ïl Zaterdag 20 Julij. (I ltd I UI V'. 58 VOEISDAG El ZATERDAG. Besturen en Administration Kennisgeving. Bekendmaking. Binnenlandsehe Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. f J Cl 1 vl 1 'hl 1 /tn 1 de| Lil d I 0< PRIJS DER A D V E RT E N TIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels 1 behalve bet zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P R lj S. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inzen dingder Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'suiorg. oe Burgemef.strr van Zierikzeebrengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Zatnrdagden 20 dezer des middags ten 1 ure op liet Raadhuis alhier eene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. TAerikzee den 16 Julij 1867. De Burgemeester B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zierik- zee brengen ter openbare kennis dat voor de gewone aftreding van vier leden in den Gemeenteraad zijn herkozen de heeren J. van der VLIET. Mr, C. J. FOKKER. Mr. W. C. de CRANE en Jhr. J. L. de JONGE Zierikzee den 17 Julij 1867. De Burgemeester B. C. CALf. De fung. Se.:rclaris LOR WEE. Men schrijft uit Bath van 15 dezer. Het werk aan den dijk ter afdamming van de Schelde gaat snel en geregeld vooruit; de losse spoorbaan langs welke de grond wordt aangevoerd is reeds tot in het diep en in verbinding met die van de overzijde gekomen zoodat men gerust kan zesgen dat men nu reeds van uit Zeeland per spoor de verste rijken van Europa kan bereiken. Een rid onlangs van Goes tof bij het werk in de Schelde gedaanis in 28 minuten afgelegd (de afstand is plus minus 6 uren gaans) zonder eenig gevaar of beletsel te ontmoeten vermits de grootste voorzorgen genomen zijn en alleen van Goes tot bij het werk 31 wachters zijn geplaatst. Thans wordt de kleigrond meest aangevoerd per spoor eene locomotief, die weldra door eene tweede zal worden gevolgd voert in 7 a 8 reizen per dag, telkens 18 wagens aan iedere wagen beladen met vier kubieke ellen, dus ruim 500 ellen grondzoodat de dijk dagelijks een aanmerkelijken omvang verkrijgt en indien men dit verlangde de spoorbaan in het laatst van dit jaar geheel gereed en berijdbaar zou kunnen zijn doch naar men zegt 9 ,<5al eerst met 1 Julij 1868 de weg van Goes naar Rozen daal in exploitatie komen. Men meldt uit 's Gravenhage van 15 dezer. Z. R. H. de prins van Oranje is gisteren avond ten 101/2 ure uit Parijs, alwaar Z. IC. H. eenige weken heeft doorge- bragt in de residentie teruggekeerd. Naar men verzekert zal H. M. de koningin van Zweden vijf weken in de residentie ver toeven. H. M. zal ook een bezoek aan Am sterdam brengen. Z. M. heeft aan jhr- mr. L. van Styrum op zijn daartoe gedaan verzoek met ingang van 1 Augustus e. k. eervol ontslag verleend als raadsheer in het provinciaal geregtshof in Utrecht. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning bij een dezer dagen door Hl), genomen be sluit, de doodstraf, waartoe de persoon van Kooiman bij arrest van het prov. geregtshof van Zuid- Holland wegens moedwillige brand stichting was veroordeeld veranderd in vijf tienjarige tuchthuisstraf. Uit Nieuwediep schrijft men: „Het getal zieken aan boord van Zr. Ms. transportschip Java neemt belangrijk toe het hospitaal is opgevuld men heeft daar buitengewone maat regelen moeten aanwenden. Hier zijn reeds zeven man bezweken. De ziekte openbaart zich door zwelling der beenendaarna op zwelling van den buik en andere ledematen en vervolgens in een doodelijke benauwdheid opmerkelijk is het dat niemand van den état- major die ziekte heeft gekregen." Men schrijft uit Tiel van 16 dezer. „Alhier loopt, het gerucht en men acht het op goede gronden steunende dat op dezen oogenblik over de aanvaarding der portefeuille van koloniën onderhandeld wordt met den heer