Advertentiën. Eenen AGENT NORMAALLESSEN, SCHAPENVELLEN, EVANGELISATIE Burgerl. Standte Zierikzee. Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten. Verveer-middelen gediend was maar bepaaldelijk eischtadat de ware schuldige aan hem zou worden uit geleverd. De koniDg gaf hiertoe de verlangde toezegging en zond een uur later een gevan gene, met bekendmaking dat dit de moordenaar was. De kapitein vroeg den man wat hij op deze beschuldiging had aan te merken en kreeg toen ten antwoord „niets want ik heb het gedaan op last van den koning." Na verder ondejzoek bevond de kapitein, dat dit laatste waar was en daarom zond hij een officier naar den wal met de boodschap dat hij over de toezending van den gevangene niet voldaan was en dat hij zich niet liet bespotten zoodat wanneer de ware schuldige niet uitgeleverd of gestraft werd hij zou weten wat hem te doen stond. De staats dienaars nu begrijpende dat het niet gemak kelijk zou afloopen en wel wetende wie de schuldige waslieten eenvoudig den koning, tegelijk met een zijner voornaamste hand langers in deze zaak gevangen nemen veroordeelden beiden ter dood en verzochten dat de bemanning van het Ëngelsehe schip zelve dat vonnis zou uitvoeren op zoodanige manier als de kapitein dat goed vond. De kapitein weigerde diten verklaarde dat hij de uitvoering der doodstraf aan hen overliet mits deze plaats had in tegenwoordigheid der Eugelscbe officieren. Dit gebeurde de eerste staatsdienaar werd aangewezen om het vonnis te voltrekken en de minister scheen daartegen niet het minste bezwaar te hebbenalthans hij nam koelbloedig een geweer en schoot den koring dood. De bevolking was hierover zoo tevreden dat kapitein Stevens onmiade- lijk tot koning werd uitgeroepen .Stevens nam dit dadelijk aan gaf terstond last om zijn schip onmiddellijk van al het noodige te voorzien en aan die koninklijke order werd met allen spoed voldaan zonder dat daarvoor eenige vergoeding werd geëischt. Zoodra dit gebeurd wasverklaarde bij de regering weder neder te leggen en gaf de bevolking volle vrijheid 111 de keus van een opvolger terwijl hij zoo spoedig mogelijk weer aan boord ging en vertrok." Bels over «84' Phosphorus. Onder de grondstoffen is de Phosphorus uit hoofde van zijne eigenschappen en wijze van bestaan een der zonderlingste ligchamen. Zijn naam die lichtdrager beteekend geeft een zijner merkwaardigste eigenschappen te kennen namelijk van licht te verspreiden in het donker. 't Was aan de nasporingen der oude schei kundigen ontsnapt. Brandteen Hamburgsch koopman die zich met de kunst van goud maken bezig hield en ijverig Daar den steen der wijzen zocht om zijne ontredderde fortuin te herstellen was in 1667 de gelukkige oorzaak dezer belangrijke ontdekking die zoo zij hem al niet rijker deed worden dan toch zijnen naam beroemd maakte en aan de vergetelheid onttrok. Brandt zond eene proef van zijn nieuw product aan Kundel een' uitmuntenden scheikundige van Wittenberg, in 1630 to Berlijn geboren die een zijner vrienden Krafft te Dresden uitnoodigde om zich met hem te vereenigen ten einde het geheim van Brandt magtig te worden. Maar KrafFcdie ongetwijfeld in dit geheim het middel dacht te vinden om rijk te worden kocht het van den uitvinder alleen voor zich zeiven voor 200 rijksdaalders onder voor waarde van het geheim nimmer aan Eunkel te openbaren. Deze over het trouwelooze gedrag van zijnen vriend verontwaardigd be sloot om het zonderlinge Jigchaam welks verwonderlijke eigenschappen zijne nieuws gierigheid zoo levendig opwekten zelf te zoeken. Ofschoon hij van de wijze waarop Brandt te werk giug niets anders wist dan dat hij urine gebruikte zoo onderwierp hij deze stof aan zoo vele verschillende proeven dat het hem eindelijk gelukte de phosphorus daaruit af te scheiden waarvan hij weldra de be reidingswijze bekend maakte. Men kan derhalve dezen ijverigen schei kundige als den ontdekker dezer grondstof beschouwen want hij vond dezelve niet bij toevalzoo als Brandtmaar tengevolge van eenen opzettelijkenveeljarigen arbeid. De naam van phosphorus van Kunke! die bijna tot op onzen tijd voor deze stof