r M°. 63 Woensdag 7 Augustus. WOENSDAG El ZATERDAG. U r* loo Besturen en Administration Afkondiging Binnenlandsche Tijdingen. V Buitenlandsche Tijdingen. |25 DO 100 00 50 00 50 00 I' 0,15 0,15 der burg lboot EESCHE PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels i f 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEMENTSPRIJS. I Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inzen- 1 ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'sinorg. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat het kohier van het patentregt (eerste deel) van deze gemeentedienstjaar 186768 den l*te" dezer maand door den heer Commissaris des Konings in deze pro vincie executoir verklaard op heden wordt gesteld in banden van den beer Ontvanger der directe belastingen alhier ten fine van mvoraerm: ingingevolge de wet, Zierikzte den 5 Augustus 1867. J. L. de JONGE, Weth. 1. B. M en schrijft uit Zaandam van 1 dezer- Heden morgen arriveerde alhier van Buik sloot Z K. H. prins Alexander, Na het huisje van czar Peter den Groote in oogen- schouw te hebben genomenis Z. K. H. weder naar Buiksloot vertrokken. Uit 's Hertogenbosch wordt van 31 July geschreven Eergisteren op den middag vroeg iemand den tolgaarder te Ienteren „Is dit de weide van den heer Bogaerts Op het bevestigend antwoord vroeg hij hem om een tonw want hij moest de „zwartbonte" naar de stad brengen. De tolgaarder gaf het hem en de onbekende haalde de koe uit de weide leidde ze door de barrière en zeide tegen den tolgaarderdat de heer Bogaerts het tolgeld wel zou betalen hetgeen werd goedgevonden. De geleider ging met zijn beest naar de stad voorbij het huis van den eigenaar den heer Bogaertsverkocht bet beest voor een be trekkelijk geringe som aan een der slagters en maakte zich met het geld uit de voeten. De heer Bogaerts die van niets wistwerd intusschen door de justitie hiervan onderrigt maar de dief was gevlogen. Uit Tielerwaard meldt men van 31 Julij. „Men verneemtdat bij de jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer in de gemeente Wadenoyen zich 29 kiezers verbonden hadden om hurine stemmen uit te brengen op den heer van Lidth de Jende. Bij de opening der stembus bleek, dat er slechts 23 stemmen op dien heer waren uitgebragt. De 29 die zich verbonden hadden hielden nog denzelfden avond eene vergadering en verklaarden zich allen bereid onder eede te bevestigen dat zij hunne stembriefjes met den naam van den heer van Lidth de Jende ingevuldin de bus hadden geworpen terstond rigtten zij een adres tot de Staten van Gelderland en naar men zegt is de zaak dadelijk ter in structie gesteld in handen van den officier van justitie te Tiel en zal nu voor die regtbank moeten worden onderzocht." Uit Breda meldt men van 31 Julij. Pieter den Boefdie voor eenigen tijd uit het tuchthuis te Leeuwarden naar het huis van arrest alhier was overgebragt als heb bende zich opgegeven als de dader van den te Dinteloord gepleegden moordis gisteren wegens gebrek aan bewijs weder gevankelijk naar Leeuwarden teruggevoerd. Men schrijft uit Berguni De brigadier van de rijksveldwacht v. d. Woude is bijna het slagtoffer geworden van getrouwe pligts- betrachting. Zondag avond jl. waren tot laat in den nacht eenige bewoners van Bergumer- heide in eene kroeg tot dat het meer dan tijd werd om te sollieden. Op de waarschu wing van den brigadier gingen dan ook de meesten maar één onder hen weigerde om te vertrekken. Om aan zijne verpligting te voldoen neemt v. d. W. den man bij den arm, om hem zoo de deur uit te leiden maar deze haaltzonder dat de brigadier of iemand anders er iets van vermoeddeeen scherp mes voor 't licht en geeft daarmede onzen politie-agent een snede over de linker arm door de mouw der jas en de onder- kleêren heen zoodat het wonder is dat de pols niet werd afgesneden. Terwijl hst bloed met geweld uit den schier magteloozen linker arm gudste nam de brigadier met de regterarm zijn stok