N°. 57 Woensdag 17 Julij. 1867 WOENSDAGEN ZATERDAG. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels i 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABO NNE ME ETS-PRIjS. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'sinorg. De opper-ceremoniemeester maakt be kend dut ingevolge de bevelen des konings het hof den rouw zal aannemen wegens het overlijden van Z. M. keizer Maximiliaan van Mexico, voor den tijd van drie weken, te weten: eene week middelbaren en twee weken ligten rouw met ingang van den 15 dezer en drie dagen ligten rouw ingaande den 5 Augustus wegens het overlijden van H K H. mevr. de aartshertogin Mathilde. (Staats-Courant H. M. de koningin van Zweden en Koorwegen geboren prinses Louise der Neder landen oudste dochter van hunne koninklijke hoogheden prins en prinses Frederik is jl. Vrijdag te 's Hage aangekomen Ingevolge art. 11 van het reglement voor het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord en overeenkomstig het door de commissie voor het afnemen van het examen ingediend proces-verbaal van rang schikking zijn door den minister van marine met 1 September aanstaande benoemd tot adelborsten 3de klasse bij voormeld instituut de navolgende jongelingen in alphabetische orde gesteld als W. A lirolJ Bcllaan J. H W. Bruschweiler J CardinaalJ. B. Dukkers de Fremery C. G. van Gorcum, J. C. Jeekel A. G. J.Kroef, C. Meyboom C. Moil J. A. Baedt B. Brutel de la Rivière, W. Romer, J. G. Roosenburg, C. Pels Iiijcken A. C. van der Sande Lacoste, J. G. Snethlage jhr. II VI. Speelman J. M. Steers C. N. A. de Groot Stiffry J. H. L. J. baron Sweerts de Landas WijborgS. K. Sybrandi G. M. Titsingh en A. W. F. C. van Woerden. Volgens een bij bet departement van koloniën ontvangen regerings-telegram ge- dagteeltend Batavia 12 Junij heeft eene aardbeving in Midden-Java grootu schade aangerigt. Uit Vlissingen wordt gemelddat jl. Zaturdag aan Pieternella Pieterse dienstbode ten huize van den heer P. G. de Koster aldaar van wege het departement der maat schappij tot nut van 't algemeen de zilveren medaille werd uitgereikt voor 40jarige trouwe en eerlijke pligtsbetracbting in denzelfden dienst. Jl. Vrijdag avond is te Veere door eenige ingezetenen bij fakkellicht een serenade gebragt aan het gemeentebestunr dat op het raadhuis bijeen was als blijk van erkentelijk heid voor de volhardende pogingen door het bestuur aangewend om een wijziging in den aanleg van het ontworpen kanaal door Wal cheren te verkrijgen. Aan de groote internationale roei-wèd- ■strijden te Parijs, van af Zondag den 7den tot Donderdag den 11 den dezer gehouden werd deelgenomen door eene menigte Fransche, Engelsche Belgische Hollandsche en Ame- rikaansche mededingers. Vooral de Fransche en Engelsche vereenigingen waren in grooten getale en krachtig vertegenwoordigd. In alle serif n werd een zware strijd gevoerddie trouwens bij het te zamen treffen van zoovele der meest geoefende bemanningen wel te verwachten was. De overwinning verbleef dan aan de eene dan aan de andere natie doch mogten vooral de roeijers van Canada zich in een bijzonder succes verheugen. De roeijers van de A msterdamsche roei en zeil-vereeniging „de hloop" namen deel aan een race voor vier riems gieken en waren van de acht mededingers de derde aanko menden terwijl de roeijers van de alhier gevestigde roeiclub Cloanthus in een wedstrijd voor vier riems gieken tegen vijf booten alle bemand door de meest gerenommeerde Engel sche watermen, den 2den prijs behaalden, bij een verschil van slechts twee seconden met den eerst aangekomene. Men meldt uit Arnhem van 12 dezer. Heden avond had alhier het volgende nood lottige voorval plaats. Een arbeider belast met het nazien en ruimen van een langen tijd gesloten zinkputwerd bij het openen zoodanig door de daarin heerschende ver stikkende atmosfeer bevangen dat hij naar