Advertentiën. SCHAPENVELLEN, Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten. Vervoer-middelen gadegeslagenomdat ik meende een zakken roller in hem te ontdekken. Wij waren in da Egyptische afdeeiing en stellig twintig malen had ik hem zijne handen in de tasschen der dames zien steken. Mijn collega Deimont kwam bij mij dat deze man die hem (D.) ongetwijfeld voor een dief hield tot hem gezegd had „Er valt hier niets voor oris te doener zijn te veel van ons hier 1" Deimont zijnerzijds meende dat hij een Engel- schen politie-agent voor zich had hem toege voegd „Hebt ge al wat gesnapt waarop de beklaagde antwoorde „Neen wij worden te scherp op onze handen gekeken. Neem u in acht!"" en hij voegde er bij: „„Ik zal u kameraads aanwijzen."" Van lieverlede werd het al beter. Toen mijn collega Deimont mij dit verteld had verbeeldde de beklaagde zich dat ik een heler was en hij klopte mij op den schouder"De president: „Beklaagde, wat hebt gij hierop aan te merken Beklaagde „Mijnheer, ik zag dien heer de zakken en tasschen naauwkeurig bekijken en hield hem natuurlijk voor een diefen toen moedigde ik hem aan doch ik deed dit met geen ander doel dan om hem op heeterdaad te betrappen en hem te doen aanhouden." De beklaagde woonde op eene gestoffeerde kamer in den faubourg Saint-Antoineging 's morgens uit en plagt eerst 's avonds ten 8 of 9 ure te huis te komen bij had geen goed bij zich bezat geen kofter zelfs geen reistasch en betaalde eiken avond zijne kamer voor den volgenden dag vooruit Hij scheen er op gerekend te hebben „goede zaken te maken", want hii had de kosten van abonnement voor eene week op de tentoonstelling er voor over gehad Hij bleef hardnekkig beweren de hem ten laste gelegde poging tot diefstal niet te hebben gepleegd. De regtbank sprak hem dan ook hiervan vrij, doch veroordeelde hem tot eene maand gevangenisstraf, omdat hij als staande onder toezigt der politie niet gehoor zaamd had aan het hem gegeven bevel zich te verwijderen. In een schrijven van de Kaap de Goede Hoop aan den Franschen Moniteur van 15 Mei woldt een berigt van het vinden van diamanten aan de oevers der Oranje-rivier bevestigd. Sedert dat feit bewezen was ge worden stroomden vele ingezetenen van het Kaapland derwaartsom hunne fortuin te beproeven. Men hield het er voordat door deze ontdekking voor de kolonie eene nieuwe en gewigtige bron van welvaart was geopend. De briefschrijver beweertdat de bergen van Zuid-Afrika ook rijk zijn aan andere delf stoffen goudkoper ijzerlood en kwik zilver. Onlangs nog waren mede niet ver van de Oranje-rivier, kopermijnen ontdekt, waarvan de erts van eene zeer goede hoeda nigheid was. Deze mijnen werden thans door de South-African Republic Mining-compagny te Natal geëxploiteerd. De correspondent betreurt hetdat in de kolonie zulk een groot gebrek aan wegen en andere gemeenschaps middelen bestaat waardoor het reizen en vervoer slechts in even buiten den bewoonden omtrek der kolonie bewoonde streken hoogst bezwaarlijk zijn. Vandaar ook, dat verschei dene gedeelten van het langs de Oranje-rivier gelegen gebied nog geheel onbekend waren. Men kan zich volgens de dagbladen .tmogelijk een denkbeeld vormen van de blende die thans in Montenegro heerscht, en nooit werd een land in zulk een toestand, door zijn vorst verlaten. Nogtans was de cholera ter naauwernood in Montenegro uit gebroken of prins Nicolaas heeft zich