaak niets anders dan de door hem opgemaakte en geteekende afrekening, waarop in ontvang, als „provenu des paperasses „de la mairie", wordt gebragt eene som van 596,82 francs terwijl in uitgaaf daarop voorkomt een bedrag van 424,22 francs voor aankoop van het Bulletin des Lois en andere boekwerken, zijnde het resterende in de stadskas gestort. Van de aanwezige 588 oude charters (het oudste 19 van 1274), is een chronologisch register vervaardigd dat binnen kort in druk zal worden uitgegeven. Behalve het reeds vermelde register op de raad9-notulen van 1528 tot 1805 zijn op de notulen van den raad der vol gende jaren insgelijks alphabetische registers vervaardigd. Op de missives en andere stukken bestaan vóór het jaar 1820. geene algemeene registers. Echter zijn de stukken van 18101825 afgedeeld naar de verschillende onderwerpen. Van 1827 1850 bestaan registers, waarin de verschillende ingekomen en uitgegane stukken naar tijdsorde zijn vermeld en waarop alphabetische lijsten zijn vervaardigd. Ook na 1851 is op dezelfde wijze voortgaan. Op de chronologische registers der ingekomen en uitgegane» stukken bestaan alphabetische lijsten over elk jaareveneens zijn op de notulen van den raad en op die van Burgemeester en Wethouders alphabetische registers vervaardigd." Gem eentefinanciën, a. Rekeningen. De enz. Sedert ons laatst verslag zijn door den Koning in 1666 goed gekeurd de besluiten tot invoering van nieuwe of tot ver hooging van bestaande plaatselijke belastingen van de besturen der volgende gemeenten als Van enz. Van Nieuwerkerk tot heffing van 15 opcenten op de personele belasting van enz. Van Duivendijke en Haamstedetot verhooging van den hoofdelijken omslag met ƒ150 en ƒ250 van Eikerzee Kerkwerve Noordgouwe en Yerseke tot heffing van eene belasting op de honden van Hoek enz. d. Geldleeningen beschikktng over gemeente-eigendommen. Brouwershaven ƒ700, tot herstelling van straten; Eikerzee ƒ2400, voor vernieuwing van het schoollokaal; Ellemeet ƒ400, tot bestrating van de kom der gemeente; Renesse ƒ800, tot beslrating van de kom der gemeente; Zierikzue ƒ5000, tot tijdelijke aanvulling van de gemeente-kas, om in onvermijde- lyke uitgaven te voorzien. Wijders zijn door ons nog goedgekeurd de volgende raads besluiten als 24 enz. Van de laatstbedoelde besluiten zijn er 2 geweest waaraan wij onze goedkeuring hebben onthouden. Het eene betrof enz. Het andere betrof een besluit van den gemeenteraad van Brouwershaven tot uitzetting op prolongatie van eene som van ƒ2200 uit de gemeentekas eene handelwijze die wij meenden niet te kunnen goedkeuren en waaromtrent bij Koninklijk besluit van den löden December 1866, no. 51, ook is verklaarddat die met een behoorlijk beheer der ge- meente-finantiën niet is overeen te brengen. e. Subsidien enz. Hoofdstuk Vo Tuestand der brandblusch-middelen Hetgeen wij omtrent den toestand der brandblusch-middelen aangeteekend vindenis over het algemeen bevredigend te noemen. Door enz. Te Oosterland werd in eene sedert lang gevoelde behoefte voorzien, daar die gemeente in het bezit kwam van eene brandspuit, welke van de gemeente Zierikzee werd overge nomen. Getal branden en rampen welke opmerking verdienen Behalve eenige brandrampen van weinig beteekenis, vielen de volgende voor, Te enz. Eindelijk had te Zierikzee op den 28sten Augustus nog een vrij belangrijke brand plaatswaardoor 3 schurengelegen in de bebouwde kom der gemeente en gevuld met granen en hooigeheel in de asch werden gelegd. Ook van deze ramp bleef de oorzaak onbekend. Bij geen dezer ongevallen zijn menschenlevens te betreuren geweest. Door rampen van algemeenen aard werd de provincie niet getroffen. Opmerkingen omtrent de straatverlichting De straatverlichting bad in vijf gemeenten met gas plaats als: Goes, Middelburg, Tholen, Vlissingen en Zierikzee. De enz. In 4 gemeenten Axel, DreischorSluis en Zaamslag werd èn van olie èn van petroleum voor de