en trof daarmele den woestaard vrij onzacht die nu met zijn scherp wapen op v. d. W. aanviel en hem een snede in 't gezigt toebragt. De brigadier in toorn ontstoken grijpt naar den sabel en was hij deze meester geworden wij twijfelen of de weerspannige nog tot de levenden zou behooren maar da booswicht was nog eerder voor de tweede maal met zijn scherp werktuig het gelaat van den brigadier nabij en eene snede nog ern stiger dan de eerste volgde in de andere wang. Schier krachteloos en uitgeput door 't bloedverlies werd v. d. la'er naar zijne woning vervoerd Dadelijk werd het gebeurde den burgemeester berigtdie eenige oogenblikken later met twee doctoren en twee politie-beambteri op de plaats des onheils verscheen. Terwijl de doctoren de wonden onderzochten werd door den burgemeester van 't gebeurde proces-verhaal opgemaakt. De dader een woesteling die nog maar eenige weken geleden uit den kerker ontslagen wasis in 't morgenuur uit zijne woning gehaald en naar Leeuwarden getransporteerd. Men schrijft uit Arnhem van 29 Jiitij. De veeziekte is na geheel uit onze provincie te zijn verdwenen op nieuw uitgebroken te Culemborg onder twee runderen weidende aan den Diefdijk en toebehoorende aan den landbouwer C. Kool, Uit sen particulieren brief van Djocdjocarta van Pinkstermaandag 10 Junijwordt door het Nieuw Leidsch Dagblad het volgende medegedeeld „Djocdjocarta werd heden nacht te 4'J4 ure vreeselijk door een aardbeving geteisterd. De schok en het gerommel was zoo hevig dat de glazen rinkinktenmeubels omver vielen huizen instorten de grond scheurde en men schel) onder het puin bedolven werden. Nooit heb ik iets zoo vreeselijks gevoeld. Bijna naakt ontvlugtte ik op het alarm en op den noodkreet van „liudoclindoc!" (aardbeving) mijn slaapkamer, in stikdonkeren nacht, onder den blooten hemel en boven een dreigenden afgrond een schuilplaats zoekende. Maar slechts eenige seconden na het ophouden der schud ding die zelve zeer kort (maar wie zal al die seconden tellen) duurdeverzamelde ik mijne zinnen begaf mij weder naar mijne slaapkamerom ijlings schoenen en een klee- dingstuk aan te trekken. In mijne kamer waren slechts een paar meubels omgevallen. Ik besloot toen om dadelijk naar het hospitaal in het fort te vliegen. Maar welk een tooneel. Twee huizen totaal ingestort. De binnenplaats weergalmde van de jammerkreten eens wan- hopenden echtgenoots en vaders, wiens vrouw en kinderen onder het puin bedolven lagen. Het was de kapitein S.een algemeen bemind man. Hoe ik het durfde wagen weet ik niet, maar ik was een der eersten die het half ingestorte huis inliep om zoo mogelijk de slagtofters te redden. Staande op een grooten puinhoop en met een groote plank in de hand rameide ik het venster van de slaapkamer open maar ook hier was de kamer half vol gestort met puirj. Wel werden dadelijk de noodige militairen met spa en houweel aan het werk gezet om den dierbaren schat op te delven doch eerst te zes ure mogt het ge lukken zooveel puinbrokken en bindten opge ruimd te hebben dat men een spoor van menschen kon ontdekken. Een kind! Een kind weergalmde het fluks en daarop weder het leeft 1 het leeft „„Honderd gulden voor hem die het kind levend te voorschijn brengt klonk het weer van een anderen kanten eindelijk toen men de vrouw en nog een kind en de javaansche kindermeid aan de armen des doods meende te ontrukken ging er een kreet van vreugde op waarin al het gevoel van den niensch scheen weggelegd. Maar met uitzondering van het eerste kind dat wonderbaarlijk door een schuinsstaanden balk beschut was geweest, waren de overigen een lijk „De doctor en ik deden wel nog eenige pogingen doch de harten hadden opgehouden te kloppen en de pols sloeg niet meer. „Hoe de overige huizen, het hospitaal, de apotheekdaar al da flesschen door elkaar geworpen en grootendeels gebroken waren arsenaal enz. beschadigd waren zou mij te lang ophouden om te schrijven. Genoeg dat zij in het