terstond ^net zijn gelieele gezin en al wat hij bezat ?faar Venetië en van daar naar Parijs bege ven. Hij wilde zelfs zijn geneesheer, de eenige in hpt gansche land met zich nemen maar eenige vastberaden mannen verzetten zich met nadruk tegen de uitvoering van dat plan. De opperpriester volgde het voorbeeld van den vorst zoodat het volk thans van zijne beide hoofden verstoken en van alle hulpmiddelen beroofd is. Vóór eenige dagen begaf zich eene Oostenrijksche gezondheids commissie naar Cattaro in Montenegro en constateerde dat de cholera in het geheele land heerschte en tallooze slagtoffere had ge maakt. De dorpen geheel onder den indruk van een panischen schrikzonderen zich af en verbreken elkegeraeensckap met de bewoners der naburige streken. De grenzen van elk dorp worden bewaakt deer gewapende schild wachten die zonder genade eiken vreemdeling neerschieten welke in het dorp zou willen komen. De aangrenzende streken doen het zelfde tegenover Montenegro zoodat dit land geheel verstoken is van levensmiddelen, daar de overgroote hitte den schralen oogst heeft ver woest. De ellende der bewoners is ongekend want zij zijn ten prooi aan de twee grootste rampen hongersnood en pest. Deze toestand heeft schrik verspreid tot Cattarohetwelk door alle gezeten burgers wordt verlaten de meesten zoeken een toevlugtsoord op de omliggende eilanden. Omtrent de jongste proefnemingen met chassepot-geweren in het kamp van Chalons meldt de Mon. de l'Armee het volgende „Er werd eene afdeeiing infanterie van 120 man en eene afdeeiing cavallerie voorgecom- mandeerd. De infanteristen kregen elk vier losse en negen scherpe patronen. De losse zouden eerst verschoten worden om den vijand ia damp Ie hullen en dan waar te nemen in hoever hij daardoor voor de kogels der scherpe patronen gedekt werd. Eene schijf die dezelfde ruimte innam als de cavallerie afdeeiing, was 600 meters voor het front der infanterie geplaatst. De infanterie opende haar vuur juist toen de ruiterij zich in beweging stelde eerst 300 meters in draf en dan 300 in galop dit duurde 2 minuten 10 seconden, gedurende welken tijd de infanterie aanhoudend op de schijf schoot en hare nieuwe scherpe patronen verbruikte. De schijf was zoo vol kogels dat men mag aannemen dat geen enkel cavallerist noch paard de infanterie bereikt zou hebben." Door 'usschenkomst van den Turkschen minister van buitenlandsche zaken hebben de in Frankrijk en Engeland bestaande vereeni- gingen tot afschaffing der slavernij den sul tan een adres doen aanbieden waarin zij krachtig aandringen op uitroeijing van den nog in Turkije bestaanden slavenhandel. De ex-koning van Griekenland Otto is op 26 Julij te Bamberg overleden. ■ets over de Phosphorus. De zuivere phosphorus gelijkt volkomen op het witte was. Even als deze is hij half doorschijnend heeft dezelfde kleur en dezelfde weekheid. Hij is gewoonlijk rolrond en zoo dik als eene schrijfpen. In den handel geeft men hem dezen vorm door smelting en be koeling in glazen buizen om hem des te gemakkelijker te kunnen hanteren. Het is een der smeltbaarste ligchamen omdat het reeds op 43" volkomen vloeibaar isMaar het gaatin geslotene vaten eerst op ongeveer 200" in damp over. Door het regtstreeksche en verspreide licht (de zonnestralen en het daglichtj wordt hij rood en dit merkwaardig verschijnsel wordt niet alleen in vochten en de veerkrachtige vloeistoffenmaar