J. J. Hasseiman oud-resident, van Djocjocarta burgemeester van Tiel." De heer Regout heeft uit de hem toe- behooiende gebouwen de vlag doen steken toen de tijding van de verwerping der schut terij wet door de Eerste Kamer te Maastricht bekend werd. Zijne werklieden hebben hem eene serenade gebragt. In Limburg schijnt men te meenen dat de adressen van den „geharnasten ridder" den doodsteek aan die wet hebben toegebragt. (Arnh. Ct DU IT SC H LAN D. Weenkn 14 Julij Na orovangst van het treurige berigt uit Mexico heeft de sultan per telegram doen aanvragen of het welligt ge- wenscht ware dat hij tengevolge der treurige hem diep bedroevende omstandigheden van zyn bezoek te Weenen afzag. Ware dit niét het geval dan verzocht hij dringend dat m<-n geene feesten gaf en hem het strengst incognito liet bewaren. Naar men verneemt heeft de keizer op de depêche geantwoord dat het hein aangenaam zou wezen indien het bezoek plaats bad met behoud der oorspronkelijke bepalingen. De moordenaar van den schoenmaker Seyffert, de luitenant von Scheeve is naar men verneemt tot tweejarige gevangenisstraf veroordeeld. Naar gemeld wordt heeft de politie fce Hannover dezer dagen eene vergeefsche poging gedaan om zich van den Hannover- schen geheim-financieraad von Klenck te verzekeren die gelijk men beweert eene som van twintig millioen gulden (den Han- noverschen kroonschat uitmakende) naar En geland in veiligheid zou hebben gebragt. De ueer von Klenck had zich echter in tijds verwijderd en was weder naar Engeland vertrokken. Uit Pest wordt gemeld dat de ver kiezing van Kossuth tot afgevaardigde te Waitzen zeker was en wel met eenparigheid van stemmen. Ook de verkiezing zijner beide zonen is zeker.. De Pruissische regering heeft naar Suhla, de wereldberoemde plaats voor de vervaardi ging van geweren 30,000 in den laatsten veldtogt op de Oostenrijkers buit gemaakte geweren gezonden om die zoo spoedig moge lijk in naald geweren te veranderen. Deze wapenen zijn gebleken voor bedoelde verandering zeer geschikt te zijn In genoemde plaats heerscht overigens de grootste bedrijvigheid de Badensehé infanteri'e-geweren worden er naar het Pruissische stelsel gewijzigd en uit andere Duitsche staten worden officieren ver wacht, om gelijke wijziging voor te bereiden. FRANKRIJK. Parijs 14 Julij. Rusland moet - dunkt mij - met leede ougen zijnen ottomanischen buurman Europa zien bereizen om een bezoek te brengen aan de Westersche mogendheden, die den „zieken man" op de been houden en hem op de schitterendste wijze onthalen.. Uit de ontvangstdie van Abdul-Azis zoowel te Londen als hier is te beurt gevallen zal prins Gortschakoff reeds hing hebben opge maakt dat de tijd om Turkije te ontbinden en er zelf een goed brok van te nemen nog verre van gekomen is. Parijs heeft behoefte aan een nieuw kerk hof. De voorbereidende maatregelen worden genomen om een aan te leggen nabij Pontoise en er zal een spoorweg derwaarts worden gemaakt uitsluitend tot bet vervoer van lijken en personen die aan de begrafenis deelnemen. Gisteren liep het gerucht aan de beurs dat het huis Rotschild den spoorweg van St - Petersburg naar Moskou gekocht heeftzeker den meest productieven van geheel Rusland. Genoemd huis zou daarvan een maatschappij met aandeelen maken hetgeen een zeer soliede en voordeelige geldbelegging belooft. O O Oo O De Moniteur de l'Armée bevat een rapport van maarschalk Niel gevolgd door een keizerlijk decreet van 53 Meijl. waarbij hersteld worden de 23 batterijen artillerie die in November 1865 waren opgeheven. De acte van beschuldiging in de zaak van Berezowski leverde niets belangrijk.s op. Uit het verhoor van den beschuldigde bleek dat hij het voornemen had om den czaar te dooden nog voordat hij den voet zette op Fra.nschen bodem dat de beschuldigde