beneden stortte. Een kameraad met het oogmerk hem zoo mogelijk te redden onder ging hetzelfde lot. Beiden zijn in den put gestikt Men meldt uit Groningen van 12 dezer. In den nacht van Dingsdag op Woensdag 11. is te Oosterrieland het volgendemisschien nooit gehoorde geval gebeurd. Zekere voer man A rent Medendorp en zijne vrouw hadden het ongeluk terwijl zij sliepen dat een ge deelte van liet hout waarop het bed lag aan het hoofdeinde in stukken brak waardoor zij beiden met het hoofl naar beneden stort ten in de opening onder de slaapplaats die vrij diep was en tot berging van aardappelen diende. Als naar gewoonte kwam er des morgens een meisje om melk te halen. Zij vond de deur gesloten maar hoorde met eene zwakke stem roepen „Ik kan niet opstaan sla de glazen maar in." Het kind liep terug en riep om hu'p. Men ging op nieuw naar de woning hoorde weer dezelfde woorden onder bijvoeging: „Ik kan mijne vrouw niet wakker krijgenMen sloeg het venster in een paar buren vonden den man en de vrouw bijna op het hoofd slaande in de bedstede. Na hen van alles bevrijd te hebben bleek hetdat de vrouw door den val den nek had gebroken en een lijk was. Was de hulp niet spoedig gekomendan was de man zeker gestikt Men schrijft uit Eist bij Amerongen van 11 dezer. Door den slager Creveld is een schaap geslagt wegende schoon 286 halve Nederl. ponden. De Nederduitsche Bond te Dendermonde heeft een liederen-prijskamp uitgeschreven met ondersteuning van staats- en stadsbestuur. De prijzen zullen toegekend worden voor het dichten van 1. een werkmanslied 2. een vredelied; 3. een vaderlandschlied (met refrein, om iu koor te zingen.) De prijzen voor elk vak bestaan in een zilveren eermetaalgroot mode] enIOfr. Alle Nederduitsche dichters zijn tot dezen prijskamp uitgenoodigd. De stukken zullen vóór 4 Augustus aan den voorzitter des Nederduitschen Bonds vrachtyrij moeten toegezonden worden (A. C.) Gelijk men weet begeeft zich de koningin der Belgen naar Miramar om keizerin Char lotte op het treurige berigt van den dood haars gemaals voor te bereiden en zoo mogelijk haar met zich naar Brussel mede te nemen. Tegen de uitvoering van dit plan bestaat geen andere hinderpaal dan de ge zondheidstoestand en den wil der keizerin 'maar gelijk men aan de Pesther Lloyd schrijft is nog kort geleden tusschen het Mexicaansche keizerlijk paar eene overeenkomstkrachtens welke de overlevende universeel erfgenaam van den overledene wordt Van Miramar is de Mexicaansche prefect aldaar, du raad van legatie Radonetz te Weenen aangekomen om de koningin der Belgen af te halen. Hij verzekert dat de toestand van keizerin Char lotte in den laatsten tijd geene verandering heeft ondergaan. De heldere oogenblikken zijn veelvuldig en langdurig en overigens blijft de ongelukkige in stille mij-nering verzonken. Van den noodlottigen slag die haar onlangs trof, heeft de beklagenswaardige keizerin nog geen vermoeden. (Amst. Ct.) DUITSCHLAND. Berlijn, 13 Julij. De Spenersche Zeitung zegt vernomen te hebben dat eene deputatie van generaals en officieren van alle wapenen zich op uitnoodiging van den czaar in den loop dezer maand naar Petersburg zal bege ven, ter bijwoning van de militaire manoeuvres, welke aldaar zullen plaats hebben. De Augsbnrger Zeitung deelt uit Wurtzburg mede, dat zich aldaar dezer dagen bij een aantal inwoners in den loop van den morgen na het gewone onbijtuur dezelfde teekenen van vergiftiging openbaarden: hevige maagpijnen brakingbeving enz. Spoedig bleek dat al de lijders brood hadden gegeten uit dezelfde bakkerij afkomstig, Zij werd dadelijk door de politie gesloten en een onderzoek ingesteld. In al het nog voorhanden brood dat met melk gebakken wasvond men rattekruid in dat hetwelk op eene andere wijze bereid was weinig of niet Wijders bleek dat het rattekruid in poeder onder het deeg moest gemengd