is behouden o-ebleven bewijstzoo als Lavoisier opmerkt dat de openbare dankbaarheid veeleer wordt toegebragt aan dengene die bekend maakt dan aan dengene die ontdektindien deze namelijk zijne ontdekking geheim houdt. Tot in 1769 bereidde men de phosphorus uit verrotte urine. Deze werd tot droog- wordens toe uitgedampt het teruggeblevene werd gegloeid vervolgens uitgewasschen om er de zoutaardige stoffen uit af te scheiden en daarna in aarden kromhalzen hevig ge gloeid. Deze langwijlige en lastige bewerking was daarenboven zeer kostbaar omdat men uit 1340 Ned. kannen urine slechts 128 wigtjes phosphorus verkreeg; hij was dan ook zoo kostbaar dat men hem alleen bij de rijken aantrof. Gahn ontdekte hem in 1769 in de been deren der dieren en zijn landgenoot en vriend Scheele vond weldra een middel om denzelven gemakkelijk en in' aanzienlijke hoeveelheden uit de asch dezer zelfstandigheid te bereiden. Sedert dit tijdstip is de phosphorus zeer al gemeen geworden De bereidingswijze die men tegenwoordig in de scheikundige fabrijken volgt is die van Scheele door de Fransche scheikundigen gewijzigd en verbeterd. Dit het voorafgaande blijkt dus dat de urine en de beenderen phosphorus bevatten. In bijna alle deeler. der dierlijke ligchamen is hij voorbandendoch nooit in den vrijen altijd in den verbonden toestand. Nu eens vergezeld hij de organen en komt in den vorm van een zout voor in de urine de heenderen en het vleesch. Dan eens is hij een wezentlijk bestanddeel der dierlijke stoffen met welker vier samenstellende grondstoffen hij innig verbonden is zoo wordt hij gevonden in de zelfstandigheid der hersenen en der zenuwen, in de hom der visschen enz. Benige van deszelfs verbindingen vindt men ook in de planten en in het rijk der delfstoffen alwaar zij minder algemeen zijn dan bij de dieren. ('Wordt vervolgd.) Ondertrouwd s J. van der MADE en C. W. HOOGENBOOM. Noord-welde, 24 Julij 1867. Eene Financieële Inrïgtiug te Rotterdam vraagt of Vertegenwoordiger te Zierikzee om aan het hoofd der op te rigten Filiale aldaar te ageren. Bij voorkeur zal gelet worden op diegenen die met Wissel- en Effect enaken bekend zijn en onberispelijke referten kunnen aanbieden. Adres franco onder het Motto BANK ter Handels-Drukkerij J. W. van Leenhoff Zoon te Rotterdam. De Inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland, maakt bekend, dat er bij de normaal lessen te Middelburg is opengevallen eene plaats als kweekeling waaraan eene rijkstoelage voor kost er, inwoning ad 250 is verbonden. Hiervoor kunnen alleen in aanmerking komen jongelieden van 14 16 jaren buiten Middelburg woonachtig, die het vaste voornemen hebben om den onderwijzersstand in te treden en reeds voldoende kennis van de hoofdvakken van het lager onderwijs bezittenom met vrucht de normaallessen te kunnen volgen. Zij die naar de gemelde toelage wenschen mede te dingen en aan het daarvoor te houden vergelijkend examen deel te nemen zullen zich vóór of uiterlijk op den 15 Augustus e. k. in persoon of met vrachtvrije brieven behooren aan te melden bij den Schoolopziener van hun district onder overlegging van hunne geboorte- acte van een attest van goede gezondheid afgegeven door een geneeskundige in hunne woonplaats, en var. één of meer getuigschrif ten van hun goed zedelijk gedrag. De plaats waar en de dag waarop het vergelijkend examen zal worden gehouden zullen hun later worden opgegeven. Middelburg den 12 Julij 1867. De Inspecteur voornoemd C. M. van VISVLIET. Pomade Dépuratife. Onfeilbaar middel tegen SCHIL- VEES of ROOS. Deze uitmuntende Pommade geneest in kor ten tijd alle Haarsietetenscheikundig onderzocht wordt zij door voorname Grer.ees- heeren zeer aanbevolen. Prijs per flacon Cent met gebruiksaanwijzing. Verkrijgbaar bij de Heeren J. E. TH EE WIS Coiffeur Zierikzee Goes J. P. v. d. DOES Middelburg J. A. BROUWENAAR Coiffeur. De ondergeteekende geeft door deze kennis aan belanghebbenden dat hij even als vroeger, voor eigen gebruik ophoopt, alle soorten van. tot de hoogst mogelijke prijzen. Bereidde Schapenvellen? voor het ge bruik van Bedden en Zadels bekleeding van