vervolg onbruikbaar zijn. „Werpen wij nu een blik buiten het fort, terwijl de zon met hare gouden morgenstralen dit tooneel van jammer en ellende beschijnt. In de Europeesche wijk zien wij huizen inge stort de gemetselde lantaarnpalen liggen als afgeknotte kegels over den weg verspreid rijtuigen zijn onder de loodsen verpletterd en menschen zijn onder het pnin begraven. In het Chinesche kwartier dezelfde tooneele». De Javaansche kampongs leveren een dergelijk schouwspel op. Vliegende coeriers komen hetzelfde van uren ver in den omtrek berigten en de telegraaf die gelukkigerwijs niet be schadigd is brengt de droevige mare naar Batavia over. Hier is de suikerfabriek inge stort daar het woonhuis van den landheer hier zooveel slachtoffersdaar waagt men niet het getal te gissen. Maar de begrafenissen nemen reeds een aanvangen straks zal de nacht de geheele ruïne met haar rouwfloers bedekken. Geve God dat het hierbij blijve." (A. C) 'S lied f ve ril uil m r 8( FRANKRIJK. Naar aanleiding van vele onrustwekkende berigten en geruchten zijn thans veler blikken naar Rome gerigt. Voor eenige dagen las men in de Presse „Mazzini is in Italië en handeltin overleg met Garibaldi tegen Rome. De laatste bevindt zich in de nabijheid van Pisa. Zijn plan bestaat hierin om een opstand in Romete gelijk met een inval in die stad te bewerken en er daarna de republiek te proclameren." Een ander blad meldtdat er onderscheidene benden vrijwil ligers in de omstreken van Napels en op de Toscaansche grenzen zijn gezien en dat de verwachting gespannen is omdat Garibaldi voor korten tijd plegtig heeft verklaard dat „de Romeinsche opstand zal plaats hebben en dat zijne zonen zijne vrienden en hij zelf zullen strijden voor die hedige zaak. Ook wordt gemeld dat de nationale vereeniging te Rome eene proclamatie heeft uitgevaardigd ,f waarin zij o. a. zegt „handelen wij met vasten wil en weldra zullen 25 milHoen broe ders Rome als de hoofdstad van Italië be groeten. A Tot geruststelling heeft de Italinanschet minister-president het berigt naar Parijs ge- *r zonden dat 30,000 man Italiaansche troepen id. de grenzen van den kerkeJijken staat (he$-,eü v rijksgebied ran den paus) enz, omsluiten f om het indringen van oproerige elementerS 'djóoJ met kracht tegen te gaan De paus zei tvalifct echter heeft geen hoogen dunk van en reken 1 wi; niet zeer op de 'toegenegenheid van de Italï 11 Jaa i 1 aen aansciie regering. Wat zal de uitkomst van al die woelinge zijn De tijd zal alles leeren maar d onzekerheid de gisting en vrees die hede; overal heerschen kondigen reeds n onduidelijk eene gewigtige toekomst aan. I over «Ie Phosphorus. ,v< Wat nu de phosphorwaterstof aangaat ,L f verkrijgt men door eene sterke oplossin| phosphorigzuur te verwarmen. Te gelt( tijd wordt er phosphorwaterstof voortgebi die zich ontwikkeld en phosphorzuur terugblijft in de flescliwaarin men de be0 king verrigt. Het is wederom ten gevr' van de ontleding des waters. Want de waf& 'Otli stof van hetzelve ontneemt aan het phottpM irlijl) rigzuur een gedeelte van deszelfs phosphorup terwijl de zuurstof de evenredigheid van zuurmakend beginsel vergroot en deze tvj tegenovergestelde werkingen zijn elkander hulpzaam om het phosphorigzuur in phospnb zuur te veranderen. V Deze twee verbindingen van den phosphorus met de waterstof kunnen in de natuur niet od ng, :eize] n he fes I daf bestaan, uit hoofde van de hevige werking «,e^e| die de lucht op dezelve uitoefent. Maar zij ontstaan van zeiven op plaatsen alwaar dier-1 Z:i lijke zelfstandigheden begraven zijn en voora)? in moerassen en op vochtige kerkhoven e jd Vroeger zeide men dat de phosphorus eeneix Dk' der grondstoffen uitmaakte vau de hersen-" zelfstandigheid de zenuwen en eenige an tere bewerktuigde stoffen. Door de langzame ontleding dezer zelfstandigbeden in de vochtig aardeontstaat er eene grootere of kleiig' ei

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1