zijn tijdens de bewerking en dat de totale hoeveelheid daarin aanwezig op 3 k 4 pond geschat kon worden. Men gelooft niet dat deze vermenging op bloot toevallige wijze kan geschied zijn De politie heeft gecon stateerd dut 373 personen aldus vergiftigd werden, te weten; 117 mannen, 173 vrou wen 83 kinderen Voorhands waren gelukkig nog geene lijders bezweken, maar allen met hoop van behoud alsnog in behandeling. FRANKRIJK. Parijs, 12 Julij. De koning van Wur- temberg heeft gisteren en heden de tentoon stelling bezocht Heden bevonden de- keizer en de keizerin zich insgelijks in het nijver heids-paleis. Indien men het getal der be volking en het aantal tentoonstellers in aan merking neemt, heeft Wurtemberg de meeste prijzen bekomen. Op den jury, met de toekenning der prijzen belastzijn vele expo santen overigens zeer verbitterd en eenige hebben reeds hunne tentoongestelde voorwer pen doen weghalen. Het kabinet der Tuileriën heeftnaar men zegt berigten ontvangen volgens welke Pruissen groote verdedigings-werken aan de Rijn-linie maakt en zijne uitrustingen voort zet. En Frankrijk dan Den 15. Voor het hof van assises is onder voorzitterschap van den heer Bertheiieu heden ochtend ten 11 ure het proces van Berezowski begonnen. De acte van beschuldiging is voorgelezenzij behelst niets dan de reeds algemeen bekende feiten. Eene ontzagchelijke menigte woonde de zitting bij waarvan echter de dames uitgesloten waren. De sultan heeft hij zijn vertrek van Boulogne betuigd Frankrijk inet leedwezen te verlaten waar hij zulk een vriendschappelijk onthaal genoten zoo veel genoegen gesmaakt en zich te midden van trouwe bondgenooten opgehouden had. Uit de openbaar gemaakte opgaven van het bureau Veritas te Parijs blijktdat het aantal schepen gedurende de maand Mei 11. totaal vergaan 182 beloopt en wel 94 En gelsche 27 Amerikaansche20 Afrikaan- sche 20 Pruissische 9 Fransche 9 Hol landsche, 6 Noorweegsche en 17 onder ver schillende andere vlaggen. Van 1 Januarij tot uit April zijn vergaan 1167, derhalve met inbegrip van Mei 1349 tot p. Julij alzoo 17 schepen minder dan gedurende hetzelfde tijdstip in het vorige jaar, toen het cijfer was 1366. De officieuse pers doet met nadruk uitkomen dat de bekende motie van den heer Moyano (waarbij het Spaarische congres zijn leedwezen betuigde over de gruweldaad waaraan Juarez zich ten aanzien van Maxi miliaan schuldig maakte werd vooraf gegaan door de verklaring van de zijde des hoeren Moyano dat het ter dood brengen van Maximiliaan nieuwe en vreeselijke verwikke lingen voor Mexico in het leven zal roepen dat het bloed der Habsburgen om wraak schreeuwt en dat de hoofden der republi- keinsche partij in Mexico vroeger of later hunne regtmatige straf zullen verwerven. Men meent hieruit te kunnen afleiden hoe groot de wrok is welke in de regeringskrin gen tegen Juarez heerscht. De bisschop van Orleans mgr. Dupan- Ioup een beroemd kanselredenaar en schrijver wiens talent ook bij de liberalen in Frankrijk erkend wordtheeftop de terugreis uit Rome, bij een schrijven van 5 Julij aan zijne diocese de aanstaande kerkvergadering aange kondigd en de geloovige» uitgenoodigd reeds dadelijk om 's Hemels zegen voor het oecome- nische concilie te bidden. De prelaat ver wacht de heilrijkste vruchten van die verga dering en vleit zich ook met de hoop dat zij zal bijdragen om de Protestantsche secten en het schismatieke Oosten in den schoot der algemeene kerk terug te brengen. GROOT-BRIT TANIEN Een correspondent van de Cincinnati Gazette meldt, dat een zekere heer Disman een Nederlander thans in den staat Ohio te Upper Sandusky wonendede kunst van koperharden heeft uitgevonden een kunst die nu sedert 3000 jaren verloren was geraakt. Een schrijven uit Florida meldt dat de ontelbare runderen die in halfwilden staat

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1