straatverlichting gebruik gemaaktterwijl in de 67 overigen geen straatver lichting plaats vond. Te Dreischor stelt men zich voor om in het vervolg alleen van petroleum gebrnik te maken. De straatverlichting te Zierikzee geschiedde door middel van 149 gaslantaarns het gas werd door de voor gemeente-rekening gedreveu wordende fabriek geleverd. Strandvonderijen strandvonden strandvonderij-rekeningen De onder het beheer der strandvonderij gedurende het jaar 1866, gebragte goederen waren meestal van geringe waarde dit was vooral het geval met die wtlke niet terng gevorderd werden. Het enz. In den nacht van den 29sten op den 30sten Julij strandde op de Schouwsche kust, in de nabijheid van den ijzeren licht-toren onder Renesse het fregatschip „Nova Zembla" geladen met rijst, komende van Akyab en besterad voor Rot terdam. De manschap redde zich zonder veel moeite^, daar het schip zoo hoog op strand was gezet dat hetzelve bij laag water, van den wal droogvoets kon worden bereikt. Daar het schip niet meer was vlot te krijgen is hetzelve verkocht en .geslooptterwijl een gedeelte der lading en de tuigage door de eigenaars geborgen is. De strandvonderij heeft zich daar mede niet behoeven in te laten. (Wordt vervolgd.) Burgemeester en Wethouders vau Zierikzee In aanmerking nemende dat de Cholera zich op nieuw in de Provincie Zuid-Holland heeft vertoond en op enkele plaatsen reeds eene epidemische uitbreiding heeft verkregen dat ook in de gemeente Bruinisse zich eenige gevallen van die gevreesde ziekte hebben voor gedaan achten liet van belang de ingezetenen dezer gemeente aan te bevelen hunne woningen en erven zoo rein mogelijk te houden en meer dan gewoonlijk te zorgen voor het schoonmaken der goten zich te wachten voor het eten van onrijp ooft en voor het onmatig gebruik van vruchten spaarzaam te zijn in het gebruik van regenwater voor de verschillende huishoudelijke werkzaamheden en zoo te voorkomen dat er gebrek aan drink water ontsta en in liet algemeen zich voor onmatigheid en uitspattingen te wachten Zij noodigen de ingezetenen verder nit zoo mogelijk de straten voor hunne wonin gen geregeld te bevochtigen en in het alge meen de te nemen maatregelen ter keering of beteugeling der cholera door medewerking te ondersteunen. Zierikzee, den 26 Augustus 1867. Burgemeester en Wethouders: B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee. Overwegende dat in de voorafgaande dagen des avonds steeds zamenscholingen in de ge meente hebben plaats gehad gepaard gaande met luidruchtig schreeuwen waardoor de rust der ingezetenen en de openbare orde werd verstoord. Gelet op de artt. 184 186 en 187 der Gemeentewet. Vermaant bij deze de ingezetenen ten drin gendste f om zich te onthouden van alle zamenscholingen en andere handelingen waar door de rust der ingezetenen en de openbare orde kan worden verstoord. Roept de medewerking in van alle welge zinde ingezetenen om dergelijke handelingen zooveel mogelijk te voorkomen en door alle onder hun bereik zijnde middelen te beletten. verbiedt alle zamenscholingen en vereenigingen op de openbare straten pleinen en wegen der ge meente beveelt dat deze op de eerste aanmaning der dienaren van de openbare magt zich zullen uit een begeven en dat de ingezetenen zich rustig en stil zuilen gedragen met de waarschuwing dat ongehoorzaamheid aan zoodanige aanma ning zal worden beschouwd en behandeld als oproerige handelingbij de strafwet met straf bedreigd. Bepaald wijdersdat deze onverwijld zal worden afgekondigd. Gegeven te Zierikzee, den 29 Augustus 1867, De Burgemeester B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zierik zee maken bekend dat de begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1869 zoo als die heden den Gemeente-Kaad is aangeboden van nu af tot den 9 September e k. ter lezing ligt op de Secretarie ten Kaadhnize en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld wordt. ingevolge