ook in het luchtledige voortgebragt. De heer Thènard heeft opgemerkt dat de phosphorus aan eene warmte van omtrent 70° blootgesteld zwart wordt als men hem door aanraking met een koud ligchaam plot seling afkoelt; dat bij doorschijnend en kleurloos blijft als hij langzaam koud wordten door eene matige afkoeling dikwijls het aanzien van hoorn krijgt. Deze aanwijzing is van eenen zuiver natuurkundigen aard vermits de zwarte phosphorus even als de roode de eigenschap bezitom door smelten en eene zeer langzame afkoeling wederom kleurloos te worden Zij komt alzoo eenigermate overeen met het ver schijnsel hetwelk ons de koolstof in hare verschillende toestanden doet zien. Vooral in aanraking met de zuurstof of met de dampkringslucht vertoont de phosphorus opmerkelijke bijzonderheden. Bij de gewone temperatuur verspreidt hij in de lucht witte dampen van eenen knoflookachtigen reuk, en geeft hij een witachtig lichtdat alleen in het duister zigtbaar is. Dit verschijnsel wordt te weeg gebragt door eene langzame verbran ding waardoor twee zuren ontstaan, die in de gedaante van eenen witten took verdampen en den waterdamp uit de lucht verdikken. Men noemt deze zurenphosphorzuür en phosphorigzuur Hieruit moet men opmaken dat de phos phorus eene groote verwantschap bezit tot de zuurstof. Deze is inderdaad zeer grootwant om hem onveranderd te houden is men ver- pligt om denzelven onder overgehaald en daarna uitgekookt waterof in een gasdat ongeschikt is voor de verbrandingzooals de stikstof, de waterstof, enz., te bewaren. Zelfs bij 1° of bij eenige graden onder 0 ondergaat de phosphorus in de lucht eene langzame verbranding en bij eene eenigzins aanzienlijke hoeveelheid, ontwikkeld hij spoedig eene genoegzame warmte om hevig te ont branden. Hetzelfde wordt door de wrijving te weeg gebragt: en daarom is de behandeling van dit ligchaem in de lucht ook niet zonder gevaar. Zoo men het te lang in de hand hield zonder hetzelve door eene indompeling in het water af te koelendan zoude het door de warmte van de hand spoedig ont vlammen waardoor men alsdan gevaar zoude loopen zich deerlijk te branden. Tot smeltens toe verhit en in znurstof-gas gedompeldbrengt de phosphorus een der schoonste verschijnselen voort. Het voort brengsel van deze levendige verbranding is zuiver phosphoruszuurzonder ingemengd phosphorigzuur zooals dit met de langzame verbranding het geval is. Als men dit ligchaam in plaats van het in zuurstof of in de lucht te verbranden onder eene kolom kokend water plaatst en alsdan door middel van eene uitgetrokken glazen buis zuurstof-gas op hetzelve doet uitstroomendan vormt zich niet alleen phosphorzuur dat in het water wordt opge lost maar ook nog phosphor-oxyde dat als dunne roode vlokken die in het water drijven, te voorschijn komt. Zoodra de zuur stof den gesmolten phosphorus bereikt ontstaat er eene levendige verbranding onder het water. Deze allerfraaijste proef bewijst datwanneer de verwantschap tusschen twee of meer ligchamen zeer groot isde verbran ding zoowel onder het water als in de lucht plaats heeften dat het water in dit geval onvermogend is om het vuur te blusschen. (Wordt vervolgd.) De ondergeteekende geeft door deze kennis aan belanghebbenden dat hij even als vroeger, voor eigen gebruik ophoopt alle soorten van. tot de hoogst mogelijke prijzen. Bereide Schapenvellen voor het ge bruik van Bedden en Zadelsbekleerling van Ramen, enz, alsmede dito Lamsvelletjes in soorten zijn voortaan bij hem verkrijgbaar. H. HARDEMAN Oude Haven wijk A No. 313. Broüwuksha.vek, Gearriveerd 26 Julij. Lichtstraal, J. Jansen 27 Petronella W. F Leicherbeiden van Rotterdam naar Batavia. 