Kamen, enz., alsmede dito I>amsvelletjes in soortenzijn voortaan bij hem verkrijgbaar. H. HAKDEMAN. Oude Haven wijk A No. 313. op flaandag den 29 Julij des avonds te half acht ure. in de CONCERTZAAL. Voorganger, Ds. Gravestein, Ilerv. Predikant te Serooskerke. (Walcheren.) van 19 tot en met 26 JlILIJ 1867. Geboren. Een zoon van A- van Dijk en J. van Dijke. Een zoon van L. van der Jagt en H. van den Hoek. Eene dochter van T. van den Bout en M. A. Kenters. Overleden. N. A. Gillisseoud circa 43 j.man van M. C. Levens. K. C. van Langeraad oud ruim 5 j d. M. Stiphoudtoud ruim 15 j. d. J. van der Baars oud 10 m. d. Zierikzee Gearriveerd 23 Julij. Debora Pennel C. E. Qunning Baltimore 24 Odessa, (stoomschip) A. Cingria Odessa 25 Walcheren G. van der Borden MinaJo allen naar Rotterdam. 24 Uitgezeild: Jane, Ths. Browbes Engeland. Avontuur. Brodwershaven, Gearriveerd 23 Julij John Allen J. Horné Bassein 23 Prudenza G. Gazzolo Taganrog 24 Prinses Amalia L. W. van Rijn van Alkemade, Batavia, allen naar Rott. 24 Hellevoetsluis J. Rens, Batavia laatst van Cadix 25 William en Sarah G. Eollanson New-Castïe, beiden naar Dordrecht, 25 Nina Schiaffino G. Genaro Tagan- rog Rotterdam. Per het schip Prinses Amalia, kapt. L. W. van Rijn van Aikemade, zijn als passa giers van Batavia aargebragt de heeren Bierhans en dochter Steinmetz en echtgenoot; Guiseechtgenoot en een kind Heemken en echtgenoot BeroetPasman de jonge heeren Ten Cate BaaiHigginson een Jav. bediende en 27 gepasport. militairen. Prijzen der Effecten te Amsterdam. den 24 Julij 1867. Nederl. Belgie. Spanje. Portugal Rusland. Polen. Pruissen, Oostenr. Mexico. Grieken]. Turkije. Werkel. Schuld, dito dito dito dito Amort. Sijndic. Ned. Hyp.-Bank Cert. bij Rothschilp Obligation. Obligation. Obi. bijHopeen Co. dito 1828/29 Cert. 1840 Spoorweg-Actiën Aandeelen 1835. Obligatien 1859. Obl. Met. Oude. dito dito Rente Amst. dito Nationale. Obligatien. Obl. Geld. 1825. Binnenl. Oblig. 2'/5 pCt 3 4 3'/3 4'/t 4'/» 2 3 5 5 4 5 5 27, 5 5 5 5 5 54 65 85 s/e 32 39 7. s 93»/, 178'/* f 44»/, e 22'/-.» 65"/.. 507, 13»/. 30 Vei Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee van den 25 Julij 1867.. De Ned. Mudde. De Ned Mudde. Oude Tarwe 1865/ 13,50|Paardenb. 7.00 Nieuwe dito 1866 - 13.00 Witte boon. - 10 00 Afwijkende dito Z.-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Winter Gerst Zotner-dito Haver 0,00j Bruine dito 00,00 Gr. Erwten 0 00 Groene dito 9,50 Gele dito 6,00 Koolzaad 7,00 Zaai-Lijnz. - 12.00 - 00,00 - 9,50 - 0,00 - 12,75 - 00,00 3,50 Slag-Lijnz. - 00,00 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee. van den 25 Julij 1867. Teelt 1866. Twee en een, 1ste kw. blank 18,00 18,50 Twee en een, middelb. dito - 17,00 17,50 a Twee en een, mindere dito - 00,00 00,00T5 Een en een, 1ste kw. blank - 18,00 i. 18,50 Een en een middelb. dito - 17,00 a 1 7,50-j Een en een mindere dito - 00,00 a 00,00-§ Onberoofde lste kw. blank - 18,00 a 18,50^ Onberoofde, middelb. dito - 17,00 17,50o Onberoofde, mindere dito - 16,00 a f6,5010 Muilen - 0,00 0,00 Middelbare dito - 0,00 0,00 a' Stoombootdienst Uisscben Middelburg en Rotterdam, Van Rotterdam Zondag Var Middelburg Zondag '28 '9morg. 9, I Zondag 2S 'smidd. 2,15 Maandag 29 10, j Maandag 29 'smorg. 7, De Diligence zal van Zierikzee 2 unr na de afvaart der stoomboot van Rotterdam r.aar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam, Van "Rotterdam des dinsdags donderdags en zaturd. 'smorg. u. 8,30 min. Van Vlissingen: des maandags, woensdags en vrijdags 's morg. 8 ure. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Veen des morgens ten 10 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des morgens ten 10V2 ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Stoombootdienst Telegraaf» Dagelijksche dienst metuitzonderingvanZondag. Van Rotterdam's morg. 10 Van Antwerpen 's morg. 9. De Diligence rijdt van Zierikzee van de Schuithaven des morgens ten 111 2 ure voor de beide afvaarten. Agent de Heer J. A. van der Halen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A, de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 2