de wet. Zierikzee, den 24 Augustus 1867. De Burqemcester B. C. CAU. De Secretaris J P N. ERMERINS Opening der Jagt op hl fin Wild. Do Commissaris des Kokings in de pro vincie Zeeland Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Staten de dato 23 Augustus 1867 no. 89 Gelet op art. 11 der wet van den 13de° Junij 1857 (Staatsblad no. 87) maakt bekend dat de opening der jagt op klein wild in deze provincie is bepaald op ZaturHag den 7iea September aanstaande voorts dat de korte jagt dagelijksmet uitzondering van den Zondagen de lange jagt op den MaandagWoensdag en Zalurdaq van iedere week alsmede op de vier dagen voorafgaande aan de stuiting der jagt zal geoorloofd zijn. De kennisgeving zal in het Provinciaal blad geplaatsten zullen afdrukken in plano a.in de gemeentebesturen ter aanplakking gezon den worden Middelburg den 26 Augustus 186'. De Commissaris des Konings voornd. R W. van LIJNDEN. De Burgemeester van Zierikzee, brengt ter kennis van tie miliciens-verlofgangers der ligting van 1863 dezer gemeente behoorende tot het regement Grenadiers en Jagers de acht regeinenten Infanterie de drie regemen- ten Vesting-Artillerie het korps Pontonniers en liet bataillon Mineurs en Sappeurs dat zij voor zoover zij op den 1 September e. k. nog on gehuwd zijn, zich op Donderdag den 19 Septem ber e. k. des morgens ten zes ureen zulks in plaats van Woensdag den 4 September e k. gelijk primitief was bepaald zullen moeten bevinden aan het Luitje alhier voorzien van al hunne kleeding- en equipementstukken en van hun verlofpas ten einde van i&ir naar de hoofdplaats dezer provincie te vertrekken en in werkelijke dienst te treden om gedurende eenige weken in den wapenhandel geoefend te worden zullende zij die in gebreke blijven op den bepaalden dag onder de wapenen te komen bij hunne latere opkomst zooveel langer in dienst gehouden worden wo'dende zij tevens gewezen op ait. 145 der militiewet, volgens hetwelk de verlofganger die niet aan de oproeping voldoet als deserteur zal worden behandeld Eu zal deze worden afgekondigd en in de Courant geplaatst. Zierikzee 30 Augustus 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Burgemeester van 'Zierikzeebrengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Dingsdag den 3 September a. s ties namiddags ten één ure op het Raadhuis alhier eene openbare Vergadering van den Gemeente-Baad zal gehouden worden Zierikzee, den 30 Augustus 1867. De Burgemeester B. C CAU. (Niet officieel gedeelte.) Openbare Raadsvergadering gehouden te Zierikzee den 39 Aug. 1867. Voorzitter mr B. C CAU. Secretaris mr. J. P. N. ERMERINS. Afwezig de heer Landsknegt met kennis geving en mr. van Dongen. De Voorzitter doet voorlezen een adres van een aantal neringdoende ingezrtenen, waarbij zij hulde doen aan het jongste Ilaadsbeslu t tot het niet houden der kermis in deze dagen maar verzoeken wegens het groot belang dat zij bij het houden der kermis hebben dat deze alsnog plaats hebbe in de maand October e k. De Voorzitter s'elt namens Burgemeester en Wethouders voor, om naar aanleiding van dit adres te besluitenom als de omstandigheden zulks toe laten dat is als du cholera-epidemie uit ons land zal zijn gewekende kermis te doen plaats hebben van 1724 October e. k. behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Aldus na eenige discussie besloten met algemeene 6temmen. Voorts deelt de Voorzitter mede dat we gens de gebeurtenissen der laatste dagen hij als hoofd der politie heeft noodtg geoordeeld, eene publicatie uit te vaardigen waarbij zamenscholingen worden verboden en tot rust en orde aangemaand welke hij door den Secretaris doet voorlezen De Voorzitter verzoekt hierop de bekrach tiging van den Raad, ingevolge art. 187 der Gemeentewet. Hiertoe wordt na eenige discussie met alge meene stemmen besloten. Waarna de Voorzitter na omvraag de Ver gadering sluit.

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1