27 Crevetto G. R. Balestrino 28 Remo G. tichiaffino 28 Evaline J Schearerallen van Ta ganrog naar Rotterdam. 28 Fortola W Walker, Odessa, 28 Odin O. Thorkildsen Riga, beiden naar Rotterdam 28 Constantia N. S, Andersen Riga 28 DashJ. DurrelCardiffbeiden naar Dordt. 29 Triton, W. H Scheij, 29 Com. Wern. Eduard K. J. Swart, beiden van Batavia, 29 Greifswald H. Vorbrodt New-York allen naar Rotterdam. Per het schip Triton kapt. W. H. Scheij, zijn als passagiers van Batavia aangebragt de heeren van Slooten echtgenoot en 4 kinderen Bloem echtgenoot en 1 kind Bilde, echtgenoot en 2 kinderen; d'Harvant en echtgenootTermeijtelen van der Mark Rust; mevr. Rust; mevr. Thieme en 1 kind, benevens 2 Javaansche bedienden. Idem per het schip Cornelis Wernard Eduard kapt. K. J. Swartvan Bataviade heeren le Clerq, echtgenoot en 2 kinderen; de Wilde echtgenoot en 4 kinderen Versteeg, echtge noot en 6 kinderen de jonge heerenCal- terman Smith Alterstad van Dinter, de 2 jonge heeren Schultich; mevr Greeff; mevr. Otterhoff en 3 kinderen mevr. van Leeuwen en 2 kinderen mevr. Tinkhoff en mej. C. Swart. Prijzen der Effecten te Amsterdam. Nederl. Belgie. Spanje. Portugal, Rusland. Polen. Pruissen. Oostenr. Mexico. Griekenl, Turkije. den 29 Julij 1867. M erkel. Schuld. 2'/, pCt. dito dito 3 dito dito 4 Amort. Sijndic. 3'/s Ned. Hyp.-Bank 4'/, Cert. bij Rothschilp. 2'/, Obligation. 2'/, Obligatien. 3 Obl.bijHopeen Co. 5 dito 1828/29 5 Cert. 1840 4 Spoorweg-Actien. Aandeelen 1835. Obligatien 1859. 5 Obl. Met. Oude. 5 dito 2 dito Rente Amst. 5 dito Nationale. 5 Obligatien. 5 Obl. Geld. 1825 5 Binnen!. Oblig. 5 54»/,. 64'/, 85»/. 39'/, 93 178 f 2 2'/. 65'/, 15 13 99»/, ROTTERDAM, 29 Julij. Tarwe 60 cent, Rogge 40 cent, en Witte Boonen f 1,en Erwten hooger. Jarige Zeeuwsche Tarwe f 12.75 Nieuwe 1866 - 12.75 Rogge 1866 - 9.50 Wintergerst - 6.80 Zomergerst - 6.80 Inl. lange Haver - 3 korte - 4 Kleine blaauwe Erwten -10. Groote - 8. Bruine Boonen - 14. Witte - 12.— Zeeuwsche Paardenboonen - 6.50 Bruine 50 cent h f 13.50 k - 13.50 k- 10 a- 7.80 a - 7.80 k- 4.— k- 5.— k- 10 50 a- 10 k - 15.— k- 13.— k- 7.25 Stoombootdienst tusschen Middelburgen Rotterdam. Var- Middelburg Vrijdag 2 'smorg. Zaturdag 3 Van Rotterdam Vrijdag 2 'smorg. 10,15 Zaturdag 3 10,15 De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoom boot van Rotterdam naar Middelburgen vau Middelburg naar Rottèrdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen: des maandags, woensdags en vrijdags 's mors. 8 ure. Van des dinsdags donderdags en zaturd. 'amore:, u. 8,30 min. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Veen des morgens ten 10 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des morgens ten 101/2 ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Stoombootdienst Telegraaf. Dagelijksche dienst metuitzonderingvanZondag. Van Rotterdam, 's morg. 10Van Antwerpen 's morg. 9. De Diligence rijdt van Zierikzee van de Schuithaven des morgens ten 11'2 ure voor de beide afvaarten. Agent de Heer J. A. tan der Halen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Yos.

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 2