zich het regt toekende om hem te dooden omdat de czaar Berezowski'» vaderland had vermoord, de inwoners ter dood gebragt of met een pennestreep naar Siberië gezonden „en ik zou dan niet het regt hebben om hen te wreken De president. Gij hadt niet het regt om u dergelijke roeping aan te maligen. Dat regt kwam u niet toe. Beschuldigde. Die roeping, mijnheer de presidentwerd mij opgedragen door mijn eigen hart pijnlijk verscheurd door de ram pen van mijn vaderland. De president. Maar hebt gij den keizer van Rusland niet als uwen souverein beschouwd. Beschuldigde. Volstrekt niet. De president. Dan was het ten minste een mensch en niemand heeft het regt zijn naaste naar het leven te staan. Beschuldigde. De czaar Hij is mijn naaste niet. Ik weet niet welken naam ik hem zou moeten geven. Het getuigenverhoor leverde niets belang rijks op. Ook niet het requisitoir van het openbaar ministerie. Mr Emmanuel Arago ging in zijne pleitrede het vroeger leven van den twintigjarigen beschuldigde na en be toogde hoe hij steeds aan Polen's onafhanke lijkheid gehecht is geweest. „Ik herinner hoe de opstand in 1863 door de Russen gewenschtvoorbereid en geprovoceerd door eene gewelddadige nachtelijke recruteering waardoor in vijf uren Warschau beroofd moest worden van zijne jongelingschap de sympathie en de zedelijke ondersteuning van Frankrijk erlangde, want reeds op 3 Augustus von dat zelfde jaar schreef de minister Urouyn de Lhuys aan den hertog de Montebello ambas sadeur van Napoleon III bij Alexander II het volgende De president. Is het wel noodig om dat stuk voor te lezen mr Arago Mr Arago. Naar mijne meening wel mijnheer de president. De president. Indien het noodig is zullen wij u het laten voorlezen niemand meer dan wij eerbiedigen de vrije verdediging. Lees dus wat gij noodig achtmaar veroorloof ons u te vragen om niet de geheele geschiedenis van Polen mcd* te deelen. Mr Arago. Ik heb te voren ernstig nagegaan wat noodig was in liet belang van mijn cliënt en ik acht het nuttig. De president. Wij zullen u laten voorlezen. De verdediger leest nu deze depêche voor waarin geconstateerd wordt dat de Polen niet door revolutionaire denkbeelden werden geïn spireerd maar door gevoel van regtvaardig- heid vaderlandsliefde en godsdienstigheid. Daardoor werd ook Berezowski vervuld. Toen Berezowski verhoord werd weigerde hij om de woonplaats zijner ouders op te geven. De oorzaak daarvan waa dat hij zij tie ouders voor de gevolgen daarvan wilde bewaren. Ilij wist niet zegt de verdediger wat ik thans weet door een dagblad van Moscou dat zijn vader sedert drie of vier jaren in de gevangenis is en zijn broeder in Siberië. De president. Mr Arago het is zeer vreemd dat gij dit dagblad niet vroeger hebt medegedeeld Mr. Arago. Een dagblad is toch waar lijk niets bijzonders. De procureur-generaal. De beschuldigde heeft altijd gezegd dat zijne ouders niets hadden geleden van den opstand. Men moest nu geen stukken in het debat brengen in het Russisch gesteld. Mr. Arago. Als ik ieder oogenblik in de reden w ord gevallen kan ik niet roet de noodige vrijheid pleiten. In civiele zaken is mededeeling van stukken voorgeschreven maar zou in crimineele zaken een verdediger aan het openbaar ministerie alle stukken moeten geven en zeggen ziedaar de documenten waarvan ik mij zal bedienenlees die onder zoek die en bestudeer hoe gij ze zult weder- leggen Ik zeg openlijk dat ik in dergelijk geval mijn pligt zou hebben verzaakt en ik verklaar dit in naam der geheele balie. Vel ve: i jil - ad sl .ots| I. 1 .'jllOOil ^/alitcM wiiH i jaaB len o tcg'l k feesl li don .zette I ,8 dol •hi val n* 1 (I Tam Va| |ïrt°| w hale ft dl 'Uve ialo til „ver t f loruse M ïiet's 1 tg 'afl zijel 'er-ui ü4o 1

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1